N°. 2070, Zondag 21 Juli 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. 'Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën -vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. séLZ BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 tabaks doos op den Westerweg1 fietspomp op den Iloornderweg. Gedeponeerd bij den gem. veldwachter te Oudeschild 1 blikken bus, gevonden tusschen Nieuweschild en Oosterend. TEXEL, 20 JULI 1907. Maar steeds voorwaarts 1 In ons voorlaatste nummer werd door ons eene opsomming gedaan van ver schillende zaken, welke het bewijs zouden kunnen leveren hoe ook Texel meedoet aan de eischen welke de tijdgeest nu eenmaal stelt. De poging tot onderneming van een nieuwe stoombootdienst is de jongste vrucht van het streven naar hetgeen als verbetering of als gewenscht wordt geacht, en met onverdroten ijver wordt door de commissie voor de stoomboot aangelegenheid de campagne voortgezet om propaganda voor deze zaak te maken. Aan bijval ontbreekt het niet en als die bijval wat constant blijkt te zijn, het geen in het belang van deze stoute onderneming is te wenschen, dan kan succes niet uitblijven. De tijd [zal dat moeten leeren. Bij het nalezen van hetgeen omtront deze aangelegenhoid alzoo in druk werd gegeven, herinneren wij ons uit het ver slag der meerbedoelde commissie, deze zinsnede „In den loop der gesprekken liet „de heer Bosman zich zeer duidelijk „uit, dat hij in een tramonderneming „op ons eiland, voor 't oogenblik al- „thans, in 't geheel geen heil zag." Verder herinneren wij ods dat bij de besprekingen, welke naar aanleiding van het betreffend rapport werden gehouden, door een |der aanwezigen werd gezegd dat hij die verklaring (omtrent de tram)' meer als een verblijdende mededeeling dan als een teleurstelling beschouwde en werd door spr. het denkbeeld aan de hand gedaan om door het leggen van een tram, al was het maar voorloopig een paardentram, het vervoer van af Helder tot den Burg geheel in handen te hebben. De spreker noemde dit de sleutel voor deze communicatie. Ofschoon hierop niet verder werd in gegaan, omdat de Comm. daardoor teveel hooi op de vork zou krijgen, vond toch dat denkbeeld wel eenige instemming en hebben latere gesprekken geleerd dat de voorsteller er van, in deze niet alleen staat. Aan dezelfde commissie ook dat werk nog optedragen, zou zeker teveeleischend zijn geweest, door anderen daaraan te doen beginnen geeft gevaar van ver snippering van krachten, 't was dus zeker goed gezien toen als antwoord werd gegeven dat zulks later zou kannen volgen; die al te veel in eens verlangt loopt gevaar dat hem alles mis loopt en zijn moeite geheel vergeefsch zal zijn. Dat wij nu daarop nog eens terug komen heeft dan ook niet ten doel daartoe nog eens weder op te wekken, doch te herinneren aan zaken en om standigheden, in dezen van beteekenis. Naar men weet werd indertijd door onzen gemeenteraad eene subsidie toe gezegd van f 20000 voor een te leggen trambaan. Door die toezegging, verbindend ge durende een bepaalden tijd welke den concessionaris was toegestaan om zijn plannen uittewerken, was de gemeente niet alleen financieel gebonden, doch was het dientengevolge ook moeielijk andere zaken van beteekenis te ondernemen. Wij denken hierbij aan het maken van een verkorten weg naar de haven, waartoe meermalen werd aangezocht en waarvan de inwilliging steeds afstuitte ook op de nog loopeude tramconcessie, omdat bij tot stand koming van die baan de verkorte weg niet zoo noodzakelijk werd geacht en de gemeente alreeds voor eene belangrijke uitgaaf was gesteld. De tijd voor de verleende tramcon cessie is echter verstreken en daarmede is ook vervallen de toegezegde subsidie waartoe de gemeente zich verbond. Doch met die beëindiging is tevens vervallen het argument dat de tram een verkorten weg minder noodig maakt. Waar nu de genoemde bezwaren zijn vervallen, de gemeente financieel en zakelijk weder op een vrij standpunt staat, zouden svij de vraag willen stellen zou de tijd nu ook eens daar zijn om met vroegere wenschen en verzoeken in zake den verkorten weg geuit, eens rekening te houden, en door het maken van zulk een weg naar de haven, even- tueelo plannen tot aanleg van een tram in de hand te werken, in verband ook met de onderneming van eene nieuwe stoombootdienst. Onze gemeenteraad is weder gecom pleteerd, een nieuwe Wethouder zal ook wel spoedig zijn aangewezen; er is dus geen reden om zaken aan te houden. Aan onze Achtbaren, de opdracht, deze zaak eens flink ojjder de oogen te zien 1 Oosterend, 19 Juli. Nog steeds zijn enkele visschers van hier aan het gar- nalenvangen. Door het koele weder kan de waar nog steeds naar de buitenland.- sche markten verzonden worden en de prijzen zijn gemiddeld bevredigend. Nimmer te voren heeft men dit werk zoo lang kunnen volhouden. Vlieland. Ondanks het minder gun stige weder neemt het aantal badgasten langzaam maar zeker toe. lederen dag voert de boot een aantal vreemdelingen naar hier. Een stoomjacht „Blanchette" van Weesp bracht Zaterdag een bezoek en vertrok des Zondags weder. De Leeuwarder vacantiekolonie arri veerde gisteren en betrok haar eigen kwartier. Zoo wordt het drukker en levendiger op het strandmochten de enkele mooie dagen toch door meerdere worden gevolgd. Het is nog zulk 'n twijfelachtig genoegen huiverend en ril lend in een strandstoel te zitten. Enkele badgasten zijn moedig genoeg om een bad te nemen. Het heet toch zomer te zijn Met genoegen werd alhier vernomen dat de heer Bosman de aangevraagde subsidie van de Prov. Staten heeft ver kregen. De stoombootreederij „Terschel