N« 2043 Donderdag 18 April 1907, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat op den 13 April 1907, bij hen is inge komen een verzoekschrift van DOUWE GEUS, van beroep letterzetter, wonende te Texel, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein ia de navol gende localiteitenkoffiezaal, concertzaal, eetzaal, kleedkamers, vestibule en salon van het perceel, kadastraal bekend Ge meente Texel, Sectie K,No. 1768,plaatselijk gemerkt Wijk B, no. 1, en gelegen aan de Groene Plaats te den Burg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Toxel, den 15 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.F. KEIJ8ER L.B. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier, no. 2 der Personeele belasting, over het dienst jaar 1907, invorderbaar verklaard op den 12 April 1907, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijnen aanslag, op den bij den wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 15 April 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. VUILNIS OP DE WEGEN. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd, geen vuilnis, scherven, enz., neer te gooien op open bare wegen, daar deze op verzoek bij afzonderlijke gereedligging dus niet vermengd met andere stoffen, immer door den gemeentereiniger worden weg gehaald. Texel, den 12 April 1907, De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. M E 1 V U R E N. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd ten behoeve der Meivaren, geen goederen, voorwerpen, enz. af te geven dan in de laatste week der maand April. Texel, 12 April 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDHINGH. 7 April 14 April. Minister Staal heeft afscheid genomen van z\jn departement, zijn portefeuille van oorlog ridder van Rappard onder den arm geduwd en bereid zich voor zijn intrede te doen in de Kamer waarin hem niet lang geleden den bons werd gegeven, 't Minis terie maakt zich klaar de heeren volks vertegenwoordigers te ontvangen, van wie het met zeer gemengde gevoelens onlangs afscheid Dam naar het zich voorstelde voor goed en de heeren afgevaardigden zelf, ten minste zij die niet in 't Haagje wonen pakten hun koffertjes om als dit ovorzicht den weg aflegt van schrijftafel naar drukkerij naar do residentie te sporen. En als deze letters onder do welwillende aandacht der lozers komen is de nieuwe campagne op hot binnenhof weei- in vollen gang. 't Ministerieel scheepje heeft zich dus weder op de wisselvallige baren gewaagd, natuurlijk op hoop van zegen, ofschoon de omstandigheden gelijk gebleven zijn. Alleen zullen de stuurlieden wel overtuigd zijn, dat wil het vaartuig niet op dezelfde klip vastloopen van onlangs, vooreerst eenig Iaveeren noodig is en in elk geval de ge schikte tijd moet worden afgewacht voor het deel der lading, de z.g. militaire be zuiniging in veilige haven kan worden gebracht. Want zoolang de Éérste Kamer onge wijzigd blijft zal van het lossen wel niet kunnen komen. Dat dit een doorn in het oog is van de vrienden van het Kabinet en dat deze peinzen op middelen de Eerste Kamer een andere samenstelling te geven, is begrij pelijk. En daar een omzetting van onzen Senaat alleen verkregen kan worden door een omzetting der Prov. Staten en de Statenverkiezingen, die tot dat doel zouden kunnen leiden, al nader komen, behoeft het geen verwondering te baren, dat in de vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond, begin der voorbije week te Zaandam gehouden, deze middelen besproken werden. 