Binnenland, Buitenland. TEXEL, 22 MEI 1907. Vau de voorbije dagen. De Pinksterdagen hebben niet dat genot geschonken wat was gewenscbt. 't Was druilerig weer, waardoor men zich niet zoover van huis durfde wagen en bovendien koud, zoodat tot het maken van wandelingen niet zooveel ambitie bestond. Zeker jammer, menigeen had er zich zooveel van voorgesteld; 'tis een post te meer op de bladzijde van teleurstel lingen. Zoo is het leven! De derde Pinksterdag bezorgde ons door het houden der eerste groote lam- merenmarkt, de zoo bekende drijvigheid. Met het aanvoeren werd reeds vroeg tijdig aangevangen. Aan kooplust ont brak het niet, daarvan getuigden de ver schillende merken ten bewijze dat het jonge vee van eigenaar was verwisseld. Uver de besteedde prijzen viel niet te klagen, laat ons wenschen met het oog op de nog komende marktdagen, dat ook de kooplieden tevreden zullen kunnen zijn. De aanvoer was grooter dan ooit te voren op den eersten marktdag en bij de besteedde prijzen (wij hoorden van hoogste prijs f )7, is de gissing niet gewaagd dat dien dag voor meer dan 100,000 Gulden viel te verhandelen. Zulk een cijfer beteekent. Aangevoerd werden 7964 lammeren, 21 koeien, 3 kalveren, 26 Schrammen, 34 biggen. De prijzen waren: lammeren f 12,— a f 16,50, kalveren f 13 a 15; Schram men f 14 a 16, biggen f 10 a 11,50. De handel was matig. In de gisterenavond in hotel „Texel" gehouden vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier, werd als candi- daat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gekozen de heer C. D. Zurmuhlen, aftredend lid, terwijl als candidaten voor den gemeenteraad definitief werden ge proclameerd de heeren Bakker, Koning en Over en voorloopig de heer Zijm, allen aftredende leden. Oostebenb, 21 Mei. Het Leger des Heils hield hier gisteren op het land van den heer P. Dros, die het terrein bereidwillig had afgestaan, twee open bare samenkomsten. Vertegenwoordigd waren de korpsen van Hoorn, Alkmaar en Helder, terwijl vele andere personen, niet direct tot het Leger behoorende, den tocht naar Texel medemaakten. De samenkomsten werden geleid door Majoor Brouwer. Ze hadden plaats op de bekende wijze door het houden van toespraken, het geven van zangnum mers, begeleid door tromgebom en bek kenslag, afgewisseld door gebed en het afleggen van getuigenis. Voor 5 cents had men toegang tot het terrein, waarop beide keeren een collecte werd gehouden. Velen woonden de samenkomsten bij en ze gaven drukte aan het dorp. Tal van wandelaars en fietsers waren van elders aanwezig. De Cocksdorp, 20 Mei. De heer F. M. Muller heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. De heer Muller is inmiddels tot pre dikant te Heinkenszand beroepen en heeft dat beroep aangenomen. 21 Mei. Gisterenavond gaf dehr. T. Reuvers Mz. in het lokaal van den hr. Buijs^eene uitvoering met deLyro- phone. 80 nummers, waaronder solo's met violine, orkest, komische scènes en klokkenspel werden ten gehoore gebracht. De opgekomenen amuseerden zich zeer en roemden als om strijd de zuiverheid van toon van het instrument. De hr. Reuvers is voornemens ook op andere dorpen van ons eiland eene uit voering te geven. We kunnen een be zoek ten zeerste aanbevelen. Vlieland. Op 16 Mei werd aanbe steding gehouden voor het verbeteren van hoofden op het Noorderstrand en herstellen van stormschade. De raming was 89,200. Ingeschreven werd door de volgende heeren M. Daalder, Alxmaar f 96,000 C. G. Doeksen, Terschelling 95,400 Roskam, Dordrecht 95,000 Noordenne, Utrecht 94,200 Th. van Haatten, Zaltbommel 91,540 Den Hoorn, 21 Mei. Door den heer W. Boon is een postduif gevangen. Het