Buitenland. Met een sisser aggeloopen. Een gerucht van brand, hetwelk hier Zaterdagmiddag rondging, werd nogal spoedig getemperd door de mededeeling dat 't slechts betrof een klampje hooi of dergelijk, achter cafe „Burgzicht". De brand was spoedig gebluscht. Men wil beweren dat hier aan speelzucht of onvoorzichtigheid van een of meer knapen moet worden gedacht. Op Vrijdag den 19 April zal Z. K. H Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederl., Hertog van Mecklenburg- Schwerin, (geh. met (H. M. de Koningin) zijn 31sten jaardag gedenken. Het is te verwachten dat, na het op treden van den Prins bij de onlangs plaats gehad hebbende ramp aan den Hoek van Holland, de jaardag van Z.K.H. met groote sympathie zal worden herdacht. Iets over de luchtballon. De luchtballon, die Donderdagmorgen over ons eiland heenstreek, vormde het onderwerp van vele gesprekken. De schattingen omtrent de hoogte waarop zij zich boven het land bewoog liepen nog al uiteen, zoo ook of er reizigers den tocht medemaakten of niet. Door een vriendelijke hand werd ons een tweetal Engelsche bladen toegezonden waarin nadere bijzonderheden omtrent die tocht worden vermeld. Aan die bladen ontleenen wij het volgende Woensdagavond om kwart voor acht stegen de bekende Duitsche luchtreizi gers dr. Kurt Wegener en Adolf Reinhau Koch te Bitterfeld een voorstad yan Berlijn, op, met het plan om zoo mogelijk in Ierland neder te dalen. De ballon dreef met eene snelheid van ongeveer 68,7 kilometer per uur, (de sneltrein Helder-Amsterdam gaat met eene snel heid van ongeveer 60 kilometer per uur.) Op Donderdag middag boven de oostkust van Engeland zich bevindende bemerkten de luchtreizigers, dat de wind hen naar het Zuidwesten dreef, waarom zij het maar beter vonden in Leicestershire te dalen. De ballon bereikte den grond nadat ze eerst door een schutting een weinig was gescheurd. De reizigers zelf kwamen er met een paar lichte schram men af. Zij waren aangekomen bij het dorp Enderbij een paar uur van Leicester gelegen. Na eerst uit Leicester hun be houden overtocht te hebben getelegra feerd aan den Duitschen Keizer zijn de reizigers naar Londen vertrokken. De afstand van 812 Engelsche mijl in rechte richting gemeten werd door hen afgelegd in nog geen 19 uur, terwijl zij de Noordzee passeerden op eene hoogte van ongeveer 1500 Meter. Dr. Wegener maakte eens een tocht van 53 uur, waaarmede hij het record sloeg van de langste luchtreis zonder neder te dalen. In het tijdschrift „Het Leven" leest men o.m. „Jacob Buijs, gedwongen door slecht gezichtsvermogen, tengevolge van het altijd verkeeren in het weer met zijne grilligheden, neemt thans zijne rust. Langer dan 40 jaar bediende hij als schipper der schuit het vervoer der post van Texel naar Vlieland. Toen hij niet meer kon, werd hij, in die kwaliteit door H. M. de Koningin benoemd tot Broeder in den Nederlandschen Leeuw. Dit was eene welverdiende onderschei ding." Gaarne wordt zeker door ieder de groote verdienste van den heer J. Buijs erkend, maar de schrijver (W. J. M.) toont, dat hij niet geheel op de hoogte is. Jacob Buijs toch is nimmer post- schipper geweest. Die functie wordt reeds meer dan 50 jaren vervuld door diens broeder Tijs Buijs, die nog dage lijks den tocht volbrengt. Het contract liep al dien tijd en loopt nog op naam van Tijs Buijs, die in het vorig jaar begiftigd werd met de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mogen de beide broeders nog vele jaren genoegen hebben van hun Koninklijke onderscheiding (Ingezonden.) Van 13 tot en met 16 April zijn van hier verzonden: 141 koeieD, 80 kalveren, 4 schapen en 7 varkens. Otjdeschild, 16 Apr. De vergadering van den Schippers en Visschersbond, gisteren avond in de Zeven Provinciën gehouden, was wegens late aankomst der visschers zeer slecht bezocht. Na het lezen der notulen werd den secretaris, den heer M. Kroon, dank gebracht voor zijn uitgebreid en nauwkeurig verslag. Eenige