Marktberichten. Voor JCof en JCuis. INGEZONDEN STUKKEN. Stoombootdienst Texel—Nieuwe diep. Aan het Dagbl. v. Helder ontleeDen wij het volgende: „Het bestuur van „Helder's Belang" heeft zich onlaDgs tot den Minister van Waterstaat gewend, met het verzoek, verbetering te brengen in den stoom bootdienst Texel—Nieuwediep. In antwoord op dat verzoek is thans het volgend antwoord van den Minister tij het bestuur ingekomen Gezien een adres van het bestuur der Vereeniging „Helders Belang" te Kelder, houdende klachten over den stoomboot- dienst Texel—Nieuwediep; Gelet op het advies van den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie, d.d. 1 Juli 1907, No. 2065 S.; Geeft adressant te kennen: 1. dat, sedert lMeij.l. speciale abon nementen voor schoolkinderen, ad f 4 per maand, en voor werklieden ad f 1 per week, zijn ingevoerd; 2. dat, sedert 15 Juni j.l., de prijzen der retourbiljetten 1ste en 2de klasse van respectievelijk f 1 25 en f 0,80 tot f 1 en f 0,60 zijn teruggebracht; 3. dat de ondernemer heeft toegezegd binnen een jaar eene grootere schroef stoomboot in de vaart te zullen brengen; 4. dat nader wordt onderzocht, of de dienstregeling wijziging beboeft; 5. dat de ondernemer steeds ten volle aan zijne verplichtingen betreffende het vervoer van de post heeft voldaanen 6. dat er mitsdien g6ene aanleiding meer bestaat, om v.oor het tegenwoor dige de met den heer Bosman gesloten overeenkomst op te zeggen. Yan 10 tot en met 12 Juli zijn van hier uitgevoerd: 1 koe, 5 lammeren, 50 schapen en 16 varkens. Oudeschild, 12 Juli. Bij den haven meester-strandvonder zijn aangebracht 19 battings, welke in zee werden opge- vischt en gemerkt zijn HB Oostebend, 12 Juli. Zeventien weken lang reeds zijn eenige visschers van hier werkzaam op de Zeeuwsche stroo men, om er met staande netten rog te vangen. Dit lange wegblijven is even wel geen bewijs van goede vangsten, want ze hebben het tot heden maar zeer zuinig. In de volgende maand mag ook weder naar kreeften gevischt worden, en men hoopt, dat hiermede nog een extratje boven water zal komen. Niet alleen door het wegschieten van vele oude zeezwaluwen zijn tal van jonge vogels in het Noorden omgekomen ook de guurheid van het saizoen doet vele jeugdige kluiten, tureluren en andere diertjes dood gaan. Cadavertjes vindt men er thans vele. Tot waarschuwing. Hoe gevaarlijk het is kinderen bij zich op de fiets te nemen, is voor de zooveelste maal gebleken, nuteWezep: Het zoontje van O., dat bij een ander op de fiets achterop stond, gleed uit en kwam tusschen de ketting terecht, waardoor hem twee teenen werden af gesneden. Mooi bluschmaterieel. Als gevolg van den brr nd in de Alexanderkazerne te 's Graven hage is te Utrecht een onderzoek ingesteld naar het bluschmateriaal in de kazernes. De uitslag daarvan bracht aan het licht, dat alle slangen in slechten toestand verkeerden en vol kleine gaatjes waren. Zelfs nooit gebruikte gingen aan hetzelfde euvel mank. Ten einde dit te ontgaan moeten de slangen op een bijzondere wijze geprepareerd worden. Door de brandweer zijn daaromtrent alle mogelijke inlichtingen gegeven, zoodat maatregelen genomen kunnen worden om het gebrek te herstellen. Gemeentezorg. De Raad der gemeente Asten (Noord- Brabant) heeft besloten aan de werk lieden der in staat van faillissement verkeerende margarinefabr. A. Bluyssen en Zonen aldaar, voorloopig arbeid op de gemeentegronden te verschaffen, waar door ten minste gedeeltelijk in den nood van ongeveer honderd gezinnen wordt voorzien. De portemonnaie. Men schrijft aan het Rott. Nbl. De Walchersche boer had vroeger „gemoedsbezwaren" tegen het inenten van mensch en dier. Maar nu hij