N°* 2076, Zondag 11 Augustus 1907. 208te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 zilveren broche, gevonden in de Parkstraat, 1 jas, achtergelaten in het logement „de Ver gulde Kikkert", 1 wandelstok, 1 knipmes gevonden op het Schildereind. Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelezen het Provinciaal Blad van 1907, no. 75; Brengen ter openbare kennis le. dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekkiDg bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft, in dit na jaar zullen gehouden worden op 10 October e. k. v.m. te Schagen, n.m. op Wielingen, op 11 Oct. e.k. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer, op 12 October e.k. v.m. op Texel, n.m. op Terschelling. 2e. dat tot deze keuringen worden toe- gelaten alle hengsten, die tenminste 21/» jaar oud zijn. 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schrifte lijke en onderteekende aaDgifte te zenden aan den Secretaris der provinciale rege- lings-commissie (den Hr. W. Teengs te Alkmaar) met opgave van a. naam en woonplaats van den eige naar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek nummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moeders zijde en naam en woonplaats van den fokker 4e. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij do commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden secretaris stort 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten, door den secre taris der rcgelings-commissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel deü 9 Augustus 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RlflBING, Secretaris. TEXEL, 10 AUGUSTUS 1907. De strijd welke aanstaande is. Met deze weinige woorden is zeker afdoende geschetst de gelegenheid tot vervoer van Texel naar Helder en van Helder naar Texel, met aanvang van 15 Augustus aanstaande. Wat ten deze alzoo is voorgevallen, gesproken en geschied, hebben wij voor zoover ons bekend was in onze Courant gemeld, wat meer de rondte doet of heeft gedaan in andere bladen, vindt vermoedelijk zijn grond in „bij geruchte vernomen," althans bereikte ons niet officieel en werd daarom door ons niet publiek gemaakt. De annonces in dit nummer op deze aangelegenheid betrekking hebbend, zijn officieel, en men zal daaruit kunnen op maken hoedanig de strijd zal wezen. Want een strijd zal bet zijn, een strijd op leven en dood zouden sommigen het noemen, wij willen het liever Doemen een strijd van bestaan of niet bestaan voor beide partijen. Er is een bittere smaak aan hetgeen nu aanstaande is, laten wij eens even releveeren Door eene commissie uit de burgerij werd op grond van klachten eene con ferentie verzocht en gehouden met de directie van de bestaande bootdienst. Ter sprake werd gebracht verschillende klachten de dienst betreffende en ver zocht om daarin tegemoet te komen. Wij zullen die klachten niet allen herhalen, evenmin de eischen welke werden gesteld, men heeft dat alles kunnen lezen in ons nummer van Don derdag 11 Juli j.l. Wij bepalen ons voorhands tot het tarief voor het personenvervoer, dat als volgt werd gewenscht lste kajuit Retour f 0,80 - Enkele reis 0,50 2de kajuit Retour f 0,50 Enkele reis 0,35 Die eisch meende de Directie der boot niet te knnnen inwilligen en zij bepaalde er zich toe dat van af 15 Juni Retour- biljetten zouden worden ingevoerd (een maand geldig) lste kajuit f 1, 2de kajuit f 0,60. - Met die concessie werd geen genoegen genomen en besloten werd om de onder handelingen aftebreken en te trachten zelve een boot in de vaart te brengen. Wat daarna alzoo is geschied kan weinigen onbekend zijn: vergaderingen werden gehouden en krachtig werd op gewekt om zich in deze eensgezind te verklaren, ten einde door eigen kracht datgene te bekomen wat van andere zijde niet kon worden verkregen. En het resultaat van die bemoeiingen Wij lezen het in de aankondiging, officieel, in de „Oprechte Haarlemsche Courant" van Woensdag 8 dezer, dat, „aanvangende 15 Augustus 1907 een stoombootdienst zal worden geopend tus- schen Texel en het Nieuwediep." Daarbij wordt medegedeeld de uren van vertrek en aankomst, zoomede het personentavief, (geheel correct) hetzelfde tarief als aan de Directie der bestaande Stoombootdienst werd gevraagd, n.l.: le kajuit Retour f 0,80. Enkele reis 0,50. 