punten, aan de notulen ontleend, gaven aanleiding tot eenige toelichting en nadere bespre king. Twee missives, van het Min. van Waterstaat ontvangen, betreffende ver betering havenlicht te Nieuwediep en opruiming wrakken „Serbia werden voor kennisgeving aangenomen, met dank aan de regeering voor de verleende hulpvaar digheid. Ter tafel kwam nu eene missive der Visschersvereeniging „Betracht het Goede", te Oosterend, om medewerking ten einde te geraken tot het bekomen eener visschershaven te Nieuwediep. Ook hier gevoelde men de groote behoefte daaraan, zoodat een uitvoerige discussie volgde. Er werd besloten twee afge vaardigden naar de vergadering te zenden, welke op 26 April a.s. over de bespreking van dit onderwerp, te Helder zal worden belegd. Tot afgevaardigden werden ge kozen de schippers D. F. Krijnen en J. G Brouwer en tot plaatsvervangers schippers C. C. Koopman en C. J Blom. Nog wordt, op voorstel van schipper G. C. Kuijper, besloten om opruiming te verzoeken van een heft op de Laan vlakte, liggende op 9 vadem diepte. Op voorstel van schipper C. Blom, wordt besloten te trachten om den hoek van 't Z. W. havenhoofd nog eenige schuur- palen geplaatst te krijgen. Geconsta teerd wordt, dat door 't aanbrengen dei- vier reeds geplaatste schuurpalen, eene groote verbetering is tot stand gebracht. In zake het schietvlot zou eene af wachtende houding worden aangenomen, om te kunnen observeeren of dat vlotje aan de eischen voldoet bij de wet ge steld. Nog wordt besloten om voor de vereeniging aan te schaffen de wetten, welke voor schippers en visscherij be staan Met dankzegging wordt te onge veer half tien deze vergadering gesloten. Naar wij vernemen is de heer J. van der Sterre, Jz., van hier, geslaagd voor het klerkexamen voor de Rijkspost spaarbank en behaalde de heer D. Mets, th-ins tijdelijk hulptelegrafist, te Amster dam, bij 't in Maart te 's Hage gehouden examen, voor klerk bij de Post en Tele- graphie, met N. 30 een voldoend aantal punten, zoodat hij aan de gestelde eischen kon voldoen. Meer dan 300 personen namen aan dit examen deel. Oosterend, 16 April. J.l. Zaterdag strandde in de Noordergronden het Fransche barkschip „Canrobert", geladen met zaad. Eenige visschers van hier zeilden uit, om zoo mogelijk, een „sjouwtje" te kun nen doen. Ze waren evenwel nog niet op de strandingsplaats gearriveerd, toen het schip reeds was afgesleept, zoodat ze onverrichterzake zake terug konden keeren. Vlieland. Voor de vacante betrekking van Gemeenteontvanger, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Dankbaardoch niet voldaan. Door iemacd van hier wordt aan de „N. R. Ct." het volgende geschreven: Den Helder Texel. „Wanneer ik goed ben ingelicht dan eindigt in September de overeenkomst tus- schen de Hooge Regeering en den heer Bosman te Alkmaar, waarbij laatstgenoemde voor het postvervoer tusschen Texel en het Nieuwed'ep, met de stoomboot Ada van Holland, eene jaarlijksche vergoeding ont vangt van zes duizend gulden. Sedert April 1852 hebben wij hier een stoombootdienst tusschen beide plaatsen: twee| reederijm lagen het bijltje er bij neder, maar de derde hield glansrijk het hoofd boven water, hetgeen een gelukkig verschijnsel is, om anderen niet af te schrikken. 55 jaar is de dienst onafgebroken waar genomen, wanneer de booten zelf het werk niet staakten, door de heeren T. Mets en W. Mets, vader en zoon, en in al dien tijd hadden we geen enkel ongeval te betreuren en werd de dienst zelfs met Pinksterstorm en 14 November, niet onder broken; een woord van lof zij hier niet misplaatst. Nu onlaDgs, kort na elkander, hebben een paar kleine storingen plaats gehad, naar het schijnt door dezelfde oorzaak, doch zonder ongelukken te veroorzaken. Reeds jaren lang kan men op beide plaatsen over den dienst hooren pruttelen, naar mijne meening, voor een groot deel ten onrechte, maar we leven nu eenmaal in den tijd van scherpe mededinging en misschien is de vracht wel