N°, 2042. Zondag 14 April 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Markiezin Sabine Binnenland FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 pijp gevonden in de Weverstraat, 1 stoffer, gevonden in de Nieuwstraat, bij den ge meente-veldwachter te de Waal, 1 jas, gevonden in Waal-en-Burg, 1 fietspomp gevonden op den Waalderweg. VUILNIS OP DE WEGEN. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd, geen vuilnis, scherven, enz., neer te gooien op open bare wegen, daar deze op verzoek bij afzonderlijke gereedligging dus niet vermengd met andere stoffen, immer door den gemeentereiniger worden weg gehaald. Texel, den 12 April 1907, De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. HEI VUREN. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd ten behoeve der Meivuren, geen goederen, voorwerpen, enz. af te geven dan in de laatste week der maand April. Texel, 12 April 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier, no. 1 der Personeels belasting, over het dienst jaar 1907, invorderbaar verklaard op den 10 April 1907, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijnen aanslag, op den bij den wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 12 April 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. Vrij naar 't Fransch door A. B. 60 Tot 'groote verwondering van mijnheer de Savignó zei do abt na eenige oogen- blikken zwijgens, op goedigen toon Ik verzet mij niet tegen uw vertrek, mijn kind, het zou echter goed zijn eerst uw vader er op voor te bereiden. Hij heeft al veel doorstaan, hij is niet jong meer, denk aan zijn leeftijd en aan zijn verdriet, Sabine. Twee tranen, de eorsto die zij sedert den vorigen dag had gestort, kwamen de jonge vrouw in de oogen, en zij mompelde Ik zou eerst naar notaris Allot kunnen gaan, en daar André ontbieden André, uw broeder, is goed, maar opvliegend. Vreest ge ook niet, dat hij in de eerste opwelling van toorn, een onher stelbaar ongeluk zou begaan Welnu, laat mij dan hier blijven. Onderwijl kunt u naar V orey gaan en alles vertellen op welke wijzo U goeddunkt O, u heeft gelijk, ik moet vader sparen Hij is altijd zoo goed voor mij geweest Hij moende, dat ik zoo gelukkig wasHij is nu gelukkigen zoo trotsch ook tegen woordig God is mijn getuige, dat ik reeds De bevolking der gemeente Texel bedroeg op 31 December 1905: Man. Vr, Tot. 3032 2917 5949 Vermeerdering M. V. Tot door geboorte 63 54 117 vestiging 67 61 128 Geh. vermeerd. 130 115 245 Vermindering door sterfte 30 39 69 vertrek 83 84 167 Geh. vermind. 113 123 236 Verschil tusschen geheele vermeerdering en vermin, -f-17 —8 +9 Bevolking op 31 Dec. 1906 j049 2909_ 5958 Getal geborenen (levend 63 54 117 in de gemeente (levenloos 3 3 6 Totaal 66 57 123 Sterfte in de gemeente 33 39 72 Getal huwelijken 34 TEXEL, 13 APRIL 1907. Als men A heeft gezegd. 't Mag y rij wel bekend worden geacht dat onder de vele volksgezegden van de spraakmakende gemeente, ook deze zeg wijze meermalen wordt gehoord „wan neer men A heeft gezegd dan moet men ook B zeggen". Dit is zoo sterk, daf we wel eens bij eene voordracht van cou pletten dit refrein hoorden „Want heeft men eenmaal A gezegd Dan moet m'ook zeggen B." De bedoeling van deze zegwijze is zeer duidelijk; 't heeft omgezet deze be- teekenisdat, wanneer men aan eene zaak begint, men die ook moet vervol gen en zoo mogelijk ten einde brengen. Dat kan van alle dingen nu niet wor den gezegd; in de tramgeschiedenis (treu riger nagedachtenis) waarvoor de con cessieaanvraag de A (het begin) was, is het bij de eerste letter gebleven en is tevergeefs gewacht op het zeggen van B. Dat de niet-toepassing van het hier- bovenbedoelde gezegde dus teleurstelling baart, kan men uit deze geschiedenis