N° 2060.. Zondag 16 Juni 1907. 208te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers in werke lijken dienst. Een gedtelte van een fietslantaarn, gevonden in de Koogerstraat; 1 mesje, gevonden in de Parkstraat; 1 dop van een wagen. TEXEL, 15 JUNI 1907. Bij Kon. besluit is de heer H. Flens wederom benoemd tot dijkgraaf van den polder Eierland op Texel. Verschillende zaken. De afgeloopen week heeft zich geken merkt door verschillende gebeurtenissen welke stof tot praten geven. Zoo noemen we in de eerste plaats de verkiezing voor de Provinciale Staten welke voor ons district, (Helder), dezen uitslag had dat wij nog eens een tocht naar de stembus zullen moeten maken om uit te spreken wie van de heeren: Staalman of Zurmühlen, onze belangen bjj het Statencollegie zullen behartigen. De uitslag der verkiezing was: A. P. Staalman 1142 stemmen. F. S. C. M. Wijs 759 C. D. Zurmühlen 1709 Uit Zuid-Holland, waar de vrijzinnigen zich hadden gevleid een ommekeer van de Staten te bewerken, om politieke redenen, kwam de tijding dat de rekening moet worden overgemaakt; de uitkomst toch is van dien aard dat de kerkelijken, bij wijze van spreken, meer winst hebben behaald dan de vrijzinnige partij, en de voorloopige rekening dus fout blijkt te wezen. Dat ziet men meer gebeuren. Er voor te zorgen dat de rekening niet tegenvalt is altijd goed en de in woners van den Burg worden daartoe in de gelegenheid gesteld in zake de te wachten gasverlichting, door eene ruime verspreiding van het Gasreglement, waar voor de uitgevers van de Tex. couranten zorgden. Dat reglement omschrijft alles wat voor den aanstaanden gasverbruiker van belang is te weten, zoodat men zich een denkbeeld kan maken waaraan men zich heeft te onderwerpen, wanneer men zich de weelde van het „nieuwe licht" wil veroorloven. 'tKan wel zijn dat sommigen, na kennisname van de bepalingen, er nog wel eens over zullen moeten nadenken. Vooral de prijs van het te leveren gas schijnt velen wat duur. Volgens de be rekening welke de concessionaris ons voor lag moet de prijs van 15 ct. per M3. niet hoog zijn in vergelijk van Aërogeen- gas tot steenkoolgas. Wij zullen er ons niet aan wagen deze berekening weer te geven, doch willen er aan herinneren dat de heer Van der Zee Zaterdagavond in het Café den Burg aanwezig zal zijn om alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen; wanneer daarvan nu maar gebruik wordt gemaakt, dan ontloopt men zeker het gevaar om bij de aanleg van gas een kat in den zak te koopen. Het reglement omschrijft alles waarop men heeft te letten, eene nauwkeurige kennisname er van zij dus aanbevolen. Dat ook de gelegenheid zal worden geboden tot het bekomen van zoogenaamd Muntgas, zal wellicht velen aangenaam zijn te vernemen. In tal van couranten wordt in deze dagen een noodkreet geuit over de vogel- moord op grooten schaal, welke naar het heet op eenigen afstand van de Texelsche kust plaats heeft door een jager uit Anna Paulowna. Tegen dat moordwerk, waar door honderden vogels worden omge bracht, schijnen geen wettelijke maat regelen te kunnen worden genomen, wat wel jammer is. Nu wordt een nood wet gewenscht om dit te beletten, doch onze wettenfabriek werkt niet zoo bizon der vlug, dat zal zich dus nog wél wat laten wachten. Er zullen nog heel wat yogels over kop kunnen gaan, mogelijk wel zoo'n heele familie zijn uitgeroeid vooraleer de wet meepraat. Donderdagmorgen ging het 4de groote transport lammeren, van dit jaar, van Texel. Op Woensdag en Donderdag zijn van hier verzonden 2851 lammeren, 3 koeien, 4 schapen en 6 varkens. Van de kermis die aanstaande is, valt nog maar weinig te zeggen; twee tooneelgezelschappen zullen we kunnen verwachten (wellicht één te veel) doch overigens verluidt zich weinig. De komst van een panopticum is toegezegd, even zoo van koek - suikerwerk- en galanterie- kramen, doch van poffertjes is nog geen sprake; gelukkig voor de jeugd en ook wel iets ouderen, mag op een draai molen worden gerekend, deze is alreeds in de haven aangekomen en de draai molen maakt toch maar de kermis. De omstandigheid dat de kermis hier, gelijk met die te Schagen samenvalt, zal niet onmogelijk op het bezoek van kermisreizigers wel van invloed zijn. Nu, dan maar kalmpjes aan. DeCocksdorp, 12 Juni. Het schoolreisje met de oudste leerlingen van de Cocks- dorp, Midden- en Zuid-Eierland naar den Helder en Huisduinen behoort weer tot het verledene en zal niet licht vergeten worden. De ondervinding is opgedaan, dat men om te genieten en te leeren niet altijd eene verre reis behoeft te maken. Op vertoon van een toegangs bewijs mochten de kinderen met hunne geleiders het wachtschip en de marine werf bezichtigen. Welwillend werden ze op beiden door geëmployeerden rondge leid en waar zulks noodig was, werden ophelderingen gegeven. Op het wacht schip konden ze ook nog genieten van de heerlijke muziek van de kapel der Kon. Ned. Marine en niet dan noode scheidde men van dit verblijf der mili tairen. Op de werf werden o. m. eene torpedo boot en het miniatuurscheepje „de Zeven Provinciën," het welbekende Admiraal schip van de Ruyter bekeken. Des namiddags ging het per stoomtram naar Huisduinen, waar door alle leerlingen de hooge vuurtoren werd beklommen. Het reisje had onder begunstiging van fraai weder plaats en het was den kin deren aan te zien, dat ze volop genoten. We hopen, dat het feestje, hetwelk Woensdag a. s. den jongeren kinderen in de school te de Cocksdorp zal worden aangeboden, niet minder zal slagen. Oosterend, 14 Juni. 