ling" welke een dagelijkschen dienst met Harlingen via Vlieland bleef onderhou den, heeft sinds gisteren den dienst ge staakt. Een baantje vacant. Naar wordt gemeld is door Z. Ex. den Minister van Marine, den heer Cohen Stuart, aan H. M. de Koningin ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Uitmoording der Sterns. Te Vlieland werden door vogelaarsin twee dagen tijds 150 0 kleine meeuwen, sterns geschoten, waarvoor zij 1 300 besomden. De sterna is een onbeschermde vogel. Door de rijkspolitie werd echter proces verbaal tegen de jagers van Texel en Anna Paulowna afkomstig opgemaakt, wegens het niet hebben van een akte of buitengewone vergunning, 't Is de „L. C." die het vertelt. Zorg der gemeenten bij brandgevaar. Burgemeester en Wethouders van Enschedé hebben aan de agenten van brandassurantio-maatschappijen schrifte lijk medegedeeld, dat in hun voornemen ligt, bij voorkomende branden, wanneer het gemeen gevaar door den burge meester geacht wordt te zijn geweken, alleen dan door de brandweer der ge meente nog verdere diensten te doen verleenen, indien door den eigenaar dei- goederen of de betrokken assurantie maatschappij toezegging wordt gedaan van vergoeding van de in hun belang te maken kosten. Zij wenschte niet aangehaald ie zijn. Toen Zondagavond in de stoomcaroussel van Benner op de zomerkermis in het park van het brongebouw te Haarlem een jongmensch een meisje wilde aan halen, haalde dit uit haar mouw onver wachte een stuk glas en gaf daarmede den jongeling een groote snede over het gelaat, waardoor deze veel bloed verloor. Na verbonden te zijn, trachtte hij het meisje op te sporen, doch zij was ver dwenen. Brie boeten voor één wethouder. Drie boeten wegens overtredingen het is wel wat veel voor één wethouder. De heer Chr. G., wethouder der ge meente Medemhlik, is op denzelfden dag veroordeeld tot 1. f 25 boete oi 5 dagen hechtenis voor het plaatsen van een gebouw op een waterkeeringsdijk, zonder vergunning van het waterschapsbestuur. 2. f 25 boete of 5 dagen voor het doen graven in een waterkeeringsdijk, zonder vergunning van het waterschaps bestuur. 3. f 150 boete of 30 dagen, wegens het bouwen zonder vergunning (over treding der bouwverordening). Die wethouder houdt zich blijkbaar niet aan de Wet. (Z. Ct.) Een waanzinnige Een schandelijke baldadigheid bracht Maandagmorgen onder de inwoners te Aardenburg (Zeeland) heel wat beroering. Toen de landbouwer M. zijne koeien uit de weide wilde halen, bemerkte hij dat een der dieren een schot had gehad in den kop, het andere erg was gekwetst aan de heup. Een paard van den bouwer H., dat in een weide aan de overzijde van de brug liep, had een schot hagel in de borst. Hierbij bleef het nog niet. Ook in een weide vaD den landbouwer De R., gelegen eenige minuten verder achter de Elderschuur, was een d9r dieren aangeschoten. De hulzen der patronen zijn gevonden. Bij zorgvuldige verpleging kunnen de dieren waarschijnlijk blijven leven. Omwonenden hebben tusschen een en twee uur in den nacht hooren schieten. Tot nog toe is de dader onbekend. Het geheel lijkt het werk van een krank zinnige De ooievaar op het dak. Een bewoonster van den Westerdijk te Utrecht bemerkte 's morgens, dat in den nacht door een paar grappenmakkers een nagemaakte ooievaar op haar dak was geplaatst. En wat droeg hij bij zich een tweeling Stel je den schrik van den goede ziel voorZe was er heelemaal overstuur van en wist Diet beter te doen dan de politie met het „schandaal" in kennis te stellen. Het huilen stond haar nader dan het lachen. Of er ook een echte tweeling bij haar bezorgd is, weten wij niet. lO urige werkdag enz. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereeniging heeft een circulaire verzon den aan de hoofd- en afdeelingsbesturen van vakbonden, besturen van bestuurders bonden en plaatselijke vereenigingen, waarin het de arbeidersklasse aanspoort naar aanleiding van het bij de Kamer ingediende wetsontwerp tot regeling van den wettelijken 10-urigen arbeidsdag, afschaffing van nachtarbeid en beperking van kinderarbeid, de noodige gegevens te verzamelen, om, zoo noodig, te kunnen bewijzeD, dat het gevraagde noodzakelijk en mogelijk is. Bij de circulaire is een vragenlijst gevoegd, die ingevuld aan het bureau van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen te Amsterdam wordt terug verwacht. Ook al malaise. Nog nooit is het zoo slap geweest in de schoen- en lederindustrie als thans, schrijft men uit Waalwijk. De vorige week kregen bij een firma ongeveer 40 werklieden gedaan en deze week bij een andere weer 7. Wat de toekomst zal brengen, men weet het Diet, maar donker ziet men haar tegemoet. Velen trekken naar Duitschland, Amerika en elders om daar te trachten in hun onderhoud te voorzien. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedekland 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aaudacUt van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordcel van deskundigen, op ervaring gegrond kunnen genomen worden tegen het brand gevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordccLop het volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvo rens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen wor den gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemer, hier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luchtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 15S van het Wetboek van Slratrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar vojr een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 9 Juli 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1