N» 2052. Zondag 19 Mei 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Aanvulling Spoordienst. Dit blad verschijnt Woensdag- eu Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. In de door ons verstrekte Spoordienst wordt vermeld, als aansluiting op boot 7,30 van Helder naar Texel: vertrek van Am sterdam 3.45, hetgeen juist is. Opmerkzaam gemaald dat oolc nog later gelegenheid bestaat, vermelden wij dat van de trein 4,26 van Amsterdam ook nog ge bruik kan worden gemaakt, welke trein ech ter lusschen Krommenie en Allernaar niet stopt. l)eze aanvulling gelieve men op de Boot en Spoordienst alsnog aan te teekenen. GEMEENTE SECRETARIE. Burgemeester en Wethouders van Texel, brengen ter openbare kennis, dat de gemeente Secretarie is geopend op alle werkdagen van voormiddags 9 tot namiddags 2 uur. Texel, den 16 Mei 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. Be Secretaris, RUIBING. L A M M E RE N M A R K T EN, aanvangende 21 Mei 1907. COLLECTE. Do Burgemeester der gemeente Texel; Overwegende dat door de vereeniging „Steun voor weduwen zij ons doel' te Amsterdam in den loop der volgende week eene collecte in deze gemeente zal worden gehouden. Overwegende, dat in den laatsten tijd vaak een beroep op den liefdadigheidszin der ingezetenen is gedaan Meent geen termen te kunnen vinden deze collecte aan te bevelen en verzoekt den ingezetenen dringend aan gemelde ver eeniging geene giften of gaven aftestaan. Texel, den 16 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 15 Mei 1907, bij ben is ingekomen, een verzoekschrift van Cor- nelisje Kind, weduwe van Jacobus Lips, wonende te Texel, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteiten ge lagkamer en voorkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K. No. 1469, plaatselijk gemerkt B. 13, en gelegen aan de Vischmarkt aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 15 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. OPGAVEN VAN CANDIOATEN, Voorbereidend Militair Onderricht. Dc Burgemeester der gemeente Texel herinnert belanghebbenden er aan, dat de aangifte tot deelneming aan den aanstaan den wintercursus tot het ontvangen vaD voorbereidend militair onderricht moet ge schieden voor den Jen Jnni a.s. Texel, den 17 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 18 MEI 1907. Pinksteren. Wij zijn dra genaderd tot het Pinkster feest, het feest in de kerkgeschiedenis van zoo groote beteekenis, hetwelk nog steeds in eere wordt gehouden. Doch niet slechts als zoodanig, ook in meer ander opzicht worden de Pink sterdagen met vreugde begrost. Twee achtereenvolgende rustdagen, waaraan nog wel eens een derde wordt aange knoopt, en dat in de heerlijke Meimaand, is voor hen die dag op dag in het gareel moeten loopen, eene gebeurtenis welke aanleiding geeft tot het maken van plannen om die dagen tot ware ont- spanningsdagen te maken. Ieder die wel eens gedurende zulke feestdagen- aan den vasten wal heeft verkeerd, weet er van te praten, hoe in die tijd de reislust ieder aangrijpt; 't is een voortdurend zich verplaatsen van uit de stad naar buiten of ook wel omgekeerd. Booten en spoorwaggons zijn in den regel overvol, en meer andere gelegenheden, waaronder de wielersport niet het minst, bevorderen de reislust in niet weinige mate. Zoo gaat het reeds jaren, telken jare met grootere deelname, en 't is zeker niet te verwonderen dat menige wensch wordt geuit om mooi weder. De Pinkstertijd heeft zich in dit op zicht meermalen zeer wispelturig ge toond; kunnen we ons herinneren snik- heete Pinksterdagen, vergeten zijn we ook niet dat kaclielwarmte in die dagen weldadig aandeed. De warme dagen voor een week ge leden, deden alreeds blijde verwachting koesteren voor de Pinksterdagen; de koude dagen volgende op h?t onweder van begin dezer week ontnam weder den moed. Doch we zijn in de Meimaand, laat ons wenschen dat de natuur zich ook als Mei zal doen kennen. Vool ons, eilandbewoners, biedt het Pinksterfeest in den regel niets buiten gewoons. De uitstapjes bepalen zich tot die als op gewone Zondagen. Vooi ditmaal zal het „Leger desHeils" hierin eene verandering brengen dooi de aangekondigde samenkomsten; - ook het Badhotel aan de Koog, hetwelk op die dagen voor bezoekers zal zijn geopend, zal wellicht voor velen een aantrekkings- punt zijn. Moge goed weder een en ander in de hand werken. Wij wenschen allen een genoegeiijken Pinkstertijd. De derde Pinksterdag, elders door velen nog vastgeknoopt aan de dagen van ont spanning, zal voor Texel een dag van beteekenis zijn door de eerste groote lammerenmarkt voor dit jaar, welke dien dag zal worden gehouden. Er schijnt alreeds eene groote aangifte tot aanvoer te zijn gedaan. Met verwachting wordt verbeid hoe de handel zal zijnnaar 't zich iaat aanzien zijn de uitzichten niet ongunstig. Moge 't waarheid worden voor velen. Nog meer licht. Bepaalde men op Texel ten opzichte van verlichting, noodgedwongen, zich tot de gewone petroleumlamp, in 't laatst der vorige week mochten we alhier kennis maken met Aërogeen-gaslicht, doch nog meer wachtte onszoo werden we Don derdagavond bij Hotel Texel verrast met weder een nieuw licht, petroleum-gas- licht genoemd. Een Kiley-lamp van 1500 kaarslicht sterkte, aan den gevel van bedoeld Hotel aangebracht, verspreidde een zee van licht, hetwelk algemeen een kreet van bewondering ontlokte. Wij leven nu toch inderdaad snel. Opnieuw benoemd tot schoolop ziener in het arrondissement Texel, Mevrouw H. W. van Rijsens, geboren