N°. 2054, Eondag 26 Mei 1907, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond v? Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER van Texel ver zoekt don oudere van kinderen, school gaande te den Burg, dringend op Maan dagen, wanneer de z g. groote lammeren- markten worden gehouden, hunne kinderen zoolang thuis te houden, tot ze nog tijdig des voormiddags de school kunnen bezoeken, ten einde op deze wijze eventueele onge vallen, ontstaan door het beklimmen van wagens, zooveel mogelijk te voorkomen. Texel, den 23 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. NATIONALE MILITIE. OADERZOBK VAX VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat het onderzoek van de in deze Gemeente ge vestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg, op Dinsdag den 11 en Juni aanstaande deB voormiddags te 11V2 uren. Aan dat onderzoek behoeft niet t9 worden deelgeuomen door Voorts wordt dc aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is algegeven, dan kan deze aldus, ter ver zending aan wien behoort, ter Gemeente- Secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met oen vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 23 Mei 1907. Burgem. eD Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 22 Mei 1907, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Klaas Uitgeest van beroep veehouder, wonende aan den Koogerweg op Texel, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: een kamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie H. No. 1732, plaatselijk gemerkt K 17, en gelegen aan den Koogerweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 22 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester. RUIBING. HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 Ceintuur, gevonden nabij de Waal; 1 Mes en 1 stuk ijzer van een kar, gevonden te de Waal; 1 stuk Schortenbont, gevonden op den weg tusschen de Waal en den Burg TEXEL, 25 MEI 1907. De eerste groote verzending. De groote bedrijvigheid welke viel waar te nemen Dinsdagmorgen op het Marktplein, bij gelegenheid van de eerste groote lammerenmarkt, had zich Don derdagmorgen verplaatst naar de Haven, waar tal van vaartuigen gereed lagen tot inscheping van het jonge goedje dat voor oen groot deel naar de Leidsche markt zou worden vervoerd. Reeds vroeg kwamen de voertuigen van verschillend kaliber en afmeting aangerold, bevracht met de kostbare lading, welke in klinkende munt omgezet den nieuwen eigenaren een winstje zal moeten bezorgen. Dank de maatregelen van orde reeds voor jaren door een burgemeester des tijds aangegeven bij het drukke vervoer, had de inscheping, niettegenstaande de groote massa voertuigen aan het haven terrein aanwezig, in goede orde plaats. Aldoende leert men wel. Menige nieuwsgierige bevond zich ter plaatse om de bedrijvigheid aan te zien en zich te verlustigen in het schoone aanzicht hetwelk de uitvarende vloot van stoomschepen aanbood. Met 7 stoorabooten en een zeilvaarluig werden verscheept 6601 lammeren, 12 koeien en 15 kalveren. Voor de komende markt op Maandag a. s. moet weder een belangrijke aangifte zijn gedaan; 't zou onzes inziens over weging verdienen om, indien de aanvoer de plaatsing van hokken jtot zelfs op de Hollebol noodzakelijk maakt, dat terrein geheel als bij markt te gebruiken en de Parkstraat waar alle rijtuigen moeten langs komen van hokken vrij te houden; het elkander moeten passeeren aldaar bij lossing in daar geplaatste hokken, veroorzaakt niet zelden oponthoud en geeft aanleiding tot moeielijkheden die gevaar kunnen opleveren. De goedkoope boot. Wij willen er onzes lezers attent op maken dat na 25 Mei, alzoo Zondag a.s. in werking treedt de gelegenheid tot goedkoops overvaart met de boot van Texel naar Helder en terug, des Zondags en des Woensdags. Volgens vroegere aankondiging is die gunstige bepaling geldend van af 25 Mei tot 1 October a. s. Retourbil jetten voor één dag worden des Zondags en Woensdags afgegeven tegen 50 Cts. Ie kajuit, 30 Cts. 2e kajuit. Naar wij vernemen wordt aanvangende 15 Juni a.s. het personen tarief op de boot verminderd; voor Een Gulden 1ste kajuit en 60 Cts. 2e kajuit zullen dan retourbiljetten voor één maand geldig worden uitgegeven. Omoeder. Na de koude Pinksterdagen, heeft de natuur zich zeer veel milder betoond en waren de middendageD der week on tegenzeggelijk weder meer aangenaam. Vermoedelijk wel als een gevolg van de meerdere warmte pakten Donderdag avond de wolken saam en ontlastte zich een onweder dat nog al aanhield en velen geruimen tijd de nachtrust deed missen; het bliksemlicht was haast „niet van de lucht" gelijk men wel eens zegt. 'tWas met recht een gestoorde nachtrust. Cüdeschild, 23 Mei. Bij het te Am sterdam gehouden examen voor verpleeg ster bij het Witte Kruis, slaagde 0. a. onze voormalige plaatsgenoote, Mej. T. C. Mets, thans verpleegster in het Wilhel- mina gasthuis. De garnalenvisscherij levert in de laatste dagen een ruime vangst op. Het warmere weer werkt echter de verzen ding naar 't buitenland niet in de hand. Tengevolge daarvan zijn de prijzen thans niet hoog. De geepvisscherij langs de kust gaat, even als de rogvisscherij niet zeer voor- deelig. Costerend, 24 Mei. Brandmeesters en commandeurs bij de brandspuit alhier, hebben eene vergadering gehouden tot het weder in orde brengen van de naamrol, overeenkomstig art. 15 van de Verordening, regelende de inrichting van de brandweer in de Gemeente. Nadat do noodige veranderingen waren aangebracht, werd besloten, om aan het college van Burgemeester en Wethouders voor te stellen, de oefeningen met de spuit, zoo mogelijk, te doen plaats heb ben op Woensdag 12 Juni a.s. Betoogd werd, dat het in deo zomer bij brand moeielijk zal zijn watervoor raad te verkrijgen, vooral voor enkele deelen van het dorp. Wenschelijk werd het geacht, dat een Nortonpomp wordt geslagen in een der brandputten in het dorp. Besloten werd, dat een verzoek om een dergelijke pomp gericht zal worden aan den Raad der Gemeente. In den polder het Noorden vindt men tegenwoordig gedurig eieren van verschillende yogelsoorten in eenzelfde nest. Men heeft hier zeer vermoedelijk te doen met grappemakerijen, die men gaarne als natuurkundige merkwaardig heden vermeld zou zien. De Cocksdorp, 24 Mei. In eene gis teren gehouden vergadering van de „Schoolvereeniging" werd besloten 11 Juni as. met de oudste leerlingen der 0. 