DIT DEN GEMEENTERAAD. konden door den Voorzitter welkom geheeten worden. Door de vele aanwezige ingekomen stukken konden niet alle punten yan het programma afgewerkt worden. De notulen werden gelezen en met eene kleine opmerking goedgekeurd. Behan deld werden ingekomen stukken over het herstellingsoord, over vacantie kolo nies en over het propaganda maken voor N. O. G. De rekening van den penningmeester werd gedaan en nagezien en volgens het advies van de commissie goedgekeurd. Met het oog op de meer dere uitgaven werd de contributie met f 0,50 per lid verhoogt. Besloten werd, dat de afdeeling een adres aan den Raad der Gemeente zal richten, met het verzoek de salarissen der Texelsche onderwijzers te vorhoogen. Eene uitvoerige memorie van toelichting zal daarbij worden overgelegd. Eenige vragen aangaande het pensioen voor onderwijzers, gedaan door het hoofdbe stuur, werden behandeld en beantwoord. De inleiding over „Lezen" van den heer L. J. Kikkert en de letterkundige bijdrage van den heer P. Haremaker bleven in portefeuille. De volgends ver gadering zal gehouden worden in hotel „Texel op 8 Juni a s. De rondvraag leverde niets bijzonders op. De voor zitter sloot de bijeenkomst met dank voor de belangstelling. Van de Maandag gehouden markt valt niet veel te vertellen; 't was eene hernieuwde kennismaking van de vee houders onderling. Aangevoerd werden 1 paard f 1758 koeien f 80 a f 200 40 N.-Kalveren f 10 f 14,508 schapen f 22 a f 27,50; 16 lammeren f 14 a f 15, 12 Schrammen f 16 a f 1861 Biggen f 10 a f 18. Flinke handel. Tengevolge a. s. vertrek van Ds. Schroder, tengevolge van het door ZEw. aangenomen beroep naar Haarlo, verga derde Maandagavond Kerkeraad en Kies college bij de Herv. Gemeente alhier en werd besloten toezegging van beroep te doen aan Ds. Joh. Kijne, Ned. Herv. predikant te Purmerland c.a. Hoog bezoek. Vrijdag a. s. zal onze gemeente worden bezocht door ZEx. den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid, den heer mr. J. D. Veegens. Door den heer N. W. J. Schumaker, corresp. voor Texel van de Directie van de landbouw, afd. van LandbHandel en Nijverh., zal ZE. worden begeleid. Het bezoek heeft geene bijzondere beteekenis, doch uitsluitend ten doel een overzicht te nemen van bloembollencul tuur en kennis te nemen van 't geen verder op 't gebied van landbouw alhier wordt gepresteerd. Dit bezoek, aanvankelijk bepaald op heden (Woensdag) werd door omstan digheden gewijzigd. Van 20 tot en met 23 April, zijn van hier verzonden: 119 koeien, 109 kalveren, 3 schapen, 1 veulen en 15 varkens. Door schipper J. Numeijer van Wieringen, werd op Texelstroom, nabij het Horntje, een prachtige witte wilde zwaan gevangen. Oosteeend, 23 April. Door stroom- misleiding geraakten in de vorige week de hier thuisbehoorende blazerschuiten T. X 107 en 182 op de steenglooiing van de Heldersche zeewering. Met be hulp van vletterlieden, die ankers uit brachten, konden de beide vaartuigen weder in vlot water komen, gelukkig zonder aanmerkelijke averij, zoodat ze met eenig hulploon behouden bleven. Meermalen heeft men last gehad van den schurenden stroom bij Kaaphoofd, zoodat men daar wel voorzichtig mag zijn. Afgevaardigden van de visschers- vereenigingen te Oosterend, Oudeschild, Den Helder, Wieringen, Enkhuizen en Uik zullen a.s. Vrijdag te Den Helder vergaderen, om te bespreken, op welke wijze men betere ligplaats voor schuiten in het Nieuwediep zal kunnen krijgen. Vlieland. Vrijdag 19 April vierde de Zangvereeniging „Harmonie" baar vijfjarig bestaan. Een buitengewone uitvoering werd des avonds in Hotel Meijer gegeven. Een aar dige versiering van groen en bloemen was in de zaal aangebracht. Gaarne had men der feestvierende vereeniging een talrijker publiek toegewenscht maar waren de aan wezigen dan ook niet zoo velen als men gewend is bij een uitvoering van Harmonie, het was een zeer dankbaar publiek, dat een prettigen indruk mederiam. Want het was een genotvolle avond voor allen. De heer Donia heette als Directeur de aanwezigen welkom, eenige toepasselijke woorden sprekend over de beteekenis van dit concert. Daarna nam dit een aanvang met