beestje heeft om den linkerpoot een zilveren ringetje, waarop: No. 5086-T.251 Voorbereidend militair onderricht. Door den heer Inspecteur der Infante rie werd ons de opname vau het vol gende verzocht Ingevolge de jongste wijzigingen, aan gebracht in de regeling van het voorbe reidend militair onderrichtzal de aan melding tot deelneming aan dit onder richt, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den len Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-Officier der Infan terie of der Vesting-Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-officieren en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zullen worden afge- icezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen on schuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wen schen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinne ring brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. Men kan 't maar niet eens worden- Dezer dagen werd aan de Tweede Kamer een adres, inzake de tijdregeling, van een aantal hoogleeraren aan ver schillende universiteiten gezonden, onder wie ook de twee astronomische profes soren J. C. Kapteyn te Groningen en A. A. Nijland te Utrecht, die beiden den Midden-Europeeschen tijd voor Neder- veel gewenschter achten dan den Green- wichtijd. Protestmeeting. Men schrijft aan de D. Ct. Den 15en Juni a.s. zal in den Haag de reeds veel besproken Vredesconferentie geopend worden. De Internationale Anti-Militaristische VereenigiDg in Nederland belegt als protest daartegen eene groote openbare Frotestmeeting. Zij toch is van meening dat deze conferentie geenszins aan de bevordering van den vrede zal bijdragen en dat dezeslechts door den wil van de arbeiders tot stand zal kunnen komen. Deze meeting zal gehouden worden op Zondag 16 Juni a. s. 's middags 1 uur, op een stuk land aan de Hoefkade bij de Vaillantlaan in den Haag. Op deze meeting zullen zoowel buiten als buitenlandsche sprekers het woord voeren. Een ongelukkig voorval. Te Goes brak een hevige brand uit, in de stoomhoutzagerij van den heer Van der Peil. Plotseling stortte bij het blusscbings- werk een muur om, en de steenenmassa viel op vier geëmployeerden van de spuit. Twee van hende heeren Witkam en Van der Reit, werden ernstig ver wond aan het hoofd en bovendien eerst genoemde met een gebroken been. Zij werden bewusteloos weggedragen. De anderen hadden minder ^ernstige hoofd- en lijfwonden. Dat doet het loarrne weêr. Als gevolg van het bijzonder warme weer, is plotseling de vlekziekte op ver scheidene plaatsen uitgebroken Óp de Schagermarkt van Donderdag j 1. waren reeds een 14-tal varkens die de sporen der ziekte vertoonden. Wie tot heden verzuimde zijne dieren te laten inenten herstelle dus dat verzuim zoo spoedig mogelijk 't Is te probeer en. Om aanbranden van melk in pannen te voorkomen geeft men den laad vooraf een weinig water in de pan te laten koken-een paar lepels vol, juist genoeg om den bodern der pan te bedekken Als daarna de melk er in wordt gegoten, zal zij niet aanbranden, boe fel het vuur ook mocht zijn. Een goede opmerking. Het „Huisgezin" dringt aan op eene automobielbelasting. „Denkt onder het honderdtal Kamer leden dan geen hunner aan het groote belang der schatkist 't Heirlegar van automobilisten, dat Nederland het twij felachtig genoegen heeft te bezitten, is grootendeels gerecruteerd uit vroegere houders van rijtuigen en paarden, afge schaft in ruil voor het in hun oog meer nobele, a'thaus meer moderne voertuig, dat met afstanden spot en heele families met kinderen en kleinkinderen kan her bergen; die menigte automobilisten, vroeger eeD aanzienlijk