te hoog, in evenredigheid van de ontvangsten en den korten overtocht en beantwoordt die boot niet meer aan de eischen des tijds 1 In ieder geval wenschte ik de verschil lende reederijen in Nederland op het boven staande feit te wijzen; een goed zaakje is het wel en op medewerking, op beide plaatsen, valt te rekenen, wanneer ik mij niet vergis." Op eens anders kosten. Te Gouda werden aangehouden een „heer" en een „dame," die zonder het te kunnen betalen, in een der eerate hotels logeerden en het zich aan niets lieten ontbreken. Bovendien haalde de „dame" op naam van een ingezetene eenige gouden ringen op zicht, welke zij in de bank van leening beleende. Dezelfde oplichterij is door het paartje gepleegd te Amsterdam, den Haag, 's Hertogenbosch en Nijmegen; ze hadden er nog al den slag van. Voorloopig is hun echter den pas afgesneden, daar ze naar het Huis van Bewaring te Rotter dam zijn overgebracht; dus toch maar weer logies voor niets. Of 't hun zal bevallen Vergiftigd water Zeer waarschijnlijk tengevolge van het drinken van vergiftigd Eemwater is de zoon van den badmeester te Baain, Lindenberg, ernstig ziek. Baarn ligt 15 kilometer van Amersfoort, waar veront reiniging van het water door afvoer der gasfabriek aldaar, door een commissie van onderzoek is geconstateerd. R. N. Een fietsende Chinees. In Den Haag kon men dezer dagen een zoon van het Hemelsche Rijk in zijn Chineesche kleederdracht, op een fiets langs 's heeren straten zien rijden. Met de blauwe rok ovor het achterwiel der machine, het donkerkleurige jakje over het lijf en het eigenaardige hoofd deksel met over den rug afhangende vlecht, had de Oosterling meer het aan zien van een sportzuster dan van een Chineesch inboorling van het mannelijk geslacht, 't Spreekt vanzelf dat hij heel wat bekijks had. Hollandsche Bom niet gevaarlijk. Met het oog op het bezoek van den ItaliaaDsche Koning te Athene, deed de politie huiszoeking, ook in logementen. Zoo werden tweeHollanders aangehouden, dragers van een bom. Op het politiebureau gebracht en streng ondervraagd, bekenden de Nederlanders, dat hun bom een.... Edammer kaas was, om allen argwaan weg te nemen, sneden ze haar midden door. Verkoop op afbetaling. Bij het hoofdbestuur van den Midden standsbond is een hoogst belangrijk rap port ingekomen, hetwelk is samengesteld door een commissie uit de Dordtsche Winkeliers vereeniging en waarin wordt aangedrongen op wettelijken regeliDg van deze materie. Het moet der commissie o. a. gebleken zijn dat bij verkoop of afbetaling winsten van 90 a 1007o geen uitzondering zijn. Overvaren. Een botter van de gebroeders Teerhuis die met een anderen botter aan het haring sleepen was, is in de vorige week door het rijksopleidingsschip voor de matrozen „Pollux", nabij Monnikendam overzeild, met zulk een kracht, dat de botter onmiddellijk zonk. Een der broe ders, die boven water kwam, wist zich vast te klemmen aan den afgebroken mast, zoodoende konden zijn makkers hem een touw toewerpen en binnenboord halen. De tweede daarentegen lag in de roef te slapen, kwam Diet meer boven en is verdronken. Korting op pensioen. Gepensionneerden, die tot burgerlijk ambtenaar worden aangesteld en van wie de som van traktement en pensioen meer dan f 1000 bedraagt, worden volgens de wet op hun pensioen gekort. Nu bepaalde de Minister, dat deze bepaling in 't vervolg ook op de onderwijzers van toepassing zou zijn, hoewel daarover in de wet geen woord gerept is en de onderwijzers ook niet tot de burgerlijke ambtenaren be- hooren. Een van de slachtoffers van deze nieuwe interpretatie is de heer G. Zaanen te Rotterdam. De bond van Ned. Onderwijzers mengde zich in deze zaak en de Staat der Nederlanden werd ge dagvaard. Door den kantonrechter te 'sGravenhage is nu vonnis gewezeD, meldt de „Bode waarbij de heer Zaanen werd in 't gelijk gesteld. Een slimmerd. Op het gemeentehuis te Nijkerk ver voegde zich dezer dagen een jongeman die trouwen wilde. De