Marhiezin Sabine. Predikbeurten FEUILLETON. Geen aangename mededeeling. De omstandigheden leiden er toe om onze lezers een paar minder aangename mededeelingen te moeten doen. 1°. Zou de heer F. Keijser, Wethouder dezer Gemeente, als zoodanig zijn ont slag hebben aangeboden en tevens zijn ontslag hebben genomen als lid van den Gemeenteraad; 2°. Zou door den heer J. S. Dijt, dijk graaf van het Waterschap de SO Gem. polders op Texel, bij H. M. de Koningin ontslag uit genoemde betrekking zijn aangevraagd. Wat de redenen kunnen zijn tot het nemen van deze besluiten wagen wij zelfs niet te gissen, doch dat het eene gebeurtenis is die velen onverwacht in de ooren zal klinken is wel zeker; 'tis geen aangename verrassing, die met de Pinksterdagen veel stot tot praten zal geven. o Oosterend, 17 Mei. De schuiten, die naar de Zuiderzee vertrokken ter ansjovis vangst, keeren reeds terug en de netten worden weder opgeborgen. De vangsten zijn te onbeduidend, zoodat de hooge prijzen ze niet goed kunnen maken. Er moet dus weder naar andere werkzaam heden worden uitgezien. De Ruy ter feesten. Men meldt ons uit Den Helder Op 14 Juni a.s. zal alhier een histori sche optocht gehouden worden, voor stellende de komst van den grooten admiraal Michiel Adriaanz. de Ruyter ter reede Texel op 16 Augustus 1665, na binnenkomst te Delfzijl van den be roemden tocht naar Afrika en Amerika. Op denzelfden datum legde hij den eed van getrouwheid af als luitenant-admiraal opperbevelhebber van 's Lands vloot en aanvaardde hij dat bevel. Die beëediging zal het hoofdmoment van de feestelijkheid zijn, opgeluisterd door het zingen van de De Ruyter-can- tate van H. M. van 't Cruys, woorden van P. Landman, te zingen door een koor van 500 personen. Deze plechtigheid zal gevolgd worden door een tocht door de gemeente van een stoet van ruim 200 gecostumeeiden, terwijl 's avonds een vendel evolutiën volgens den ouden stjjl zal uitvoeren. De costumeeriDg en grimeering zal geschieden door de firma's Helmhout Co. en Alex, de Leeuw, uit Amsterdam. Voor wie er belang bij lieeft. 1 Juni a.s. treedt bij de posterijen een nieuwe instructie, betreffende den dienst der quitantiën enz. in werking. De volgende bepalingen brengen een wijzi ging in dien dienst in zooverre het publiek daarbij betrokken is. Een nieuw model postquitantie, waarop meer ruimte is gelaten voor de stempe ling en nummering, is vastgesteld. Deze model-quitantie ligt aan de postkanteren ter inzage. Quitarriën welke reeds tweemaal aan de postk jtoren ter invordering zijn aan geboden, worden niet meer aangenomen, Vrij naar 't Fransch door A. B. 57 Het eenige wat ik U verwijt is, dat ge nog te veel Uzelf voorop stelt, een recht bedorven kindje, dat zich voortdurend den pols voelt om te zien of het niet wat man keert. Kom, wees sterk en moedig. Ik begrijp zeer goed, dat ge wel eenige behoefte gevoelt aan ontspanning, ik zie maar al te goed in, dat de verhouding tegenover uwe moeder tegenwoordig niet van de aangenaamste is; maar bedenk dat ge wel eenige beproeving noodig had en dat God ieder zijn kruis geeft om te dragen. Neem dit dus aan zonder morren en be denk dat na den storm de stilte volgt. Broeder Martial heeft mij enkele dagen geleden geschreven. Hij is zeer voldaan over „zijn leerling", aan wien hij zich naar het mij voorkomt, meer en meer begint te hechten en ook over diens werk, dat naar hij meldt, getuigt van een goed verstand. Nu, de zaakjes zullen wel goed gaan, als de motor goed is loopt de machine wel doch moeten eventueel door nieuwe vervangen worden Evenmin woiden ter invordering aangenomen quitantiën waar van de vertooning