No. 2051. Donderdag 16 Mei 1907* 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 5 50 BLOEMEN 3P.ARIC Voor dit doel, zie het opstel in ons vorig nummer, kwam in Door ons gedeponeerd f 3 In Enveloppe 10,— In papier gewikkeld in onze bus 126 Die uitslag is nog niet schitterend wij bedoelen daarmee niet het ingekomen bedrag, doch het kleine aantal van hen die van belangstelling blijk gaven;—in overweging nemende het gunstig oordeel hetwelk wij omtrent dit plan mochten hooren, hadden wij meer belangstelling verwacht. Ingenomenheid met een plan is zeer mooi, doch wanneer zulks niet in klinkende munt wordt omgezet, kan men or niet veel voor koopen. Of zouden we ons hebben vergist Men vergeve ons dan onze dwaling. 't Kan echter velen uit de gedachten zijn gegaan; wij herinneren dus nog eeDs: Laten wij hieraan mogen toevoegen dat wij grond hebben te vermoeden dat de schooljeugd zich niet onbetuigd zal lateii, om voor bloemen wat bij te dragen waaruit dan volgt dat zij ook zeker als beschermers daarvan optreden. L A III M E R E N M A R K T E IV, aanvangende 31 Mei 1907. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op cenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verbo den een standplaats in tc nemen, tenzij mot toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zou noodig de hulp der politie inroept, JACHT en VISSCnERIJ. De Burgemeester dor gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de na volgende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-IIolland Gezien bet besluit van gedeputeerde Staten dier provincie ü.d. 24 April 1907 do. 36 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebben den: dat de vissch9rij in de provincie Noord Holland weder zal worden geopend den eersten Juni 1907 met zonsopgang met uitzondering van die op den schub- loozen en den gedeeltelijk geschvbden eclelkarper van eene mindere lengte dan van 45 centimeters, gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Holland worden aangeplakt. Haarlem, 29 April 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 11 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 5 12 Mei. Wat een verschil.! Een week geleden toen ik me neerzette om mijn overzicht te schrijven leek het wel of meneer de herfst weder zijn schepter zwaaide en thans is het of de tijd ons in het hartje van den zomer heeft gevoerd. Kachel, overjas en regenscherm, wier diensten een week geleden nog zoo zeer op prijs werden gesteld zijn nu in den rusthoek gedeponeerd en voor 't open venster zit men thans te puffen van de ongewone warmte, die lood zwaar in de huizen hangt of wel zoekt men buiten een schaduwrijk plekje waar de atmosfeer niet zoo drukkend is. O, wat heeft die ondeugende juffrouw Mei toch met ons gesold. En toch morren we niet, al is het wat overmatig heet, want zoolang hebben we uitgezien naar de vrien delijke Meizon en de heerlijke Meilucht, zoolang met smachtend verlangen. Nu is ze er, de Mei en ze toont dat ze wat kan. Ze gaat door het bladerlooze woud met gejuich, de knoppen bersten open tol teergroene bladeren die hetwelkoml welkom 1 zingen, over de kerseboomen spreidt ze een wit laken van sierlijke bloe sems, die een belofte zijn voor een rijken oogst en de Meilucht vullen met kostelijke geuren, en over de groene weiden strooit ze met milde hand een schat van made liefjes en boterbloemen. Alles heeft ze met feestgewaad getooid en ze doet de blijde vogels vroolijk zingen en jubelen. Alles leeft, alles juicht en van allen kant klinkt het ons vroolijk tegen„De Mei, de lachende vriendelijke, vroolijke Mei is gekomen 1" —o—o—o— Als ik een dichter was, geachte lezer, lieve lezeres, stellig zou ik mijn blij gemoed uiten in een hooggestemden Meizang, maar ik ben nu eenmaal niet een der bewelda- digden en bovendien is in een wekelijksch overzicht ook al weinig dichterlijk gedoe op zijn plaats. 