W. C. BOELSÜMS, Voordrachten en Bruiloftsliederen Let wel op den naam. KAAS- en BOTERFABRIEK. de Waal. „BUCKEir CRASMAAIMACHINES. Markiezin Sabine. Marktberichten. gjBP** Advertentiën PRIMA BOTER FEUILLETON. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten ADVERTENTIËN. MACHINES en WERKTUIGEN. zijn te bekomen in Boekh. Parkstr, De Aërogeengasfabriek te Texel. Dat de werkzaamheden voor de te wachten gasverlichting met kracht wor den voortgezet, daarvan kan zich ieder overtuigen, die een wandeling langs de straten maakt. Dat ook met de bouw der fabriek ijverig wordt voortgegaan, is niet ieder bekendwij willen er daarom dit van mededeelen, dat de fundamentlegging reeds zoover is gevorderd dat vermoe delijk Maandag 27 Mei, des middags te half drie de eerste steenlegging zal plaats hebben. Zulks zal daa geschieden door Abraham Wagemaker; de heer Van der Zee zal bij die gelegenheid een kort woord spre ken over de beteekenis daarvan. Den Hoorn, 24 Mei. Hedennacht sloeg, waarschijnlijk langs den telefoondraad, de bliksem, na enkele palen beschadigd te hebben in het huis van den heer C. Beumkes op het Horntje. Verscheidene voorwerpen, vazen, schilderijen enz. werden stukgeslagen. De heele kamer door heeft de bliksem zijn sporen nage laten in zolder en beschot zit gesmolten koper en de muur is eenigzins afgewe ken. Een begin van brand werd door den heer B. gebluscht. De telefoon was afgesloten. De Ruy ter feesten. Uit Den Helder werdt ons gemeld: „De feestelijkheden welke tot huldiging van den grooten admiraal op 14 Juni a. s. alhier zullen plaats hebben, bepalen zich in hoofdzaak tot de volgende: Des morgens half acht reveille door de gemeente; daarna 10 uur voormiddags muziek op het Havenplein door een mu ziekcorps in Oud-Hollandsche kleeder dracht. Vervolgens zal ongeveer half een de landing van De Ruyter plaats hebben, waarbij een zangerskoor zal zingen „Hollands Glorie," van Richard Hol, en de stafmuziek van de Marine zal spelen een marsch van den heer A. L. Haz'ebroek, kapelmeester van dat korps, waarin een trio voorkomt, gezongen door 400 kin deren. Na de ceremonie van de eedsaflegging van De Ruyter als opperbevelhebber der vloot, wordt de cantate gezongen, waarop de historische optocht plaats heeft. Des avonds zullen twee muziekcorpsen op verschillende plaatsen uitvoeringen geven, terwijl het vendel alsdan evolutiën zal houden. Afgaande op de moeite en de kosteD, besteed aan de voorbereiding der feeste lijkheden, mogen wij het welslagen ver zekerd achten. Binnenkort verschijnt de offlcieele feestwijzer. Er worden pogingen aangewend, om extra-treinen te laten loopen. Een staking geëindigd. De corresp. te Winschoten van de „Ass. Crt." meld aan dat blad: Gisteravond (Woensdag?) hebben de landbouwers te Beerta in hunne ver gadering de ontworpen loonlijst aange nomen. Vroegere dienstbetrekkingen tusschen landbouwers en arbeiders be hoeven niet bestendigd te worden. Oude arbeiders, die uitgesloten wordeD, zulleD gesteund worden. De werkstaking is dus geëindigd en de werkzaamheden zijn hedenmorgen hervat. De arbeiders hebben ongeveer f 40 per jaar meer gekregen. Vrij naar 't Fransch door A. B. 59 Kasteel van Barsannes18— Waarde Oom. Na den brief, die mij zoo gelukkig heeft gemaakt door dat eene woordje, is het mij niet mogelijk lang te schrijven. U zult dit zeker ook: wel aan mijne korte in de haast geschreven briefjes hebben gemerkt. Zooals u uit die korte briefjes zult hebben vernomeD, is broeder Martial gedurende 3 weken door de influenza gedwongen ge weest thuis te blijven en ik, arme drommel heb nu alleen het toezicht moeten houden over de arbeiders van 8 uur's morgens tot 's avonds 8 uur. Dat was een uitstekend ding voor U, zei Uw vriend tot mij, toen hij een paar dagen geleden weder voor het eerst eens kwam kijken, dat leert dubbel, weldra zult gij het best zonder mijn hulp kunnen stellen. Helaas, ik zie zeer goed in, dat ik daar toe niet in staat ben, maar doe toch mijn best en dat is tenminste een stap in de goede richting. Een paniek. Men schrijft uit Volendam aan de Tel.: Een dezer dagen had te Volendam een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Omstreeks halfelf t jrwijl de R. K. kerk stampvol met kerk gangers was—ongeveer 1600 personen geraakte door het spelen met lucifers door kinderen een hooiklamp in brand, waarvoor alarm werd gemaakt. In de kerk werd daarvan iets gehoord, en daar men aan de kerk aan 