N». 2048. Zondag 5 Mei 1907. 20"8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize 1 por- temornaie, inhoudende eenig geld gevon den in de Nienwstraat1 zweep gevon den te den Burg. GEMEENTE-ONTVANGER. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de heer A. Langeveld Az., zijne betrekking van gemeente-ontvanger den 6e Mei a.s. zal aanvaarden en dat vanaf dien datum kantoor wordt gehouden te zijnen huize in de Weverstraat te den Burg alhier, wijk B. no 224. Texel, den 3 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 4 MEI 1907. Goed begonnen, half gewonnen. Het buizen leggen voor de te wachten gasverlichting, waarmede 1 Mei werd aangevangen, lokt veel bekijksgeen wonder, 't is voor hier een geheel nieuwe bezigheid waarvan menigeen zich geen denkbeeld kon vormen en wel eeDS een kijkje wil nemen. Nu er zal gelegenheid toe zijn, voor alle straten aan de beurt zijn geweest. Met kracht wordt dit werk ter hand genomen en deze eerste practische bezig heid bewijst, dat het met de daarstelling van gasverlichting volle meening is. In de komende week zal, naar ons werd gezegd, het materiaal voorden bouw der fabriek worden aangevoerd en dan zal ook de arbeidskracht om het gebouw optetrekken, zeker niet lang op zich laten wachten; dat gaat den goeden gang, (hoewel 'tons nog steeds leed doet dat 't werk niet aan eigen ingezetenen kon worden opgedragen.) Ten deze wordt nu de koe eens flink bij de horens gegrepen, om een volks gezegde te bezigen, en dat is zeker goed. Meer andere zaken wachten op zulk flink aanpakken communicatie te water en te land maken meermalen een punt van ernstige bespreking uit: 't verdient aanbeveling die even fliDk, even degelijk aan te pakken; de kans op succes zal er zeker door worden vergroot. Er komt op Texel meer toeken van vooruitgang, meer leven. „Goed begonnen is half gewonnen," moge dit worden bedacht en toegepast bij vele dingen die verbetering eischen en bij belangrijke aangelegenheden welke op de agenda staan. 't Worde ieder aanbevolen. Onze plaatsgenoot de heer J. C. Reij, werd o. m a. bij het den 24 en 25 April jl. gehouden toelatings-examen voor de cur sussen der Nederl. Heidemaatschappij, toegelaten tot de afdeeling A. V. P. N. In de groote machine lagen 189 eieren, 45 waren onbevrucht, er bleven alzoo 144 eieren over waarvan 132 kuikens kwamen dat is 91 percent; een dergelijk gunstige uitkomst werd te voren niet verkregen. L. Kikkert heeft eer van zijn werk. Coö|i Boerenleenbank. Woensdagavond werd in hotel „de Lin deboom de jaarvergadering gehouden van de Coüp. Boerenleenbank. By afwezigheid van den heer do Boor. werd de Vergaduring geopend en gelekt door den heer Dr. H. Over. Aanwezig waren 82 leden. Door den heer Min werden de notulen der voorgaande Vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De heer Min werd door den Voorz. ver zocht, ook de notulen dezer Vergadering bij te houden, waaraan ZEd. bereidwillig voldeed. Hierna deed de Voorz. voorlezing van een rapport van den heer L. v. d. Geest, controleur omtrent het beheer der Bank, dat alleszins gunstig was. Door den Kassier werd uitvoerig verslag gedaan over dienstjaar 1906 en de rekening en balans enz. voorgelezen. Namens de commissie van rekening- opnemers, werd door den heer Roeloffs ver klaard, dat ZEd. met den heer J. Witte JPz. genoemde rekening en balans had nagezien en accoord bevonden; hierop werd de rekening en balans door de Vergadering goedgekeurd. De rekening sloot met een bedrag van f 239,645,43', de balans met f 92109,17', waaronder een saldowinst van f 361,70s. De totaal omzet was f 239,645,436. Uit het voorgelezen verslag blijkt, dat het ledental op 31 Dec was 167. Tot 31 Dec. j.l. waren uitgegeven 273 spaarboekjes waarvan meer dan 100 aan niet-ledenhierop stond op 1 Jan. 1906 een saldo tegoed van f 65224,43 ingelegd met bijschrijving van renten gedurende het jaar f 107,157,545. f 172,381,975. terugbetaald door het jaar f 80,891,136. Saldo's inlagen 1 Jan. 1907 f 91,490.84 Saldo's van uitgestane voor schotten op 1 Jan 1906 f 28179,00 Nieuw uitgegeven voorschotten 44490, Te zamen Terugbetaalde