drie zeer verdienstelijk gezoDgen liederen. Als no. 2 volgde een duet „Alles wel" door de dames D. en M. Bakker, dat was een heel mooi nummer. En zou het paar, dat op de bruiloft van neef Janus was geweest, meer succes zich kunnen gewenscht hebben. Wel hadden ze echt „de blommetjes buiten gezet." Ze werden hartelijk toegejuicht. Evenzoo de dames die met haar voordracht „O, die zoete Mannen," de heeren onder het publick gewis zeer hebben gevleid. De groote populaire potpourri, ten beste gegeven door het geheele koor, had groot succes. Zod aardig die deuntjes van lang vervlogen jaren zoo opgewekt en frisch weer eens te hooren zingen. En 'n mooie solo nu en dan daartusscheu. De verzoeking mee te gaan zingen was enkelen te sterk. Het slotcouplet, op de Yolkslied-melodie doelend op het feest van den dag sloeg in. Met ongeduld werd het eerste nummer na de pauze tegemoet gezien. „Het Paar denmiddel" kluchtspel met zang, door 8 dames en 1 heer. Welk een schitterend succes behaalde dit vlot, uitstekend ge speeld stukje. Er waren oogenblikken in, waarop het publiek zich tranen lachte. De verschillende rollen waren aan goede krachten toevertrouwd, dat is bewezen. Zullen wij niet lang nog de herinnering bewaren aan Sietske, aan Meester, aan vrouw Stip En aan 't vroolijke troepje kostschoolmeisjes? aan 't groentje daar onder, dat zoo kostelijk in haar rol bleef Aan de deftige directrice Daverend werden de spelers geapplau- diseerd, een zeer verdiende hulde. No. 7, „Donauwellen" werd daarop weer zoo verdienstelijk gezongen, alsof niet reeds veel van aller krachten was gevergd. On vermoeid en krachtig werd dit zware stuk ten gehoore gebracht. De dames E. en A. van Westen droegen daarna met den heer Donia voor„Het muzikale Klaverblad Onbetaalbaar! O, wat 'n prachtig drietal, vooral het dochtertje met haar nonchalante bewegingen. De Fancy-fair had ook groot succes. Welk een zorg en moeite was besteed om alles tot in de kleinste bizonderheden goed te doen zijn, in costumes, in alles. Als slotnummer kwamen twee tableaux in rood en groen licht een tooverachtig effect makend, een schitterend eindnummer van den welgeslaagden avond. Maar de tableaux waren toch het slot niet, dat wisten de leden van Harmonie wel beter. Het scherm, voor eenige oogenblikken gedaald, werd opgetrokken en door mejuff. G. Visser werd met een waardeerend woord den heer Donia een geschenk aangeboden op het tooneel geplaatst. Een fraaie schrijf tafel met bureaustoel en 'n mooie mand bloemen prijkte daar als welsprekend be wijs yan de hartelijke gezindheid van de leden van Harmonie voor haren directeur. De heer Do<ia uitte in welsprekende woorden zijn dank. Aan het gejuich kwam toen bijna geen einde. Het geheele publiek deelde zoo van ganscher harte in de stem ming der feestvierende vereeniging. Blijve Harmonie voor Vlieland lange jaren een bron van onvermengd genoegen! Bond voor Staatspensioneering De 7e algemeens vergadering van den Bond voor Staatspensioneering zal op 7 Mei te Groningen worden gehouden. Uit het overzicht over 1906 blijkt, dat de Bond op 1 Jan. jl. 202 afdeeiin- gen telde, met 17,168 leden en 330 al gemeene leden. Aangesloten zijn 57 bonden en vereenigingen, met 20,000 leden. Er werden in 1906 39 afdeelin- gen opgericht en 19 opgeheven. De inkomsten hebben bedragen 5845,47 gld., de uitgaven -5834,63'. Cyankali! Naar aanleiding van het vergiftigings- geval te Amsterdam heeft het „Nwbl. v. Ned." een flesch met cyankali achter een der ramen van zijn gebouw gezet. Het gevaarlijke goedje ziet er net uit als pijpen pepermunt De hoeveelheid in die flesch zegt het blad-is groot genoeg om half Amster dam te vergiftigen en kost45 cent. Het „Nwbl vraagt, of het niet aan eenige bedenking onderhevig is, dat een zoo zwaar vergift, in zoo groote hoeveel heden tegen zoo geringen prijs voor een ieder zonder moeite verkrijgbaar is Alweder bezwaren. Het bestuur van de Amsterdamsche Expediteurs Vereeniging heeft een adre3 gericht aan den Min. v. Binnenl. Zaken waarin het verklaart, naar aanleiding van het wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd, ernstig bezwaar te hebben tegen