N°. 2063, Donderdag 27 Juni 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten, De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van vier plaatsen in den gemeenteraad, evonals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIPPUS GH. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. S T E HI M 11\ G voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Donder dag den 4 Juli aanstaande van des mor gens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in dm Gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren W. Kz. Bakker, Joh. Sz. Koning, H. Over en Corn. Tz. Zijm. De candidaten in alphabetische volgorde zijn BAKKER W. Kz. EELMAN A. Az. KONING JOH. Sz. OYER H. ZIJM CORN. Tz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetbook van Straf recht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Texel, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STEMMING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Donder dag den 4 Juli aanstaande, van des mor gens acht tot des namiddags vyfuren, de stemming zal geschieden tor vervulling van een plaats in den Gemeenteraad wegens vacature ontstaan door de ontslagname van den heer F. Keijser. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn DIJT, J. S. KEIJSER, R. P. Cz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetbook van Strairecbt luidonde „Hfj die opzettelijk zich voor een andor uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deol- noemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texol, den 25 Juni 1907. Do Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. I 16 Juni 23 Juni. TEXEL, 25 JUNI 1907. Zaterdagavond trad in „Hotel Texel" de heer Staalman voor de kiezers in dit district op, tot aanbeveling van zijne candidatuur als lid der Prov. Staten. Was op het tijdstip voor den aanvang bepaald het aantal bezoekers nog gering, langzamerhand werd die grooter en on geveer een half uur na den bepaalden tijd werd de vergadering, zooals dit gebruikelijk is bij de Kiesvereeniging Nederland en Oranje, met gebed geopend. De heer Staalman kreeg hierop het woord. Een uitvoerig verslag meenen wij gereedelijk achterwege te kunnen laten, aangezien ons blad verschijnt na dat de stembus reeds zal hebben ge sproken; we willen dus volstaan met de mededeeling dat door den spr. werd behandeld den politieken toestand in ons iand, hoe de vraag Christelijk of "Vrij zinnig bij de gehouden verkiezingen op den voorgrond werd gesteld en de stem ming in het nadeel van laatstgenoemden is uitgevallen. Volgens spr. overtuiging was het echter niet de vraag christelijk of vrijzinnig die den doorslag gaf, doch wel het conservatisme dat heeft gezege vierd. In dit district wordt ook, volgens spr. ten onrechte, de leuze christelijk of vrijzinnig aangeheven. In de Staten van NoordHolland is nog bij lengte van dagen volgens spr. geen kans op om zetting der Prov. Staten. Spr. zou willen dat men in dit district eens zoo flink zou zijn om aan de groote minderheid ook een plaatsje in de Prov. Staten te gunnen en een van de 3 zetels aan hem af te staan, en wekte de kiezers op hun stem op hem uit te brengen. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, waardoor de vergadering tijdig kon worden gesloten. Van deze dagen. De kermis was nog maar zuinig aan gekleed, toen Maandagmiddag te 12 uur, de bel van het Gemeentehuis den volke kond' deed, dat de pret mocht beginnen. Een draaimolen, panopticum of wassen beeldenspel, een 4- of 5 tal kraampjes, ziedaar de geheele garderobe. Geen pof fertjeskraam, parade-tent of dergelijke zaken voor deze keer. De kermis zal zich zelve zoo mettertijd wel afschaffen. TEZELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De tweede vredesconferentie, zonder veel ver toon of plechtigheid geopend, heeft haar arbeid aanvaard, dat wil zeggen deD voorbereidenden arbeid, want de zittingen in de voorbije week waren hoofdzakelijk gewijd aan zaken van huis- boudelijken aard. Zoo werden de afdeeÜDgen gevormd, een reglement van orde vastgesteld, besloten dat de vergaderingen bij uitzondering niet voor de pers toegankelijk zullen zijn en andere kleinere zaken meer geregeld in afwach ting van het groote werk dat straks een beurt krijgt. De gedelegeerden hebben verder hun vrije uurtjes gedood met bet afleggen van bezoeken hier en daar en bet