't verbouwen is en buiten om het kerkgebouw veel ont gravingen hebben plaats gehad, kwam bij velen plotseling het denkbeeld op, dat de kerk op instorten stond, waardoor een paniek ontstond, daar ieder over haast de kerk wilde verlaten. De schrik zat er zoo in, dat eenigen zich zelfs van de gaanderij lieten vallen, wat de ontstel tenis nog meer deed toenemen. Het duurde dan ook geruimen tijd eer de geestelijke de gemoederen tot kalmte had gebracht en de kerkelijke plechtig heden weer konden worden voortgezet. Mond- en klauwzeer. Aan den Hoornweg bij Delft is op de stallen van twee veehouders mond- en klauwzeer uitgebroken. De voorgeschreven veiligheidsmaatre gelen zijn genomen. De vorst en de aardbeien. De vorst van de laatste nachten heeft heel wat schad9 berokkend aan de in bloei staande aardbeienvelden. Vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag is veel bevrorenmen schat het verlies van dien éénen nacht voor Beverwijk op ettelijke duizenden guldens. hoe meeseliijk. Maandagavond is een kindje van den heer V. te Deventer in het wiegje in brand geraakt doordat het met een plumeau het nachtlichtje aanraakte. De ouders waren uit. Toen de moeder later thuis kwam vond zij de arme kleine bewusteloos met hevige brandwonden aan hoofdje en armpje. Het kind over leed spoedig daarna in het St. Jozeph- gesticht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R. Om der curiositeitswille biedt ik u ter plaatsing onderstaand bericht, uit de oude doos, 'tkan wellicht van nut zijn. UIT ABDERA. „We zouden worden bevoorrecht mot een nieuwe verlichting; bij het leggen der buizen voor dat doel, stuitte men echter op een riool tot waterloozing 'aangelegd. Overal elders zou men met de buizen over of onder het riool zijn doorgegaan, een tijdroovende en moeielijke geschiede nis. In Abdera doet men het veel een voudiger, bv. men hakt het riool open, legt de buis er dwars doorheen (verstopping voor ongeveer de helft) en metselt vervol gens het riool weder van boven toe. Ge ziet, heel eenvoudig. Tot voorbeeld bij voorkomende gelegenheden. In Abdera is toch maar alles mogelijk Gelukkig Abdera!! Benijdenswaardige Abderieten ANDRIJ. Abdera, stad in Thracie, vermaard door de onnoozelheid der inwoners. Zie Ency- cloptedie, Kramers woordentolk e. a. (Red.) Zoodra de droefheid mij overvalt, zoodra de eenzaamheid mij wat zwaar drukt, her haal ik het woord van Sabine „moed" en ik vervolg mijn weg, mijn oogen steeds gericht op de toekomst die mij beloofd is. Wat er alzoo in mij omgaat, valt moei lijk te beschrijven. Sedert ik het dagboek van Sabine heb gelezen is er een groote verandering bij mij gekomen, ook mijn omgang met broeder Martial en met abt Falhès hielp daaraan mee; al mag ik nu niet bepaald onder de vromen behooren, de vroegere onverschilligheid is geweken. Mogelijk volg ik nog wel binnenkort het voorbeeld van Colette, die, ondanks haar gelaat van pijn verwrongen was, Zondag nog in de kerk aan het avondmaal deel nam. In de kerk heeft ook Sabine de kracht verkregen nog zoo lang op Bar sannes al het leed te verdragen. Daar was het, dat zjj de kracht verkreeg mij vergiffenis te schenken. Mogelijk zal het ook daar zijn dat onze harten voor eeuwig vereenigd zullen worden. In al wachting daarvan verzoek ik U thans aan Uw „dochter" de verwezenlijking van een ander barer droomen mede te deelen. Het is de Kolonel die thans door den toovcrstaf wordt aangeraakt en ik moet Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 18 Mei tot en met 24 Mei 1907 ONDERTROUWD: Jan van der Poll en Penna Pieternella Heerding (den Burg). GETROUWDGeene. GEBOREN Emma, dv. Jacob Witte en Cornelia Jannette Bakker (Waal en- Burg), Feijtje, dv. Jan Dekker en Ger- brig Koning (Oudeschild). OVERLEDEN Geene. Schagen, 23 Mei. Aangevoerd: 16 Paarden f 80,a f 200, 70 Geldekoeien f' 160 a 1 220; 20 Vette Koeien f 180 a f235; 40 Kaltkoeien 1 160,a f 278 40 Nuchtere Kalveren f 9 af 20,00; Graskalveren af 480 Overhouders f 25,00 a t 33,00, 100 Schapen (vette) f 26.— a f 34.—; 1560 lammeren f 11,f 18, 35 Varkens f 14,a f 17; £2 Vette Varkens 42 a 49 cent per kg. 80 Biggen f 8 a f 14, Boter 1 1,00 a f 1,20 per K.G. Kipeieren 1 2,75 a f 3.25 per 100; Leiden, 24 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd 103 Stieren f 97,— a f 283,—; 269 Kalf- en Melkkoeien f 162 a f 320; 121 Varekoeien f 105 a f 237; 243 Vette Ossen en Koeien f 167 a f340; 83 Kalveren (vette) i 63 a f 104; 163 Kalveren (magere) f 7,a f 14, 9S86 Lammeren f 12,a f 17, 732 Schapen (vette) f 22,— a f 36. 