de door den Minister voorgestelde keuze van den Midden-Euro- peeschen tijd en daarvan niet de „ver vroeging van het volksleven" te ver wachten, die daarmede wordt beoogd. Te laat ontdekt. Het orgaan van den Bond van Ambte naren bij departementen van algemeen bestuur en hooge colleges van Staat, haalt met sympathie aan een artikel in „de Standaard", waarin wordt gewezen op het zeer onbevredigende van de sa larissen der ambtenaren, die met hun tijd niet zijn megegaan (d. w. z. de sa larissen) Aan het eind van het citaat zegt het Bondsorgaan 't Is toch verduiveld jammer, dat „de Standaard" het bovenstaande niet in de gaten heeft gekregen, toen zijn tegen woordige hoofdredacteur Minister van Biunenlandsche Zaken was. Koopjes te halen. Bij de te Oldenzaal gehouden verkoo- ping van Schutterspakken golden deze f 0,55 a f 1,25, sjako's en petten werden verhandeld voor 5 centde vijf. Geen goed vooruitzicht. Uit den Fr. Zuidwesthoek schrijft men aan de „L. Crt." Onze eierenzoekers, thans elkon dag in het veld, klagen over gering succes op hunne tochten, 't Is nu in het hartje van het seizoen, toch worden er zeer weinig eieren gevonden, nauwelijks de helft van het vorige jaar omstreeks dezen tijd. Het blijkt ook uit den aanvoer op de weekmarkten. Te Leeuwarden wer den 13 April 1906 6000 stuks aange voerd, j.l. Vrijdag (12 April) slechts 2500 te Sneek 17 April 1906 6000 stuks, nu Dinsdag (16 April) 3o00. De oorzaak ligt niet in de geringe productie der vogels, want het weder is gunstig, maar in het verdwijnen der kievitten, die op den najaarstrek in groo- ten getale in het buitenland wegge vangen worden. „Gaat het zoo door," zei dezer dagen een bekend raper, goed opmerker, „dan zullen over 15 a 20 jaar deze schoone vogels geheel verdwenen zijn." 't Kan te pas komen. Veel menschen worden onpasselijk door een verblijf in een vertrek dat pas geverfd is, wat vermoedelijk moet worden toegeschreven aan de lucht van de oliën, die voor het bereiden van de verf ge bruikt worden, maar vooral aan die van de terpentijn. Katten en konijneD die aan de inwerking van terpentijndampen woiden blootgesteld, vertoonen duidelijk vergiftigingssimptomen en bezwijken als zij niet uit de atmospheer verwijderd worden. Een middel om de hinderlijke lucht te doen verdwijnen is het plaatsen van schalen met water in het vertrek, waardoor de dampen geabsorbeerd wor den. Nog beter echter geschiedt dit door versche melk. (Hbld.) Wel slimmaar toch gesnapt. Vrijdagavond kwam een net gekleed heer te Dordrecht een melkwinkel binnen, bestelde een glas melk, dronk dit op, betaalde en giDg weer heen. Een half uur later hoorde de juffrouw van uit de achterkamer een verdacht leven in don winkel en zag denzelfden heer haastig wegloopen. Het bleek toen dat deze klant te voren een glas melk was komen drinken om zich te oriënteeren en de plaats te weten te komen waar het sleuteltje der geldlade werd opge hangen. Handig had hij dan ook met behulp van dat sleuteltje de lade, die welgevuld was, weten te lichten. Alge meene jacht volgde, met het gevolg dat de heer werd gegrepen en herkend als een beruchte dief, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld. Hij zit weder achter de grendels. Handel drijven. Hel „Ilaarl. Dbld." maakt melding van het volgende staaltje van handel drijven. In de vorige week kwamen twee bedelaars uit IJmuiden met. de stoomtram te Haarlem aan. Ze raakten in woordenwisseling over het meer of minder voordeelige van hunne wijk, wat tengevolge had, dat de bedelaar, die do beste wijk te IJmuiden had, deze ruilde met de slechte en f 25 toe ont ving. De koop werd bekrachtigd met een flesch jonever, waarbij een wit kopje de functie van het glaasje vervulde. Een heer, hierbij tegenwoordig, deelde mede, dat hjj eens een bedelaarswijk onder zulke omstandigheden had zien verkoopen voor f 300. Er zit gang in De paardenhandel blijft in de Betuwe aldoor zeer levendig. Den laatsten tijd werden door binnen- en buitenlandsche handelaren oen groot aantal paarden ontvangen tegen prijzen van f 400 tot f 750. Wat een brutaliteit. Een der verslaggevers van de „Tel.", die gewoonlijk de