zich voorts met hunne gade's voor zoover die ben vergezellen en dat moeten er nog al eenige zijnzoo aangenaam mogelijk gemaakt. De vertegenwoordigers der groote mogend- beden hebben bovendien nog wat anders gedaan n.l. samen overleg gepleegd over den vorm waarin de kwestie der vermindering van krijgstoerustingen in de conferentie aan de orde zal worden gesteld. Zooals men weet beeft Engeland de ontwapenings kwestie opgeworpen, waarin bet echter weinig steun ontving. Daar Albion niet genegen bleek de voorstellen van de baan te laten schuiven, werden bemiddelingsvoorstellen ter tafel gebracht en waarschijnlijk dat het gevolg van een en ander zal zijn de instelling van een internationale commissie die het ontwapeningsvraagstuk zal onderzoeken om dan zoo spoedig mogelijk d. w. z. over eenige jaren aan de orde te worden gesteld. De beer Nelidof, president der conferentie, had verder bet genoegen een adres in ontvangst te nemen van den Internationalen Vrouwenraad, de bond die zoo voor den vrede ijvert. Zonder nu de dames-deputatie met mooie beloften of vrome wenschen te paaien, gaf bij toch in zijn antwoord op de aanbieding van het adres blijk, veel voor bet ijveren van den Vrouwenraad te gevoelen al was ook zijn overtuiging dat de vooruitgang naar de wereldvrede slechts voetje voor voetje kan gaan. Nu in die meening zal de president wel niet alleen staan. Dat blijkt wel uit de kalme ont vangst die deze tweede conferentie ten deel valt en die nog al verschilt met die van de eerste, die als een nederdaling van den Vredes-engel destijds met anthusiasme begroet werd. De vredesengel is niet neergedaald en de bloedige worsteling waarin het machtige Engeland de twee kleine boerenrepubliekjes in Zuid-Afrika vernie tigde, kort na de eerste conferentie, gevolgd door den ontzaggelijken strijd tusschen Rusland en Japan hebben velen bet naieve geloof in 'n spoedige wereldvrede voorgoed benomen. Toch behoeft dat nog geen aanleiding te zijn Qm de conferentie maar larie te noemen en er protestmeetings tegen te houden of zich over te geven aan de utopie van een algemeene burgerlijke en militaire wereld- werkstaking, alsof die eerder de wereldvrede zou brengen. Integendeel, zonder de verwachtingen nu boog te spannen mag van deze conferentie ver wacht worden dat zij een goed werk zal ver richten. Wel kan bet internationaal reobt ge grondvest worden, wel kunnen de gevolgen van een mogelijken oorlog verzacht de ideen van arbitrage bevorderd en de positie der kleino Staten hechter gemaakt worden. En als deze conferentie in die richting daden toont, dan kunnen we dankbaar zijn en mogen er tiotsch op wozeu haar in ons gastvrij vaderland te ont vangen, al kost dat ook een flinke duit aan onze schatkist. ooo Vlissingen, waar de nagalm van do De Ruij- tersfccsten nog nauwelijks weggestorven is, heeft in de voorbije week opnieuw feest gevierd. Dit maal gold bet niet een van Neerlands groote belden, maar den Zecuwschcn dichter Jaeobus Bollamy, die hoewel hij slechts een bescheiden plaats inneemt in de rij onzer vaderlandsche dichters, toch wel waard is herdacht te worden. Waarom ook wij hein in onze kroniek gaarne enkele woorden wjjdon. Bollamy, aanvankelijk bestemd om bakker te worden, werd door eenige kunstvrienden in de gelegenheid gestold to studcorcn voor predikant. 't Was hem echter niet vergund den kansel le bestijgen, want reeds op 29 jarigen leeftijd nam de dood hem weg. Al kan men Bellamy niet in navolging van Yondel een fonkerstar der poëzie noemen, toeb beeft hij voor onze Ned. Letterkunde groote verdiensten gehad. Levende in den tijd dat onze poëzie bedorven werd door Eranscb-clasieke richting was hij het die met Vader van Alphen en de beide Harens den strijd tegen die overbeerscbende richting aanbond. Bellamy leefde van 1757 tot 1786. Vlissingen vierde zijn 150en geboortedag en bet deed daar goed aan. ooo De bladen hebben de voorbije week weer heel wat te vertellen gehad over den afloop der Sta tenverkiezing en de herstemming in Zuid-Holland zal wel opnieuw de pennen in beweging brengen. Voor de Zuid-Hollandsche vrijzinnigen hebben die herstemmingen opnieuw groote teleurstelling gebracht, want ze hebben de kroon op het werk der verbonden kerkelijke partijen gezet. Vijf zetels zijn verloren gegaan,„inderdaad geen ver blijdend resultaat van zooveel barden