Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten Marktberichten. Bestrijding der tuberculose. Door het Nederl. Centraal Comité tot bestrijding der Tuberculose wordt een plaat verspreid, die naast elkander voorstelt het gevaar van besmetting door ongezonde, bedorveD lucht in gesloten vertrekken en de vrijwaring van besmetting door verblijf in frissche lucht en zonneschijn. De bedoeling is de plaat, waarvan een 3000-tal exemplaren gedrukt zijn, indien daarvoor de noodige vergunningen verkre gen worden, te plaatsen in de wachtkamers der stations en verder door tusschenkomst van de correspondenten van het comité over het land te verpreiden. Een tweede uitgaaf, in kleiner model, zal in een 25000 tal exemplaren worden gereed gemaakt om te dienen tot plaatsing in scholen ea fabrieken en tot verspreiding in de gezinnen. Volgende wenken worden er bij gegeven: Houdt uw woning rein en zindelijk en zorgt, dat de lucht, die gij inademt, zoo zuiver mogelijk zij. Laat lucht en zonlicht toe in woon- on slaapvertrek. Vermijdt alles wat de lichaamskrachten van u en de uwen kan verzwakken. Laat uw voeding, voor het geld dat gij er voor geven kunt, zoo gosd mogelijk zijnen zijt dubbel zorgvuldig in het voedsel vau uw kinderen. Vooral verzwakt uw lichaam niet door de alcohol en leeft matig en eenvoudig in alle opzichten. Spuwt niet op den grond. Houdt uw hand voor den mond wanneer gij hoest. Zijt zindelijk op uw lichaam en vooral op uw handeD. Kookt uw melk. Bovenal waakt voor uw kinderen, dat hen de ziekte niet bereike. Zorgt voor spoedige geneesknndige be- haudeling, wanneer gij of een der uwen ziek mocht worden. Tubercnlose vroeg tijdig en goed in behandeling genomen is veelal geneeslijk. De plaatselijke vereenigingen staan u met raad en daad ter zijde. De sanatoria zijn reeds menigeen, die er tijdig heen ging, ten goede geweest. Gevaarlijke lading. Vlissingen aan een groot gevaar ontsnapt Het in de afgeloopen week op de reede van Vlissingen aangevaren Noordsche schip „Parknook", was geladen met dynamiet. Volgens mededeeling van den kapitein werd het schip aan den achter steven aangevaren. Was dat aan den voorsteven geschied, van beide schepen zou niet veel overgebleven zijn en wie weet welke ramp Vlissingen getroffen had. De kapitein deelde verder mede, dat hij hier niet in de haven mocht komen, vóór hij zijn lading teRammekens had gelost. Óm die reden is het schip naar Antwerpen opgestoomd. R. Ouderdoms verzekering. Het wetsontwerp tot ouderdomsver- zekering zal. naar het „Centr." verneemt weldra den Raad van State bereiken. De invaliditeitsverzekering is daarvan zooals men weet, afgescheiden. Nog meer herdenkingsdagen. Het plan bestaat den geboortedag van den grooten Zweedschen geleerde Lin naeus (23 Mei 1707) ook in Nederland feestelijk te herdenken. Maakt daar het publiek maar eens warm voor. De bedrieger bedrogen. Een eierhandelaar uit Soestdijk had 300 verkocht aan een zoogenaamde firma te Amsterdam, die volgens een adver tentie een paar duizend eieren kon ge bruiken tegen Hinken prijs. Van betalen kwam echter niets. De man ging naar Amsterdam, informeerde bij de politie, kreeg weinig troost, zocht de firma zelf op en kreeg te hooren, dat deze alleen op Zaterdag uitbetaaldedat was een regel en daarvan werd nooit afgeweken. „Nu", zei de man, „ik kom dan wel eens terug, maar kan de firma misschien nog meer eieren gebruiken, ik heb er nog 1500, die ik tegen denzelfden prijs aanbied." „Zend maar zooveel als u wil, maar kom alsjeblief op Zaterdag afrekenen." Thuis gekomen, pakt hij voor een gewicht van 1500 eieren netjes steenen in een mand, onder hooi, boven hooi, aan de kanten hooi en zendt dit aan de „firma". De „eieren" mochten echter alleen afgegeven worden, indien de eerst geleverde 300 betaald werden. De firma die liever 300 eieren betaalt dan 1500, betaalt en ontvangt de netjes ingepakte „harde" eieren. Men zij op zijn