leeren. veel geleden heb, dat ik nog veel meer zou willen lijden, om hem leed te besparen; maar mijnheer de Barsannes terugzien en op het kasteel leven neen, dat is mij niet mogelijk. Zij had het gelaat met de handen be dekt En evenals in het gebergte een enkel stemgeluid soms voldoende is een lawine te veroorzaken, evenzoo had alleen het noemen van don naam haars vaders door den abt, bet hart van Sabine ver- teedord Haar tranen, langen tijd tegen gehouden, stroomden nu weder langs haar wangen, en zichzelf vergetende, her haalde zij tusschen haar gesnik door voort durend het woord „Vader." De goede abt trachtte niet haar te troosten Hij wist dat die tranen haar verlichting schonken, en dat niets beters was te doen dan haar maar te laten uit huilen. Vol medelijden keek hij Sabine aan, daarna wendde hij zich tot mijnheer de Savigné, met wion hij oen fluisterend gesprek hield. Eeu oogenblik later was Sabine van vermoeidhoid en huilen afgemat, en lag zij bewegingloos in haar stoel, totdat de abt Falhès door haar naam te noemen, haar plotseling weder het hoofd deed op heffen. Luister nu eens aandachtig naar mij, mijn kind, zei hijde toestand is ernstig, ornstigor misschien wel dan go wel denkt. De commissie welke zich heeft gevormd tot oprichting van eene gasfabriek alhier, bracht de bedoelde zegwijze beter in toe passing; - na de aanvrage om concessie (A) volgde de aanbesteding (B) en mocht dat al eenige teleurstelling hebben gege ven, toch is het wel te verwachten dat op de B ook de overige letters zullen volgen, tot het alfabet is voleindigd, met andere woorden dat zal worden voortge gaan totdat de zaak geheel kant en klaar zal zijn. Trouwens er zijn meer zaken waarvan zulks kan worden getuigd en dat verdient dan zeker een woord van lof. Welke zaken dat alzoo zijn, daarover zullen wij nu maar niet uitwijden, ieder die even wil nadenken zal ten deze wel een voor beeld kuDnen vinden, wij behoeven die niet aan te wijzen, doch waar wij wel op wijzen, is hierop, dat er eene aangelegen heid is waarvoor ook A is gezegd en waarop onvermijdelijk B moet volgen. Wij bedoelen de aanvraag welke door de H. M. v. L. alhier aan het Hoofdbestuur is gedaan om in 1908 de Alg. Verg. der Maatschappij op Texel te doen plaats hebben. Naar men zich zal herinneren werd in de verg/der H. M. v. L. in December j.l. gehouden, het besluit genomen om tot het Hoofdbestuur het bedoeld verzoek te richten, waaraan bereids gevolg is gegeven. Dat was het begin, de A, en nu moet ook B worden gezegd, met andere woor den nu moet gewerkt worden om de afdeelingen er voor te winnen, dat zij op de alg. verg., dit jaar te 's-Gravenhage te houden, hare stem zullen uitbrengen in gunstigen zin op het verzoek door de afd. Texel gedaan. Op de verg. in Dec., waar het bedoelde punt aan de orde van bespreking werd gesteld, werd door een der aanwezigen zeker terecht opgemerkt, dat, wil men Texel meer algemeen bekend maken, er zeker geen beter middel daartoe is dan uittelokken om de alg. verg. der H. M. v. L. hier te doen plaats hebben. Wij behoeven de waarheid daarvan zeker niet aan te toonen, ze ligt, dunkt ons Een jonge vrouw verlaat nooit de echtelijke woning zonder dat dit de nieuwsgierigheid bij het publiek opwekt, en wanneer dat geschiedt op een romantische wijze zooals U zulks van plan waart, is die nieuwsgierig heid nog veel grooter Alles wat maar verkeerds kan worden gevonden, waar of onwaar, wordt verteld, en hoe verder het verteld wordt, hoe meer het wordt vergroot, zeker zeer onaangenaam en grievend voor de betrokken personen. U kunt niet willen, dat men ook uw intiem leven zoo aan den dag stelt, dat men het geheel gaat ontleden. Ik voeg er nog dit bij, dat al moogt ge zelf, dank zij uw