Haar wensch. Predikbeurten. FEUILLETON. De Ruytexfeesten. Den Helder. Met veel opgewektheid en begunstigd door goed weder, is Donderdag en Vrijdag te Helder het de Ruyter-feest gevierd. Volgens het programma was de op voering op Woensdagavond van „Eene bladzijde uit de geschiedenis des Vader lands," tooneelmatige schets, het begin der festiviteiten. De feesten werden voortgezet Don derdag en Vrijdag; vooral deze laatste dag was het hoofdmoment der eigenlijke feestviering door „de landing van den grooten vlootvoogd, de beëediging en cantate, zoomede de historische optocht" en meer andere nummers. Voor een getrouw verslag van deze feestviering verwijzen wij naar de plaat selijke bladen, zoomede naar enkele groote bladen, die daaraan kolommen druks wijden. Wij bepalen er ons toe om te ver melden dat het feest wel heeft voldaan en daaraan door zeer velen ook van elders werd deelgenomen. Den Hoorn, 13 Juni. Ten huize van den watermolenaar C. Dogger werd gisteren door den heer Bregman en mede eigenaren van den P. H. polder de jaarlijksche ver pachting gehouden van het grasgewas op den dijk en het recht van 't ophalen van wier langs den dijk. De opbrengst was, hoewel de wierprijzen lager zijn, f 100 meer dan het vorige jaar. Alleen bewoners van den P. H. polder mochten inschrijven. Openbare en bijzondere scholen. Het is aan de Nutscommissie voor onderwijs gebleken, dat in verschillende deelen des lands vooral één invloed werkt, waardoor ouders, die in beginsel geen bezwaar hebben, hun kinderen naar de openbare school te zenden, toch deze kinderen een bijzondere kerkelijke school doen bezoeken. De kinderen worden volgens de com- eommissie op jongeren leeftijd op de bijzondere school toegelaten dan op de openbare school in dezelfde gemeente, en kunnen bijgevolg ook op jongeren leeftijd die school verlaten om in het levensonderhoud van het gezin te helpen voorzien. Om nu omtrent de mate waarin deze invloed werkt, zekerheid te krijgen en het mogelijke te doen, om dien te keeren, wenscht de commissie goed geconsta teerde, door bevoegde vereenigingen en personen, bijeengebrachte gegevens te verzamelen. Een dure kip. In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte onder Westkapelle, Zeeland, een berucht persoon, op heeterdaad be trapt op diefstal van kippen, in gevecht met een marechaussee, dien hij zijn karabijn wist te ontnemen. De mare chaussee gaf daarop last aan den hem vergezellenden gemeente-veldwachter om te schieten, waarop deze laatste den aanrander in den buik schoot. De toestand van de getroffene is van dien aard, dat hij naar Middelburg werd vervoerd; waar hij in het Verpleeghuis is opgenomen en reeds een operatie heeft ondergaan. Vrij naar het fransch door A.B. I „En boveDal, nicht, denk er aan steeds met waardigheid, zooals iemand in uwe positie moet doen. Vergeet niet, dat ge een inkomen hebt van 300000 francs Het was in dit gezegde dat mijn tante al de waardigheid, gelegd had, waartoe zij in staat was en waarmede ze ook dien morgen afscheid van mij nain. „Drie honderd duizend francs!" Als ik aan die ongelukkige 300000 francs denk en aan al de lasten, welke ze mij al ver oorzaakt hebben sedert ik op de jaren des onderscheids ben gekomen, zou ik er bijna toe komen te wenschen eene bedelares te zijn, geen cent rijk te wezen Het was bepaald eene vergissing, dat ik hier op aarde in zulk eene rijke en weel derige omgeving werd geplaatst. Ik was er niet voorgeboren. Het komt mij voor dat mijn geheele „ikheid" tegen dit levon van nietsdoen opkomt en alsof ik bestemd was voor het leven van een zigeunerin, vrij, mij overal heen begevende over bergen en door valleien, lange stoffige of modderige Geen kinderspeelgoed. Op den zolder van perceel 10 Maagde- lievenstraat, hoek Slootstraat te