Binnenland. Voor JCof on JCuis. Gemeenteraad van Texel. TEXEL, 24 JULI 1907. Onder leiding van de heeren D. Daalder en L. J. Kikkert maken heden eenige kinderen een uitstapje naar Amsterdam met het doel een bezoek te brengen aan Artis en 't Panopticum, en iets van de groote wereldstad te zien. De aanvoer van Wolvee, ter markt van Maandag, was verbazend groot voor dezen tijd des jaars. De oorzaak hiervan moet niet onmogelijk gezocht worden in de weinige voorraad gras in de weiden tengevolge het schrale en weinig groei zame weer. Dat de prijzen voor het vee bedongen tot groote aanvoer uitlokte is wel ietwat twijfelachtig; het ver moeden is niet gewaagd dat al het vee niet werd verkocht. Aangevoerd werden 2 Paarden 2 Veulens f 100; 3 Koeien f 125 a f175; 579 Schapen f 20 a f 24,50; 898 Lammeren f 10 a f 13,50. Van 18 tot en met 22 Juli zijn van hier verzonden: 699lammeren, 177 schapen, 8 kalveren, 2 koeien, 2 paarden en 12 varkens. Oosterend, 23 Juli. Tal van personen waren Zaterdag j.l. aanwezig in „Het Wapen van Amsterdam" waaruit bleek, dat men ook hier wenscht een Texel- sche boot voor de Texelaars. De heer Wagemaker heette namens de commissie allen hartelijk welkom en gaf zijn genoegen te kennen over de groote opkomst. In warme woorden, die getuigden van een te verwachten succes, schetste de spreker den toestand van het verkeer tusschen Texel en Helder, zooals die is, en zooals hij, naar spreker hoopt, zal worden. In korte trekken werd herhaald, wat ook elders is gesproken en wat het bekende rapport zegt. Gedurig werd gewezeD op het mogelijke van de over winning ais de Texelaars maar solidair zijn en niet terugtreden wanneer de strijd heftig zal zijn. Dan zal de goudmijn, waaruit de heer Bosman groote winsten verwierf, weldra voor de Texelaars zijn, dan wordt de hypotheek, die op de Reede van Texel rust, weldra afgelost. Gewezen werd op de groote mede werking, die men ook van elders mag ondervinden, op den belangrijken steun van invloedrijke personen Herhaaldelijk werd geapplaudisseerd. Verschillende vragen werden gedaan en beantwoord. De heer G. Dekker vroeg, of ook een gift gegeven kon worden. De voorzitter zei, dat alleen aandeelen genomen kun nen worden, zoo groot men zulks ver kiest, maar Diet hooger dan f 1000. De heer W. D. Bakker wenschte te weten, wanneer het geld er moest zijn. Geantwoord werd dat dit niet juist gezegd kon worden, 't Zal over enkele maan den zijn, wanneer de nieuwe boot ge maakt wordt. Voorloopig denkt men met een huurboot te varen. De heer J. de Jongh zegt, met ver ontwaardiging het ingezonden stukje van Mr. Bosman te hebben gelezen en vraagt of de Commissie er op zal antwoorden De heer Wagemaker betoogt, heele- maal niet verontwaardigd geweest te zijn, omdat het stukje nietszeggend is. Wanneer het woord „onwaar" er niet in stond, zou men zeker zwijgen, nu zal de Commissie den Heer Bosman wellicht vragen het onware te willen aangeven. De heer de Jongh: „Iemand heeft mij gevraagd, wat hij terugkrijgt, als de zaak eens mislukt". De hr. Wagemaker: „Als de Texelaars het willen, kan de zaak niet mislukken. Mocht dit, onverhoopt toch gebeuren, dan kan 't nooit veel kosten, omdat niemand veel geeft en een deel altijd behouden blijft". De heer de JoDgb „Ik zal 't hem zeggen 1" De heer C. G. Kuijper wenscht de medewerking van het Gemeentebestuur voor het verkrijgen van het postvervoer. De heer Wagemaker zegt, dat men er niet om kan vragen vooidat de boot soliede vaart, en dat dan het Bestuur zeker zal meewerkeD. De heer Joh. Eeiman zou gaarne zien dat de dienst op Zondagen zoo beperkt mogelijk was. De voorzitter zegt, dat dit later door de aandeelhouders uitgemaakt moet worden. De heer Flens meent, dat het verkeer op Zondag eerder drukker dan minder zal worden. De heer Wagemaker zegt, dat hij ieders gemoedsbezwaren respecteert, maar