terechtzittingen bij woont, werd op het Oude Kerkplein te Amsterdam lastig gevallen door een paar kwartjesvinders, die hem, gemoedelijk tusschen zich in nemend, zich weiDig gesticht toonden over zijn arbeid, en niet onduidelijk te keunen gaven, dat zij zich in hun „eer" en „goeden naam" voelden aangetast De verslaggever werd in de allereerste plaats uitgenoodigd zijn werkwijze te veranderen, en nooit of te nimmer de kwartjesvinders meer te benadeelen in hun anders zoo winstgevende professie. Zoo bij aan deze uitnoodiging niet vol deed zou hij een goeden nacht d.w.z. eeu donkeren nacht een mes tusschen zijn ribben gestoken zien, dat hij er niet meer van zou navertellen. Wat niet belet, dat hij de heeren kwartjesvinders in géénen deele zal steunen in hun geld afgetroggel van buitenlui Onder commando van de vrouw. Te Capelle a d. IJsel is aan de openb. lagere school met verplichte hoofdacte benoemd een onderwijzeres Bij afwezigheid van het hoofd neemt de jonge dame diens plaats in. Vermoedelijk zal dit wel de eerste plaats zijn, waar de ouderwijzers de ongehuwde wel te verstaan! - onder commando staan van een vrouw 't Zal wel goed gaan zouden wij denken, ook de betrekking van schoolopziener(es) wordt wel aan eone dame opgedragen. Naioeeën van de overstrooming. Men schrijft uit Oud-Vosmeer Het bewerken van den grond in som mige ondergeloopen polders blijkt met groote moeite gepaard te gaan, daar er geen droge aarde op te krijgen is en deze is toch voor den zaai van vruchten zoo hoog noodig. Voor velen is de hoop op een goeden oogst dan ook zeer gering Influenza onder het vee. In verschillende stallen op het eiland Tholen heerscht influenza onder de paar den. In dezen tijd van drukke werk zaamheden geeft dit den landbouwers veel last. Een mengelmoes. Te Almkerk (N.Br) hebben twee land bouwers en de rentmeester van een stuk land, die het met hun drieën oneens zijn aan wien als huurder dat land toe komt, ieder dat land bezaaid, met res pectievelijk haver, klaver en aardappelen. Wanneer dit alles opgroeit, zal het een eigenaardig gezicht opleveren. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waarvan in het volgend nummer door ons meer uitgebreid verslag zal worden gegeven, was onder meer ingekomen: een schrijven van het bestuur van den polder Eierland, dat dit college meent, dat het niet op haar weg ligt de noodige stappen te doen ter ver krijging van de beharding van den weg Waal—Oudeschild en niet de polder Eier land er allereerst behoefte aan heeft. Het kohier schoolgelden werd vastgesteld tot een bedrag van f 716,40 Omtrent de subsidie-aanvrage van den alg. politiebond, werd door B en W voor gesteld een subsidie te verleenen van f2,50. Dit voorstel werd aangenomen. De subsidie aanvrage van de afd. Texel der H. M. v. L. vond bij B. en W. een minder goed onthaal. Genoemd College meende te moeten adviseeren geen subsidie te ver leenen omdat het eene speculatieve onder neming was, en men meende dat de afd. zelf voor de reclame ter bereiking van haar plan moest zorgen. Wanneer eenmaal beslist was dat de algem. vergadering hier zou worden gehouden, kan nader subsidie worden gevraagd en beslist worden omtrent deelname in het waarborgfonds. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten een subsidie te verleenen van hoogstens f 200.— Door Burgem. werd, met 'toog op de goede diensten bewezen door M. Zuidewind ter bescherming van het plantsoen op Hoo- genberg, voorgesteld dezen eene subsidie te verleenen van f 10, Wordt aangenomen. De tractementen van den overleden gem. ontvanger en de overleden onderwijzeres in de nuttigo handwerken te Koog zullen worden uitbetaald tot op den laatsten dag van het kwartaal een gebruik dat langza merhand regel is geworden. Aan S, Daalder te Koog wérd een strookje grond in erfpacht afgestaan gelegen voor z(jn cafe te Koog. Met het oog op de teleurstelling onder vonden met de wijziging in de politiever ordening omtrent het vervoeren van zware vrachten over de wegon der gemeente hetwelk nu in de nieuwe verordening ver boden is van October tot Februari, eene

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2