arbeid. Was de kans om de Zuid-Hollandsche Staten om te zetten, reeds bij de eerste stemming verkeken, de herstemming beeft nog versterking der recht- sehe partij gebracht bovendien, ten spijt van al het werk en de goede verwachtingen van links. Hebben de vrijzinnigen bun krachten overschat toen ze als vrij zeker de overwinning durtden voorspellen Het lijkt wel zoo; intusscben ze hebben de kracht van hun tegenstanders onder schat, dat is zeker. En de raad, die bier en daar geboord werd, dat links bij rechts een lesje moet nemen in //kiezersteelt/' komt wel wat laat, maar zal toch hier en daar wel een geopend oor vinden, tenzij onze Vaderlandsche laksheid maar wie spreekt in deze dagen van strijd nu van laksheid? ofo Van het buitenland was het stellig wel de Fransche Republiek, die in de voorbije week in 't bijzonder onze aandacht tot zich trok. En bet waren inderdaad geen verblijdende gebeurtenissen, die daar voorvielen. De vrees, dat de beweging der wijnbouwers in de zuidelijke distrieten ern stige gevolgen zou hebben, beeft zich bewaarheid. Tengevolge van de maatregelen van Clemenceau ter bestraffing van de balsturige overheidsperso nen brak er een formeel oproer los, dat zich uitte in daden van geweld die met de mililaire macht gekeerd moesten worden. Het mishandelen en dooden van politiebeambten, het vernielen van regeeringsgebouwen en bet aanvallen van de troe pen, was bet antwoord dat de opgewonden bevol king gaf op de gevangenneming van de leiders der betoogers. Natuurlijk lokte bet optreden van Clemenceau reeds een interpellatie in de Kamer uit, maar de minister-president wenschte niet den ingeslagen, weg te verlaten tenzij de Kamer hem naar buis stuurde. Dit is intusschen niet gebeurd; zijne houding werd door de meerderheid goedgekeurd. Daarmee is echter de kwestie niet opgelost en met bezorgdheid vraagt men zich af wat de komende week zal brengen. ofo Terwijl in bet Czarenrijk langzamerhand de kalmte terugkeerde na de opzienbarende Doema- ontbinding, kwam Woensdag de nieuwe Oosten- rijkschc Kamer ter openingsplechtigheid bijeen. Keizer Erans Jozef opende de zittingen met de gebruikelijke troonrede waarin bij in 't bijzonder een beroep deed op het eendrachtelijk samenwerken der verschillende deelen der volksvertegenwoor diging. 't Is zeker niet overbodig geweest dat de grijze monarch een beroep deed op de aanhankelijk heid en trouw zijner volkeren maar of het niet een stem des roependen in don woestijn is geweest moet de tijd leeren. Zullen de nationale tegenstellingen verdwijnen, zooals de vorst zoo gaarne zou zien? 't Staat te betwijfelen Want al dadelijk toonden de Tsjechen door hun afwezigheid van de verbroede ring der zonen van hetzelfde buis niet te willen weten. Ze wensehen ook nu niet met de Duitscbe nationaliteiten samen te werken tot booge een- beid van bet rijk on cr behoort heel wat optimisme toe om van de Christen-socialisten samenwerking te vorwnchtcn met do vrijzinnigen. En dan de betrekkingen mot Hongarije geven ook weinig stof tot juichen. De grijze vorst heeft de laatste jaren weinig genoegen van zijn regeering beleefd, 'tls nu maar te hopen dat de nieuwe Kamer, die volgens de nieuwe kieswet is gekozen, zijn verwachtingen niet al te zeer teleurstelt. ofo 't Blijkt nu toch, dat het bezoek dat Koning Edaard aan Spanje beeft gebracht wel degelijk een politieke achtergrond beeftgebad. De voorbije week toch bracht bet bericht van een Drievoudig Ver bond, gesloten tusschen Engeland, Spanje en Frankrijk, waarbij elkanders rechten in de Mid- dellandsche Zee en Atlantische Oceaan bestendigd worden. Er is van dit status quo kennis aan de mogendheden gegeven. Natuurlijk zijn de Duit- schers met dit nieuwe verbond niet zeer ingenomen die alweer de vrees voor hun isolement voelen stijgen, te meer waar zij van Italië, Duitschlands bondgenoot, vreezen dat bet onder bet handje met de drie genoemde mogendheden onderhandelt. 'tGaat natuurlijk tegen Duitschland heet het en het ffeerl. Tageblatt// meent dat dergelijke afspra ken kwalijk de rust in de wereld verbeteren. Intusschen koning Eduard zal keizer Wilhelm ontvangen en wellicht dat de Duitschers daarvan eenige toenadering verwachten, wat dan meteen, een kleine vergoeding voor de aangedane onaan genaamheden zal zijn. o-j-o

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1