ziet, dat de gevreesde varkensziekte door de inenting bijna geheel verdwijnt, weegt het belang van zijn portemonnaie zwaar der dan de bedenkingen zijns gemoeds. En met den juichkreet„de middelen zijn er voor, om gebruikt te worden," laat hij al zijn varkens inenten tegen vlekziekte, met uitstekend resultaat. Uit Sclievenmgen 1 Dit zachte wintertje, dat wij zomer noemen, belooft een nekslag voor de badplaats te worden. Het ziet er be droevend uit; de strandstoelen leeg; de Pier verlatende verkoopers en ver koopsters in de tenten met verkleumde gezichten, wachtende op de koopers, die niet komen willen. Niet van de gedelegeerden ter confe rentie, gelijk de groote hotels, maar van don komenden en gaanden man, moeten deze lieden het hebben. In den zomertijd moeten zjj zóóveel oververdienen, dat zij in den winter een mond open en het vuurtje kunnen aanhouden. En nu reeds staat het vast, al kwam er dan ook dadelijk zomerweer, dat bij het ein digen van het saizoen, hun rekening met een nadeelig saldo zal sluiten. 't Is zeker droevig. Ook van andere badplaatsen komen volstrekt geen betere berichten. Goed afgelooopen. In de Potterstraat, te Utrecht, reed een wielrijdster tegen een kinderwagen aan, waarin een kleine schreeuwer lag Door den schok buitelde het „wurm" er uit en rolde als een pak linnen over de straat. Wat een „achs" en wee's" toen wel niet gehoord werdenMaar het liep nog goed af, want het kind bleek geheel ongedeerd te zijn. Wel schreeuwde het geweldig, maar dat mocht in dit g9val zeker als een goed teeken beschouwd worden. Tegen drankmisbruik. Bij besluit van den Gemeenteraad van Nijmegen is het uitgeven van de boek jes tegen drankgebruik door kinderen en drankmisbruik van ouders, thans nog uitgebreid. Niet alleen krijgen de hooi den der openbare scholen deze toege zonden, met opdracht om die uit te reiken doch de Gemeente stelt de boek jes thans ook gratis verkrijgbaar voor die hoofden van bijzondere scholen, zoowel jongens- als meisjesscholen, welke ze aanvragen. Een paard op den spoorbaan. De trein no. 570, die 11,17 van Hoorn naar Alkmaar vertrekt, kwam in laatst genoemde stad met een kwartier ver traging aan. Even voorbij het station sprong plotseling een jong paard over het damhek, dat het land van den spoor weg scheidt. De machinist remde uit alle macht en liet de stoomfluit onop houdelijk gaan. Juist daardoor schrikte het paard nog meer en rende in dolle vaart de spoorlijn op. De trein zette zich in beweging, om weer te stoppen als het paard was ingehaald. Boeren langs de spoorlijn wonend, sprongen met polsstokken over de slooten om het paard op te vangen, maar het gelukte niet, Om de 3 minuten herhaalde zich de wedstrijdwas het paard weer dooi den trein ingehaald, dan begon de wed strijd weer opnieuw, tot ten laatste het station Hugowaard bereikt was en het paard rechtsomkeert maakte en de spoorlijn in de andere richting opholde, waar de eigenaar het eindelijk greep. Geen „Jabroer." Aan de drie aanplakborden te Numans- dorp is de volgende bekendmaking aan geplakt „Kiezers van Numansdorp Hartelijk dank voor het vertrouwen in mij gesteld, om zooveel stemmen op mij uit te brengen, dat ik in herstem ming kom. Toch verzoek ik u heden niet een stem op mij uit te brengen, daar ik bij mogelijke verkiezing geen plaats in den Raad wil innemen, om reden ik onmo- gelyk samen kan werken in het belang der gemeente, als men van mij eischt, dat ik bukken en knielen moet en overal maar ja op moet zeggendit kan en wil ik niet. Daarom verzoek ik u: brengt uw stem uit op mijn tegen candidaat den heer Jb. Boer. Jb. Vos Janz., landbouwer." het nut der aardbeien. Onder de aangename en welsmakende