Marktberichten. Van 9 tot en met 11 April zijn van hier verzonden 15 koeien, 4 kal veren, 20 schapen en 8 varkens. Oudeschild, 11 April. Door verschil lende personen van hier, en ook op zee is Donderdagmorgen, tegen half zes on geveer, een groote luchtballon gezien, welke uit Oostelijke richting over het Zuidwestelijk deel van ons eiland naai de Noordzee dreef. Men kon 't schuitje of den mand onder den ballon met het bloote oog duideljjk onderscheiden. Een eind touw scheen uit den mand neer te hangen. Van personen kon men niets gevaar worden. Men dacht hier dat de ballon wel heel uit Duitschland kon afkomstig zijn. Omdat hij heel hoog in de lucht was, bestaat er kans op, dat hij den tocht dwars over de Noordzee volbrengt. Van den Hoorn meldt men dat som migen de mensohen in de ballon konded onderscheiden. 12 April. De kunstmatige eier- broederij van den heer W. Slaman, levert weer even goede uitkomsten als 't vorig jaar. In de door S. zelf vervaardigde broedmachine zijn van 86 eieren 78 kuikens uitgekomen. Oosteeend, 12 April. Toen de heer Dr. H. H. van der Vegt Woensdagmid dag te Oost zijne patiënten giDg bezoe ken, stuitte bij het doorrijden van een dam het rijtuig tegen een paal, waar door het rijtuig ineenzakte. De heer Van der Vegt en zijn koetsier kwamen met den schrik vrij. Het rijtuig was deerlijk gehavend, zoodat er een van een veehouder geleend moest worden voor den terugtocht. De Cocksdorp, 12 April. De tooneel- vereeniging „Eensgezindheid" onder di rectie van den heer A. C. Toet, is voor nemens 4 Mei a. s. eene uitvoering te geven. Opgevoerd zullen worden het oorspron kelijk blijspel „Door moeder geholpen" door P. K. de Vries, en het blijspel „Gemeubileerde kamers te huur" door J. Nuyen. Vlieland. De heer K. H. Visser al hier is benoemd tot Broeder in de orde van den Ned. Leeuw. Smakelijk eten. In den behangselwinkel van den heer S. de Boer in de Derde Oosterparkstraat te Amsterdam staat met groote letters op de vensterruiten, dat men er „vleesch van het oorlogschip" bekomen kan. Het is een groote partij blikken met inge maakt vleesch, zoogenaamd „cornet beef" die daar op zoo'n vreemde plaats verkocht wordt. En het is een koopje. Een heel blik van zes pond kan men er krijgen voor niet meer dan vier en twintig stuivers. Een pond vleesch voor twintig centen, —het is werkelijk schandekoop 1 Ja, vooral schandekoop. Want waarom denkt men, dat het „vleesch van een oorlogschip" daar in dien behangselwinkel nu voor een prikje te koop is Natuurlijk, omdat men het aan het oorlogschip niet meer lust, of omdat het daar voor het gebruik afgekeurd is. Geheel ongevaarlijk is dit niet. Het jaartal is op alle bussen zorgvuldig weg- gekrabt often minste onleesbaar gemaakt. Maar een onzer lezers heeft op een van de bussen toch nog kunnen ontcijferen, dat er 1902 opstond. Vleesch, dat vijf jaar oud is, wordt dus hier door het Rijk in den handel gebracht. Het is een schande dat het Rijk nog een slaatje tracht te slaan uit den ver koop, dus uit het in consumptie brengen van levensmiddelen, die voor gebruik ongeschikt bevonden zijn. (Volk.) Een gekke kwestie. Men meldt uit Veenendaal aan de „N. Arnh. Crt." Bij de- alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad heeft zich een zeldzaam incident voorgedaan. Een kiezer wierp, voor bet stembureau komende, zijn oproepingsbiljet op de tafel en antwoordde ontkennend op de vraag van den voorzitter van het stembureau of bij het hem niet ter hand kon stellen. Op dit antwoord zeide de voorzitter- burgemeester tot den kiezer, dat bij hem dun ook niet bet stembiljet kon uitreiken en hem dus ditmaal van de stemming uitsloot. Als strijdende tegen den beleefdheids vorm is de houdiDg van den kiezer algemeen afgekeurd doch de vraag is gerezen, of men hem daarom het stem recht kan onthouden. Art. 75 der Kieswet zegt woordelijk „De kiezer overhandigt aan het stem bureau de kaart, vermeld in art. 55" terwijl art. 76 eveneens woordelijk zegt „De kiezer ontvangt daarop uit haDden van den voorzitter, enz Art 76 bepaalt dus uitdrukkelijk dat de voorzitter persoonlijk het biljet aan den kiezer moet overhandigen, terwijl art. 75 meer algemeen zegt, dat de kiezer zijn oproepingsbiljet moet overhandigen aan het stembureau. Heeft nu de kiezer daaraan voldaan, door het biljet op d9 tafel te werpen De zaak is in drukke bespreking en in onderzoek. Een oplossing. 