BERICHT. Buitenland» Aan onze abonné's wordt berichtdat zoo mogelijk bij het nummer van Woensdag a.s. als bijblad zal worden gegeven een verslag van de gehouden vergaderingen inzake de stoom bootaangelegenheid. In dat verslag zal tevens voorkomen het uitvoerig rapport van de conferentie, gehouden door de hiervoor benoemde commissie, met den heer Bosmanals vertegenwoor diger der stoombootdirectie TexelNieuwediep. Door omstandigheden, van ons niet afhankelijk, kon bedoeld verslag niet eerder gereed zijn. - Van 1 tot en met 4 Juli zijn van hier verzonden: 451 lammeren, 61 scha pen, 3 koeien, 4 kalveren 5 paarden en 57 varkens. Oudeschild, 5 Juli. Bij eenigzins gun stig weer gaan nog eiken dag schuiten uit ter garnalenvisscherij. be prijzen waren in de afgeloopen week wper iets williger. Het zoo onaangename koele zomerweer, doet de garnalenvisscherij veel langer duren dan andere jaren het geval is. Mond- en klauwzeer. Ondanks de genomen maatregelen van afsluiting, bewaking en contröle der be smette hoeven, blijft het mond- en klauw zeer te Ouderkerk a. d. IJsel zich ge stadig uitbreiden, zoodat de ziekte thans reeds is geconstateerd op meer dan 20 hoeven. De veehouders ondervinden hierdoor belangrijke schade. Te Overschie is weder mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van den veehouder A. Hoogerbrugge aan den Bovendijk, terwjjl te Edam die ziekte uitbrak onder het rundvee van den heer C. J. Conijn. Te Leimuiden zijn acht stuks vee (runderen en varkens) aan mond- en klauwzeer gestorven. Te Assendelft is de ziekte onder het vee van twee vee houders uitgebroken. Gestaakte industrie Een ramp. Men schrijft uit Asten (Noord-Brabant) aan „Land en Volk": De eens zoo bloeiende en trotsche firma A. Bluyssens Zonen, margarine fabrikanten, bestaat niet meer. Aan het geheele kantoorpersoneel, 20 man sterk, is medegedeeld, dat de zaak is stop gezet. Ook het fabriekspersoneei, circa 100 man sterk, heeft bijna gedaan. Geheel Asten h in rouw gedompeld. De ramp is niet te overzien. Honderd gezinnen broodeloos en dat voor een dorp van slechts 4000 inwoners. Boyaal. Door een heer werd bij een vleesch- houwer te 's Hage een bankbiljet van f 1000 in betaling gegeven voor een bankbiljet van honderd gulden. Door den vleeschhouwer attent gemaakt op zijn vergissing, beloonde hij dezen met honderd gulden. Be zomerbericluen. Warmoezeniers uit den Prins-Alexan- der-polder berichten Woensdagmorgen bq aankomst op de groenten markt te Rotterdam dat het in den afgeloopen nacht 2 op 3 Juli gevroren hrd, zoodat er ijs in de kroppen der salade was en de menschen op hun wagens, bij het rijden naar de markt, bibberden van de koude. Geen mooi compliment. 't Kan soms zeer hoffelijk toegaan in de Tweede Kamer. B.v. vorige week liep het debat over kinderwerving voor de Marine. De minister zei: „Ik wensch liever niet te spreken over ronselarij daarvan zal de Kamer mij wel willen ontslaan". Waarop een stem van links riep „Ze willen je heelemaal wel ontslaan 1" Duimspijkertjes. De heer D. A. Zoethoud schrijft aan „Neerlaodia", dat een plattelandsbode in Groningen eens punaisses moest halen maar het vreemde woord hem „uut de kop rold was. Hij moest hebben „een dubbeltje van die kleine dingskes, och duvek&otars, hoe mochte ze nau weer heette och, juffrouw wist 't wel van die „doemspiekertjes." Ja, ja, punaises, knikte de juffrouw. Krek, punaises, bevestigd de bode, die niet wist wat een prachtig Hollaodsch woord hij zoo juist had uitgevonden. ReddingsweztnHoek van Holland. De Minister van Waterstaat heeft een commissie in particuliere audiëntie