voorschotten Saldo op 1 Januari 1907 Saldo's voorschotten in loopende rekening van leden op 1 Jan. 1906 door het jaar uitgehaald Te zamen ingebracht Saldo op 1 Jan. 1907 Op 1 Jan. 1906 had de Leenbank van de Centr. Bank een tegoed van door het jaar uitgegeven te zamen terug ontvangen 2837,98 21937,22s. 24775,20s. 12887,88 11887,32' 30217,79 87944,93 f 118162,72 91254,54 f 26908,18 Tot rekeningopnemers voor 1907 werden benoemd de Heeren P. J. Zoetelief en D. S. Keijser en tot plaatsvervangers, de heeren P. Smit Pz. en J. C. Visser. Als lid van het Bestuur werd herkozen de heer C. M. Veeger, en als lid van den Raad van Toezicht de heer Dr. H. Over. Het salaris van den Kassier, werd op voor stel van Bestuur en R. v. T. met f 50 verhoogd. Het maximum bedrag, dat in depót mag worden opgenomen werd verhoogd en gesteld op f 200000. Een voorstel van het Bestuur om aan vereenigingen, die somtijds bezwaarlijk lid kunnen worden het recht te geven, om zonder lid te zijn, meer gelden te mogen deponeeren, werd na eenige discussie goed gevonden en aangenomen. Een voorstel van het Bestuur en Raad van Toezicht om hen te machtigen, om zoo noodig de rentevoet voor spaargelden te verhoogen tot 3Vi°/o, werd aangenomen, na evenals voorgaande voorstellen, voor namelijk door den Voorz. en den heer Haakman, directeur, te zyn toegelicht. By de algemeene rondvraag, werden door enkele leden inlichtingen gevraagd en gesproken over het boetestelsel, het houden van Vergadering overdag enz., welke wenschen door het Bestuur in over weging zouden worden genomen. Hierna werd dc Vergadering door den Voorz. met een gepast woord gesloten. Op 1 en 2 Mei zijn van hier uit gevoerd 35 koeien en 7 varkens. Oudeschild, 3 Mei. Verschrikt door ontsnappende stoom van een sleepbootje geraakte nabij de haven een paard schichtig. De wagen, waarvoor het was gespannen, sloeg om, zoodat het voertuig nog al schade bekwam. Bij het onstuimige weer van gis teren is nog al schade teweeggebracht aan in zee staande rog- en geepnetten Voor den dijk werd opgevischt een geep- fuik, waarin een harder en eenige geepen werden aangetroffen, ook een stuk van een keernet is aangedreven. De rechtmatige eigenaars schenen spoedig te zijn uit gevonden. Woensdag liep hier een marine sloep binnen met het doel naar den Helder te seinen, dat de kanoneerboot „Gier" met een defecte machine beoosten de haven lag en door 'n sleepboot wenschte geadsisteerd te worden. Later zag men in de schemering de sleepboot „Hercules" voorbijstoomen om de „Gier" in het Nieuwediep binnen te brengen. Sedert de zandplaat Onrust aan het Texeische strand is vastgehecht, is de golfslag langs de Zuidkust van het eiland allengs zwaarder geworden. Bij het onstuimige weer van 2 Mei bleek dit ook weer. De waterstand was toen bij hoogwater 0,30 M. boven A. P. en de golfslag liep bijna tot aan den kruin des dijks. Oosteeend, 3 Mei. Van de Zuiderzee ontvangt men reeds tamelijk goede be richten omtrent ansjovisvangst. Eén schuit van hier vertrok dan ook daarheen en meerderen maken zich gereed. Ook is nog een vaartuig vertrokken naar de Zeeuwsche srföomen voor de rogvangst. Van de overige, hier thuis- behoorende visschers, die er reeds eeni- gen tijd werkzaam zijn, ontving men tot heden alleen ongunstige berichten. Vlieland. Den 29sten April had in „Hotel Meijer" de jaarvergadering plaats van aandeelhouders der Naaml. Vennoot schap „Zeebad Vlieland." De notulen der laatste vergadering April 1906 worden gelezen en goedgekeurd. Eveneens de Balans, Winst- en Verlies rekening. Vervolgens brachten Directeuren bij monde van den heer Ament, verslag uit over het afgeloopen seizoen. Dit was voor de bad plaats minder gunstig dan het badseizoen in 1905. Toen werkte de stoombootreederij „Vlieland" zeer ten voordeele. De hoop bestaat, dat de betere verbinding, die met Juli a s. wordt verwacht, ook de badplaats ten goede zal komen. De treurige reis gelegenheid den afgeloopen zomer schrikte menigeen af, die anders van dit rustig plekje met z'n mooi strand had kunnen genieten. Na het voorlezen van het verslag was de stemming aan de