hoede. Een zekere C. Hostma uit Amsterdam die, voorgevende geld te innen ten bate van blinden elders reeds getracht heeft zijn slag te slaan, heeft Dinsdag Zutfen pogen te „bewerken". De politie aldaar stak er echter een stokje voor. Van het innen der op hem bevonden kwitanties ten getale van ongeveer 45, kon niets komen. Herhaaldelijk is ook door de politie van andere steden tegen dezen al teliefdadigen man gewaarschuwd Maar die tegenwerking vreest hij niet, want hij zegt, als de duivel hem een klant afneemt, God er hem 10 terug geeft, want zijn werk is eerlijk. („Ass. Cour.") Vlasteelt Nog slechts een 3 tal jaren geleden werd op Walcheren niet meer d-rn een paar gemeten vlas uitgezaaid. De gun stige uitkomsten met de tee't van dat gewas verkregen, hebben er toe geleid, dat er in het vorige jaar reeds circa 20 gemeten werden verbouwd, terwijl dit jaar een oppervlakte van ongeveer S0 gemeten met. vlas bezaaid zal worden. Wel icat kras. Een heel dorp liep gevaar door gas bedwelmd te worden In een nacht is te Sliedrecht een oogen- blik de toevoer van gas afgesneden ge weest, waardoor bij verschillende inge zetenen het licht is uitgegaan en het gas zich door de vertrekken verspreidde. Dat geen ongelukken te betreuren zijn, mag een wonder worden genoemd. Sommige ingezetenen hebben in het grootste gevaar verkeerd. Door een toevallige omstandigheid ge wekt, konden zij nog, hoewel al miD of meer bedwelmd, de noodige maatregelen nemen om zich en hun gezin in veilig heid te stellen. Te afsluiting schijnt zeer kort te hebben geduurd. Destraat- lantaars bleven met kleine vlam branden. De afsluiting van het gas ontstond door een defect aan de regulateur. Die Dordtenaars zijn loat mans! In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men van het trottoir van den heer A. Z. aan den Riedijk te Dordrecht een geheel ijzeren hek medegenomen. Bepaald met krachl; heeft men het uit den muur en de stoep moeten breken. Het huis van den heer Z stond er gisteren nog 1 (R.N De vrouw als politie. Een nieuw beroep is te Gent, de „hoogeschool voor politiehonden," voor vrouwen opengesteld. De commissaris van politie aldaar, Van Wesemael, de ontdekker van politiehonden, heeft de vrouwelijke politieagent de „policiére," uitgevonden. Van Wesemael is beslist een padvinder op politiegebied, een po litieman op to date. Hij denkt zich zijn korps van vrouwelijke politieagenten saamgesteld uit ontwikkelde weduwen en vrouwen van veertig tot vijftig jaar, die onmiddelijk onder zijn bevelen staan en yan wier verrichtingen alleen de commissaris op de hoogte is. Zij brengen hem rapporten uit, doch zij treden nooit, zelfs niet voor de rechtbank, als getuigen op. Een handig verkleede vrouw zal zijns inziens, zeker vlugger de schuil plaats van misdadigers weten optesporen dan een politieagent of een hond. Zij hangt bijvoorbeeld een hengselmand aan den arm, legt er sinaasappelen in, slaat een sjaaldoek om het hoofd en gaat dat per «ie spelonk binnen. Maar zullen er genoeg candidaten voor dit baantje te vinden zijn? Van Wesemael is daar gerust op. Nauwelijks waren door een indiscretie zjjn plannen bekend geworden, of het regende aanbiedingen van toekomstige politievrouwen. POSTER IJ E i\. De Directeur van het Postkantoor maakt bekeod, dat van af heden aan alle postinrichtingen, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar zijn postzegels uit gegeven ter gelegenheid derde Ruyters feesten. Bijzondere postzegels van V», 1 en 2V> cent welke alleen geldig zijn in het Binnenland tot en met 31 Mei daaraan volgende te middernacht. De Directeur voornoemd, VAN 'THOF. Mijnheer de Redacteur. Indien ik niet te veel eischend ben ge lieve mij dan een plaatsje in uw blad af te staan. Met genoegen vernam ik dat de oude juffrouw „Ada" eens aan de groene tafel besproken werd, en hare gebreken, den ouderdom eigen, niet werden verzwegen. Zij sukkelt aan verval van krachten, heeft