voor (eerste aanbieding) later moet plaats vinden dan den vijfden dag na dien van ter post bezorging. Vijf gewonden. Door het ontsporen nabij Zuiderdorp van een der treinen van de Tweede N. Holl. Tramwegmaatschappij, komende van Purmerend, kantelden 2 wagens, resp. naar rechts en links, 5 personen werden gekwetst, waarbij een paar nog ernstig Sinds het 18-jarig bestaan van deze tram is dit het eerste ongeval van dien aard, Door de hitte. Dinsdagmorgén werden in Friesland op verschillende plaatsen, schapen dood in het land gevonden. Volgens 't oor deel van deskundigen zijn deze dieren nog in volle wintervacht bezweken tengevolge der hitte op Maandag, toen de thermometer 85 gr. Fahrenheit wees. Zonnesteek en dat in Mei. De 67-jarige koopman M. F. uit Enschedé is op een landweg door zonne steek getroffen. Binnen weinige oogen- blikken was hij een lijk. Gevaarlijk goedje. Een dezer avonden was de Dorpsstraat te Apeldoorn in rep en roer. Een glazen flesch, gevuld met 60 liter benzine, viel van een wagen en de inhoud verspreidde zich over de straat, liep in de riolen en in de gleuven der tramrails. Een jongen van omstreeks 20 jaar, met de fiets aankomende, springt er af en werpt een brandenden lucifer in het gevaarlijke goedje, dat onmiddelijk meters hoog in vlammen slaat. Als vurige tongen sloe gen de vlammetjes uit de tramrails en begonnen zich gevaarlijke gassen in het riool op te hoopen, die ook weldra waar de riolen openingen hebben met ijzeren roosters, met groote vlammen ontploften. Herhaaldelijk rommelden de ontploffingen op den Deventerweg en menigeen begon, waar 't eerst al te gader als gratis illu minatie werd beschouwd, zich angstig af te vragen hoe dit moest eindigen. Gelukkig brandde de vloeistof gaande weg op en eindigde hiermede de brand. Niet voor dit doel geschikt. Te Amsterdam is de topgevel van een huis aan den Overtoom 282, omlaag gestort. Daar aan het huis geen hijschbalk is, had men ten dienste van een verhuizing een lus om den topgevel geslagen en daaraan den takel bevestigdnaar het schijnt was de gevel niet stevig genoeg. Op een gegeven oogenblik althans kwam de steenmassa naar beneden, gelukkig zonder dat iemand er door gekwetst werd. Een vruchtbare familie Uit Leest schrijft men, dat verleden jaar drie zusters op denzelfden dag in den echt traden. Te dier gelegenheid was het dorp in volle feestmaar nu is de kat op do koord gekomen in eene tijdruimte van drie maanden hebben ieder der zusters eene tweeling voortgebracht en elke tweeling is samengesteld uit een jongen en een meisje en Martial, hoe eenvoudig hij ook moge schijnen, is een van de meest volmaakte wezens die ik ken. Sommige zoogenaamde geleerden mogen lachen om dien eenvou- digen man, maar als hij zulks verkoos, zou bij hen nog menig lesje kunnen geven. Ge vraagt me U veel van Sabine te vertellen. Van ganscher harte wil ik dat, want we houden zielsveel van haar. Een bewijs daarvan is, dat uw tante besloten heeft, en dat nog wel zonder uwe toestem ming, de zomer op Barsannes door te bren gen, terwijl gij den winter bij ons komen zult te Parijs of te Niza. Voor den vorm beb ik mij er eerst tegen verzét, ofschoon ik haar reeds dadelijk bij mijzelf gelijk gaf. Het is enze dochter ziet geen als ware egoïsten willen wij ons niet van haar scheiden. Ons tegenwoordig verblijf was, ondanks de schoone ligging, wel wat doodsch. Helaas een huis zonder kinderen is een nest zonder vogelsThans is dat alles als 't ware eensklaps veranderd bloomen overal, vrouwelijke haudwerkjes, die ik bewonder, ofschoon ik ze niet goed kan beoordeelen. En do piano En gezang En gelach Want ze speelt, zo