dat de Commissie de verantwoordelijkheid van een afdoend antwoord niet mag aan vaarden. Verder werden de lijsten ter teekening aangeboden, waarbij de heer J. Burger opmerkt, dat zeker nog niet iedereen het bedrag zal weten, omdat sommigen er thuis nog over wenschen te spre ken. De heer Wagemaker vraagt zooveel mogelijk handteekeDiDgen als sympathie betuigingen. Wie geen bedrag vermeldt, wordt wel opgezocht, al woont hij ook in het kleinste hutje. Op de lijsten werd geteekend voor ruim 1600, terwijl achter tal van hand- teekeningen nog geen bedrag was inge vuld. De voorzitter zeide dat enkele perso nen ter assisteering van de Commissie dringend noodig waren. Hij noodigde daartoe uit de heeren J. Daalder Dz., J. J. Roeper, Joh. Eelman en IJ. Koppen. De heer Joh. Eelman was niet meer ter vergadering' aanwezig; de overigen verklaarden zich bereid en zullen nog vier personen verzoeken tot afdoening van het voorbereidende werk. Met dank voor de groote belangstel ling en onder het uitspreken van de beste hoop voor de toekomst, werd de vergadering gesloten. Tot Hoofd der school met den bijbel is benoemd de heer Pool, thans te Rockanje. Ten opzichte van de Ongevallenwet hebben verschillende visschers van hier een formulier van staking ingediend, omdat ze geene werkzaamheden op de Zuiderzee meer verrichten, en de vis- scherij daarbuiten niet verzekeringsplich- tig is. Mocht de Noordzee onder de genoemde wet worden opgenomen, of wanneer die visschers Zuiderzee-werk- zaamheden gaan verrichten, zullen ze opnieuw tot het indienen van een for mulier van aangifte gehouden zijn. Hugo de G-root nagevolgd. Uit Veenhuizen schrijft men aan de „Pr. Dr. en Ass. Ct." Een niet onverdienstelijk gevonden navolging van de ontvluchting van Hugo de Groot werd hier gisteren vertoond. Een verpleegde, die zijn werk in het nieuwe 2e Gesticht had, was van plan te ontvluchten. Dit was echter verraden, zoodat de portier bijzonder 'scherp toe zicht hield op de personen, die het ge sticht in en uitgingen. Toen 's middags nu appèl werd gehouden mankeerde de man. Hoe het hem gelukt was het gesticht te verlaten was eeD raadsel, dat spoedig opgelost werd. Er wordt namelijk geregeld water aangevoerd voor de keuken tot het spoelen van groenten enz. Dat water wordt aangebracht in groote tonnen, die op een wagen zijn geplaatst. Geen kans ziende om op eene andere wijze het gesticht te kunnen ver laten, was onze man in een ledige water ton gekropen en had zich zoo het gesticht laten uitrijden. Eenmaal buiten was het natuurlijk maar een kleinigheid om verder te komen. Toen men hem miste had hij natuurlijk reeds lang het „ruime sop" gekozen. Een onderzoek Naar de „Ned. Zee-visscherij- en Han delscour." verneemt, zijn enkele leden der Tweede Kamer voornemens binnen kort met een tweetal kotters een tocht te maken op de Zuiderzee, en wel om na te gaan hoeveel „nestvisch (zout- en zoetwatervisch) met deb kuil" wordt gevangen. Dit voornemen zou in verband staan met de klachten over den achteruitgang van den viscbstand in de Zuiderzee, en met de wenschen die geuit zijn, om bij de wet maatregelen daartegen te nemen. Geen liefhebbers To Stein (Limburg) verzuimde mon op den voor de verkiezing bepaalden dag een voldoend getal candidaten te stellen voor het lidmaatschap van den gemeente raad. Een tweede dag werd voor een nieuwe verkiezing aangewezen, maar ook toen werd geen enkele candidaat opgegeven, zoodat nu den 23 dezer voor de derde maal beproefd zou worden den Raad voltallig te krijgen. Onnoodig werk. Een ingezetene te Delft, die eenige dagen uit de stad ging, gaf de politie daarvan kennis, met het doel een extra oogje op zijn woning te doen houden. Toen nu, op een der laatste avonden de surveilleerenden agent in het buis licht zag, waarschuwde hij het bureau en kreeg hulp om het huis te omsingelen. Met