quotum leverende aan de schatkist door het houden van rijtuigpaarden, loopt thans vrij en betaalt geen duit meer. Is 'tniet iets onge hoords? De fietsrijder zelfs offert zijn penningske en in groote steden, met haar 120 stedelijke opcenten, zelfs zijn pen ning, en de automobilist gaat vrij uit. Men bedenke toch het nadeel aan wegen en straten toegebracht 's Rijks- en gemeentetoezicht, door het automobiel gebruik noodig gemaakt, om de vaak in woestelingen ontaarde toeristen in hun eigenaardig vermaak te breidelen, enz. Schoorsteenen gebruiken en zelfs eene dienstbode houdeD, wordt als weelde aangemerkt en in verhouding tot het aaütal, als meerdere of mindere ken merken van weelde, belast en het meest moderne weelde artikel, de auto mobiel, die bovendien een ieder, die niet zelf er van genieten kan, ontzaglijken last en hinder veroorzaakt, wordt voor de persoonlijke belasting vrijgelaten. Wie zou het hiermee niet eens zijn? Treurig. Een treurig ongeval, meldt de „Leeuw Crt." had in de Schrans onder Huizum plaats. Gedurende de afwezigheid der moeder geraakte het 1'A-jarig kind van A. G. met hare kleertjes in aanraking met een brandend petroleumtoestel. Op het gekerm der kleine snelden een paar buurvrouwen ter hulp, die het arme kind, dat geheel in lichtelaaie stond, de kleeren van het lichaam rukten en teistond geneeskundige hulp lieten in roepen. Daar het kind deerlijk verwond is, wordt het ergste gevreesd. Vlasbomo. Er is een tijd geweest dat de polder Anna Paulowna om zijn vlas bekend was. Langzamerhand werd de kwaliteit minder, wat tengevolge bad, dat de cul tuur ten slotte geheel stil stond Het blijkt evenwel, dat de grond in den loop der jaren zijne goede eigenschappen her kregen heeft. In 1906 werden opnieuw eenige bunders met vlas bezaaid, die eeD uitstekend gewas opbrachten. Over den prijs kon men mede tevreden zijn. Deze goede uitkomsten hebben het ge volg gehad dat thaDS ruim 50H.A. met vlas prijkt. Het gewas staa£ zeer goed. Prettig bezoek. Dezer dagen vervoegde zich bij den burgemeester te Roozendaal een persoon m6t verzoek Z.Ed. te mogen spreken. Nadat de dienstbode hem even in het kantoor had gelaten zag hij de kans schoon van een geopende schrijftafel een gouden bril en lorgnet, benevens een kilometerboekje le kl. te ontvreemden, waarna hij de woning verliet. Kinderen zitten overal aan. Het 3-jarig zoontje van K. De Bruin te Haarlem dronk uit eon flesch creolin. De vader bracht het ventje, dat in zor- gelijken toestand verkeerde, onmiddelijk naar het St. Elisabeth-gasthuis. De toestand van den kleine is vr ij goed. Is speculeeren dobbelspel? De „Tijdspiegel" bevat een ar'ikel van den heer E. J. v. d. Maaten over dit onder werp. Aan het einde daarvan zeg': de schrjjver „Resumeerende komen wij tot deze conclusie, dat speculeeren altijd gevaarlijk is, zeer gevaarlijk zelfs voos- kapitaal krachtige personen, wanneer zij zich boven hun krachten engageeren door middel van het prolongatiesysteem, doch bepaald noodlottig is zij voor den kleinen man. Dezen moeten zicb, mijns inziens, wanneer zij absoluut speculeeren willen, alleen beperken tot aankoop van een enkel stukje en dit contant betalen. Meestal wordt met de speculatie ver loren. Het yerlies vormt een groote winst voor de A merikaanscbe beursmannen en een kleine voor die slimme vogels aan de Amsterdamsche Beurs, welke, door dat zij beter op de hoogte zijn dan de outsiders, het groote publiek vóór zijn, terwijl de commissionairs altijd aan de speculatie verdienen. Dat het commissionairsvak zeer pro ductief blijkt te zijn, valt af te leiden uit het feit, dat deze huizen als padde