N° 2045. Donderdag 25 April 1907» 20ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week fot week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTILN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Beschrijving voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekerid, dat het kohier, no. 5 der belasting, op bedrijfs en andere in komsten over hetdienstjaar 1906/7,invor derbaar verklaard op den 18 April 1907, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaal den voet, te voldoen. Texel, den 20 April 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. 14 April 21 April. Er zyn van die dingen, die wij, kleine onbeteekende menschjes met ons bekrompen verstandje maar niet kunnen snappen Vooral in de wereld der politiek, die je soms een rare-kiek lijkt en waar je dikwijls de zonderlingste dingen ziet gebeuren. Maar waar over het algemeen in die wereld de hooge oomes de lakens uitdeelen en wij ons alledaagsche menschjes van onze onbenulligheid bewust zijn in verhouding tot de grootheid dier heeren, lichten we eerbiedig ons petje en gaan stilzwijgend voorbjj of wel draven in deemoedige ver eering achter de politieke grootdoeners aan zonder te vragen waarom dót zoo en dót weer anders gedaan wordt, blij dat ze ons vergunnen eerbiedig de slippen van hun jasjes vast te houden. Maar 'n feit blijft het, dat 'n gewoon mensch van heel veel van het politieke gedoe niemendal begrijpt. Daar had je nu weer in de voorbije week de drukte die de oplossing der crisis in de vergaderingen der hoogmogende heeren, leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, teweeg bracht. De Kamer werd bijeengeroepen en je dacht dat zo nu maar eens extra vlug aan den par lementairen arbeid zou tijgen, na zooveel we ken van nietsdoen. De;crisis, nu ja, die was er geweest en je hadt er genoeg van ook, ten minste je meende er genoeg te weten na al de drukte die de heeren politici in de bladen daarover hadden gemaakt. Je dacht zoo met je leekenverstand de heeren van de Kamer zouden die crisiskwestie wel even met een Franschen slag afdoen, 't Minis£ terie zou zich even presenteeren en zeggen: „Zie zoo we zjjn er weer, we hebben ons bedacht" en de Kamer zou het eventjes aanhooren en zeggen„we willen het wel weer probeeren met mekaar" en klaar was Kees. Maar jawel inplaats van het, voor ons leekenbegrip, eenvoudige afdoen van de feitelijk al afgedane zaak, kregen we een breed opgezet debat te hooren, waarin over en weer men elkanders zondenregister inzake de kwestie ontvouwde en nog eens haarfijn ging uitpluizen hoe alles nu wel precies in zjjn werk was gegaan. Natuurlijk, 't zal alles wel geschied zijn in het belang van het lieve vaderland; w(j gewone onpolitieke menschen begrijpen zoo niet de dingen die der politiek zijnen we lichten daarom ook maar eerbiedig ons petje en gaan zwijgend voorbij. Maar in- tusschen je gedachten hebben er toch maar zoo geen vrede mee en je kunt do vraag maar niet terug dringenWaarvoor was nu al die drukte nog noodig Waarom, als 't waar is, dat or zooveel parlementaire arbeid wachten moest, waarom nu weer zooveel nationale uurtjes verknoeid't antwoord moet je natuurlijk je zelf schuldig blijven overmits gewone alledaagsche menschjes niet vermogen in te dringen met hun verstand in de geheimen van het politieke spel. o—o—o Overal in den lande laten zich de voor teekenen van de komende verkiezingsactie zien. Er gaat geen dag voorbij dat men niet kan lezen van voorloopige vergaderingen waarin voorloopige besprekingen gehouden en voorloopige candidaten gesteld worden. Zooals we reeds in ons vorig overzicht opmerkten belooft Juni ons een heeten verkiezingsstrijd. Inzonderheid in de pro vincie Overijsel en Zuid-Holland zal het er omgaan. In de eerstgenoemde provincie kan het omgaan van twee zetels van links naar rechts de meerderheid in de Staten aan de rechterzijde brengen en 't is dus te denken dat de kerkelijke partijen niets onbeproefd zullen laten het zoo ver te krijgen. In Zuid-Holland is het verschil iets grooter; 7 zetels n.l. in het voordeel der rechterzijde. Dat links zich daar zal weren de schaal naar haar zijde over te doen slaan is eveneens te denken. De strijd is juist zoo belangrijk omdat daaruit wel een andere samenstelling onzer Eerste Kamer geboren zou kunnen worden, tenminste als het links gelukt Zuid-Holland te veroveren. Deze provincie kiest 10 leden voor de Eerste Kamer en het is dus van veel belang voor de eene zoowel als voor de andere partij daarover te kunnen be schikken. 