537 Schapen (weide) f 18 a f 30; 272 Magere Varkens f 18,-- a f 48,—; Vette Varkens a ct. per K.G. 374 Biggen f 7,00 k f 13,00; Zondag 26 Hei HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Afscheidsrede. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Met. Den hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Met. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Scherpenhuysen voor VIEK achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen die hebben bijgedragen om weder een Koe te koopen. J. SPIGT, Koog. Fam. SCHRODER. p.p.c. U bekennen, ik ben jaloersch op zijngeluk dat hij er door verkrijgt. Gister ben ik bij hem geweest. Ik was sedert een geruimen tijd niet op Latour geweest, tengevolge van de ongesteldheid van broeder Martial. Het eerste wat de kolonel mij vroeg, na mij gegroet te hebben, was Heb je abt Falhès gesproken Ja, kolonel. En hij zei u, is het niet zoo „drom- melsche kerel, ga." Hij zeide mij niets van dien aard, kolonel. En waarom, voor den drommel, kom je dan U kunt begrijpen dat ik moeite had om mijn lachen te bedwingen. Waarom ik kom Wel om eens te zien hoe het met u gaat natuurlijk. Zoo u weet, ben ik een week of drie gedwon gen geweest bij huis te blijven. Hij stak mij de hand toe en zei: Ja, dat is waar, vergeef mij. Nu je herinnert je wel mijn vreeselijke aanvallen van pija. O ja, kolonol. O, die zijn allerverschrikkelijkst Maar eindelijk ben ik nu toch Aoover, dat DANKBETUIGING. Aan allen, die tijdens do ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde dochter en zuster, blijken van be langstelling en deelneming gaven, betuigen wij onzen hartelijken dank, in het bijzon der aan den WelEerw. Heer Ds. Smits, voor de woorden van troost tot ons gespro ken, en aan den WelEd.Zeergel. Heer Dr. Wagemaker, voor zijn onvermoeide hulp. Verder onzen dank aan allen, die ons in die droeve dagen hulp en bijstand hebben verleend. K. DOB. Echtgenoote en Kinderen. Waal en Burg, 25 Mei 1907. Een ieder, die zich een mooi er gemakke lijk muziekinstrument in huis wil aanschaf fen, koopt een LYROPHON. Onovertref bare heldere records zijn aanwezig. Ook nog een FONOGRAAF met 22 rollen voor slechts f 15, TO. REUVERS. de Cocksdorp. DAGELIJKS VERKRIJGBAAR a f 0,60 per pond. Bestellingen worden aangenomen en franco uitgevoerd door W. TRAP en Jn, BOON (deligencerijder). FOTOGRAAF, MOLENPLEIN, HELDER, maakt met deze bekend dat 't hem door 't vele werk in den Helder niet meer mo gelijk is iederen Maandag op Texel te komen. Redenen waarom ik besloten ben iederen eersten Zondag en Maandag van elke maand op Texel te komen. Gelegenheid voor opname is dan van 's namiddags 2 tot 7 uur. N.B. Mijn atelier in den Heidei is gere geld geopend van 's morgens 9 tot 's na middags 7 uur. Aanbevelend, W. C. BOELSIIMS. L. J. VAN DEN BERGE te WAAL, levert evenals vorige jaren de gunstig bekende Deze machines kunnen ook verkregen worden met een dunne vingerbalk, met meerdere vingers en mesjes, waardoor nog een korter maaien verkregen wordt. Aan do in gebruik zijnde „Buckejje" machines kan ook genoemde vingerbalk aangebracht worden. Tevens levering van alle verlangde Vraagt inlichting en prijzen. ik zoo nu en dan eens enkele minuten zonder pijn ben Welnu, in die minuten heb ik een idee gekregen, zoo maar op eenseen idee om mij rechtstreeks naar hot paradijs te brengen, zegt Cabanou. Je kent het krot, dat ik te Chomelis nog bezit. Beneden een groote stal, die ik verhuurd heb aan dien idioot van een Chaise, die mjj nooit een centime huur er voor betaalt en op de eerste verdieping een paar ka mers die 'e winters gewoonlijk bewoond worden door reizende muzikanten, welke gewoonlijk vergeten, dat er nog een eige naar is van die kamers. Vorder op den zolder loven ratten, muizen on spinnen zoor vreedzaam en ongestoord samen. Welnu, ik zal al die menschen en dieron uit hot huis jagen, de stal wordt dan veranderd in een school, do kamers blijven zooals ze nu zijn en de zolder wordt veranderd in twee lieve zolderkamertjes. Wat zeg jo daar nu wel van Wat ik er van zeg, wel dat onze inrichting voor de broeders, waarbij ook eene school behoort, reeds to vor gevor derd is om De broeders? wol, die moogt gij be houden. Ik donk alleen aan do vrouwen en kinderen. Wordt vervolgd.) Ypnlpnof fq 4

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2