'tWas de voorzitter de heer Merchant Ka merlid voor Deventer, die in zijn openings rede op dit aambeeld sloeg. In die rede zette hij uiteen, dat er bij de komende Statenverkiezingen vooral op gelet moet worden, of door het stellen van kandidaten niet gevaar ontstaat, dat zetels verloren gaan aan de rechterzijde of de kans wordt verminderd om op de rechterzijde een te winnen. Met het oog daarop wilde hij samenwerking zoeken tot stand te brengen tusschen alle linksche groepen, met hand having van eigen beginsel en eigen aan spraken. Links is dus verzamelen geblazen en onwaarschijnlijk is het niet dat de linksche coalitie er komt. Of evenwel bereikt zal worden een omzetting der Prov. Staten en tengevolge daarvan naderhand een linksche samenstelling der Eerste Kamer, staat nog te bezien, want ook van de rechterzijde kan een ernstig samenwerking bij de komende verkiezingen worden verwacht. Ook daar werd reeds verzamelen geblazen. De bladen van de verschillende groepen der rechterzijde wekken de kiesvereenigin- gen op bij het stellen van candidaten toch vooral te waken tegen candidaturen welke verstippering van stemmen tengevolge zouden kunnen hebben. Ook daar dus een streven tot aaneensluiting. Waar schijnlijk dus, dat in Juni twee machtige coalities, die van links en rechts, tegen elkander in het krijt zullen treden, zoodat te verwachten is dat Juni ons behalve warme dagen ook een warmen, wellicht heeten verkiezingsstrijd zal brengen. De Juni-maand zal ons behalve verkie- zingsdrukte ook nog iets anders brengen. Onze regeering heeft als 'een stipte gast vrouw betaamt hare invitaties rondgezonden en tegen den lBden van gezegde maand zul len in de grafelijke zaal op het Binnenhof in onze Residentie de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden samenkomen om wat over den oorlog en den vrede te praten. Misschien zullen ze ook wel wat meer doen dan praten, wat intusschen te hopen is ook, Want over het algemeen bestaat er nog zoo weinig geloof bij de massa voor de goede resultaten dér Vredes conferenties. En een wonder is dat ook niet. Als men ziet dat dezelfde regeeringen die haar afgevaardigden naar de Vredes- vergaderingen zenden intusschen maar ongestoord doorgaan met zich voor te be reiden op oorlog, de mogendheden met elkander wedijveren in den aanmaak van kanonnen en reusachtige oorlogsbodems, de wereld vol wapengekletter is en jaar op jaar, de uitgaven voor krijgstoerus tingen overal haast met tonnen gouds stijgen,- valt het moeilijk te gelooven, dat er nog eens een tijd zal komen waarin de vrede der volkeren onderling onwrikbaar vast gegrond zal zijn Afgezien evenwel van de mogelijkheid een zoodanigen vrede tot stand te brengen, zal de komende Vredesconferentie toch van onrekenbaar nut kunnen zijn, als ze slechts vermag te bereiken, dat niet roekeloos naar het zwaard wordt gegrepen, de ellende van een oorlog zooveel mogelijk wordt beperkt en de jacht naar groote en machtige legers wordt gestuit. Evenwel zooals we weten op het laatste bestaat nog weinig vooruitzicht voorshands. Beperking der oorlogsuitgaven, hoe wen- schelijk ook en hoe ook voorgestaan door sommige mogendheden zal op de conferentie wel geen genade kunnen vinden bij allen. En waar ze alleen mogelijk zal zijn als allen haar willen is er in dit opzicht weinig te hopen. Evenwel als dan het andere genoemde maar verkregen mag worden is de Vredesconferentie wel onze sympathie en dank waard. o—o o Er valt weinig belangrijks te kronieken deze week. Ons staatkundig en maatschap pelijk leven gaat rustigjes zijn gang zonder emotieverwekkende afwisselingen te bren gen. De Koningin heeft met haar Gemaal het Zomerverblijf Het Loo weder betrokken en H.M. kon dat gerust doen nu de oplossing der crisis Haar verblijf in de residentie niet meer nóodig maakte. Verder brachten de bladen wat berichten over een paar werkstakingen, te Dordrecht en Almelo, waar de arbeid en het kapitaal het maar niet met elkaar eens konden worden, terwijl ten slotte Dordrecht nog even de aandacht kwam vragen voor het de Ruijterfeest, dat daar met vlaggenhulde, kanongebulder, officieele toespraken en ge- costumeerde historische optochten luister rijk is gevierd, 't Moet een echt feest geweest zijn, naar de berichten te oordeelen, die uit de Merwedestad tot ons kwamen. De schim van Bestevaer kan nu wel tot zijn rustig verblijf terugkeeren. Wellicht dat over 'n eeuw het nageslacht nieuwe hulde zal brengen, als dan tenminste het eeren van groote mannen niet tot het verledene behoort. o o o Koning Eduard heeft Spanje een bezoek gebracht, is te Cartagena door Koning Al