N°. 2038. Zondag $0 Maart 1907. 20ato Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, 3 i FEUILLETON. Markiezin Sabine Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs pw 3 maanden. Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Schietoefeningen bij Neeltjesnol. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ont vangen bericht, de schietoefeningen op de schietbaan bij Neeljesnol, dit jaar zullen aanvangen op 8 Aril a.s. en zullen duren tot ultimo September 1907. Texe', den 27 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 28 der Kieswet, Maken bekend, dat de door hen vast gestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, van 23 Maart tot en met 21 April e.k. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar zijn. Texel, 22 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HID'INGH, Burgemeester, RUIB1NG, Secretaris. TEXEL, 30 MAART 1907. Hoe Maart zich deed keunen. Vrij wel zooals men dat kan ver wachten, deed Maart zich kennen. In het begin der maand was het weêr nog al goed, de eersfe dagen evenwel een koude mist. Doch nog geen week er van was achter den rug of echte Maartsche buien waren ons deel: een koude gure wind, regen, sneeuw- en hagelbuien schenen te wedijveren om het zeerst; 'twas in een dier ruwe nachten, den Se, dat in de Haaksgronden de Engelsche driemastschoener Barrow" met man en muis verging, waarbij 8 schepelingen het leven moesten laten. Vrij naar 't Fransch door A. B. 46 Afgewaaide bladeren en takken maakte het pad bijoa onbegaanbaar. Met veel mooito kwam Sabine verder, en zij had langer dan een kwartier werk over het kleine stukje dat zij van Barsannes was verwijderd. Zij ontmoette echter niemand en bereikte hijgend en kletsnat haar kamer. Eenigo minuten later lag zij te bed en belde haar kamenier, welke zeer verschrikt was haar meesteresso op bed te vinden, ■terwijl zij er uitzag als een dood, zooals zij later in de keuken togen do bedienden zei Ik heb een verschrikkelijke migraine, dat is alles, zei Sabine, zeg maar tegen mevrouw de Barsannes dat ik niet benoden kom voor hot diner, en dat ik wensch alleen tc blijven. Alleen riep de kamenier uit, mevr. do markiezin zal bepaald naar boven willen gaan! En mijnhcor do markies dan? Toen hij zoo pai thuis kwam, vroeg hij dadelijk naar U, meviouw. Ik heb gezegd dat ik meende dat mevrouw met haar toilot bezig was. Genoog, genoeg. Ik lijd verschrikkelijk. Dat koude ongezellige weder hield aan tot en met den 20sten; doch den nu volgenden dag deed de Lente, niet slechts volgens den Kalender, doch inderdaad haar intrede. Van af dien datum mogen wij ons vei heugen in het heerlijkst voor jaarsweder; laat ons wenschen dat zulks ook met de komende Paaschdagen ons deel zal mogen wezen. Paschenhet feest der opstanding tot het nieuwe leven, belooft ook te zijn het vernieuwde leven in de natuurde hees ters beginnen reeds te ontbotten, de eerste bjoemen versieren tuin en veld, de vogels paren en bouwen hare nesten. Heerlijke tijd welke thans aanbreekt; heerlijke dagen, de komende Paaschdagen wanneer men, na de godsdienstige her denking van dat feest, zich zal kunnen vermeien in de vrije natuur, waar alles predikt het vernieuwde leven. Onze dichter Tollens zingt er van: Weer rolt natuur het lentekleed Langs dal en heuv'len uit, En tooit het groenend veldtapeet Met duizendverwig kruid Weer wekt de leeuw'rik d'ochtendstond En kruist de wolken door; De meerle klapwiekt 's middags rond En orgelt d' echoos voor. Weer heft de kelk zich uit den spriet; De donzen bloesem geurt; De witte lelie zoomt den vliet; De roode doren kleurt Wat is 't mij wel, wat is 't mij goed Wat heb ik stof tot roemen Daar strijkt opnieuw de lente neer, Verjongt mij lust en leven weer, En strooit mijn hof met bloemen. Moge zulk eene blijde, echt heerlijke stemming, worden gevoeld door velen, die met de Paaschdagen kunnen