vruchten, waarnaar zieken en gezonden met een zeker verlangen uitzien, be- kleeden voorzeker de aardbeien eene eerste plaats. Doch niet alleen de stree ling van den smaak, ook als genees middel bewijst deze heerlijke vrucht ons groote diensten, daar zij als een voortref felijk middel tegen jicht eu rb9umatisme wordt aanbevolenterwijl bovendien door sommigen het aardbeiensapalseen koorts middel wordt genoemd. De grooto natuur onderzoeker Linnaeus geeft aan den aar d beien den grootsten lof en verzekert dat bij eene onderbuiksziekte niets hem zoo goed geholpen heeft als het gebruik van aardbeien. Voorzeker is deze vrucht een aangenaam en zacht middel tegen constipatie en andere onderbuikskwalen en naar men beweert moeten zelfs de bladeren en wortels eene geneeskundige werking hebben. De eerste als aftreksel, de laatste als afkooksel kunnen een gunstigen invloed uitoefenen, zoowel op de verteringsorganen als de gal Dat is vlug. Iemand te Hazerswoude ontving een brief met „Hillegom 2 Juli 1908", ge stempeld met een echten poststempel 1 Treurige afloop. Te Kassei speelden eenige kinderen op het terrein van een l#emgroeve „hol- bewonerije". Plotseling stortte het ge graven hol in en de kinderen werden begraven. Twee jongens kwamen om het leven, de vier anderen konden gered worden. Noodlottige val. Aan een woning op het Oost kerkplein te Middelburg is eene dienstbode, terwijl zij bezig was een goot van een veranda schoon te maken door een tot nog toe onbekende oorzaak door het glazen dak dier veranda gevallen. Zij viel van een hoogte van eenige meters met het hoofd op een steenen vloer, tengevolge waarvan zij een her senschudding bekwam en inwendig zwaar werd gekneusd. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Haar toe stand is hoogst ernstig. (M. C.) De Japansche Zemier industrie. In het Album der Natuur geeft de heer F. A. Von Stürler eenige waardevolle mededeelingen over de bereiding van agar-agar, jodium en fonuri uit zeewieren, een industrie, die in Japan van groote beteekenis is. Agar-agar is een stof, die onze stijfsel vervangt. De groote stukken gebruikt men bij het bereiden van puddings en geleien. De bereiding van deze stof uit het wier is vrij ingewikkeld. Voor de jodiumbereiding worden weer andere wieren gebruikt. Het jodium wordt er uit verkregen door verbranding, gevolgd door natte distillatie. De Japanners gebruiken de jodium leverende wieren ook ais voedsel; te dien einde ontdoet men ze van wortel en stam, om ze daarna te drogen. De afgesneden deelen dienen voor jodiumfabricage. De funori is een soort geleiachtige stof, die dient om lijnwaad en papier glimmend te maken (het papier van de bekende Japansche regenschermen is er o. a. mede behandeld), voor het stijven van waschgoed, terwijl de funori, uit andere wiersoorten verkregen, bij het bepleisteren van muren wordt gebruikt. Een practisch man. Practisch is toch maar alles 1 En Peperman was daarvan nog niet genoeg drongen. Hij had aan een vriend verteld, wat hem overkomen washij 'had te Geldermalsem moeten uitstappen, daar hij naar Tiel moest, doch hij was ingeslapen en in den Bosch aangekomen. Je moet, als je weer op reis gaat, had zijn vriend gezegd, een wekker meenemen je hebt toch een wekker? Wel wis en waarachtig en een flinke 1 Die leg je onder je hoofd in de coupé, of, als er geen plaats is, dan hou j'm in je arm, zie goed na hoe laat de trein, waar je uitstappen moet, aankomt en je zet je wekker op dien tijd dan wordt je vanzelf wakker. Hij sliep dien avond in de volle coupé gerust in, ja hij snorkte bij wijlen tot groot vermaak van een heer en dame, die naast hem zaten. Alles was rustig in de coupé, het eentonig gestamp van den trein en het gesnork van den winkelier smolten samen. Opeens ratelt de wekker en op hetzelfde oogenblik voelt de dame naast Peperman een hevige stoot in de lenden en hooren allen een kreet Er uit Bet, er uit I 't Is zeven uur I Dadeljjk komt de melkboer GEVONDEN VOORWERPEN. 