N°. 2057. Donderdag 6 Juni 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Herijk van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wetb. van Texel, maken bekend dat voor deze gemeente dit jaar de herijk van maten en gewich ten niet zal plaats hebben. Texel, 4 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. KADASTER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de landmeter van het ka daster op 10 Juni a.s. en volgende dagen deze gemeente zal bezoeken tot het doen van opmetingen van kadastrale verande ringen. Texel, den 4 Juni 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. BEKENDMAKING DRANKWET, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op den 3 Juni 1907, bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie gericht verzoekschrift van JAN FLENS wonende te de Koog alhier om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein alleen aan logeer gasten in de conversatiezaal van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie G. No. 193, en gelegen in de duinen aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 4 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.HIDDINGH. 26 Mei 3 Juni. Reeds eerder hebben we met enkele woorden melding gemaakt van de elevator kwestie te Rotterdam en toen niet gedacht dat de bespreking daarvan nogmaals een deel van ons overzicht zou opeischen. Toch is dat het geval want juist in de voorbije week en inzonderheid de laatste paar dagen, heeft de kwestie luide van zich doen spreken en zich doen kennen van haar slechtste zijde. Ruwe tooneelen toch zijn in de laatste dagen in de Maasstad afgespeeld, zóó dat geweld met geweld moest worden gekeerd. Menigeen zal zich dan ook met eenige bezorgdheid afvragen wat het einde van den strijd zal zyn. Bemoedigend zijn de voorteekenen niet helaas. 'tKan zeker zijn nut hebben dat we hier een overzicht gevon van de zoo naar voren tredende elevatorkwestie. Er bestaat te Rotterdam een Algemeene Wegersvereeniging die den strijd heeft aan gebonden tegen de elevators. Onder geen enkele voorwaarde zyn de leden te bewe gen met deze te werken. Ze werken daarom alleen voor de Duitsche importeurs, met wie ze een contract hebben, waardoor deze zich verbonden hun graan zonder de hulp dor elevators te ontvangen en voor een 1Ü0 tal Hollandsche importeurs die zich aan den eisch der Wegers vereeniging eveneens hebben onderworpen. Een 9-tal Hollandsche importeurs echter hebben een contract met de Maatschappij tot exploitatie van drijvende elevators en deze zitten nu in de knoei. Zooveel mogelijk ontvangen ze het graan met de elevators en anders ongewogen. Zij zijn het die zich niet gestoord hebben aan de circulaire der wegers waarin deze van hen verlangden dat zij zich vóór 28 April j.l. bereid zouden verklaren het graan op de gewone wijze (dus zonder elevator) te ontvangen. Yan dien datum af zyn ze door de wegers uitgesloten en 'tis te be grijpen dat door hen in overleg met de elevatorsmaatschappij pogingen werden aan gewend de benoodigde werkkrachten te krijgen. Door hen werd toen opgericht een corporatie van wegers „Volharding" die bereid waren het graan te wegen wat door de andere wegers geweigerd werd. Toen mengden zich echter ook de boot werkers in de kwestie door te verklaren met de wegers van „Volharding" niet te willen werken. Nu moesten er dus bootwerkers gezocht worden die daartoe wel bereid waren en om dezen te krijgen vraagt de vereeniging van stuwadoors 100 vaste werklieden tegen een vast weekloon van f 18 en emolumenten. Deze arbeiders verbinden zich echter niet alleen in het graan te werken maar ook alle andere werkzaamheden te verrichten die van hen gevraagd worden. Natuurlijk beschouwen de bootwerkers deze werk krachten als onderkruipers en trachten ze te voorkomen dat er zich personen aan melden om met de „Volharding" te werken. Daar hun dit niet altijd gelukt en het getal van