Amster dam ontstond brand, vermoedelijk ten gevolge van het spelen van kinderen met lucifers. De zesjarige Hendrik Brunot, zoontje van den schoonmaakster Maria Brunot, medebewoonster van de bovenverdieping kreeg brandwonden aan de hand en werd nadat de brandweer een voorloopig ver band had gelegd, naar een ziekenhuis gebracht. De brand, in de bedstede aangekomen, waar kinderen hadden gespeeld, bepaalde zich tot den zolder en was door de brand weer spoedig met een slang op de Vecht- leiding gebluscht. De bewoners waren niet verzekerd. Een revolver als wekker Een schipper, liggende met zijn vaartuig in den Rijn nabij de electrisehe centrale te Arnhem hield er al een zeer vreemd soortige manier op na om zijn knecht te wekken. Hij deed dit namelijk door middel van een revolver, waaruit hij eenige malen achtereen een schot met een scherpe patroon loste. Op dit geluid kwam een politieagent aansnellen. Toen hij vernam wat er gebeurd was, nam hij de revolver af om te voorkomen dat de schipper den volgenden nacht weder op die manier zijn knecht wekte. Turfcokes. Te Friezenveen laat thans een maat schappij een gedeelte van den Paterswal bij het Veenkanaal met een turfmachine bewerken. De op deze manier vervaar digde turf gaat naar Duitschlrnd om daar bewerkt te worden tot turfcokes. Blijkt ze hiertoe geschikt dan wil gemelde maatschappij het veen „De Oosterhoeve" aankoopen en een turfcokesfabriek laten bouwen in de Pollen. Vredesconferentoe een goed zaakje. In het gebouw, waar de Vredescon ferentie plaats heeft, wordt weer, gelijk de vorige maal, een buffet voor de leden der conferentie ingericht. Wanneer men verneemt, zegt het „N. v. d D." dat daar tijdens de eerste conferentie voor f 75000 aan champagne enz. enz. is verbruikt dan begrijpt men dat zulk een inrichting voor menigeen een buitenkansje is. Omtrent de hooge prijzen, die voor name hotels en pensions in Den Haag met de Vredesconferentie bedingen kun nen, deelt het „N. v. h. N." mede, dat „een avond voor een receptie" in een der groote hotels f 4000 kost. Voor een halve verdieping wordt per dag f 800 betaald. Een 104-jarig oudje. Dinsdag heeft de wed Zwarts te Berkel en Rodenrijs het zeldzame voorrecht mogen genieten, in de beste gezondheid en met de meeste opgewektheid in den kring haar kinderen, klein- en achter kleinkinderen, haar 104en verjaardag te vieren. De hooibouw begint. Dezer dagen zijn per extra-trein van Nieuweschans naar Leeuwarden ruim 700 grasmaaiers en hooiers uit Gronin gen naar Friesland vervoerd. wegen, met loshangende haren en bloote voeten en geheel onbekend met de dui- zende plichten ons opgelegd door de zoo genaamde beschaving, genietende van het gezang der vogels en bewonderende de schoone bloemen op het veld, de zuivere boschlucht inademend Inplaats van dat alles zit ik nu op mollige kussens in een kamer zoo zeer behangen met kanten en wat niet al, dat het daglicht er ternauwer nood kan binnendringen. Ik ben gekleed geheel volgens de laatste mode, een echte modepop en moet groeten en loopen even afgemeten als een beweegbaar beeld enkel en alleen omdat ik een inkomen heb van 300000 francs. Zoo is nu het lot van mejuffrouw Jeanette Blosaar, de rijke erf gename, wie zou haar dat lot niet benijden? Is dat lot nu waarlijk zoo benijdens waardig Hoe het ook zij, ik vraag mijzelf dikwijls af, of er ook wel iemand zoo arm is geweest aan betuigingen van ware ge negenheid dan ik. Als klein kind wordt men door een lief hebbende moeder bijna „opgezoend", wat mij betreft, ik was al zeer vroeg een wees en werd toevertrouwd aan de zorg van een ouden oom, die zijn geheele leven niet anders had gedaan dan in allerlei oude boeken en perkamenten te snuffelen en een oude deftige tante, die het weinigie Besproeiingen. Door deu heer C