'kZal dan ook geenszins beproeven van den gewonen regel af te wijken, maar thans uw aandacht vragen voor wat de voorbije week te kronieken geeft. De afgeloopen week heeft ons het Hemel vaartsfeest gebracht, hët feest vol poëzie voor de Christenheid, dat de gedachten van duizenden weer deed terug gaan naar het heerlijke Morgenland en de zinrijke ge beurtenis die daar voor eeuwen plaats greep. Maar niet ieders gedachten wijlden in het verleden, want in tal van plaatsen zagen we oud en jong samenkomen om als leden van verschillende vereenigingen en bonden om de belangen van hunnen arbeid te bespreken. En zoo was de aan dacht van menigeen gebonden aan bonds- dag-programmas of beschrijvingsbrieven der algemecne vergaderingen. Zoo kenmerkte zich de voorbije week door een ware vergaderingslust, haast even zoo sterk als in de Paaschweek reeds jaren het geval is. Ik zou waarlijk geen kans zien en bezit daarvoor ook geenszins de lust om van alles wat er op de respectie velijke vergaderingen afgepraat, afgehamerd en afgehandeld werd getrouwelijk verslag te geven, want er werden zóóveel vergade ringen gehouden. Zie maar eens mijn lijstje: Te Amsterdam vergaderde de Christen-demo cratische partij; te Utrecht kwam het natia- naal verbond van gemeente-ambtenaren sa men; voorts werd nog in het Sticht vergaderd door den bond van technici, de nat. bond van adsistenten der posterijen en telegrafie, de Ned. Bond van post- en telegraafbeambten en de Unie van Chr. onderwijzers en onder wijzeressen; verder kwam te Almelo het Ned. Jong. Verbond en te Leeuwarden de bond van Jong. Vereen, op Ger. grondslag bijeen; enz. enz. Als we daarbij nog vermelden dat de Tweede Kamer vóór Hemelvaart nog samenkwam om de Tiendenwet af te han delen en na Hemelvaart de Eerste Kamer een half uurtje vergaderde om minister Staal, pardon kamerlid Staal te beëedigen, blijkt niet alleen dat de voorbije week een rechte vergaderingsweek was maar is daarmede ook het belangrijkste nieuws gereleveerd. o o—o Wat het buitenland betreft vroeg aller eerst Duitschland onze aandacht. Bij de behandeling van de begrooting voor kolo niën in den Rijksdag deed zich een eigen aardig incident voor. Kamaroen was aan de orde. De socialist Ledebour schoot uit zijn slof toen hij de daar heerschende mis standen besprak. En toen een deel der vergadering hem een weinig onheusch uit lachte vatte hij vuur en noemde de lachers huichelaars. De vice-president Kampf die de leiding had riep den spreker tot de orde. Maar Ledebour stoorde zich daaraan weinig en begon opnieuw uit te pakken. Voor de tweede maal werd hij tot de orde geroepen en toen dat nog niet hielp voor de derde maal. Nog matigde de spreker zich niet waarom de vice-president voorstelde den spreker het woord te ontnemen. Maar toen gebeurde wat hij zeker niet gedacht had, het voorstel werd verworpen. Kampf sloot do vergaderihg en legde het voorzittersbijltje neer. Met geen stok was hij te bewegen op zijn besluit terug te keeren, zooals zijn vrienden wilden. Een nieuwe verkiezing was noodig en nu deed zich het eigenaardig geval voor dat de afgetredene met groote meerderheid her kozen werd. Het incident is dus nog al gemakkelijk opgelost. —o—o—o— Madrid heeft feest gevierd ter eere van den jonggeboren kroonprins. De vlaggen hebben er gewapperd en de kanonschoten gebulderd. Als de jonggeborene nu maar het leven houdt is de kwestie der troons opvolging in Spanje van de baan. Want men voorspelt koning Alfonsus geen lang leven. Hij heet niet sterk te zijn en men vreest dat het monster de tering die zijn vader op jeugdigen leeftijd opriep, ook hem niet zal verschoonen. Doch de mensch wikt en 'tis nog lang zoo zeker niet dat iedere sombre profetij vervuld wordt. —o—o—o Voor Ierland schijnt de dageraad van een nieuwen dag gekomen, die, lang met ver langen verbeid, thans met te meer vreugde wordt begroet. Opnieuw wordt een poging gedaan om den wensch, die reeds zoo lang gekoesterd werd, door het Iersche volk te vervullen, door het een zekere mate van zelfstandigheid te geven. Hoe lang reeds heeft het