bovendien een kwaal die het toedienen van versterkende middelen noodzakelijk maakt, doch versterkende middelen zijn duur en veroorzaken schadeposten, die dan weel moeten worden gedekt door verhooging van tarief Vrachtgoederen, waarvan het publiek de dupe wordt. Doch overwegende hare goede diensten en hoedanigheden toen zij als jonge Dame in dienst trad heeft men veel concideratie met haar gebruikt, zoodat zij nu wel aan spraak heeft in een hofje geplaatst te worden; voor genoemde „Ada" heb ik in de laatste helft van December 1906 een vóór en achter spie, die, niettegenstaande ik hem met nauwgezette zorg gemaakt heb, gebroken is, overtuigd zijnde dat er beslist twee menschenlevens mee op het spel staan, wanneer de drijfstang door het Cylinder deksel slaat of de Conector door het dek, waarvan de bewijzen te zien zijn in de dek- balken. Ook heb ik de machinist gevraagd of de Conector iets te lang konde zijn, dat daardoor de zware werking tegen de spieën ontstond, en een antwoord ontving dat het niet zoo was. Ik ben geen stoomwerktuig- kundige, maar naar mijn oordeel zou'het toch wel de oorzaak kunnen zyn, in ieder geval laat ik de machinist de eer het te kunnen weten, maar daarom behoeft u mijn materieel niet onder keur van iemand te stellen, die even als u, geen kennis van ijzer heeft, het materieel door mij gebruikt heeft de Heer C. Bosman niet beter in zijn magazijn, of ten zij ik geen merken van ijzer meer vertrouwen kan. Wij zullen dan nu maar hoopen dat de Heer B. het neusje van de zalm van vaklieden heeft gestuurd, en beter materieel als voorgaande, dat ook gebroken is, om welke reden dan ook, ik wensch den heer B. van harte, dat iets dergelijks niet meer voorkomt, en dat ons tusschen Texel en Nieuwediep geen kleine schets van de Hoek van Holland moge overkomen. Naar England te varen behoeven wij niet. Dankzeggend voor de afgestane plaatsruimte, U.Ed.dw.dien. W. SLAMAN, Smid. Oudeschild, Texel, 27 Maart 1907. WAARSCHUWING. Mijnheer de Redacteur! Eenigen tijd geleden stond in een der dagbladen een verhaal over een jong, aan schrijver onbekend meisje, dat indertijd had geschreven op eene advertentie, waarbij eene huishoudster gevraagd werd. Het meisje ging, zonder te informeeren, op die advertentie in en kwam, zoo luidt het verhaal, dat, naar gemeld wordt, aan de werkelijkheid is ontleend, in een ver dacht huis terecht. Gelukkig echter kwam zij door de hulp van een hóógst behendigen detective, wiens naam aan schrijver ook onbekend is, er tijdig weer uit. Een eeresaluut zij hier gebracht aan dien detective. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt ouders van meisjes, die voor deze eene betrekking zoeken in eene groote plaats, aangeraden, alvorens daarvan ernstig werk te maken, door den Burgemeester hunner woonplaats te laten informeeren, of de zaak wel gezond is. De Burgemeesters toch kunnen de beste inlichtingen bekomen langs den meest be trouwbaren weg en zijn zeker allen genegen, tegen terugbetaling van de te maken zeer geringe onkosten, die inlichtingen in te winnen. Een ieder zij nu gewaarschuwd. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. M. de Red. 1 De heer Westenberg beweert dat ik een slag om den arm houd wanneer ik bewijs dat hy onwaar is en hem den datum op geef der aanvraag aan de Staten en van het Ryk en de Gemeente niet spreek. Het is echter wel een weinig te veel gevergd dat ik moet bewijzen dat de heer W. van .1 tot Z onwaarheid spreekt. De aanvraag om subsidie aan Gemeente en Rijk is, voor zoover ik heb kunnen nagaan, ook den 18 Februari 1903 door de 30 Gem. polders gedaan en volgens art. 108 der aangenomen begrooting van uit gaven Waterstaat geeft het Rijk eene bij drage ad f 11300,— aan het Waterschap de 30 Gem. Polders op Texel in de kosten van verharding van den Westerweg, een weg door de polders Westergeest en Zuid- Haffel; een weg van Oosterend naar Oost en een weg van de Waal