een vlot ging men naar de achter zijde van het huis en juist zou men zich toegaDg verschaffen toen aan de voorzijde de bewoner zijn deur uitging. De man had verzuimd van zijne terugkomst kennis te geven, maar was toch dank baar te ervaren, dat de bewaking zoo goed was. Hij ging er vandoor. Een der arrestanten van het hoofd bureau van politie te Utrecht, de 18- jarige W. A. G. van beroep bakkers knecht, maar in deD regel reclame-wor stelaar in een kermistent is er, naar het „Utr. Dbl." bericht, in geslaagd te ont vluchten. Hij was opgesloten in een vertrek, voorzien van een soort vallicht, afge sloten door een ijzeren bout. Dit beletsel is op raadselachtige wijze uit het plafond losgewerkt, waarmede de weg naar den zolder open lag. Het moet omstreeks 4 uur en dus reeds helder licht geweest zijn, toen de vluchteling werd uitge voerd. Alles ging vrij stil in zijn werk, zoodat de wacht, die beneden in het gebouw vertoeft geen onraad bespeurde. Eenmaal op den zolder zijnde, was het een kleine moeite om enkele pannen uit te lichten en zich door de aldus verkregen opening te wringen. Over de daken heeft hij daarop een goed heenkomen gezocht, maar op welke wijze en langs welken weg is nog niet opge helderd. Ondeugende bengels. Men meldt dit Medemblik aan de N.R.C. Dezer dagen vermaakten zich een vier tal schooljongens, de jongste nauwelijks zoven jaar met vuurtje stoken bij den toren der Hervormde Kerk. Zij schoven een doosje brandende lucifers onder de torendeur en wachten af wat er zou gebeuren. Toen het daarbinnen lustig knapte en knetterde, maakten zij zich uit de voeten zonder iemand te waar schuwen. Gelukkig ontdekten voorbij gangers den dichten ro>k, trapten de torendeur in en bluschten den brand, die al aardige afmetingen begon te krij gen. Veel houtwerk is geheel verkoold. Het is te probeeren. Een ontwikkelde Chinees, die een Europeesche modelboerderij had bezocht met zaakkennis over het daar waarge- nomene sprak, en veel er van bewon derde, maakte volgens de „Paarden vriend"—de volgende critische opmerking die misschien overdenking verdient „Gij Europeanen verwijt ods altijd, dat wij alles verkeerd en tegen het gezonde menschenverstand in beginnen. Maar waarom bindt gij dan uw paarden ver keerd aan „Wat, wij binden onze paarden ver keerd aan vroeg degene, die hem had rondgeleid. „Natuurlijk 1 Gij plaatst ze met den neus naar den muur, zij hebben de oogen in het duister, zien niets van alles wat er gebeurd, hebben voortdurend wan trouwen tegen alles, want zij hooren, herkennen u niet en slaan daarom dik wijls achteruit, wanneer gij ze nadert, kortom, zij maken zich niet met u ver trouwd. „Zij zijn dom en dat komt alleen daarvan, dat gij ze verkeerd aanbindt. Plaats ze, zooals wij bet doen, zoodanig dat ze het licht kunnen aanschouwen, zij zullen u dan leeren kennen, al uwe bewegingen begrijpen u gaarne zien en evenals onze paarden, familaiee en ver standige dieren worden 1" De loarmle in Amerika. Terwijl wy in ons vaderland tegen woordig in de hondsdagen, naar een klein beetje warmte snakken en ons maar steeds niet kunnen voorstellen dat we midden in den zomer zitten, heeft men in New-York nog maar steeds een tegenovergestelde plaag. Vannacht, zoo meldde een telegram van Zondag, uit die stad, is de tempe ratuur nauwelijks beneden de 90 graden gedaald, na den geheelen dag boven de 100 graden te zjjn geweest. De armen hebben vreesnljjk geleden. 