1. school alhier een schoolreisje naar Den Helder en Huisduinen te maken. Ook de oudste kinderen der scholen van Midden- en Zuid-Eierland zullen dit reisje medemaken. Boe komt het nog klaar Een aantal landbouwers in de provin ciën Noord-Holland en Utrecht hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten- generaal gewend met een rekest, waarin zij te kennen geven, „dat zij zich beslist verklaren ten gunste eener aanneming voor Nederland van Midden-Europeeschen tijd dat de verandering vele voordeelen voor hen zal opleveren, terwijl eene aanneming van Greenwichttijd hun in hunne belangen zeer schadelijk zou zijn." Meivorst. De vorst in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de omstreken van Dordrecht groote schade aangericht. Voornamelijk te Zwijndrecht met zijn tuinderijen is die schade aanzienlijk. Alles stond er prachtig bij en de nieuwe aardappelen en de jonge groenten waren tegen half Juni al beloofd, maar van al dat lekkers nu nietsde vroege aardappelen zijn geheel bevroren en zijn daardoor minstens drie weken achteruit, de suiker- en snijboontjes moeten opnieuw gelegd worden. De oogst der aarbeien is zoo goed als geheel mislukt, er is minstens 80 p.Ct. verloren. Ook de vruchtboomen hebben geleden. Te Dubbeldam heeft de vorst eveneens schade aangericht aan aardappelen en vruchtboomen, terwijl te Oud-Beierland de krieken die zooveel behoefte hebben aan warm zacht weer, bijna geheel ver nield zijn. In Twente zijn Zondagnacht al de aardappelen en boontjes bevroren. Nog uit vele andere deelen van ons land komen klachten over aangerichte schade aan het gewas, b.v. yan de Veluwe en uit den Gelderscben Achter hoek. Ook in het oosten van Groningen zijn veel aardappelen en boonen bedorven. In de Haarlemmermeer zijn een aan tal velden met opkomende aardappelen bevroren. Laaghartig. In den nacht van 4 op 5 Mei hebben te Lisse eenige waarschijnlijk betaalde lafaards een boomenrij van 900 M. lengte die de firma M. Veldhuizen van Santen Zonen aldaar op de Zwarte Laan had geplant totaal uitgerooid en aan den kant gesmeten. De firma liet ze wederom planten, doch den daaropvolgenden nacht werden ze door de lafaards gedeeltelijk half door midden gehakt. Er werden nu 's nachts wachten geplaatst tot verleden Zaterdag, waarna de vernielers hun kans schoon zagen, om alle 196 boomen met bijlslagen geheel door midden te hakken. Ze lieten alleen een leeg jeneverglas achter. De politie doet onderzoek, doch tot heden zonder resultaat. Een liefdesdrama. In de Daniël Stalpertstraat te Amster dam is Woensdag een liefdesdrama af gespeeld. Een zekere mej. Dronkers kreeg ongenoegen met haar galant. Deze, Amershof geheeten, richtte een revolver op het meisje en schoot haar neer. Daarna schoot hij zich zelf dood. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. de verlofgangers, die in hot loopende jaar vdor vermelden dag uit andere hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1001 (Staatsblad no. 212 van 1901, no. 293 van 1903) d. i. voor straf onder de wapenen zijn geweest; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in bet loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te worden geroepen; c. de verlofgangers, aan ivie, hetzij bij de ben verleende toestemming tot uitoefening van de bui- tenlandsche zeevaart of tot verblijf buitenslands hetzij ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstan digheden, is toegestaan het onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan; d. de verlofgangers, die bestemd zijn om op 1 Augustus van bet loopende jaar eenen verlengden Mililiediensttijd bij de landweer te volbrengen; e. de adspirant-militie-officieren, en f. de verlofgangers van de Exploitatie-compagnie der Spoorwegafdeeling van bet Regiment Genie troepen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in unitorm gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken,hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost ol het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commis saris kan worden opgelegd aan den vorlofganger; lo. die zonder geldige reden niet bij bet onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de biervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij bet onderzoek niet in voldoendon staat worden bevonden; 4o. die kleeding of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat dc manschappen der militie to land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodal zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan straf baro feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, heizij gedurendo hot onderzoek of bij bet naar buis kecreu te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. Dc verlofganger, die bij horhaling Meeding- of uitrustingstukken, aan con ander behooronde, als de zijne vertoont, wordt in werkclijkcn dienst ge roepen en daarin gedurende ton hoogste drie maanden gehouden. Dc duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan ecno oproe ping lot wcrkelijken dienst, wordt, 11a daartoe vcreischto lastgoving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd on behandeld. Nog worden do verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niot-ontvangon ©ener bijzondere kennisgeving hen uiet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat doze oponbare konniageving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlek is opgoroopen. BEKENDMAKING

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1