N°. 2075. Donderdag 8 Augustus 1907. 20s'6 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. 27 Juli 3 Aug. „Evenals de Vredesconferentien slechts in een verre nevelachtige toekomst over vele minder stoute illusies heen, aan ver wezenlijking der algemeene vredesidee durven denken en hare werkzaamheid voor alsnog tot veel bescheidener strekking be perken moeten, evenzoo zal de waker, die zal uitzien van den toren van het Vredes paleis, de verwachting niet kunnen hebben, weldra de komst te kunnen aankondigen van den boodschapper van den wereldvrede en zal het daar zetelend Permanente Hof van Arbitrage zich vooralsnog tot taak hebben te denken vooral „recht" de plaats van „willekeur" te doen innemen, in de verschillen der souvereine staten onderling." Aldus vangt de verslaggever der „N.R.C." zjjn verslag aan van de deze week plaats gehad hebbende plechtigeeerste-steenlegging van het Vredespaleis, om daarna te betoogen dat met behoud van de namen die meer betrekking hebben op dingen die nog in de verre toekomst liggen, de menigte voor gelicht moet worden over de beteekenis dier namen. Dat is o.i. zeer juist opge merkt. We weten het nu eenmaal wel de huidige tweede Vredesconferentie en even min een eventueele derde of vierde dezer internationale bijeenkomsten zal ods de begeerde ideale wereldvrede brengen, maar toch zal alles wat er in die richting gedaan wordt medewerken om de naties nader tot elkander te brengen en de volkeren op te voeden tot de groot-menschelijke idee dat het zwaard in de schede behoort te blijven. De eerste steen voor het Vredespaleis is dan gelegd en dat was wel de belangrijkste gebeurtenis der voorbije week, een gebeur tenis niet alleen van nationaal maar tevens van internationaal belang. Straks zal de Vredestempel haar trotsche torens naar den hemel verheffen als een bewijs van den aandrang bij de volkeren naar een vredig samenwonen met elkander. Het vredespaleis moet beschouwd worden als een der eerste vruchten van de Vredes conferenties. Reeds voordat de eerste internationale bijeenkomst gehouden werd, was de arbitrage als middel tot een vreed zame oplossing van geschillen tusschen de naties onderling in practjjk gebracht, maar de eerste Vredesconferentie heeft bereikt het arbitragevraagstuk in een vasten vorm te gieten, door het instellen van het Permanente Hof van Arbitrage, dat straks in het Vredespaleis gezeteld zal zijn. Het vredespaleis zal dus verrijzen, maar zoo vraagt menigeen zich af zal het het in de toekomst ook blijken te zijn een bespotting van de idee wereldvrede inplaats het symbool daarvan? Krupp heeft er nog geen kanon minder om afgeleverd sedert de vredesroep werd gehoord. De scheepswerven hebben do handen vol met de bestellingen van groote slagschepen sedert Engeland zijn „Dreadnought" liet bouwen en met het bouwen van torpedobooten en torpedovernielers. Al de staten wedijveren blijkbaar met elkaar in het zich voor te bereiden voor den oorlog en zelfs wordt in de laatste dagen in Duitschland en Frankrijk alles in het werk gesteld om ook de luchtscheep vaart in dienst te stellen van God Hars. Inderdaad dat zijn feiten die niet te weer spreken zjjn en do heolo vredes beweging schijnbaar tot een bespotting maken. Dat is ook de oorzaak dat zoo menigeen den spot drijft met Vredesconferentie en Vredes paleis, maar toch spelen zij die openlijk in de pers daarvan blijk geven geen onver antwoordelijk spel Zou het niet beter zijn, inplaats het volk tot wantrouwen te wekken tegen alles wat er gedaan wordt om den geesel van den oorlog af te wenden, de massa duidelijk te maken, dat hoewel de wereldvrede nog totde verre toekomstbehoort de onderlinge verhouding van de naties vooral door Vredesconferentie en Hof van Arbitrage zooveel verbeteren kan en dat juist van het volk zelve de beste en krach tigste aandrang kan uitgaan om de regee ringen voort te doen gaan op den inge slagen weg tot het ideaal zal zijn bereikt Laat ons nu eens niet al te pessimis tisch zijn maar met dankbaarheid erken nen dat bij de volkeren een verlangen is naar een vredelievend samenwonen en laat ons verheugd zijn over alles wat door de Regeeringen