er om gesoebat, dreigend soms, maar zoolang het conservatisme in Enge- lands Lagerhuis de lakens uitdeelde steeds te vergeefs. Gladstone waagde in 1886 een poging, wilde Ierland een zelfregeering geven maar zijn poging mislukte. In 1893 probeerde hij het nog eens maar het conservatieve Lagerhuis stak opnieuw een spaak in het wiel en het Iersche volk bleef zuchten onder het juk, dat zoo lang reeds had gekneld. En een gevolg van dat alles was dat Ierland economisch steeds verder achteruitging. De nijvere bevolking ver koos niet Janger in knechtschap te leven, het vrije Amerika wenkte haar toe en de stroom landverhuizers nam jaar op jaar onrustbarend toe. Het land verarmde eigen hoeren werden pachters, langzamer hand na moeielijke worsteling daglooners, die het moeielijke leven zat eindelijk den vaderlandschen bodem vaarwel zeiden om over de Oceaan een nieuw en beter vader land te zoeken. Zoo groot was de uitvaart dat de bevolking, die in 1840 nog ruim 8 miljoen zielen telde in 1906 nauwelijks 4 miljoen kon halen. Thans is het Campbell Bannerman die een forsche poging doet Ierland te geven datgene wat een middel kan zijn het ver armde land tot meerdere welvaart terug te brengen. Bannerman is een voorstander van home rule voor Ierland en waar hij thans eerste minister is geworden van Engeland, toont hij dat het hem met die zaak ernst is. En thans staan de kansen voor Ierland beter dan ooit. Bannerman toch heeft het geluk een Lagerhuis achter zich te hebben dat hem naar alle waar schijnlijkheid steunen zal. Dinsdag is de eerste schrede gezet op den weg naar Ierlands zelfregeering. Mi nister Birrell diende een wetsontwerp in hetwelk ten doel heeft de gevoelens van "net Iersche volk en zijn geheel in over eenstemming te brengen met het bestuur de wetten en de verordeningen die de behandeling van zuiver Iersche zaken be- heerschen. Dit wenscht hij te bereiken door het instellen van een Bestuursraad voor Ierland bestaande uit 8 departementen o.a. voor landbouw, onderwijs en openbare werken. Abonnementsprijs pen- 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cts. Franco pei- post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika on andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 10 n n n n hebt ge uoor dit plannetje iets ouer, stel dan niet uit om eene gaue te of feren, doch doe het TERSTOND; doe uwe gaue direct in eene enoeloppe en bezorg die in de brieuenbus aan onzen winkel. De bijdragen aan ons bureau bezorgd, zullen dus in de eerste plaats moeten die nen om de ooorbereidende werkzaamheden tot goede plaatsing der bloemen te treffen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de na volgende artikelen der verordening Tan politie voor deze Gemeente. Art. 160. Het is verboden gedurende dc groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven, (met dien ver stande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van dc Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekIe slroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vóór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel hcdoclde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, do noodigc hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moot hel zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan lot plaatsing van het vee. Zij brengen voorts ter algemceno kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodigo hokken gelegenheid bestaat: a ter Gemeente-Secretarie op allo werkdagen, ge durende do gowone buroau-uron van 9 uur vm. tot 2 uur n.m.; b des Maandags van uur vm. tot 2 uur nam. ann de kiosk op of nabij het Mark plein. e voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan hot marktplein gelegen hotels.. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maandag- sche markten worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Texel, den 7 Mei 1907. Buügemeester en Wethouders voornoemd, HIDDING, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1