Nobel, Rijksland- bouwleeraar voor Noord-Holland, te Scha- gen, is een lijst gepubiceerd van proeven, welke genomen zijn op de velden van 61 bouwers in 21 verschillende gemeen ten, over de jaren 1901 1906, waarin wordt aangetoond het groote nut en voor deel van de besproeiing van het aard appelloof met Bordeausche pap Aan een daaraan toegevoegd schrijven van den heer Nobel ontleenen wij het volgende Uit de uitkomsten, verkregen op de landbouwproefvelden, welke onder mijne leiding werden aangelegd, blijkt dat de besproeiing van het loof der aardappel planten met Bordeausche pap een winst gevende zaak is. Bijna altijd en overal worden de bladeren der aardappelplan ten aangetast door de bekende aardap pelziekte; er komen namelijk bruine vlek ken op de bladoren, die spoedig verdor ren en zwart worden. Door een tijdige besproeiing wordt dit tegengegaan, be houden de bladeren 2 a 3 weken langer hunne groene kleur, wordt het beschot aan eetaardappelen grooter en dikwijls ook de kwaliteit beter. Vooral in den natten zomer van 1903 waren de voordeelen, aan het besproeien verbonden, zeer groot, want niet alleen was de opbrengst grooter, doch de kwa liteit was ook zooveel beter, dat de prijs per H.L. belangrijk hooger was. Ook omtrent de proeven in 1906 is door enkele personen bericht, dat de be sproeide aardappelen beter van kwaliteit waren. Uit de proeven blijkt, dat de besproei ing met de halve hoeveelheid tweemaal zoo sterke pap, per HA. 57, 0, 40 en 13 H.L. meer opbrengst heeft gegeven, zoodat voorloopig mag worden aangeno men, dat sterke pap en dan in kleinere hoeveelheid de voorkeur verdient, omdat het resultaat meestal beter is en het uitsproeien minder tijd kost. Een volledige handleiding voor perso nen, die de besproeiing in hun bedrijf willen toepassen, kan men vinden in een boekje, dat door Trapman Co. te Schagen wordt toegezonden na overma king van postwissel van 17 cent en waarvan de titel is „Bereiding en toe passing van Bordeausche pap tegen de aardappelenziekte". Met dit boekje als leiddraad is iedereen in staat zijne aard appelen op de juiste manier te besproeien. Recept tegen de muizen. Hebt ge in schuren of in huizen, Vrienden! overlast van muizen, Knagend aan uw kaas en brood; Peinst gij soms met somber zwijgen Hoe gij 't volkje weg zult krijgen, Zint gij zelfs op gif en dood; Strooi, op planken en in kasten, Waar de muizen zich vergasten, Frissche wilde kruisemunt; k Wed dat gij, na weinig dagen, Van de gansche horde ontslagen, Gif en katten missen kunt. (Ned.) Waar het vleesch heengaat. Het rundvleesch blijft in België hoog in prijs en wijl de waarnemende Minis ter van Landbouw in de Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaard heeft, lielde, dat ze nog had, gaf aan een oude papegaai, die enkele woordjes sprak en mij grooten afkeer inboezemde. Stel u nu eens voor, welke eene verwarring mijn komst in zulk eene huishouding moest brengen! En vraag nu eens of mijn komst daar welkom kon zijn Bijna 20 jaar was ik daar thuis Mijn vader een officier bij de artillerie had geheel gebroken met zijn familie, doordat hij getrouwd was met mijne moeder een jonge Iersche onderwijzeres, schoon als eene Madonna, doch niet anders bezit tende dan haar liefde on hare schoonheid. Eeuigen tijd na hun huwelijk veranderde het lot, dat soms zulke vreemde parten aan den mensch speelt, de arme onder wijzeres in een rijke erfgenaam. Een van haar ooms, een oude vrijgezel, eene echte zonderling naar het schijnt, onterfde zijn andere familie en liet zijn geheele vermogen na aan mijn moeder, die hij slechts eenmaal had gezien en die toen een uitstekende indruk op hem had gemaakt. Ik was toen één jaar oud. Eenige maanden na dezo gelukkige gebeurtenis, stierf mijn vader door een val van zijn paard en