genieten van de heerlijke vrije natuur; 'tzal kracht schenken voor den arbeid, die ons straks weder wacht! Vergulde Kikkert," Donderdagavond. Daartoe per advertentie opgeroepen waren tal van jongens en meisjes, be nevens eenige onderwijzers en enkele andere belangstellenden, opgegaan naar het lokaal „de Vergulde Kikkert," waar Laat de gordijnen neer en laat mij dan als 't u belieft alleen. De toon waarop Sabine sprak duldde geen tegenspraak. De kamenier begreep dit en ging de bood schap overbrengen. Voor een oogenblik dacht Sabine er aan, daar haar vader en Andró door den storm wel verhinderd zouden zijn te komen, om ziohzelf op te sluiten, om te voorkomen dat mevr. de Barsannes en haar zoon toch nog bij haar kwamen, ondanks haar wensch om alleen te zijn. Daarna bedenkende dat men dan toch zeker gedurende den avond en een groot deel van den nacht voortdurend zou beproeven binnen te komen, vond. zij het maar beter het hoofd naar de zijde van de muur te wenden en af te wachten wat zou gebeuren. Ongeveer 5 a 6 minuten na het vertrek van de kamenier, verscheen de markiezin, op de hielen gevolgd door Herbert, Sabine bewoog zich zelfs niet toen mevrouw de Barsannes de hand op haar brandend voorhoofd legde, toen echter Herbert haar wilde kussen, onttrok zij zich snel aan die liefkoozing, haar geheele wezen kwam er tegen in opstand. Zij verborg haar gelaat in de kussens en mompelde J udas Herbert zag do beweging zonder het woord te hooren. Vorwonderd kbek hij volgens die annonces lichtbeelden zouden worden vertoond met betrekking tot de De Ruyterfeesten. Nadat door den heer Wagemaker in 't kort de geschiedenis van den grooten zeeheld was voorgelezen, werden achter volgens door genoemden heer tal van lichtbeelden op het doek gebracht en nader verklaard. Nadat ten slotte door den heer de Braai aan den heer en mevr. Wagemaker en den heer en mevr. Hiddingh, die dit avondje op touw hadden gezet, een woord van welgemeenden dank was gebracht, toog het jonge volkje wel voldaan over het genotene, weder huiswaarts. Oosterend, 29 Maart. Op 1 April a.s. zal (je heer N. Vermeulen alhier, 25 jaren zorg gedragen hebben voor het torenuurwerk. Minstens 10000 malen heeft hij of een zijner kinderen in dien tijd de steile trappen beklommen voor de opwinding, voor het luiden der kerk klok, die vroeger driemaal (thans twee maal) vóór elke godsdienstoefening haar „kom, o kom" liet hooren, of om aan de bewoners het „momento mori" toe te roepen, wanneer er iemand naar de laatste rustplaats gebracht werd. Moge het onzen torenwachter vergund zijn nog vele jaren zijn hooge betrekking uit te oefenen, De Cocksdorp, 27 Mrt. In een gisteren gehouden vergadering in het lokaal van den heer Buijs werd besloten tot het oprichten van eene IJsclub voor Eierland, waarvan ook zij, die buiten Eierland wonen, lid kunnen worden. Een reglement werd ontworpen en de contributie bepaald op 50 cent voor elk lid. Het bestuur werd aldus vastgesteld De heer H. Visser, Voorz.; P. Zeyle- maker. Secr.-penn., en de heeren A. C. Toet, D. Buijs en C. Stoepker commiss. Het aantal leden bedraagt reeds vijftig. Visèchervj. Uit Friesland N.-O.-hoek wordt aan de „L. Crt." geschrevenIs de haringvis- scherij in het voorjaar voor honderden, die rondom de Zuiderzee wonen, een middel van bestaan, ook in onze noorde lijke visschersdorpen trachten sommigen zijn moeder aan, deze haalde de schouders op. Gepruil, Je zult wat lang op Latour zijn gebleven. -- Het is zeker geen migraine, wel Sabine, ge zijt zeker afgemat door den storm, is het niet zoo Ja, de storm, zei Sabine kortaf. Helaas, was het niet een storm, de storm der misleiding, de verschrikkelijkste van allen die haar konden omverwerpen Do markiezin vervolgde Ik zal u thee zenden en we zullen u dan wat laten rusten, volmaakte rust is het eenige middel tegen dit kwaad. Als je tenminste niet verlangt, dat