't „Blanco artikel" in den uitgebreidsten en eenvoudigsten vorm Mr. H. Verkouteren heeft een brochure uitgegegeven, waarin hij pleit voor ver vanging van de Grondwet door organieke wetten of organieke artikelen in gewone wetten. Dusvolslagen afschaffing van de Grondwet 1 Al te bazige politie. De „N. Crt." schrijft Ons kwam een geval ter oore van ergerlijke mishandeling Zondagavond van de politie ondervonden door iemand die volmaakt nuchter, op een verkeerde aanwijzing per abuis op straat opgepakt, naar het bureau gebracht, afgesnauwd door de agenten geslagen, in een hok gestopt, toen hij daar leven maakte geboeid en eindelijk midden in den nacht op ruwe wijze op straat geworpen werd. De man een ons bekend werkman van goed gedrag is door den hoofd commissaris achteraf in het gelijk gesteld; het proces-verbaal is vernietigd. Daar dit geval niet op zich zelf staat, meenen wij, zegt de „N. Crt." erop te moeten aandringen dat tegenover arres tanten buitensporige ruwheid en onnno- dige brutaliteit worden nagelaten. Ook behoort het „verhoor" dat een arrestant bij aankomst op het bureau ondergaat, niet van dien aard te zijn dat het aan slachtoffers eener (toch altijd denkbare) vergissing onmogelijk gemaakt wordt zich te rechtvaardigen. Aan gestrenger orders te dien einde schijnt behoefte te bestaan. Dat kwam goed cef. Toen Dinsdagnamiddag de 16 jarige dienstbode J. J in een woning in de Marktstraat te Groningen op de derde verdieping een venster wilde sluiten, had zij het ongeluk, waarschijnlijk door een duizeling, naar beneden te storten. Het meisje kwam neer in den tuin, toevallig op een daar liggend tapijt. Aan deze omstandigheid is het te dankeD, dat het ongeluk boven alle verwachting goed is afgeloopen en dat de gevolgen van dezen ontzettenden val zich bepalen tot oenige niet ernstige inwendige kneu zingen. Haar toestand was zeer be vredigend. herzieningMilitiewet. Naar „De Tiid" verneemt, zou bij het gereconstrueerde Kabinet het plan bestaan tot verwezenlijking zijnor denkbeelden op militair gebied het middel te baat te nemen van herziening der Militiewet. Er van door. Een boeki.ouder te Haarlem is voor een paar weken uit de stad verdwenen zonder zijn adres achter te laten. Gebleken is thans, dat hij zich in den loop der laatste jaren ten nadeele van zijn patroon, den heer G., te Haarlem, een aanzienlijk bedrag wederrechte'ijk heeft toegeëigend. De man leefde, naar het oordeel van velen, boven zijn stand. Dat doen er wel meer. Een advokatenborrel Uit den kelder van den winkelier S. aan de Brabantscbe Turfmarkt te Delft zijn door een jongen 150 eieren gestolen. Het diefje borg borg zijn buit in een zak en hiDg dien over zijn rug. Toen hij thuis kwam maakte moeder gauw een advocaten borrel en was het onder de geburen feest. Het eierendiefje zal later in Den Haag „feestvieren", zijn moeder heeft het ook verdiend Op een trein geschoten. Dinsdagmiddag is op een trein tusschen Zutphen en Gorssel geschoten. De kogel kwam terecht in een volle 8e klasse coupé; een der inzittenden, de beer Kres, kreeg de glasscherven der stukgeschoten ruit in het gezicht; de kogel ging vlak langs zijn hoofd. De zaak is in onderzoek. Niet meegevallen. De twee 16-jarige jongens van welge stelde familie zitten