fonso ontvangen en met vriendelijkheid als overladen. Daar Spanje's Koningin in om standigheden verkeert die men gewoonlijk als gezegende aanmerkt, kon zij oomlief niet begroeten. Of de samenkomst der beide vorsten bloot een familiebezoek is, dan wel een politieken ondergrond heeft, ziedaar de vraag die tot allerlei politieke besprekingen in de pers aanleiding heeft gegeven. Van de wederzijd- sche bladen die alle overloopen van vrien delijkheid, zijn er die meenen dat het bezoek den grond gelegd heeft voor een definitief verbond tusschen SpaDje en Engeland, waarbij dan Frankrijk als „Dritte im Bunde" wordt aangemerkt. De aanwezigheid in Cartagena van den infant Ferdinand, de Koningin-Moeder en enkele ministers heeft tot die meening geleid. Anderen zijn van oordeel dat de Haagsche vredesconferentie ter tafel is geweest, inzonderheid de kwestie dat Frankrijk niet met Engeland on Spanjo mee wil doen inzake de voorstellen, ter wijl er ten slotte ook zijn die beweren dat hier aan niets anders gedacht moet worden dan aan een onschuldig familiebezoek. Wie er nu van deze gelijk heeft zal wel be zwaarlijk uitgemaakt kunnen worden, om dat de betrokken vorstelijke personen zelf wel geen verslag van hun onderhoud zul len geven. Tegelijk met bovengenoemd bezoek viel samen de visite van den Koning van Italië aan den vorst der Helleenen. Ook in Grie kenland ontbrak het niet aan een vriende lijke ontvangst en vooral de begroeting door koning George van koning Victor Ema nuel was allerhartelijkst. Bovendien werd er gefeestmaald en ter gelegenheid daarvan Koninklijke toosten geslagen. Natuurlijk zocht de pers weer de reden van dit bezoek te verklaren en evenals in Frankrijk wil men er een beteekenis aan geven, die er wellicht niet in gevonden wordt. Hier wordt de Macedonische kwestie naar voren geschoven en 't heet dat Victor Emanuel als zoo'n soort vredesapostel ge komen is om het krom en verdraaide in de verhoudingen daar recht te maken. Allemaal gissingen intusschen. En gissen doet meer dan eens missen. o o o België heeft plotseling een ministerieele crisis cadeau gekregen, 't Kabinet kan het al sinds lang niet best meer vinden met de Kamer, wat onlangs vooral bij de be handeling der Congo-kwestie bleek. Toen is de ruzie echter nogal vriendschappelijk geëindigd, doch in de laatste dagen begon het weer te spannen. Behandeld werd de mijnwet, waarin de Kamer een door het Kabinet ongewenschte wijziging bracht door het aannemen van een amendement-Ber- naert. 't Ministerie heeft nu het bijltje er maar bij neergelegd. o o—o In Frankrijk gist het allang in de arbei derswereld. De electriciensstaking onlangs was daarvan reeds een bewijs. Sedert dien kwamen onophoudelijk geruchten van voor genomen stakingen en dat men zich in Parijs eenigszins bezorgd maakte is dan ook geen wonder. Vooral onder de bakkersgezellen was groote ontevredenheid waar te nemen, een gevolg van de hier en daar ingevoerde loonsverlaging tengevolge der Zondagswet. Lang reeds dreigde men Parijs en de andere groote steden met een staking, tengevolge waarvan broodgebrek zou moeten ontstaan, en inderdaad, in de voorbije week is die bedreiging in daden omgezet en legden in Parijs, Marseille e.a. steden de bakkersge zellen in groot aantal den arbeid neder. Hoe lang deze staking—waarvan we den omvang nog niet volkomen kennenzal duren en of ze het voorspel zal zijn van een reuzenstaking in alle bedrijven, zooals reeds eerder voorspeld werd, moet worden afgewacht. Te hopen is dit laatste niet. o—o—o TEXEL, 17 APRIL 1907. Zaterdag jl. slaagde te Haarlem voor het examen onderwijzeres Mej. B. M. Frederiks, kweekelinge aan de bijzondere Normaallessen alhier. Ter reede van Texel kwam in den morgen van 16 April, de blazerschuit T. X. 80 in aanvaring met een aldaar ten anker liggende schoener. De blazer schuit bekwam bij die aanvaring belang rijke averij. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cto. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. COURANT. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1