we in de kleine salon zullen gaan, zei Herbert. Ik wensch geheel alleen te zijn. Toen de kamenier de thee had gebracht ging ook deze heeD, en was Sabine nu geheel alleen, alleen met de herinnering aan hetgeen gedurende het laatste uur had plaats gehad. Zij was zeer opgewonden en dit was nog vermeerdert door het bezoek van mevrouw de markiezin en Herbert. Zij gevoelde zich koortsig, haar pols sloeg onregelmatig, zij had een verschrikkelijke hoofdpijn. Mijn God, mompelde zij, wanhopig de handen wringende. Gij ziet hoe ik lijd. Ik vergeef alles, maar ik smeek U, geef met deze visscherij iets te verdienen. De ondiepte der Wadden is oorzaak, dat men een andere methode volgt dan elders. Over de eb worden hier en daar, zooveel mogelijk iD stroomgeulen, netten tusschen stokken uitgespannen, z. g. staannetten. Met den vloed trekt de haring het Wad over en moet dan in de netten vastraken. Zoodra de visscher op zijn groote laarzen het bediepen kan, gaat hij bij het vallen van het water naar de netten toe, want zoodra de netten droog staan, komen de meeuwen er bij honderden op los om zich te goed te doen aan de haring. Past de visscher dus niet op, dan kan hij later de koppen natellen, maar de visch is verdwenen. Uitverkocht. Dinsdag waren—schrijft het „N.v.d.D." aan het postkantoor te Amsterdam geen De Ruyter-postzegels van een halven en één cent meer te verkrijgen. De voorraad was totaal uitverkocht. Het bureau te Haarlem, van waaruit alle postzegels naar de diverse kantoren ge zonden worden, stuurde naar Amsterdam de laatste vellen De Ruyter-zegels van twee en een halven cent (ODgeveer 15 duizend zegels) welke dadelijk weer verkocht wareD. De voorraad is dus wondersnel van de hand gezet. Blauwe Mie. Loosduinen gaat zijn "specialiteiten ver liezen, aldus wordt gemeld. Voor een paar weken verloor men door den dood zwarte Bet. De geheele gemeente-rei niging kwam er aan te pas, om de na latenschap op te ruimen. Hierbij vond men halfvergane nieuwe dekens en kle dingstukken, enz. Nu weer heeft men het verlies te betreuren van blauwe Mie. Mie was nogal eens dikwijls jarig, haar kennissen ook, dat moest natuurlijk gevierd worden. En dat een mensch dan weieens boven zijn theewater kan komen, spreekt van zelf. Om dat te maskeeren, suggereerde Mie een soort vallende ziekte en om die zoo natuurlijk mogelijk te doen zijn, bewerkte ze haar schoone,rose geklaatskleur met blauwsel. Jammer dat de dokter dat ontdekte. Maar nu heeft Mie een buiteling gemaakt in een baggersloot en is aan de gevolgen heengegaan. mij de kracht om tot hem te gaan. Gij vraagt van mij het vergeten van aangedane beleedigingen, trouw aan gezworen eeden. Gjj vraagt niet van mij te leven met „hem." Evengoed als het vuur voedsel noodig heelt, heeft ook het hart voedsel noodig. Als „zijn" hart tevreden is met geld en een titel, het mijne is meer eischend, het heeft behoefte aan achting, aan liefde, aan wederzijdsch vertrouwen Ik ken nu zijn achting, zijn liefde, zijn vertrouwen. En ik, ik acht hem niet meer, ik bemin hem niet meer, ik heb geen yertrouwen meer in hem. Daarom wil ik heengaan. V ertrekkenAls het niet was geweest om Chomelis, die ongetwijfeld sterk er om berispt zou zijn geworden, was zij zeker dadelijk uit haar schuilhoek naar den grooten weg gegaan en had ze daar de komst van haar vader en André afgewacht. Met hen zou ze dan teruggekeerd zijn naar de villa daar in het bijzijn van hen die haar wer kelijk lief hadden, zou ze hebben kunnen gelooven dat het maar een droom was, maar hierhier herinnerde alles haar aan die wreede werkelijkheid. Het licht van het nachtlampje verlichtte zachtjes de rijke kantwerken, de kostbare meubelen, de snuisterijen welke zij hadden gekocht tijdens hun verlovingstijdSabine sloot de oogen Alles stond haar echter nog even helder voor den geest. Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1