't Is weer druk met het houden van postduiven wedvluchten en daardoor komen hier en daar nogal eens vermoeide of verdwaalde dieren voor. Hier werden er in de laatste dagen wel drie opgevangen. Een was gestempeld Oostwouder Alkmaar" en had op een pootringetje 6UÜ6 T 564. Een tweede had op den rechtervleugel 23 P. O P. 68 en op het ringetje 1905 4687 R.P.D. De derde droeg alleen een ringetje, waarop 170§ T 4907. Over het algemeen toonen dergelijke duiven zich zeer mak en nemen ze gaarne mais en ander voedsel aan, Woensdag j.l. is door Brandmeesters Commandeurs en eenige Manschappen de brandspuit alhier beproefd. Ongerekend enkele kleine gebreken, kan gezegd worden, dat de spuit in goeden staat verkeert. Het wagentje, waarmee de brandbluschmiddelen vervoerd worden, is evenwel krank en ondoelmatig, Oüdeschild, 14 Juni. De heer H alhier kreeg van zijn zes kippen gedurende de laatste drie dagen 19 eieren. Daaruit blijkt dat door een der kippen op één dag twee eieren zijn gelegd. Kinderroof. Zandvoort is in opschudding gebracht door een brutaal geval van kinderroof. Drie meisjes, vier a vijf jaar oud, van bewoners der Passage aldaar, werden omstreeks 11 uur in den middag, terwijl zij aan het spelen waren, meegelokt door een vrouwspersoon, die de jongste van het drietal zelfs door mishandeling tot meegaan dwong. De ouders der kinderen, doodelijk ver ontrust door haar verdwijnen, gingen in den middag aan het zoeken en vonden tegen vier uur de kleinen ergens in de buurt van Kostverloren, tot op het hemd ontkleed en beroofd van al hun kleine sieraden, broches, ringetjes, enz. Op aanwijzingen der kinderen is dade lijk door de politie een onderzoek inge steld, dat geleid heeft tot arrestatie van een Zandvoortsche dienstbode, die bij haar verschillende adressen opgaf. De kleeren der kinderen zijn later in een bundeltje in de duinen gevonden. Na 37 jar,m. Dezer dagen had mej. de wed. D. B. te Schagerbrug, een prettig oogenblik. Tijdens den oorlog in 1870 tusschen Frankrijk en Duitschland waren te Scha gerbrug door onze regeering soldaten ingekwartierd. Ook een bij de zooeven genoemde familie. Toen de oorlog ge ëindigd was, werd de inkwartiering op geheven en konden de soldaten weer naar huis trekken. Dit zou geschieden op feestelijke wijze. Doch, als er feest gevierd wordt moet er geld zijn en de beurs van den soldaat wasleeg. Hij wist echter van den heer B. die toen nog leefde, vijf gulden los te krijgen met de belofte, ze, als hij weer thuis in Den Haag en in verdienste was, terug te zullen geven. Dit laatste geschiedde echter niet en de familie dacht aan het geval niet meer. En zie, na 37 jaren kwam een postwissel aan haar adres, groot f 5,— vergezeld van een schrijven, waarin werd medegedeeld dat de man reeds jaren plan had gehad ze zelf te komen brengen, doch er nooit toe was gekomen het uit te voeren. Hij zond ze daarom nu maar per post. Zoo 2 iet men alweer, dat de eerlijkheid nog wel betracht wordt. Van ouden datum. Bij het graven van een tocht in den Grooten IJpolder heeft men op een diepte van 1,20 M. onder het maaiveld een schuit gevonden, naar schatting van 7 a 8 meter lengte. Zeer zeker is dit vaartuig daar gezonken in den tijd, toen het oude IJ nog bestond. De vraag rijst nu echter of de bodem van het IJ zich mettertijd heelt verhoogd en het vaartuig daardoor zooveel onder het maaiveld ligt, dan wel, of de schuit in de modder is weggezakt. (Tel.) TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30' Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct3. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Militiewot 1901, in werkelijken dienst wor den opgeroepen: Lichting 1904. Troost Klaas, 4e Reg. Vest.-Art. Helder Bakker Gerardus Roeper Maarten Jan B Bruin Pieter Smit Pieter Bakker Jacob Dob Jan Kok Cornelis B Allen op 24 Juni 1907. Geus Willem Antoon, 4e Reg. Vest.-Art. te Helder, op 7 October 1907. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voor zien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleediDg en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet moge lijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoe ven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Verlofgangers, die een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hun reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de Gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetteD. Het is noodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentese cretarie te vragen; aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongeze gelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Be treft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige oproeping in werkelijken dienBt door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongeze gelde en nlet-gelegaliseerde verklaring wor den volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe ver strekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmoldt, maakt zich straf schuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst, in wer kelijken dienBt, daar de openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kost winnerschap, vermeenen in de termen te verkecren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst, of van eene geldelijke vergoeding, wordt aan geraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan du Koningin te doen. Dat vorzook kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noo dig. "Wenscht men alleen voor eeDe gel delijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefran- keerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Zoo noodig kun nen nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie. Texel, den 13 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhize:

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1