trouwlustige wist naam noch ouder dom van van zijn aanstaandealleen wist hij te vertellen dat ze wel eens „Mietje" werd genoemd. Een zeldzaamheid Te Huybergen (Noord-Brabant) zullen Donderdag 18 dezer de echtelieden Cor nells Michielsen en Anna Maria Nieuwlaat hun diamanten bruiloft vieren. Beiden zijn nog zeer kras. Alles is in rep en roer om het den oudjes zoo prettig en plechtig mogelijk te maken. Gevaarlijke vliegenvangers. De aandacht wordt gevestigd op gevaar lijke vliegenvangers, welke thans in België worden verkocht en waarvan men toe zending en verkoop in Nederland vreest en voorkomen wil. In België worden onder den naam „Mort aux mouches" borden verkocht van ongelijmd papier eene afbeelding op de borden stelt voor twee dwergen, van wie er een op het punt staat een groote insect dood te slaan, terwijl de ander met een gezwollen gezicht, voorstellende het gevolg van een insectensteek, vlucht. Deze borden moeten worden vochtig gemaakt met water en daarna met suiker bestrooid. Deze borden zijn uiterst gevaarlijk kindereu toch, zulk een met suiker be strooid bord vindende, kunnen, door de suiker aangelokt allicht daarvan snoepen en zich daardoor blootstellen aan beden kelijke vergiftiging. Het bordpapier bevat namelijk kalium- arseniaat. Dr. Dulière kon uit zulk een bord een hoeveelheid arseensulphide afzonderen, overeenkomende met 0.160 gram kalium-arseniaat. Wanneer men nagaat, dat deze hoeveel heid het vijftigvoudige bedraagt van de grootste gift kalium-arseniaat, die aan een kind van 10 jaar mag worden toege diend, is het duidelijk, dat in het gebruik van deze borden groot gevaar schuilt. („Tijdschr. v. Soc. Hyg.") Ouderdomsverzekering. Het Haagsch (vrijz.-dem.) weekblad meent te weten, dat de maximum-rente (dus voor werklieden in hoogste loon- klasse, die geregeld hun premie hebben betaald) in het ontwerp-ouderdomverze- kering van minister Veegens f 7,-50 per week bedraagt. Een goed fruitjaar. Uit de Beneden-Langstraat. Zooals het zich laat aanzien kunnen we een goed fruitjaar baleven, mits de nachtvorsten niet veel komen bederven. De meeste steenvruchten, als kersen, pruimen en abrikozen, krijgen veel bloe sem. De pereboomen laten ook veel knop zien. Het vooruitzicht der appelen is beneden het middelmatige, maar oyer het geheel staan de fruitboomen er mooi bij. Een dure rit. Te Parijs, waar anders alles zoo spoedig vergeten wordt, blijft de belangstelling voor de vrouwelijke huurkoetsiers, de chochéres levendig. En Paul Ginisty vertelt in de „Petit Parisien:" De eerste vrouwelijke koetsier te Parijs was een voorname dame, vorstin Metter- nich, die haar phaëton alleen placht te besturen. Op zekeren dag hielden twee grappenmakers op straat haar rijtuig aan, stegen met voornaam-nonchalante houding in en zeiden Rijd ons eens een uurtje rond 1 Goed, heeren, antwoordde de vorstin, zonder een spier van haar gelaat te ver trekken, legde de zweep over haar paarden, en voort ging hetl Nadat zjj haar passagiers een uur lang had rondgereden, hield zij plotseling stil, noemde haar naam en zeide, terwijl zij de hand ophield Dat is 300 francs voor de armen. De heeren trokken lange en niet precies SDUgeere gezichten, maar... betaalden. Stremming Passage. Burgemeester en Wethouders vau Texel brengen ter algemeene kennis, dat tengevol ge het doen van eenige werkzaamheden, do passage voor rijtuigen over den Westerweg, vanaf de Sluisjes tot aan „Pomona" in Waal- en Burg tot nadere aan koudiging gestremd is. Texel, 17 April 1907. Burgemeester en Wethouders voorn. HIDDINGH, Burgemeester RUIBING, Secretaris. Voorjuars groote Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden, dat do Markt van 24 April is vervallen en dat de voor- jaars groote beestenmarkt wordt gehouden op den vierden Maandag in April, zijnde voor dit jaar Baandag 22 dezer. Texel, 17 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd1,, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2