populariteit hier onder het volk, U aan het oordeel er van willen onderwerpen, mijnheer de Barsannes zulk een beleediging toch niet verdient. Hij is schuldig, ja schuldig aan eene te groote zwakheid, aan te veel het eigenbelang op het oog te hebben. Hij is schuldig, dat is zeker, het eigen belang zat te veel bij hem voor, maar zonder die samenloop van omstandigheden welke ge zooeven hebt verteld, zoudt ge nog, zoo niet gelukkig, dan toch rustig leven. Uw man heeft zich steeds zeer vriendelijk voor u betoond, Sabine. Ja vriendelijk, maar ik had liever gewild, dat hij meer rondborstig was ge weest, zei zij bitter. Maar mijn kind, hij kan u toch niet bekennen dat voor de hand, door het groote bezoek dat dientengevolge aan eene plaats te beurt valt. Dat zulk een groot bezoek, een meer dere bekendheid, een plaats ten voor- deele kan komeu, daarvoor zullen wij maar geen pleidooi houden; de meenin gen kunnen ten deze verschillen, 't mee- rendeel zal 't toch zeker wel toestemmen. Doch komen wij op de zaak terug: De aanvrage is geschied, en nu meet volgen een ijverig werken om het be oogde doel te bereiken. Hoe het bestuur van de afd. Texel dat zal aanleggen, daartoe behoeven wij geene aanwijzing te doen, doch uit het verzoek door haar aan den Gemeenteraad gericht om eenige ün. steun voor het maken van propa ganda, alsook voor een waarborgfonds, mag blijken dat zij er op uit zal wezen om voor het beoogde doel krachtig werk zaam te zijn. Eerstdaags zal dit verzoek, waarover door B en W praeadvies zal worden uit gebracht, den Gemeenteraad ter afdoening bereiken, en met belangstelling zien wij den uitslag te gemoet. Zonder op eene beslissing te willen vooruitloopen, willen wij het bovenge- schrevene onder de aandacht van onze vroede mannen brengen, daarbij opmer kende dat, een zich maar van de zaak afmaken, wel wat lauw zou wezen. Niet onmogelijk zou het kunnen zijn dat sommigen meenen dat alle moeite om de Alg. Yerg. hier te doen plaats hebben, te vergeefs zal wezen;—wij wil len daaromtrent geen oordeel uitspreken, het kan wel zoo zijn, docher is nu eenmaal A gezegd, nu moet ook B wor- worden gehoord, d. i. er moet krachtig propaganda warden gemaakt tot berei king van het beoogde doel, daarvoor zijn geen schatten noodig. Voor den goeden naam van Texel, werke ieder er toe mede Mej. J. Bakker, aan den Burg, kweekelinge aan de Bijzondere Normaal lessen alhier, deed Donderdag te Haarlem met goed gevolg examen als onderwij zeres. Zij liet hém niet uitspreken en zei Laat ons daar maar niet meer over spreken, bid ik U. Goed, maar ik wilde u alleen maar doen begrijpen, dat het niet aangaat dadelijk in de eerste opwelling van hevige veront waardiging, van bitter leed, zijn leven maar te verwoesten door een publiek schandaal. Te meer nog zooals ik zei, omdat er nog schikkingen moeten worden gemaakt, om uw vader en uw broeder bekend te maken met hetgeen er is gebeurd Met angstigen blik keek ze den abt aan. Wat dan te doen stamelde zij. Wat dan te doen Laat ons eens zien. Sabine wilt ge blindelings den ge dragslijn volgen, welke ik U zal aanwijzen Sabine werd doodsbleek, hetgeen door den abt werd opgemerkt, daarom liet hij er onmiddelijk op volgen Wees maar gerust, ik zal niet van U vragen „hem" terug te zien, ook niet, dat ge op Barsannes zult blijven wonen, maar alleen dit, dat ge met mijnheer de Savigné zult vertrekken. Ik zal u zeker niet be hoeven te vertellen, dat de markiezin en haar zoon de ware reden van dit vertrek zullen vernemenvoor de bedienden, voor dé buitenwereld, voor uw vader en André zal het heeten, dat mijnheer de Savigné door eene plotselinge ongesteldheid zijner vrouw verplicht is thuis te komen. Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1