van Hasselt, te Alkmaar. De Cocksdorp, 17 Moi. De benoodigd- heden voor het licht op den Eierland- schen vuurtoren en voor het hulplicht zijn gisteren van Terschelling aange komen. De stellage, waarop het hulplicht ge plaatst zal worden, staat op het duin, even bewesten den vuurtoren. Vlieland. Met groote blijdschap ver namen we dezer dagen, dat de boot, bestemd voor den dienst Harlingen Vlieland Terschelling, van de werf ,,'t HoDdsbosch" te Alkmaar, zonder ongelukken van stapel is geioopen. De nieuwe verbinding, ingaande 1 Juli a.s. was nog steeds zoo iets vaags, er werd getwijfeld of 't wel ooit werkelijkheid zou worden. Nu is er zekerheid en zal binnenkort de „Minister Kraus" ons verlossen uit den treurigen toestand der laatste jaren. Ook wij zullen weten wat het zeggen wil, op aangenam e, ge makkelijke wijze te reizen. Nog al weer de verandering van tijdregeling. Het Centraal-comité tot het bevorde ren van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tijdregeling, hetwelk vóór vijftien jaren door zijn ac tief optreden heeft weten te verhinde ren dat de nadoelen van den Greenwich- tijd door het Nederlandsche volk gedwee aanvaard werden, heeft dezer dagen zijne werkzaamheden weder hervat. De plaatselijke comités die ook reeds vóór vijftien jaar krachtig werkzaam waren, zijn thans bezig zich opnieuw te organiseeren, ten einde aan de volks vertegenwoordiging de overtuiging te schenken in hoe breede kringen van de bevolking het door de Regeering aan hangig gemaakte wetsontwerp tot de invoering van den Midden-Europeeschen tijd in Nederland, met warme instem ming is begroet. Vo'o'r liet verboden wordt! Woensdag zijn in Den Haag 68 paren getrouwd en deze week komen er nog 74 bij Een eenvoudig middel. Veel schade wordt in dezen tijd des jaars in tuinen dikwijls aangericht door slakken, die natuurlijk bijzonder belust zijn op jonge groenten. Nu is het zeer goed, de bedreigde bedden te omringen met zout of kalk. Maar deze worden door de regens opgelost en weggespoeld, zoodat men ze vaak moet vernieuwen. Zeer goede diensten bewijst ook een 5 centimeter breede strook van fijn stroohaksel. De stukjes stroo blijven aan het lichaam der slak kleven; deze geeft dan een slijmerig vocht af, waar door er nog meer aan blijit hangen. Ten slotte is ze geheel overdekt met stroo; ze kan dit niet kwijtraken en sterft. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika cn andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de na volgende artikelen der verordening van politie voor deze Gemeente. Art. 160. Het. is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Barkstraat naar het marktplein te begeven, (met dien ver stande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwslraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stofFen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit le verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vddr des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toeslemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wensebt aan le voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot bet gebruik van een bok, moet bet zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door bet niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voortster algemeone kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaat: a ter Gcmconte-Sccrctarie op alle werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur n.m.j b des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nam. ann de kiosk op of nabij het Markplcin. c voor de markten op Maandag te houden bij den Marklcontroleur, dio daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddRgs half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelogen hotols. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door don marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Mnandag- Bchc markten worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Texel, den 7 Mei 1907. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, HIDDING, Burgemeester. KUIBING, Secretaris. BEKENDMAKING. VOOR DE De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op DINSDAG, den 4 JUNI aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van dén lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in bet Kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Helder (hootd- plaats van het Kiesdistrict) kunnen worden inge leverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet cn artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters cn de woonplaats van den candidaat en ouderteckend zijn door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben ondertcekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve- ïing wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos ver krijgbaar van den 27 Mei 1907, tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt bierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van kand- teekeuingen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming ann de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die kandtee- koningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgavo zou overblijven, wordt gestraft mot ge vangenisstraf van ton hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft bij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, cone voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld by artikel 51, heeft ondertcekend. Texel, den 17 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1