nu weer kalmpjes thuis, waar ze door de goede zorgen der politie zijn heengebracht. Ze waren nl. Woensdag per spoor uit Sneek naar Leeuwarden, via Hardegarijp en Nieuweschans Duitschland ingetrokken hadden Bremen en Hamburg bezocht, in Hamburg nog een dag bij den haven arbeid „onderkruipersdiensten verricht tot ze door de politie werden lastig gevallen omdat ze geen legitimatie pa pieren bij zich hadden, en waren toen, grootendeels te voet naar naar Gronau gegaan, om bij Enschede ons land weer binnen te trekken. Zoo waren ze naar Zutphen gewandeld, waar ze een voorraad brood, boter en kaas insloegen, hun Duitsch geld inwis selden, en nieuwe sokken kochten onder Warnsveld hadden ze toen hun oude sokken gewasschen en te drogen ge hangen, met het plan naar Rotterdam te kuieren ten einde daar scheepsgele genheid te zoekeD. Een paar marechaus sees zagen de jongens aan den kant van dea weg zitten, vroegen wat ze daar deden, en toen vielen de knapen al spoedig door de mand. Ze zagen er natuurlijk al erg verwaarloosd uit. De marechaussee stelde hot avontuurlijke tweetal op transport naar Sneek, waar ze door de ongeruste ouders met blijdschap werden ontvangen. (Zutf. Crt.) Door de borrel. Bij een grooten bosch- en heidebrand die in de afgeloopen week in Zuid Lim burg woedde, hadden twee knapen van lu jaar een flesch jenever weten machtig te worden, en zich aan den inhoud te goed gedaan. Door den drank bed welmd, had zich een der jongens op het veld te slapen gelegd en zou daar zeker door het vuur bereikt zijn, had niet een der brandgasten hem tijdig ontdekt en in veiligheid gebracht. De andere knaap werd eerst laat in den avond terugge vonden. Hoe een student kan doen. Na eene woordenwisseling met zijn hospes, den kleedermaker C., aan het Noordeinde te Leiden, greep in opge wonden toestand, de 22-jarige student J. aldaar, een geladen revolver en ijlde daarmede op zijn huisbaas toe. De muzenzoon bepaalde zich er echter toe het wapen niet af te schieten, maar zijn tegenstander er een paar gevoelige tikken mede op het voorhoofd toe te brengen, welke een vrij ernstige verwonding ver oorzaakten. Vervolgens verliet de student het woonvertrek, draafde de straat op en sprong ter hoogte van de Kweekschool voor Zeevaart in den Rijn, waaruit hij echter spoedig werd opgehaald door een der officieren van die inrichting. Van het gebeurde werd proces-verbaal opge maakt. Tegen de tuberculose. Door de VereenigiDg tot bestrijding der tuberculose zal een zeehospitum worden gebouwd. Hierover kan thans het volgende worden medegedeeld Van het eerste plan, om een kleine inrichting te bouwen, waartoe een uitgave van circa f 50,000 noodig zou zijn, heeft men moeten afzien, omdat gebleken was ook bij bezoeken aan dergelijke inrich tingen in het buitenland, dat de exploi tatiekosten per patiënt daD veel te hoog zouden worden. Toen heeft men besloten een eenvoudige inrichting te bouwen volgens de eischen van den tegen woord igen tijd, maar op veel grooter schaal, waarin ongeveer 100 bedden beschikbaar zouden zijn, indien althans het daarvoor benoodigde terrein billjjk verkregen kan worden en indien het kapitaal voor den bouw en inrichting ad circa f 150,000 te vinden zou zijn. Men heeft zich in verbinding gesteld met het Rijk en men is er in geslaagd tegen billijke vergoeding een zeer geschikt en prachtig terrein in erfpacht te krijgen gelegen in de duinen te Katwijk, vlak btf het strand, ter grootte van circa 120,000 vierk. M. Dit terrein is zoo groot genomen, omdat men in navolging van bet buitenland de te behandelen kinderen zooveel mogelijk op eigen terrein wil houden. Eene ingezetene van Rotterdam, die vroeger voor dit doel f 100,000 beschik baar stelde, heelt toezegging gedaan voor de resteerende f 50,000. Een ander inwoner van dezelfde stad beloofde als bijdrage