'n Harde strijd gaat het worden. De voorteekenen zijn er reeds en ook wordt hier en daar al van verkiezingsleuzen geboord. o o o Onze Zuidelijke naburen zijn uit hun humeur en van hen wel niet het minst een groot aantal der Kamerleden, 't Is wel eenigszins te billijken ook. Zooals de lezer weet, legde het Kabinet Vrijdag het ministerieele bijltje neer maar do aanvrage om ontslag kan waarschijnlijk wel naar de snippermand verhuizen, want de mijnwet, die het struikelblok voor de regeering werd is eventjes door Koning Leopold ingetrokken, die daardoor 'n bewijs heeft gegeven dat hij de crisis niet wil. De koning meent met het oog op de Congo- kwestie zijn mannetjes niet te kunnen missen. De Belgen zijn over dien daad van den vorst lang niet goed te spreien. Kortweg wordt gezegd dat Z M. buiten zijn boekje is ge- gegaan Zijn besluit wijkt af van de par lementaire gebruiken. Het ontwerp waar door de ruzie ontstond was nog niet in den Senaat geweest en alleen op grond van moeielijkheden tusschen meerderheid en regeering mocht het niet worden inge trokken. Wel heeft do Koning het recht een wet niet te sancsioneeren, maar niet eerder dan nadat ze regelmatig door Kamel en Senaat is behandeld. Daarover is men verstoord, maar dat is het niet alleen. Ook het Kabinet heeft het er vóór gehad. En dat is ook zoo'n wonder niet, als we zien dat de Kamer met alle aandacht Vrijdag 12 Apil een wet bespreekt en met groote meerderheid aanneemt die bij Kon. besluit van een dag eerder reeds was ingetrokken. Want het intrekkings- besluit dateert van den llen. Maakten de ministers Vrijdags reeds een gek figuur, doordat ze tegen hun eigen wet stemden, gekker nog werd het geval, toen bekend werd dat ze 't deden met de wetenschap dat de wet reeds was ingetrokken. Dat is comediespel een coup de theatre zeggen do Belgen. Intusschen wacht men met zekere span ning af wat de komende dagen zullen brengen. Koning Leopold is van zjjn reis teruggekeerd en een definitief besluit op de ontslag aanvrage van het ministerie zal er al wel z\jn als deze letteren onder de oogen der lezers komen. o o—o Te Londen is in de afgeloopen week do vierde koloniale conferentie gehouden onder leiding van minister-president Camp bell Bannerman. Daar is over de kolo niale regeeringszaken gesproken en ver der behoorlijk gefeest, met gloeënde spee chen bij schuimende bekers. De attractie van deze koloniale conferentie was niemand minder dan generaal Louis Botha, nu geen boerengeneraal meer, doch eerste minister van Transvaal onder Engel- sche vlag. 't Kan verkeeren, zegt Bredero. Eenige jaren geleden trok de generaal op tegen de vervloekte rooineks en thans liet hij zich van alle kanten door hen bewier- rooken. Er zijn er die dit nu minder prettig vinden, maar toch goedbeschouwd steekt er o.i. niets afkeuringswaardigs in, Transvaal is thans onder Engelsche vlag, daar is nu eenmaal niets aan te veranderen. Engeland heeft getoond door het zoo spoedig reeds de beloofde zelfregeering te geven aan de wenschen van het volk tegemoet te willen komen en door gen. Botha tot eerste minister te benoemen vertrouwen te stellen in de Transvalers. Botha begrijpt dat als er wat goeds te bereiken zal zijn in de toekomst Transvaal zich aan Engeland moet hechten en den ouden wrok moet laten varen. Hij wil het goede voor zijn volk en zal zich geven in den nieuwen toestand als dit den welvaart en vrede kan bevorderen. Aan Engeland heeft hij trouw beloofd mede namens zijn volk en ons lijkt dat de beste weg naar een vre- digen duurzame ontwikkeling van Zuid- Afrika. En dat Engeland, die eigenlijk zoo veel aanhankelijkheid aiet verdient, daar over in de wolken is, laat zich ook begrijpen, o—o—o Koning Eduard heeft na hartelijk afscheid van den Spaanschen Koning genomen te hebben koers laten richten naar Italië om de gast te zijn van Koning Emmanuel. In Gaeta hebben beide monarchen elkander met veel vriendelijkheid begroet. Dit nu is gansch niet niet naar het hart van Duitschland en Oostenrijk, die, en misschien niet ten onrechte, vermoeden dat Engelands Koning nu maar niet even voor zijn plezier dat uitstapje maakte. Zooals de lezers bekend is wordt Italië de bondgenoot genoemd van Duitschland en Oostenrijk en de Neue Freie Presse meende al te weten dat het Koning Eduard nergens anders om te doen was dan om de Duitsche politiek, die op nauwere aan eensluiting met Italië aanstuurt, te verijde len. En dan beweert het blad verder, dat de heele reis van Engelands vorst, ook zijn bezoek aan Spanje, niets anders ten doel heeft dan een Duitsch vijandige coalitie te vormen. De Kölnische Zeitung geloofde ook dat Koning Eduard moeilijk vredelievende be doelingen kan hebben en Z.E. vindt daarin aanleiding om met kracht op te komen tegen elke beperking der krijgstoerustingen, waarover op de Haagsche vredesconferentie waarschijnlijk zal worden gedebatteerd. Of deze pessimistische beschouwingen gegrond zijn moet de tijd leeren, maar niet te ontkennen is het feit, dat dergelijke vorstelijke uitstapjes heel wat opschudding kunnen veroorzaken en de kans op een duurzamen vrede er niet altijd door bevor derd wordt. o TEXEL, 24 APRIL 1907. De WelEerw. heer Ds. Schröder, pred. bij de Herv. Gem. aan deD Burg, maakte Zondagmorgen aan zijne