deze z.g. vaste arbeiders steeds grooter wordt zyn ze tot daden van geweld overgegaan, door de stuwadoors en de arbeidswilligen te molesteeren. Deze werden op een hagelbui van steenen onthaald en er vielen reeds enkele gewonden. De politie treedt krachtig tegen de manifestanten op en eenige keeren reeds dreef ze hen met de blanke sabel uiteen. Intusschen nemen de bootwerkers nog dreigender houding aan, de beweging breidt zich gaandeweg uit en de autoriteiten beducht op nog ernstiger rustverstoringen hebben de hulp van hu zaren moeten inroepen. By dat alles komt nu nog het feit dat door de Algemeenen Nederlandschen Zee- liedenbond de algenleene werkstaking is geproclameerd voor de Alg. Scheepvaart-Mij en de andere week- en beurtbooten. Ze eischen meer loon en betere arbeids voor waarden. Deze staking houdt evenwel geen verband met de elevatorkwestie. Zij omvat de or ganisaties der matrozen, stokers, machi nisten en dekpersoneel, in een woord de equipage der schepen en is alleen gericht tegen de genoemde Maatschappij en de beurt- en weekschepen en niet tegen de vreemde schepen. Ook niet tegen de vaste Rotterdamsche lijnen als de Holl. Amerika- lijn, de Batavierlijn en de Rotterdamsche Lloyd daar by deze de arbeidsvoorwaarden goed zyn. Een gevolg van dezo staking is dat tal van schepen bij gebrek aan equipage niet konden vertrekken. Wat de gevolgen van deze staking zullen zijn is nog moeielijk te voorspellen, maar het samenvallen daarvan met den elevator- strijd, zal ongetwijfeld wel niet medewerken om de rust in de Rotterdamsche haven spoedig te doen terugkeeren. Inderdaad het ziet daar niet rooskleurig uit en de vrees voor ernstige conflicten lijkt niet geheel zonder grond. —o—o—o— Niet alleen in Rotterdam heerscht beroe ring onder de zeelieden en havenwerkers, ook uit Frankrijk kwam Zaterdag zeer onverwacht de tijding van een staking op zeevaartgebied. En deze bepaalt zich niet tot een enkele haven maar zoowat alle groote havens. Te Marseille namen Vrijdag de inscrits maritimes het besluit tot een algemeene werkstaking, die niet eerder zal eindigen dan nadat de regeering hun recht zal hebben laten wedervaren. De inscrits zijn de mannen der maritieme reserve, gereserveerd uit de matrozen der Handelsmarine en der visscherij. De staking is gericht tegen de wet die indertijd door Kamer en Senaat werd aangenomen en de arbeidsvoorwaarden, pensioen en het aantal koppen waaruit een equipage mag bestaan, regelt. De stakers waren daarmede niet tevreden omdat ze van oordeel waren dat hun belangen ten bate van die der ieeders waren verwaarloosd. Ze protesteerden, wat evenwel niets uitwerkte en toen werd besloten een algemeene staking voor te bereiden. Alles werd nauwkeurig in elkaar gezet, zonder veel opzien te wekken en toen Vrijdag het besluit viel werkte de stakingsmachine onverbeterlijk. Als één man verliet Zaterdag de beman ning van de schepen in de verschillende havens hun bodem. Een bewijs van een goede organisatie der strijdkrachten. Iets eigenaardigs in dezen strijd is dat hoog en laag samen gaan. Niet alleen de matrozen hebben de schepen verlaten maar ook de officieren en de stuurlui. Dat laat zich alleen verklaren door het feit dat het hier geen loonkwestie maar eene van recht geldt. De stakers vragen een wet waardoor hun belangen behartigd worden. In dit opzicht gaat het hun als de wijnbouwers die ook een wet eischen. Clemenceau weet dus waarmee hij beginnen kan. —o—o—o— Ter afwisseling nu iets over gebeurte nissen waarbij van staking niet gesproken behoeft te worden. De Duitsche journalisten hebben de voorbije week bezoek gekregen van hun Engelsche colleges en de samenkomst dezer pers broeders is stellig niet van belang ontbloot. Men kent de verhouding tusschen Engeland en Duitschland en weet dat die nu juist niet altijd van de vriendschappelijkste is, een gevolg van den onderlingen naijver tusschen