zingt, ze lacht, de arme lieveling, zij doet ai haar Regeling van den tijd. De heer J. H. van Waveren,uit Hil- legom, schrijft in het „Nieuws" De Minister moest maar hier komen wonen en dan met de plattelandsbewo ners op en neer leven, dan zou hij wel begrijpen, dat het zóó maar niet gaat, om vroeg-opstaanders wijs te maken, dat 20 minuten over 11 in het vervolg 12 uur zal zijn. In Juli bv. komt de zon op om 4 uur; dit is de tijd dat iedere werkman op staat, iedere boer gaat melken, want om half 7 moet de melk thuis zijn om afge haald te worden en de kinderen moeten om 8 uur gereed zijn voor de school. Of begint in het vervolg de school om 8,20 in plaats van 9 uur Dan zou de boer niet om 4 uur moeten opstaan, maar om 3,20 dan is het nog donker, dan zijn de koeien nog niet aan het gra zen en laten nog geen melk schieten, want de koe laat zich niets wijs maken of opdringen door een minister of een professor, de koeien weten van geen klok. In den winter komt de zon op om 8 uur; - begint de school nu om 8,20 in plaats van 9 uur, dan moeton de kin deren van de ver afwonenden in 't donker van huis Om twaalf uur staat de zon in het Zuiden, dat is onmogelijk te veranderen, al staat de klok 40 minuten later. 20 minuten verschil zou ook al storend ge noeg zijn; het allerbeste zou zijn het te laten zooals het nu al 15 jaren is. Daaraan zijn we nu gewend en daar door is nog nooit iemand te laat gekomen aan den trein. Boschbrand. Uit Ommen schrijft men aan de „Zw. Courant Een geheelen dag woedde in de groote dennenbosschen van het landgoed „Junne" een hevigen boschbrand. Veel dik hout is in de asch gelegd, waardoor de heer Reyne te Zwolle, die aldaar voor bijna f 160,000 dennen heeft aangekocht, en de eigenaar van het land goed, de heer Lups, aanzienlijke schade lijden. Ongeveer 20 a 30 bunder werden in de asch gelegd, waarvan 9 HA. gezaagde en geschilde dennen, die op hoopen lig gend, geheel wegbrandden of zoodanig beschadigd werden, dat ze geheel waar deloos werden. Naar wordt vernomen, had de heer R. zijn dennen verzekerd. Moorden dat om 5 cent. Zondagmorgen zaten de buren Bobbink en Van Duren te Apeldoorn achter hun gemeenschappelijk huis toen een kleine woordenwisseling ontstond over een ver schil van 5 cent. Bobbink gaat in een aanval van' drift zijn huis binnen, neemt zijn schoenmakersmes en stoot het Van Duren in de borst, waarop deze onder het hart getroffen, dood ter aarde stort. Groote opruiming. Gedurende den tijd dat de honden te Tilburg verplicht waren van muilkorven voorzien te zijn, werden niet minder dan 308 dezer viervoeters, die onge- muilkorfd waren opgevangen en-die niet door de eigenaars werden opgeëischt. door de politie afgemaakt. (Tel.) best ons op te vroolijken, terwijl ze feite- telijk zelf daaraan zooveel behoefte beeft. Geen onzer vrienden heeft zelfs het minste vermoeden van haar droefheid en wij, die haar voortdurend gadeslaan, begin nen somwijlen ook wel eens te denken en te hopen, dat ze haar verdriet vergeet, totdat we door eeD bitteren trek om haar mond, een traan welke ze ongemerkt meent weg te pinken of iets dergelijks, ons toont dat ze nog lijdt en nog niet vergeet. Geef haar verstrooiing, herhaalt dr. Welter voortdurend, want alleen dat kan haar het verledene doen vergeten. De oude knorrepot van een dokter staat ons daarbij ijverig terzijde. Nu eens is het een arme zieke, die hij aan Sabine aanbe veelt, dan weder een arme oude, welke zij eens moet bezoeken en helpen. Zij heeft het liefdadige deel, het minder schitterende, terwijl wy het meer uitblin kende deel hebben. Op verlangon van uw tante heeft Sabine een mis gezongen, en