in exploitatie f 1000 per jaar, terwijl er verder verschillende giften zijn ingekomen. Om het nog ontbrekende te verkrijgen zal een fancy-fair worden gehouden. Een kanarie als onderwijzer. Een vogelliefhebber te Sint Annaland heeft in een volière onder een groote collectie vreemde vogels ook een kanarie en een parkiet, welke laatste vogel, zooals bekend geen zangvogel, slechts een krassend geluid laat hooren. Deze parkiet nu, die altijd in gezelschap van de kanarie zich bevindt, begint het gezang vrij goed na te bootsen, en aardig is het te zien hoe de kanarie, wanneer de parkiet eens een fout maakt dezen als tot straf meermalen op den kop tikt. Die is goed. In een gemeente bij Amsterdam be hoort tot hen, die van de kiezerslijst moeten worden weggelaten wegens het niet of niet intijds betalen der Rijksbe lastingen de deurwaarder der ge meente-belasting 1 Haagscli! Gehoord aan het hoofdpostkantoor te 's Gravenhage Heer (tot loket-klerk): „Zoudt U mij ook kunnen zeggen of, enz." Klerk: „Mijnheer, inlichtingen worden hier niet verstrekt Heer af. Een motor-Jcannibaal. PI. Prins, bloemist te Lisse, reed in den Haarlemmermeer op den Hoofdweg bij den Bennebroekerweg op zijn tuf-tuf en zag, dat een boer, die met paarden kar voor hem uitreed, zijn hand uitstak, meldt het „L. D." P. bleef toen onge veer -50 M. achter, doch bemerkte plot seling, dat de boer zijn paard dwars over den weg stil liet staan, zoodat passeeren niet meer mogelijk was. Toen P van zijn motorfiets was afgestapt en voorbij wilde loopen, werd hij door den nog in de kar zittenden boer op ergerlijke wijze met een zweep in den hals en op den rug geslagen. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en maakte tegen den boer proces verbaal op. Man in bonis I Uit Goes schrijft men aan de „Midd. Ct." Sedert eenige weken woont hier zekere P., geboren te Neuzen, vioeger winkelier te Hoek. Deze persoon had zich uitgegeven voor iemand in bonis, kocht land, liet plannen ontwerpen om daarop huizen te zetten, kocht een woonhuis, waarvan eerst de levering kon geschieden als de kinderen van den eigenaar verweesd waren, kortom deed zaken met verschillende winkeliers, alles te betalen wanneer zijn kapitaal los kwam. Maar dat kapitaal schijnt niet te be staan en zal dan ook nooit loskomen. Die rol heeft hij ruim drie maanden gespeeld, maar de politie heeft er nu de lucht van en spoort alles na om dep vermeenden kapitalist in den val te krijgen. Voorts worden door haar alle winkeliers in Goes voor dien persoon gewaarschuwd, en het kan zijn nut hebben, ook anderen, buiten Goes, voor de praktijken van dien persoon te waar schuwen. Plakmachine uitgevonden. Er is een plakmachine ten dienste der sigarenfabrikanten uitgevonden. Technici op dat gebied weten, hoeveel arbeidskracht en materiaal er verspild wordt met het plakken door werklieden deze nieuwe uitvinding brengt een ontzag lijke verbeteringautomatisch zal door deze machine, met enorme besparing van het plakmiddel en met een minimum van werkkracht, hetzelfde werk worden gedaan wat nu door tal van arbeiders moet worden verricht. Dat gaat vlug. De politierechter Weller te San-Fran- cisco dient hier vermeld als record-maker wat snelheid en eenvoudigheid van huwe lijks sluiting betreft Het trouw-formulier van den achtbaren magistraat luidt Wil je haar Wil je hem Geeft elkaar de hand. Beloof je hem te gehoorzamen Beloof je voor haar te zorgen Gij zijt man en vrouw. Gjj zijt getrouwd. Het formulier zou nog te vereenvou digen zijn. Is die vraag over de gehoor zaamheid bjj de voortschrijdende emanci patie niet verouderd Schagcn, 11 April. Aangevberd: - Paarden f 100,a f 180,-; Veulensf f a f 100 Geldekueien I 150 a 1 230; 25 Vette Koeien I 185 a 1 290; 80 Kaltkoeien 1 160,a f 260

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2