stoelen uit den grond verrijzen. Degene, die speculeeren wil, stelle zich allereerst op de hoogte van de omstan digheden, welke op de koersen in het algemeen en op die van het fonds waarin hij speculeert, invloed hebben; hij zal dan wel niet verzekerd zijn van succes, maar althans goede papieren van de slechte leeren onderscheiden. Maar hoe men de zaken ook keert of'wendt, speculation in Amerikaantjes blijft voor den kleinen man dobbelspel. Het recht van den linkerhand. Onlangs schreef men over het verwaar loosde gebruik der linkerhand, welke, schoon gelijkwaardig aan de rechterhand als minderwaardige wordt behandeld. De indruk werd toen gewekt, alsof de pogingeD, om onze linkerhand uit haar isolement te verlossen, van Amerika waren uitgegaan. Maar in Duitsche opvoederskringen protesteert men nu daartegen, omdat al meer dan honderd jaar geleden, in het laatst van de achttiende eeuw, door een Duitscher een warm pleidooi daar voor werd gehouden. Bremer Peter Sturz schreef toen zelfs een smeekschrift dat de linkerhand tot de opvoeders van de toekomst richtte. De inhoud er van was te aardig en, gegeven de belangstelling voor het ge bruik van de linkerhand, te actueel om hem niet weer te geven. „Zoo weet dan mijn lijden en ijvert tegen het vooroordeel, waarvan ik een slachtoffer ben, Mijn zuster en ik zijn tweelingen en naar het uiterlijk gelijken wij evenveel op elkaar als de bladeren van één boom. Doch een onrechtvaar dige opvoeding heeft ons tot geheel ver schillende schepselen gemaakt Ik, arme werd vroegtijdig gewend mijn zuster als een voornaam persoon te beschouwen, bij elke gelegenheid werd zij boven mij gesteld. Zij alleen werd ontwikkeld, geoefend, beschaafd ik moest als een veracht wezen opgroeien. Zij kreeg onderricht in schrijven, teekenen en tal van nuttige kundigheden ik, alsof ik een minderwaardige was, mocht slechts arbeid van het minste allooi verrichten. En waagde ik het al, mee aan te pakken, een lepel, vork of pen ter hand te nemen, dan waren de ergste scheld woorden, soms zelf slagen, mijn straf. Is het niet onbillijk, alle liefde aan een kind te bewijzen, om de aanwezigen aaDleg tot ontwikkeling te brengen, en zulk een onderscheid te maken, tusschen tweelingen O, gij opvoeders, tracht gij de ouders te overtuigen, dat hun kinderen mij en mijn zuster gelijkelijk en onpartijdig lief leeren hebben Dan blijf ik uw deemoedige, De linkerhand. - Een zeldzaam geval. Te. Naaldwijk traden vóór 40 jaar zes paren gelijktijdig in het huwelijk. Vijf daarvan zijn nog in leven en zullen de volgende week hun 40 jarige echtver- eeniging herdenken. (Vad.) Een brutale diefstal. Te Antwerpen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een wisselkantoor op de allerbrutaalste manier van de we reld leeggeplunderd. De details van den diefstal zijn wel vermeldenswaard. Zondagavond huurde een goedgekleed jongmensch in het huis, waarin het kan toor gevestigd was, de boven het kantoor gelegen kamer. In den bedoelden nacht ging hij aan het werk. Hij verzette het ledikant, nam een stijk tapijt op en boorde een gat in den vloer, groot genoeg om er een parapluie door te steken. Daarop opende hij de parapluie en zorgde op die vindingrijke manier, dat het pleister, dat bij het grooter maken van het gat los kwam, door de parapluie werd opgevan gen. Toen het gat groot genoeg was, liet hii zich er door zakken na eerst de parapluie met eeD touw naar beneden gelaten te hebben. Met een reservoir acetyleengas en eenige buizen zuurstof gewapend, begon bil de brankastdeur te förcoeren, waarin iiij slaagde, daar het

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2