gemeente be kend dat door hem beroep was ontvangen naar de Herv. Gem. te Haarlo, welk beroep door Z.Eerw. is aangenomen. De heer H. J. Sturms, vroeger ont vanger der registratie en domeinen alhier laatst in gelijke jbetrekking te Vianen, is bij Kon. besluit benoemd tot bewaarder van de Hypotheken en het kadaster te Gorinchem. De afdeeling „Texel" van het N.O.G. hield j.l. Zaterdag eene vergadering in „Dè Lindeboom". Bijna alle leden en de heeren Burgemeester en Tigchelaar Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiüg der porto's. COURANT. Prijs der Adverrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Bargemeestcr en Wethouders der gemeente Texel, Gelet op art. 13, 1eerste zinsnede, en art. 13, 7 der wet van den 2den October 1893 (Staatsblad no. 149), Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie is bepaald, dat met de uitreiking van de beschrijvingsbiljetten voor de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 19071908 een aanvang zal worden gemaakt op den lsten Mei a.s. en dat de aanslagregeling voor dit jaar den lsten October d.a. v. moet zijn ten einde gebracht terwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien, ol die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moet zijn afgeloopen binnen één maand nadat de Commissie van Aanslag of het College van zetters door den voorzitter daar(06 zal zijn opgeroepen. Voorts wordt hierbq de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verplichtingen,ten,opzichte der heffing van bovenbedoelde belasting, door het publiek te vervullen Art. 15, 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde ven nootschap, onderlinge verzekeringsmaatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vmeeniging of stichting, die een bedrijf of beroep mitoetent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geuen bij bet bestuur der gemeente waar hij woont Art. 10. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschap pijen, als bedoeld in art. 6, 2, en van de in art. lb bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande ge vestigde naai.ilooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzeke ringsmaatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen waar van volgens art. 4, 1 en 2 en art. 6, 2, be lasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daar van aangifte gedaan en de over vroegere uitdee lingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdee lingen of uitkeeringen niet geschieden alvorens de daaavoor verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. Ib en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve veree nigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringsmaaiscbappijcn en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande geves tigde commanditare vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeering of uitdeelingen to doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 5 lb of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47, 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat do verplich tingen na te komen, bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art 15, 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van .en hoogste f 25, Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van over treding van art 45. Art- 47, C. Overtreding van art. 1G wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400, Art. 34, lc lid. Ilandolsrcizigors, kramers en allo verdere per sonen, die hun bedrijf of beroep ïondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooron tot do be doelden bij art. la, h. en k. zijn gehouden, onver minderd hunne verplichting omschreven bij art, 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin vin het belastingjaar het eerst bevinden, bij not gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebbon, ontvangen zjj kosteloos een door of vanwege bet hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs, dat zjj gehouden zijn mede lc onderteckenon en op aanvraag aan ambtenaren der directe bolastingor. te vertoonen. Art. 47, 7. Personen, die van een bewijs voorzien mocton zijn als bedoeld in art. 34 en dio in gebroke blyven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vortoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25, Geven zij ter bokoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valechen naam, woonplaats, bedrijf of boroop op of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestratt met eene geldboete van ten hoogste f 150,—. Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, lo d. aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschrjjvingsbiljet B te verzekeren, door vóör of op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belas- tiegen over hunne woonplaats. Texel, den 23 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIUDINGH, Burgem. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1