1 broodtrommel, op den Schilderweg, 1 armband te den Burg, 1 kuifkam op den Schilderweg1 stukje van een zg. bedelketting. Gebruik steeds bloempotten van poreuse gebakken klei, welke de lucht doorlaten, waardoor de ontbinding der rottende be- standdeelen wordt bevordert, de voedings stoffen in opneembaren toestand worden gebracht en verzuring der aarde wordt tegengegaan. - 2 - Gebruik dus geen van binnen of buiten verglaasde potten of vazen van porcelein, aardewerk of klei, of zulke, die kleurig versierd zijn of geverfde blikken bakken, dan alleen als bekleeding (Cachepots.) - 3 - Een goede pot is van boven wijder dan van onderen de wijdte boven is ongeveer anderhalf maal zoo groot als onder—opdat het gietwater gemakkelijk kan wegvloeien en men bij het verpotten de plant onbe schadigd uit den pot kan krijgen. - 4 - Maak een pot voor het gebruik goed nat, door hem een kwartier in het water te leggen, anders trekt al het vocht uit de aarde in do pot en de plant verdroogt. - 5 - Kies geen pot waar het bodemgaatje van buiten naar binnen is doorgestoken, men heeft dan aan den binnenkant een walletje dat het water tegenhoudt, de plant krijgt dan „natte voeten", wat zij al even slecht verdraagt als wy. 6 - Voor eene behoorlijke afwatering is ook noodig, dat de bodem concaaf, d.i. naar 't midden afloopend is. - 7 - Is een pot reeds eenigen tijd in gebruik dan vertoont zich aan den buitenwand een groene aanslag van algen, uiterst kleine draadvormige, laagbewerktuigde plantjes, welke met haar draden de poriën van den pot verstoppen en zoo de lucht afsluiten. De pot moet dan worden afgeboend en blijkt het verwijderen van den aanslag niet mogelijk, dan moet de plant worden verpot. - 8 - Onzinnig vinden we de gewoonte van sommigen om de planten van linten en strikjes te voorziendat is een wansmaak welke het schoonheidsgevoel van den plan- tenminnaar beleedigt. OBSERVATOR. M. de R I Bij de thans aanhangige beweging inzake stoombootdienst, trof in 't bijzonder mijne aandacht het niet publiek aanbesteden van het postvervoer. Zou dit niet wenschelijk zijn Ook het onderhoud der haven wordt om de drie jaren publiek aanbesteed. Vooral dergelijke zaken ware dit aan te bevelen. Waarom ook niet de zorg voor de betonning en bebakening der vaarwaters en zeegaten om de 3 a 5 jaren in het openbaar aan besteed De staat zou er ongetwijfeld voordeel bfj ondervinden en over 't geheel kwam 't toch ten goede aan de belastingbetalenden. Hopende, dat over een- en ander eens moge worden nagedacht en dankende voor de afgestane plaatsruimte, Uw dw. dnr., Een vriend van rechtvaardigheid. Schagen, 11 Juli. Aangevoerd: 7 Paarden f 80,a f 150,-; Veulens f a f 6 Geldekoeien f 160 a 1 200; 38 Vette Koeien f 180 a 1340; 20 Kaltkoeien f 180,a f 240 Qraskalveren f'a f 80 Nuchtere Kalveren f 9 af 21,00; Overhouders f' ,00 a t ,00, 390 Schapen (vette) 1 25.— at 34.00; 100 lammeren f 12,f 16, 5 Vajrkens f' 14,— a f 15; 40 Vette Varkens 44 a 46 cent per kg. 40 Biggen f 7 a f 11,—; Boter f 1,00 a f 1,10 per K.G. Kipeieren 1 3,00 a f 3.50 per 100; Leiden, 12 Juli. Tor markt werden heden aangevoerd 49 Stieren f140,— a f327,—; 29 Kalf- en Melkkoeien f 153 a 1 270; 12 Varokoeien t 143 a f 182; 239 Vette Ossen en Koeien f 172 a f 290 59 Kalveren (vette) f 47 a f 82 42 Kalveren (magore) f 8,a 113, - i - (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2