ont vangen, die bestond uit de heeren D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, C. Vreede voorzitter der Vereeniging voor de Zeevaart, jhr. C. Bloys van Treslong, ingenieur, D. Cordia, oud commissaris van het rijks loodswezen aan den Hoek van Holland, en J. H. Lubbi, voorzitter der Vereeni ging van Gezagvoerders en Stuurlieden, afd. Rotterdam. De heeren hebben den Minister een request aangeboden, waarin ZE-re. wordt verzocht aan den Hoek van Holland een bordesboom in den lichtopstand aan te brengen, vanwaar door een lijnschiet- geweer verbinding met een eventueel gestrand schip zal worden verkregen, terwijl de geredden door een loopbrug naar de houten kaap op 11 meter afstand en voorts langs 6en staaldraad-tros met mandtoestel geleid zullen worden naar de aanlegplaats van de stoomreddingboot welke op pl.m. 135 meter binnenwaarts zal aangebracht worden. De kosten zijn geschat op f 10,000. De Minister beloofde het voorstel bij de Staatscommissie, in verband met ver betering van het reddingswezen aan den Hoek van Holland benoemd, aanhangig te maken en aan te dringen op de ur gentie daarvan. Mocht de Staatscom missie zich met de urgentie kunnen vereenigen, dan zal de Minister zijner zijds met den meesten spoed de door de commissie gedane voorstellen doen uitvoeren. Ook een antialcoholist. Dinsdagnacht trapte zekere W., te Maastricht, een groote spiegelruit in bij den handelaar in gedistilleerd E.. wo nende in de Wijker-Brugstraat. Hij zelf ging toen aangifte doen op het politiebureel, voorgevende een goede daad te hebben verricht. Hij verklaarde o.a. nog sprjt te hebben, dat hij flesschen likeur, jenever, enz. niet in de Maas had kunnen smijten, want dat was alle maal vergift voor het menschdom. De man, die de jenever met „vergift" betitelde, was echter door dat „vergift" zelf „vergiftigd". Een groot faillissement. De bekende firma A. Bluyssen Zonen te Asten (Noord-Brabant) die hier te lande tal van depots heeft, waar haar waren, boter en andere artikelen, verkocht worden, verkeert naar het „Nieuwsblad voor Nederland" verneemt, in financieels moeielijkheden. Aan depothouders is eenigen tijd geleden aangezegd, dat zij hun winkels moeten sluiten. Omtrent den aard der financieels moeilijkheden vernam het blad; dat de firma in de onmogelijkheid verkeert geld los te krijgen, ofschoon zij groote bezit tingen moet hebben. Surséance van betaling werd aange vraagd, doch deze schijnt niet toegestaan te zijn, althans de firma heeft thans zelve verzocht in staat van faillissement te worden verklaard. Alleen op de huwelijksreis. In de gemeente Anloo zou de vorige week eene bruiloft gehouden worden. Aller was er voor klaarde stoet ge bakken en de ham gesneden. Doch daar kwam Vrijdagmorgen bericht uit Den Haag, dat de bruidegom denzelfden avond gekleed en van zijn uitrustingstukken voorzien zich in de kazerne te Den Haag moest aanmelden. Dat was een leelijk geval voor de trouwlustigen en de brui loftsgasten. Door welwillende medewer king van de bevoegde macht werd het uur van trouwen vervroegd, por draad 12 uur uitstel van aanmelden verzocht en het huwelijk voltrokken en feestge vierd, doch zonder jongen mau, die zich moest omkleeden en 't huwelijksreisje naar Den Haag alleen maken. hooibouw. Het hooi bij donker weer geoogst, waarin alle „kracht" nog zit, broeit in Friesland al geducht. Tal van boeren, beducht voor brand, zijn aan het dollen en omz-tten van het hooi. Anderen halen het hooi uit de schuur en tassen het op het erf in hoopón, wat minder gevaar oplevert bij eventueele ontbranding. Rijkspostsoaarbank. In 