beide Staten op koloniaal en handelsgebied. Meer dan eens hebben de beide naties in den laatsten tijd vijandig tegenover elkaar gestaan en zelfs werd nu en dan de vrees voor een oorlog niet ongegrond ver klaard. Voor een groot deel moet de schuld daarvan geweten worden aan de pers, die in dien strijd tusschen de beide rijken maar al te dikwijls de strijdklaroen luid deden schallen. Daarom is het zeker een geruststellend teeken dat de dienaars van de Koningin der aarde van beide naties elkanders vriendschap zoeken. Daardoor zullen ze elkander beter leeren verstaan en de vriendelijkheid van het onthaal zal later wellicht medewerken om bij voor komende geschillen minder scherp en ver- dachtmakend elkander te beoordeelen. Want aan een vriendelijk onthaal ontbrak het de Engelsche gasten geenszins. De Duitschers hebben zich uitgesloofd om de Britten genoegen te bereiden en zelfs Keizer Wilhelm heeft zich gehaast de Engelsche journalisten welwillend te ontvangen en toe te spreken. —o—o—o— Ten slotte iets over het Hemelsche rijk waar het thans alles behalve hemelsch toegaat. Er komen verontrustende tijdingen uit China. Er is een opstand van grooten omvang uitgebroken die inzonderheid in Zuid-China in de buurt van Hongkong woedt. Deze opstand is gelijk te stellen met een formeele revolutie omdat het tegen de regeering gericht is en gaat uit van de oud-Chineezen. Men wil de dynastie omver werpen omdat men de Mandsjoe deputatie Trias, beschuldigt geen recht op den troon te hebben. Deze zou bezet moeten zijn door het echt Chineeze geslacht van Ming. Sedert lang bestaat er een geheime bond vaD patriotten die op de dynastieverandering aansturen. Deze bond, die den naam van Trias of drie-eenigheidsvereeniging draagt, is zeer gevreesd en heeft groote macht. De regeering zelf durft niet in te grijpen en hoewel de leiders bekend zijn wacht ze zich wel die gevangen te nemen, omdat Trias vreeselijk is in zijn wraak. De bond, die groote voorraden amunitie en geweren heeft is thans openlijk opge staan en bloedige gevechten met de troepen der regeering hadden reeds plaats. En wie weet wat nog volgen zal daar de revolutie pas begonnen is. TEXEL, 5 JUNI 1907. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Texel de heer J. C. Verhoeff, tot heden surnumerair. De derde groote lammerenmarkt voor dit jaar is Maandag gehouden en gaf zeker ook reden tot tevredenheid. Mochten de prijzen al niet hooger zijn geweest dan voorgaande marktdagen, een verschijnsel dat zich meer voordoet als de grootste afnemers zijn voorzien, toch waren de prijzen goed te noemen. Reeds tijdig werd met de aanvoer begonnen en zonder veel oponthoud be reikten de aanvoerders de hokken tot plaatsing van hun beestjes aangewezen. Te 9 uur was dan ook de marktweder geheel vrij van rijtuigen. Dat doet een goede regeling. Met het van de markt vervoeren van het vee ging het daarom evenzoo niet minder vlug. Opladen en afrijden ging naar wensch. Aangevoerd werden 6511 Lammeren, 6 Schapen, 14 Koeien, 1 Stier, 3nucht. Kalveren, 41 Schrammen, 75 Biggen. Prijzen warenLammeren f 12 a 15; Koeien f 165 a 185; Stier f 150; nucht. Kalveren f 14 a 15; Schrammen f 18 a f 24; Biggen f 7,50 a 13,50. Flinke omzet. Het onweder dat hier Zaterdag namiddag en avond waarneembaar was doch geen onheilen veroorzaakte voor zoover ons bekend, schijnt elders nog al verwoesting te hebben aangericht naar de bladen melden. Onder die gevallen merkten wij op dat nabij Burgerbrug de bliksem sloeg in een boerenwoning en deze in lichte laaie zette. De bewoner stond juist reisvaardig om met zijn vrouw zich op reis naar Texel te begeven, toen het onheil plaats greep. Dat van de reis nu niets kwam kan ieder wel denken. Vlieland. De heer J. H. Oterdoorn, candidaat tot den H. D. te Bellingwolde, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs derr Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1