gedaan wordt, dat verlangen te bevredigen, ook al weten we den dag nog niet dichtbij, dat de zwaarden tot spaden en de spietsen tot sikkels geslagen worden. De voorbije week heeft ook een nationale feestdag gebracht; de verjaardag onzer Koningin-Moeder, 't Is niet noodig hier te herhalen wat het vaderland aan deze edele Vrouwe verschuldigd is, die als Regentesse met liefde en trouw het land bestuurde en onze Vorstin opvoedde tot eene Landsvrouwe waarvoor we dankbaar mogen zijn. Enkele dichtregelen op Haar feestdag ons uit de pen gevloeid mogen hier eene plaats vinden, in de hoop dat ze ook ver tolken de innige gevoelens van gehechtheid en genegenheid onzer lezers voor tiaar wie te eeren een voorrecht mag zijn. Moeder onzer Koninginne, eed'le Vrouwe, ook wij willen, op den dag van Uw verjaren, vroolijke onze wenschen paren, bij de vele. Moog' Vorstinne Neerlands' God U lang nog sparen, Neerlands' volk in breede scharen U zijn lof en hulde brengen, dank en bede samenmengen - - Niet alleen door de eerste steenlegging voor den Vredestempel heeft de voorbije week eenige historische beteekenis gekre gen, maar mede ook door de officieele be grafenis onzer veel gesmade schutterij. In kleinere steden behoorde de dienstdoende schutterij reeds eenigen tijd tot het verleden, maar ook in onze groote steden heeft ze thans het moede hoofd neergelegd. Hier en daar ging het nog met eenig militair vertoon samen en werden de vleklooze vaandels overgedragen aan de gemeente besturen om straks hier en daar in musea een plaatsje te vinden, teneinde het nage slacht heen te wijzen naar de dagen van ouds toen Neerland nog z'n schutterij bezat. De schutterij mag een historische instelling genoemd worden, die tijden heeft gokend van bloei, van waardeering en ver dienste, maar die de jaren onzer heugenis tot weinig meer strekte dan tot spot van Neerlands zonen en ergernis der jonge huis vaders die door 't lot aangewezen waren eenige jaren in de legerscharen te dienen. De schutterij was weinig populair in onze dagen, tenzij dan bij de straatjeugd. De tegenzin van al wat I-Iollandsch is, in ge commandeerd te worden, heeft ook haar parten gespeeld. Een ambitiéuse schutter, die met geestdrift voor Vorstin en Vader land uittrok naar het exersitieveld, moest met een lantaarntje worden gezocht. En een gevolg van zoo weinige ambitie om maar van liefde niet te spreken, waren militaire oefeningen waar geen fut in zat en die de „echte" militairen natuurlijk geenszins bevredigen konden. Maar van de doode niets dan goeds. De schutterij heeft haar laatsten adem uit geblazen is met militaire eer begraven hare asch ruste in vrede. Keizer "Wilhelm heeft zijn uitstapje naar het Noorden volbracht maar voor naar die Heimath terug te keeren wachtte hem nog een ontmoeting met den Czaar aller Russen. Die ontmoeting moet heden (Zaterdag) in de buurt van Swinemunde hebben plaats gehad, zoodat de bijzonderheden daarvan nog niet bekend zijn. De verschillende groote dagbladen hebben zich natuurlijk reeds bij voorbaat verdiept in de reden van deze samenkomst en daarover zijn ze het allen wel eens dat de beide Vorsten niet samenkomen om eens wat over vrouw en kinderen te praten, maar daarentegen staatkundige vraagstukken het onderwerp der besprekingen zullen zijn. Maar wat er nu eigenlijk op het tapijt zou komen, dat was nu maar de vraag. We zullen hier maar niet releveeren wat de bladen als hun meeningen ten beste gaven doch geduldig afwachten tot er omtrent de samen komst wat meer bekend zal zijn. De voorbije week bracht aan Frankrijk heel wat drukte. Allereerst werden daar de verkiezingen gehouden voor de alge meene raden. Over het algemeen werd er nogal druk gestemd, behalve in .de wijn districten waar de kiezers meerendeels thuis bleven. In sommige plaatsen kwam zelfs niet één der kiezers op. Het resultaat der verkiezingen was in het voordeel der republikeinen, waardoor bewezen is dat het volk den republikeinschen regeervorm nog niet moede is. Een geheel andere kwestie bracht echter de Franscbe gemoederen in opschudding. Uit Marokko toch kwamen verontrustende tijdingen. In Casablanca werd de heilige oorlog