Bloemen. Park. N°. 2055. Donderdag 80 Mei 1907. 208te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADYEETENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgeoers LAN GEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. Hiervoor kwam bij ons in Vorige opgaat f 12,776 Nog ingekomen 1,00 Te zamen f 13,775 Dat bedrag is zeker gunstig te noemen, gerekend het aantal personen door wien iets werd bijgedragen. Het aantal is echter al zeer weinig. Dat slechts door zoo wei nigen (8 personen) iets zou worden bijge dragen hadden wij heusch niet verwaoht. Wij hadden ons gevleid dat zoowel kin deren als de dameswereld dat aantal wel tot minstens 50 had doen stijgen. Wat' een mensch zich toch vergissen kan Trou wens dat gebeurt meer. Wij meenen de zaak voorhands nu maar te moeten laten rusten mogelijk dat later een meer gunstige stemming hiervoor wakker wordt. W5- NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat het onderzoek van de in deze Gemeente ge vestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg, op Dinsdag den 11 en Juni aanstaande des Voormiddags te 111/2 uren. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door Voorts wordt dc aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving ben niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlek is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is algegeven, dan kan deze aldus, ter ver zending aan wien behoort, ter Gemeente- Secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met een ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 23 Mei 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.HIDDINGH. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 1 Juni 1907, des vóórmiddags te lOVs uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuizo dezer Ge meente. Texel, den 28 Mei 1907. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 19 26 Mei. Juni begint met rassche schreden te naderen als we 't niet wisten van den almanak of het mooie lenteweder dan zou den de toebereidselen die voor de komende Statenverkiezing gemaakt worden ons het kunnen zeggen. Overal in den lande worden de kiesver- eenigingen byeengetrommold, candidaten gesteld en de wapenen uit het politieke tuighuis te voorschijn gehaald, zoodat als straks de strijd eerst recht goed zal begin nen alle man weerbaar zij. Reeds eerder wezen we er op, waarom deze verkiezing zoo belangrijk en waar schijnlijk zoo heet zal worden. Het zal gaan om de heerschappij tusschen rechts en links. De beide machtige coalities zullen tegen elkander ten strijde trekken en van den uitslag van den strijd zal wellicht het lot van de Eerste Kamer of dat van het hui dige Kabinet afhangen. Wat dit laatste betreft zij opgemerkt, dat naar veler mee ning het tegenwoordig ministerie het niet lang zal maken als de partijverhoudingen in onzen Senaat ongewijzigd blijven. Op den een of anderen dag zal de Eerste Kamer het Kabinet laten struikelen, dat dan wel niet weer op zal staan, en men ziet in de komende behandeling van het Arbeidscon tract reeds het struikelblok. Of die voor spelling niet wat gewaagd is moet de tijd leerenin elk geval ook op de politieke weerprofeten valt niet altijd te betrouwen. Intusschen staat het vast dat bij de ko mende Statenverkiezingen alle andere strijd leuzen opgeborgen zullen worden en alleen de vraagvóór of tegen de Christelijke politiek? zal domineeren. Neen, toch niet overal. Een bericht uit de provincie Groningen bewijst dat het daar niet de vraag zal wezen of rechts dan wel links het zal winnen. Daar zal de verkiezingsstrijd meer een economische dan een beginselstrijd zijn. De oorzaak daarvan is te zoeken in het feit dat de Staten van dat gewest het vorig jaar besloten tot afschaffing der prov. tollen en de heffing van prov. opcenten op de bedrijfsbelasting. Door deze besluiten wer den de landbouwers ontlast, doch den bur gerstand nieuwe lasten opgelegd. Dat heeft in breede kringen van den middenstand ontstemming gewekt en van die zijde tracht men het de bedrijvers van dit snood bedrijf betaald te zetten, door in de plaats der landbouwers die voor de opcenten hebben gestemd burgercandidaten te stellen. In enkele districten is dit reeds geschied en het lijkt dat meerdere zullen volgen. Daar door belooft het daar een niet minder heete en interessante strijd te zullen worden dan elders. Tegen de boeren, vóór de burgers! heet het thans en 't moet er, als de bewe ging zich nog wat uitbreidt, voor de laats ten nog zoo onfortuinlijk niet voorstaan, —o—o—o— De voorbjje week was niet arm aan nieuws en als we van alles wat er ver- meldingswaard voorviel getrouwelijke ver slag zouden moeten doen, dan zouden er stellig heel wat meer kolommetjes noodig zijn dan de ruimte toelaat. Ook deze week stond weder in het teeken der „zusammen- kumfte" en het waren inderdaad wel be langrijke vergaderingen ook die er zooal gehouden werden. We zullen ons evenwel niet aan een opsomming wagen maar enkel 'n oogenblikje de aandacht onzer lezers vragen voor eene er van, die zich in zeker opzicht van al de anderen onderscheidde. We bedoelen die van de „Maatschappij tot nut van 't Algemeen," kortweg „Nut" genoemd. Niet alleen trok deze de aandacht door de verschillende onderwerpen, die er behandeld werden maar inzonderheid was het het feit dat dit jaar de groote Nuts- vergadering geleid werd door een vrouw. Meer dan een eeuw 121 jaar bestaat het Nut thans maar nog nimmer had zij aan zijn hoofd een vrouw gezien. Nu kan men verschillend oordeelen over de plaats die de vrouw in ons maatschappelijk en staatkundig leven moet innemen maar ieder die de openingsrede van de presidente van 't Nut, mej. Ter Meulen, gelezen heeft is geneigd z'n hoedje te lichten voor het mannelijke woord dezer ongetwijfeld intel lectueel hoogstaande vrouw. Inderdaad wel