naar Spang. Het besluit van de Staten om een subsidie uit de provinciale fondsen voor die wegen te verleenen, tot een bedrag van een derde der kosten van het werk, mits niet te boven gaande de som van f 11300,— is genomen onder de volgende voorwaarden: lo dat door het Rijk eveneons een derde in de kosten worde bijgedragen; 2o dat het overblijvende een derde ge deelte door de Gemeente Texel en het Waterschap de Dertig Gemeenschappelijke polders worde bijeengebracht en wel ieder voor een gelijk deel; 3o dat het bestuur van genoemd Water schap zich belaste met de uitvoering van het werk, naar een vooraf door Gedepu teerde Staten goedgekeurd plan; en 4o. dat het onderhoud der wegen, na dat de beharding zal zijn tot stand gebracht, geheel zal komen voor rekening van meer genoemd waterschap. Ik begrijp den heer Westenberg niet, hij lijkt bij alles betrokken te zijn, hij spreekt van „onze vroedschap" „ik ben tegen den langen termijn der concessie en tegen de wijze waarop ze in den Gemeenteraad is behandeld." Voorts heeft hy het over Gemeente bijdragen enz. enz. Wat is echter het geval, tot heden is die Mijnheer niet in den hoofdelijken omslag dezer Gemeente aangeslagen omdat hy in het Buitenland woont en op Texel tijdelijk is, nu begrijp ik niet dat hij meêpraat over duurte der pleisters, luchtgas, wegen enz., wat zou ik uitgelachen worden als ik mij met dergelijke Gentsche gemeentezaken bemoeide. Ik lach ook om den heer Westenberg en heb niét veel plan meer hem, na dezen, op zyn geschrijf te antwoorden. Texel, 26 Maart 1907. G. DIKKERS, Ook ons dunkt dat H zoo nu welletjes is; de discussiën loopen gevaar eene onaange name wending te neme/.' en zouden meer in een persoonlijk dan wel zakelijk debat ver hopen, waarmede het algemeen belang niet wordt gediend. De zaak is genoegzaam toe gelicht. Bed. M. de Red.! Vergun mij den heer R. Joh. Keijser nog voor 't laatst te antwoorden. ZEd. beweert „dat ik er mij tracht uit te draaien" doch dit is volstrekt niet het geval, ik heb geschreven zooals ik het, volgens anderen die er by waren, ongeveer gezegd heb, ik schreef eerder krasser want het kan mij volstrekt niet schelen hoe ik gesproken heb, 'tis een slechtbestuurs-of raadslid dat voor het spreekt eerst denkt „wat zal het weldenkend of slechtdenkend publiek er wel van zeggen." Ik hoop dat de heer Keijser wanneer hij in 't vervolg mij de les wil lezen geen vreemde woorden meer gebruikt, zooals „reageeren," „anthipathien," „naïef," „sym pathie," „gebaseerd," „insinuatie" enz. Ik moet hem zelf beantwoorden, een ander doet dat niet voor mij en dan heb ik wel een weinig moeite te weten wat hij met die uitdrukkingen bedoelt, is het bijv. eene insinuatie wanneer ik zeg „dat ik geen vaderlijke vermaningen wensch, dat hy die aan zijn kinderen mag geven, dat ik daarvan niet gediend ben." Texel. 26 Maart 1907. G. DIKKERS. 'tGaat met deze polemiek niet den goeden weg; beëindiging verdient wellicht over weging. Bed. Vrijdag 29 Maart (Goeden Vrijdag). HERVORMDE GEMEENTE Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder (H. Avondmaal) Waal. Vm. 10 uur. de, Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Met (Avondmaal) Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser (H. Avondmaal) Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's Av, balf 8 ds. Scherpenhuysen (Avondmaal) Zondag 31 Maart 1907 (Ie Paasclidag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half 3 ds. Schroder Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits <)udeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Schröder GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Scherponbuysen Purrnerend, 26 Mrt. Aangevoerd 475 Runderen waaronder: 120 vette kooion 62 d 75 Ct. per KG, Gelde koeien 1 130 d 190. 851 Melkkoeien f' 130 d 270. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een Burgemeester.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2