's Nachts bleven de parken voor de arme menschen open en duizenden slie pen in het gras, terwijl andereD, even eens ten getale van duizenden, de werven en hoofden bevolkten om een luchtje te scheppen. De paarden op straat vielen telkens neer, ofschoon zij af en toe door brandweerlui werden nat gespoten. Daar is toch ook geen pret aan! Vergoeding naar geioiclit. Mis Stuffiet te Washington weegt op den kop af 398 pond, en is een der gewichtigste leden vau het gezelschap dat onder den naam van „Tentoonstelling van dikke menschen," overal waar het zich laat zien, veel opzien baart, Miss Stuffiet en de slanke clown mr. Sadface ontbrandden voor elkander in teedere liefde. Doch per slot van rekening vond de bruigom de bruid wat te zwaar op de hand en verbrak de verloving. De in den steek gelatene diende tegen mr. Sadface een aanklacht wegens trouwbreuk in en eischte schadevergoeding. Deze laatste werd haar verstrekt, ten bedrage van 796 schillings. Op de vraag, waarom men haar deze zonderlinge som ter hand stelde verklaarde de rechter onder groote hilariteit van het publiek, dat men voor ieder pond dat zij woog 2 shillings had berekend. Laat van uw potplanten nooit water in het schoteltje staan—de aarde zou verzuren maar verwijder het b.v. na een uur. Slechts bij de moerasplanten, als de veel gekweekte Aaronskelk, is dit niet noodig. Men kan de schoteltjes leegen of ook het water door een spons laten opzuigen. Om te voorkomen, dat het onderste deel van den pot in een soort moeras staat, vult men het schoteltje wel voor de helft met fijn grint. Wij zouden aanraden soortgelijke schotel tjes te gebruiken als onder bierglazen; op den bodem heeft men ribvormige verhoo- gingen, welke echter slechts de helft der ruimte tusschen het midden en den rand innemen, zoodat het water niet onder den pot, maar daarneven zich verzamelt. - 2 - .Groote planten, die een pot zouden be hoeven van meer dan ongeveer een halven meter wijdte, plaatst men wegens de breek baarheid van zulk een grooten pot, in kui pen. Men heeft eenvoudige van billijken prijs, maar ook die met snijwerk rijk ver sierd zijn. Die van het Indische teakhout dat ijzersterk en bruin van kleur is, zijn duurzaam en fraai, doch ook kostbaar. Ze worden evenwel ook vervaardigd van eiken en notenhout, welke goedkooper zjjn, ter- wjjl men, minder willende besteden, kuipen van grenenhout kan nemen. Om de duurzaamheid te verhoogen kan men de wanden aan de binnenzijden bran den of verkoolen; twee of drie ijzeren ban den moeten de duigen verbinden. Het uit wendig beschilderen der kuipen hindert niet. Ook bij de kuipen moet zorg gedragen worden, dat het gietwater kan afvloeien, waarom de bodem, naar de doorsnede, van twee, drie of meer gaatjes moet worden voorzien. Indien twee tegenovergestelde duigen van onderen iets langer worden gemaakt, dan kan de lucht onder den bodem doorspelen, waardoor het hout minder spoedig vergaat. OBSERVATOR. I. Onderzoek geloofsbrieuen nieuw benoemde leden. - i - Zaterdag 20 Juli 1907. voorm. IO1/, uur. []oo[] Voorzitter de beer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, één vacature. Secretaris de beer Ruibing. Na opening der vergadering wordt door den voorzitter ccne commissie benoemd, bestaande uit de heeren Keesom, Dros en Langeveld tot onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Voor dat onderzoek wordt de oponbare verga dering even geschorst. Na heropening wordt door den beer Keesom, namens de commissie medegedeeld dat alles in orde is bevonden, zoodat wordt geadviseerd tot toelating. Overeenkomstig dat advies wordt met algc- meone stemmen besloten, de heeren Bakker, Koning en Zijm onthielden zich hierby van stemming. De notulen der vorige vergadering werden thans voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. II. Mededeelingen. Ingekomen sfukken. Hierop deelt de voorzitter mede dat is inge komen van Tl.H. ged. staten dezer provincie do goedkeuring van do af- en overschrijvingen waartoe door den raad in een vorige vergadering werd besloten. Eveneens van het doen van betalingen uit do post onvoorziene uitgaven. Idem verhooging jaarwedde onderwijzers van bijttand met hoofdaclo. Idem kohier Hoofdclykcn omslag.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2