orde. De heer D. Visser had bedankt als direc teur wegens vertrek naar Helder. In deze vacature werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. Molenaar, burgemeester dezer gemeente. Aan de beurt van aftreding was als Di recteur de heer H. J. Ament. Met groote meerderheid van stemmen werd genoemde heer herkozen. In de vacatures, ontstaan door de ver kiezing van den heer Molenaar tot directeur en vertrek naar elders van twee commis sarissen, werden gekozen voor deze functie de heeren O. Donia, E. Meijer en C. J. Zeijlemaker. Tot Secretaris van Commissarissen werd by acclamatie gekozen de heer G. Donia. De gekozenen namen allen de benoeming aan. Met een wanrdeerend woord aan direc teuren voor hun belangelooze zorgen het zeebad gewijd, sloot de heer Van Rossum als voorzitter de vergadering, daarbij de beste wenschen uitsprekend voorden bloei der Vennootschap. Huzaren zonder goed hart. Toen de heer J. v. W., goud- en zilver kashouder aan de Krommestraat te Amersfoort, Maandagavond 11 uur van het station terugkeerde, zag hij voor zijn huis eenige huzaren, die op zijn nadering de vlucht namen. Naderbij gekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat twee ruiten waren ingedrukt en eenige horloges kettingen, ringen, enz. waren gestolen. Anderen lagen op de stoep. De recherche, onmiddelijk gewaarschuwd vond reeds een der horloges terug in de kazerne in een stroozak verstopt. Het onderzoek werd nog al bemoeielijkt door het vertrek van het escadron naar Amsterdam. (R. Nbl.) Nog al meer werkstaking. In het Oldambte (Groningen) is een werkstaking onder de veldarbeiders uit gebroken. Te Finsterwolde staken 400, te Beerta 350 man. Politie en maré- chaussée surveilleer en. Overal is het rustig. De eisch is verhooging van loon. Ook de leden der veld-arbeidersveree- niging te Nieuw-Scheemda staken. De niet aangesloten arbeiders werken wel. Van een nieuwe verordening. Men schrijft uit Oud-Beierland: 'tWas heden 1 Mei bij de in werking treding van een nieuw politie- reglement, een dag van verontwaardiging voor de Oud-Beierlandsche vrouwtjes Stel u voor: niet alleen het straat- boenen verboden, maar geen kleerrak mag zelfs meer op de stoep staan en dat in de schoonmaak Wie weet met welk een genot de vrouwtjes de schoongewasschen dekens, beddezakken, gordijnen enz., die zoo keurig over de rekjes hangen tö drogen bewonderen, kan zich de verontwaardi ging begrijpen, toen vanmorgen de politie, op last van den burgemeester, wegneming dier rekjes beval. Overal zag men vrouwen 't hatelijk geval bespreken en wanneer de burge meester met de raadsleden een duizendste moest overkomen van wat hun heden is gewenscht, dan behoeft men ze niet te benijden Verdioaald. Het zal zeker weinig voorkomen, zoo schrijft het „Utr. Dbl." dat in 't hartje van de stad een vos wordt aangetroffen, en toch is te Utrecht zulk een aartsdief gevangen. Een hoofdagent van politie bemerkte onraad in het tuintje van een onbewoond perceel aldaar. Hij wilde er het zijne van hebben en stelde een nader onder zoek in. Op die wijze werd de vos uit zijn schuilplaats opgedreven. Maar heel erg was onze vriend op deze bijzondere attentie niet gesteld. Het scheen althans geenszins in zijne bedoeling te liggen zich goedschiks aan den man der wet over te geven. Van den eenen hoek van het tuintje vloog hij naar de anderen onder het uitstooten van allerlei kwaadaardige geluiden. De politieagent zag geen kans om het dier te grijpen en teneinde een mogelijke ontsnapping te voorkomen zond hij ten slotte een welgemikten boon in eender pooten toe. Waarschijnlijk zal Reintje wel het een oi ander erf ontvlucht zijn. Zeldzame gebeurtenis. Als eene groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat bij den landman B. Musterd te Made (bij Breda) een paard twee veulens heeft geworpen. Ze hebben er den tijd toe. In het krankzinnigengesticht „Meer-en- berg" werden het vorige jaar door de verpleegden 87000 sigaren en 3150 KG. tabak gerookt. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. f 72669,— 21920,— f 50749,-

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1