opmerkelijk het oude eerwaardige Nut te zien onder den invloed van de moderne opvattingen van den nieuwen tijd. —o—o—o Van enkele zaken, die onlangs zoozeer de publieke aandacht trokken hebben we in de voorbije week de slotbedrijven zien afspelen. Allereerst noemen we de bekende opzien bare zaak van de Montigny en de Geer, die in hooger beroep voor het Gerechtshof terecht stonden. Opnieuw werden de tal rijke feiten opgehaald en opnieuw heeft het Recht het schuldig uitgesproken over de beide mannen die zoo roekeloos met de duiten van anderen hebben omge sprongen. In de Tweede Kamer heeft de heer de Klerck de geschiedenis van de „Berlin" weer eens op het tapijt gebracht, 't Ging niet zoozeer over het gestrande schip zelve dan wel over onze reddingsmiddelen aan den Hoek van Holland en elders die de spreker als onvoldoende kwalificeerde. Door enkele andere werd de spreker in zijn be wering gesteund, hoewel de Minister heel wat goeds van onze reddingsmiddelen wist te vertellen. Intusschen is een commissie bezig den toestand nauwkeurig te onder zoeken en zullen noodig gebleken verbe teringen worden aangebracht. Ten slotte de Eerste Kamer, die nog eens de veelbesproken crisis onderhanden nam. Nieuws over dat oudbakken zaakje werd er niet verteld en waarvoor nu eigen lijk weer een aantal nationale uurtjes moesten worden zoekgebracht met dingen die afgedaan zijn mag stellig wel gevraagd worden. o—o—o— Armoelijden en tegelijk overvloed hebben lijkt wel 'n onmogelijk iets, maar toch heeft men in het zuiden van Frankrijk de ondervinding dat het kan. Zooals men weet leven de meeste departementen daar van den wijnbouw, maar in de laatste paar jaren was er al geen droog brood mee te verdienen. Of de wijnoogst dan mislukt is? Voltrekt niet; daarover is geenszins te klagen. Maar de zaak is dat de wijnbouwers hun waar niet kwijt kunnen. En 't gevolg natuurlijk dat ze zitten met volle wijnkelders maar leege beurzen, overvloed bij gebrek dus. De wijnbouwers berekenen dat de roode wijn hun per H.L. op 12 francs komt, terwijl ze op de markt niet meer dan hoogstens 10 francs per H.L. kunnen maken, 't Gevolg is dat de boeren met scha moeten werken, hun renten niet kunnen betalen en met faillissement bedreigd worden. En als er nu maar grondige hoop ge koesterd kon worden dat de toestand na kortên tijd zich wijzigde, maar daarop bestaat voorhands weinig kans, omdat de oorzaak niet maar zoo even weg te nemen is. Dat de wijn zoo laag in prijs en daarbij nog weinig vraag is, moet toegeschreven worden aan de wijnvervalschingen die in 't groot worden bedreven en de markt overstroomen met groote hoeveelheden kunstwijn, die op hoogstens 3 a 4 francs de H.L. komt. Daar kan de wijnbouwer niet tegen op en dat zal oorzaak worden, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. de verlofgangers, die in het loopende jaar vóór vermelden dag uit andere hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901, no. 293 van 1903) d. i. voor straf onder de wapenen zijn geweest; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te worden geroepen; c. de verlofgangers, aan wie, hetzij bij de hen verleende toestemming tot uitoefening van de bui- tenlandsche zeevaart of tot verblijf buitenslands •hetzij ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstan digheden, is toegestaan het onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan; d. ae verlofgangers, die bestemd zijn om op 1 Augustus van hot loopende jaar eenen verlengden Militiediensttijd bij de landweer te volbrengen; e. de adspirant-mililie-officieren, en f. de verlofgangers van de Exploitatie-compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genie troepen. dat dc verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in unilorm gekleed, en voorzien van de klecding-en uitrustingstukken,hem bij z\)d vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in do naastbij gelegen provoost ol het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commis saris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bjj het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redcu niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoonden staat worden bevonden; 4o. die klceding of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als do zijne vertoont dat de manschappen der militie to land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis kecren te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk tc lande. De verlofgangor, die bij horhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een nndor behoorende, als de zijne vertoont, wordt in wcrkelijkon dienst ge roepen cn daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eeno oproe ping tot werkclijken dienst, wordt, na daartoe vereisohte lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behandeld. II. Ontslag-aanurage L. Tigchelaar als onderwijzer aan de o.l. school te den Burg. III. Voorstel wijziging uerordening rege lende de jaarwedden uan het onder wijzend-personeel. IV. Voorstel uerhooging jaarwedde Amb tenaar ter Secretarie. V. Hduies Gezondheidscommissie tot onbewoonbaaruerklaring uan perceel wijk H. no. 103. VI. Verzoek Bestuur uan het waterschap c'e 30 gem. Polders tot goedkeuring wijziging Zuidhaffelerweg. VII. Voorstel uerleenen bijdrage in de kosten uan een te maken steiger bij Oost. VIII. Voorstel tot wijziging der bouw-en woninguerordening. IX. Voorstel tot het doen uan af- en ouerschrijuingen op de begrooting uoor 1906 en het doen uan betalingen uit den post onuoorziene uitgauen, dienst 1906. X. Verzoeken dispensatie bepalingen bouw-uerordemng. XI. Vaststelling kohier Hoofdelijken om slag uoor 1907. XII. Verzoeken tot afschriiuing en recla mes Hoofdelijken omslag en school gelden. XIII Benoeming boekhouder Weeshuis.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1