mijn moeder die hem aanbad volgde hem weldra in het graf. Mijn goede Meg, de oude min van mijne moeder, die met haar in Frankrijk jKaa.Aftla)avBP.iifl niet, hut! Ininnrn.Mniton dat hij de grenzen niet wil openen voor den vrijen invoer van Nederlandsch vee, maakt men zooveel mogelijk gebruik van verlof tot invoer van Nederlandsch slacht vee in gesloten wagens. Nederlandsch vee, bestemd voor de slachtbank, mag namelijk in België ge voerd worden, mits het in geplombeerde wagens rechtstreeks verzonden wordt naar de slachthuizen in Brussel, Luik, Antwerpen, Gent en Brugge. In de eerste maanden van dit jaar werden geregeld per week 4 a 500 Neder- landscbe runderen naar die slachthuizen gezonden, nu bedroeg de invoer in de laatste 10 dagen over de 1700 stuks. In de vorige week werden uit ons land naar België gezonden 846 runderen be stemd voor de slachtbank en wel 262 stieren, 156 ossen 327 kalveren, 74 vaarzen 27 koeien. De stieren waren voornamelijk voor Brussel en Luik. Ant werpen vroeg de meeste vette kalveren, Luik de meeste ossen. Buitengewoon groot blijft onze invoer van geslachte varkens in België. Vol gens de door onzen Minister van Finan ciën verstrekte gegevens werden in de laatste helft der vorige maand Diet min der dan 12,754 varkens uit ons land naar België gezonden. (N.R.Ct.) Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 8 Juni tot en metl4 Juni 1907 Ondertrouwd: Wieger van der Heide (Joure) en Souwtje Cornelia Timmer (Oosterend). Getrouwd: Gerrit Arie Platvoet en Jannetje Schellinger (Oudeschild.) Geboren: Jacoba Martha, dv Aris Eel- man en Neeltje Peper (Koogerveld), Johannes, zv Cornelia Maas en Jantje Cornelia Huisman (Pijpersdijk), Catha- rina, dv Jakob Boersen en Antje Smit (Zevenhuizen), Simon, zv. Biem Lap en Grietje Bruin (den Hoorn.) Overleden: Guurtje de Waard, oud 81 j, wed. v. Cornelis Visman (Oudeschild). Zondag 16 Juni HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Met. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Uudeschild. 's Avonds 7 uur ds, Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. "Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de hr. Jenny Candidaat. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Geen dienst. haar te verlaten, bleef van dien tijd af mijn eenige ware vriendin op deze wereld, de eenige die werkelijk belang in mij stelde. O neen, ik vergeet er nog een, de goede Samuel, of kortaf Sam, zooals wij hem gewoonlijk noemen, een goede Elzasser, die ook reeds mijn vader van diens geboorte af had gekend en had zien opgroeien; zou hij zich niet in kleine stukjes hebben laten hakken voor zijn kapitein Hij was ge bleven bij ons, toen vader stierf en verliet ons ook niet, toon ook moeder, vader in het graf volgde. Hij vervult nog steeds mot ijver zijn rol van beschermer dor zwak ken, waarvoor hij in do wieg gelegd schijnt te zijn. Dikwijl vroeg ik mijzelf met schrik af, wat er van mij geworden zou zijn, zonder die twee oudjes en hunne toewijding onder alle omstandigheden. Bij den dood van mijne moeder, kon er geen sprake zijn mij toe te vertrouwen aan een van hare families, niets dan neven waren er en deze konden het bovendien nog maar steeds niet verkroppon, dat ik nu die 300000 francs inkomen hadEr bleef dus niots anders over dan de zuster van mijn vader, een oude vrouw veel ouder dan vader. 11 Uitzonderingen. Uit Konstantinopel worden een tweetal gevallen van langen levensduur gemeld; één van een man die 108 jaar was toen hij stierf en tot op het laatst van zijn leven nog volkomen gezond en b.v. nog in het bezit van al zijn tanden was, en één van een man van 115 jaar, die ook steeds volkomen gezond was geweest en die bij zijn sterven een zoon van 20 jaar naliet.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2