1904 en '05 werd in April en Mei f 110,000 en f 310,000 meer uit de Rijkspostspaarbank teruggenomen dan ingelegd. In 1906 was dat meerdere ruim 1 millioen en in 1907 is 't nu 2 1/2 millioen geweest. De zeer dure prijs van het geld en de gelegenheid om, bij de lage koersen, goedkoop goede fondsen te koopen zijn daarvan de oorzaken. Wie het meest heeft te zeggen. Voor eenigen tijd liet de heer G. Leef- lang, aannemer te Hilversum, vlak bij de R. K. begraafplaats een bakkerij bouwen, na van B. en W. vergunning daartoe gekregen te hebben. De gezond heidscommissie evenwel waarschuwde hem, dat bij op korteren afstand bouwde dan de begrafeniswet toeliet en klaagde hem ten slotte aan, toen hij doorgegaan was met den bouw, zich beroepende op de verleende vergunning. De kanton rechter veroordeelde hem tot eene boete en gelastte afbreking van het geheel voltooide perceel. Ziende blinde. 'n Man te Breda, die, blijkens een bord ter hoogte van z'n maagstreek aan gebracht, stekeblind was, en zoo van de publieke weldadigheid leefde, had nog iets op zijn kerfstok bij de politie. Toen deze hem daarvoor zocht, trof ze hem aan in 'n café, waar hij juist 'n keurige carambole maakte op het biljart Geen dameswerk. Zekere B. M., nabij Halfweg, deed bij de politie aangifte, dat zijn 19-jarige dochter op ergerlijke wijze is mis handeld geworden door de 18-jarige dochter van v. A. Zij kwamen elkan der tegen en kregen na een onaangename woordenwisseling ruzie, die zoo hoog liep, dat de dochter van M. door haar vriendin eenige slagen met een met azijn gevulde flesch op het hoofd werden toegebracht, waardoor een hevig bloe dende wond ontstond en haar gelaat door de glasscherven op verschillende plaatsen werd ontveld, terwijl haar kleeren van den azijn geheel nat waren. De politie maakte wegens mishandeling proces-verbaal op. -7- Nog niet secuur. Nabij Harmeien wilde Maandagavond een automobiel uitwijken voor eenige paarden, doch door de zwaai geraakte het voertuig op den berm en in een diepen moddersloot. De inzittenden, 2 dames en een heer bleven ongedeerd, behalve de bestuurder wiens arm werd ontwricht. Het koste heel wat moeite om de automobilisten uit het gesloten voertuig te verlossen, In de nabij ge legen hoeve werden allen van het noodige voorzien. De chauffeur werd naar Utrecht vervoerd, waar zijn arm in het Andreas- gesticht werd gezet. Zijn toestand is zeer bevredigend. Boor de natte zomer. In Noordholland boven het IJ is de waterstand buitengewoon hoog. De weilanden zijn zeer drassig. Op vele stukken land ligt bet gras reeds gerui- men tijd afgemaaid en begint van onde ren te rotten, omdat men wegens de veelvuldigen regen het hooi niet kan binnenhalen. Door dien slechten oogst yerwacht men dit jaar veel hooibroei. Een opstel over „het paard" door een schooljongen. „Het paard is een dier met vier pooten aan iedere hoek een. Van achteren heeft het er nog een, dat is een staart Van voren heeft het paard een kop, die open kan. Dan ontstaat een gat, daar doet het paard eten in. Boven op den kop zitten de ooren. Daar hoort het paard mee Achter de ooren heeft het paard manen. Daar houdt papa zich aan vast als hij van ons paard Minka valt. Eens viel papa een gat in zfln broek. Toen maakte mama hem een standje De paarden zijn op ver schillende wijzen gevorfd Andore heele maal niet. Eenige paarden dienen ook bij de soldaten. Magere paarden heeten knollen. Sommige knollen gaan dood, Andere worden geslacht. Dan wordt er biefstuk van gemaakt. Mama trekt er den neus voor op. liet paard is van onderen van ijzer. Dikwijls krijgt hij