dit heeft ons aange moedigd daarmee voort te gaan. Het kerkje te Hennequeville is wel wat klein, maar toch hebben we volgons een bericht in de courant er niet weinig suc ces mede behaald. Genoeglijk landleven. Men schrijft a.d. „Ass. Crt." „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen". Zóó zong eens Poot. Maar als je d'r zoo mee zit als de landbouwer tein het Oldambt (Gr.), dan zing je den dichter dat zoo maar niet na. Deze landbouwer toch, goed bemiddeld en voor een jaar ongeveer gehuwd, heeft een meid, die zeer onlangs moeder is geworden ten huize van don patroon en daar nu verpleegd werd door een arbei dersvrouw. Eeu week ODgeveer werd ook de boerin zelve moeder en ook zij werd door de arbeidersvrouw verzorgd. Alles ging vrij goed naar wensch, totdat de staking onder de landarbeiders zich ging uitbreiden. De baker moest ook koeien melken en dat mocht niet Zij werd overgehaald om mee te staken. En daar zit nu onze jonge boer pas de wittebroodsweken voorbij 's morgens reeds vroeg twee kindertjes te bakeren, te midden van een hoop luiers, zuig- flesschen en foppertjes. En als dat is afgeloopen dan koeien melken Is het wonder, dat de man thans het landleven verre van genoegelijk vindt 1 Maar 't moet gezegd hij maakt al aardige vorderingen in de kunst van bakeren 1 Waarschuwing Uit Berlijn wordt gemeld Het officieuse Wolff bureau waarschuwt tegen Anton Walz, die in Amsterdam, Warmoesstraat 129 woont. Die persoon zoekt generaal-agenten in de magnesium branche. Hij heeft in den laatsten tijd, uit Essen alleen, 35,000 mark poste- restante naar Amsterdam gestuurd ge stuurd gekregen. Verder ook geldzen dingen uit Keulen en Dusseldorp ont vangen. (Tel.) Socialistisch predikant gevraagd. Aan het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Leeuwarden is een adres gericht door lidmaten en doopleden, waarin gezegd wordt, dat zeer velen in de gemeente het op prijs zouden stellen als in Leeuwarden bij de Ned. Herv. Gemeente ook een socialistische predikant werkzaam was, daar een deel van de modernen overtuigd is van de saam- hoorigheid van Christendom en socialisme. Verscheidenen, die buiten het kerke lijke en godsdienstige leven staan, zouden daardoor weer worden gewonnen. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 halster1 lederen ceintuur. Zondag 19 Mei (le Pinksterdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schröder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. (Collecte voor de zending) Den Hoorn. Nam. half drie ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Scherpenhuysen Een vijftiental amateurs doen nu ook mee en enkelen van dezen hebben stemmen als nachtegalen. Ongelukkig is er, ten gevolge van de ingevallen koude, nog al vermindering gekomen in het aantal der medewerkers. De eerste viool, de eerste tenor, de violon cellist en een sopraan zijn vertrokken en twee barytons zijn verkouden. Een groote last voor den geestolijke, die nu wel wat verlegen zat. Sabine en Christine doen nu echtor hun uiterste best. Wij maken nu groote wandelingen. Uw tante en mevrouw de Falaiseau volgen dan per rijtuig, terwijl mijnheer de Falais eau, ChriEtine, Sabino en ik als alpenja gers loopen, de beide meisjes natuurlijk voorop,, dat spreekt van zelf en Sabine's trouwe hond by hen. Zfi plukten den geheelen weg langs bloemen en babbelden voortdurend, vooral Christine XVII Hennequeville, den18 Wat dacht je wel, mijo jongen, toon je don vorigeu brief zoo onafgodaan ontving. Stel jo voor, Admiraal d'Aubrun is plot seling gekomen om hier een paar dagon door te brengen. {Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2