geproclameerd en een aanval gedaan op de Europeanen waarbij een 5-tal Fran- sche onderdanen het leven lieten. De kruiser „Galilee" die te Tangerlagisdadelijk naar Casablanca opgestoomd om de moor denaars te straffen, terwijl in het moeder land soldaten gereed worden gehouden om naar Marokko getransporteerd te worden. Wat er uit die gebeurtenis nog zal kun nen voortvloeien, wie zal het zeggen. Uit hetgeen er in Marokko voorvalt in de laatste dagen blijkt duidelijk dat er de grootste wanorde heerscht. In geen enkele stad is men veilig. Fez de hoofdstad is ontbloot van troepen en de oproerige pre tendent wacht slechts een gunstige gele genheid er in te trekken. Raisoeli spot met do troepen van den Sultan die uit gezonden zijn om hem gevangen te nemen. En zoo zou men door kunnen gaan. Frankrijk die met Italië door de mogend heden aangewezen is de zaakjes te regelen heeft geen aanlokkelijke en gemakkelijke taak en onwaarschijnlijk is het niet dat er eerst nog meer Europeesch bloed moet vloeien voor er rust in het rumoerige rijk komt. TEXEL, 7 AUGUSTUS 1907. Verg. Holl. M. v. Landb. De verg. van de Holl. M. v. Landb., Zateidagavond in „de Lindeboom" ge houden, mocht niet bogen op groote op komst van leden al met al waren we met ons achttien, om de zaken aftedoen. De Yoorz. opende de verg. met een welkom tot de aanwezigen; daarna wer den de notulen gelezen die met kleine bemerking werden goedgekeurd. Voorlezing wordt gedaan van eene circulaire van de afd. Hoorn, meldende dat door haar het verzoek is gedaan om de alg. verg. in 1908 te Hoorn te houden; daarvoor verzoekt zij de steun der afdeelingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierop volgde mededeeling dat aan de afdeelingen en aan de leden der alg. verg. enz. een Kaart van Texel is toe gezonden met eene begeleidende missive waarin steun wordt verzocht in zake het gedaan verzoek om de alg. verg. in 1908 te Texel te houden. Van de be doelde missive wordt voorlezing gedaan. De toezending van eenige foto's aan de afdeelingen, voor ditzelfde doel, waar toe reeds vroeger werd besloten, kwam vervolgens ter sprake. De foto's kunnen echter (wel wat laat voor dit doel) niet voor 15 Aug. gereed zijn. Aan die foto's zal ook eene begeleidende circ. worden toegevoegd als toelichting op de foto's, tevens zal daarin worden herinnerd aan de reeds toegezonden missive en ook nog de aandacht worden gevestigd op ver schillende aangelegenheden welke in deze van belang kunnen worden geacht; in dien geest werd besloten na voorlezing en bespreking van het concept voor een desbetreffende circulaire. Mededeeling werd gedaan dat de voor genomen inzending van wolvee naar de tentoonstelling te 's Gravenhage moet achterwege blijven, aangezien, naar men weet, die rubriek ook van het programma is geschrapt tengevolge het heerschend mond- en klauwzeer. Tot afgevaardigde naar de alg verg. werd benoemd de heer Dr. Wagemaker; tot plaatsvervanger de Voorz., de heer H. W. Keesom. De reeds vroeger bepaalde rammen- keuring zal worden gehouden 28 Aug. Bij die gelegenheid zou tevens worden gehouden de vóórkeuring van 't wolvee voor de tentoonstelling bestemd. Aan gezien die inzending en daarmede ook de vóórkeuring is vervallen, wenscht het bestuur tegelijk met de rammenkeuring eene keuring te doen plaats hebben van fokschapen; hiertoe wordt besloten. Er zullen worden gevraagd 3 rubrieken, alslammeren, jarige en oudere schapen; voor iedere rubriek worden beschikbaar gesteld 3 prijzenf 5,00, f 2,50 en een prijs van 't bestuur. (Men vleit zich dat zoowel de voor de tentoonstelling aan- gegevene dieren alsook andere zullen mededingen en alzoo eene mooie collectie zal tegenwoordig zyn.) Hebben wij goed verstaan dan zal in een der landbouw bladen dit bekend worden gemaakt en worden gewezen op de gelegenheid tot aankoop van het vee. Voor deze rubriek werden tot keur meesters benoemd de heeren Jb S.Keijser P. Koning en G. Witte. Tot plaatsver vangers de heeren Jb. Jb. Roeper, Jb. Kikkert P.Pz. en H. W. Keesom. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O O O o o o O O o o o

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1