daar nieuwe teenen aan van den smid. Als de draaimolen komt, dan is hij van hout. Dan kost het een centdat doen wij graag. Als de man het niet ziet, dan kost het niets Waardoor het zoo koud blijft. Terwijl wij in Midden-Europa klagen dat de mooiste zomerdagen in koude en guurheid voorbijgaan, heeft men ten Noorden van den Noordpoolcirkel lekker warm zomerweder, ,,'t Is al verkeerd De wereld op haar kop 1" Een scheepskapitein, die onlangs te Huil terugkeerde uit het Noorden van Noorwegen, berichtte, dat men daar drie weken lang mooi weer had, bij een temperatuur van 70° F. in de schaduw. Maar als het warm is in het hooge Noorden, dan komen er ijsbergen los die ronddrijven in den Atlantischen Oceaan en ons koude brengen. Be brand moest uitgesteld. In een dorpje aan de Wezer zocht een politieagent bij een plotseling uitbrekend onweer 'n schuilplaats in een boeren hoeve. Juist op het oogenblik, dat hij binnentrad hoorde hij een jongen van den hooizolder af roepen Me dunkt moeder ik kan den boel nu wel aan steken. 't Heeft al eenige keeren ge donderd." Onnoodig te zeggen, dat de boerderij dien dag niet afbrandde en zoowel moe der als zoon onmiddelijk in verzekerde bewaring gebracht werden. Voorzichtig met spaarcenten. Te Dantzig is in hechtenis genomen Wölke, directeur van de Mariënburger Privatbank, die 2V= tot 31/* millioen mk. meerendeels het geld van kleine spaarders, die blindelings vertrouwen in hem stelden, met dolzinnige specula ties verdobbeld heeft. Voor de bank speelde- zich Zaterdag onbeschrijfelijke tooneelen af. Van alle kanten waren menschen te voet, met rijtuigen en met den trein in de stad gekomen, op liet bericht, dat de bank mis was. Nog een half uur voor de faillietverklaring waren er sommen van 20000 tot 4000 mark uitbetaald. Wölke was erg in trek, om dat hij zulke hooge rente betaalde. Zelfs het Mariënbader dijksbestuur had groote sommen bij zijn bank liggen. De raad van toezicht had niets bemerkt en zelfs de vertrouwdste vrienden van Wölke hielden hem voor een eerlijk en schatrijk man. Behalve Wölke is ook zijn pro curatiehouder in hechtenis genomen, om dat de justitie aanneemt dat deze meer van het speculeeren, hoofdzakelijk in Australische mijnwaarden, moet hebben afgeweten. Een nieuwigheid. Niet minder dan drie afgedankte vuur torens op de Engelsche kust hebben een nieuwe bestemming gevonden in handen van menschen die veel geld en veel tijd bezitten. Twee van deze vuurtorens staan op Portland Hill en de derde op South- Floreland, bij Dover; de laatste is reeds kant en klaar als villa ingericht, terwijl de twee andere nog niet geheel en al gereed zijn. Men roemt het heerlijk verblijf in deze villa's en misschien komt nog de tijd, dat een ondernemend man een geheele rij torens in zee laat bouwen, om die als zeevilla's aan zonderlingen te verhuren, zegt het „Hbl. v. Antw." CORRESPONDENTIE. Aan de correspondenten. Bij de vorige verkiezing en oolc nu weder ontvingen wij berichten over zonderlinge invulling van stembiljetten. Die berichten leggen wij ter zijde, ze zijn van geen bet eekenis, 't schrijf loon niet waard. Er zullen altijd ivel kiezers zijn die op zonderlinge ivijze van hun stem biljet gebruik maken, daarvan een bericht te fabriceeren meenen wij niet noodig. De Uitg. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Don Burg (Texel) en do, daaronder rossorteerendo, hulpkan toren werd gedurende do maand Juni 1907 Ingelegd f 20294,126 Terugbetaald 5549,32 Hot laatste, door dat kantoor uitgogoveD, boekje draagt het nummer 3185.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2