2e kajuit Retour f 0,50. Enkele reis 0,30. Of de nieuwe onderneming volgens dit tarief de dienst naar behooren zal kunnen uitoefenen en volhouden, is een kwestie waarin wij ons niet zullen ver diepen, doch dat 't een moeielijke en zware strijd zal wezen tegen de bestaande dienst, die dit offer niet meende te kunnen brengen (niettegenstaande zij bevoorrecht is met eene beteekenende toelage voor het overbrengen der post), is wel te denken. Groote bevoorrechting in het vervoer van personen en goederen moet de nieuwe oudernoming ten deel yailen om den strijd togen de bestaande dienst aangebonden, vol te houden, en daartoe is bij elke gelegenheid opgewekt iederen Texelaar die iets voelt voor deze stoute onderneming. Toont je solidair, was de pit, die stak in iedere redevoering, welke werd ge houden, toont je solidair als de strijd daar is. Die strijd is aanstaande, reeds met eenige dagen, en dan zal het moeten blijken of er solidariteit op Texel bestaat, of Toontje solidair is gezond en krachtig, of wel een verwaterd misselijk product. Wij wenschen het eerste en wij wen- schen dat te meer nu de bestaande stoombootdienst blijkens de aankondiging van een enorme prijsverlaging voor het personentarief 't op „haren en snaren" zet om de klandisie welke zij heeft te behouden. Het is haar recht op deze wijze de concurrentie het hoofd te bieden, maar het geeft te denken: immers, is het mogelijk dit tarief toetepassen, dan geeft de directie er mede te kennen dat we voor dezen nog al geducht en meer dan erg zijn geplukt en zou 't een verdiende straf zijn indien de gunst zich naar de nieuwe onderneming keerde. Moet op dat tarief met schade worden gevaren, dan is concurrentie op zulke wijze niet zeer verstandig, omdat op den duur dat tarief niet zal kunnen worden bestendigd, en het ieder in het oog moet springen dat deze wijze van doen er slechts op is aangelegd om den stoutmoedige die zich durfde te verzetten, te straffen en ten onder te brengen, ten einde meester van het terrein te blijven. Door ieder zal dat worden doorzien en de gevolgen er van worden bedacht. Voor de nieuwe onderneming zal de strijd er niet gemakkelijker op worden, doch ook: 'tzou kunnen gebeuren dat op grond van het boven aangehaalde, zelfs lauwen zich tegen de oude directie keerden. Hoe het zij, de strijd zal worden aan gevangen en toontje solidair zal in den komenden strijd een krachtig woordje moeten meepraten, wil men de nieuwe onderneming niet het onderspit zien delven. Over teleurstelling. Teleurstellingen blijven niet uit in het menschelijk leven, dat ondervinden we allen op onze beurt. Dat ondervond ook de heer K. bij het tochtje dat hij in de vacantie met eenige scholieren naar Amsterdam maakte, in zake het bijpassen voor het gebruik maken van den sneltrein, dat een ge duchte kneep aan de portemonnaie gaf. Gelukkig, 't is met een sisser afgeloopen. Naar de heer K. ons mededeelde werd naar aanleiding van de door hem inge diende reclame, door de Spoorwegmaat schappij beslist, dat het door hem te veel betaalde zal worden gerestitueerd. Een mooie oplossing. In anderen vorm was het een teleur stelling voor de schoolkinderen der le, 2e en 3e klasse, dat Woensdagmiddag het tochtje naar de Koog niet kon plaats hebben. Die teleurstelling bezorgde de natuur, welke na 'n enkele mooie dag zich maar steeds weder grimmig toont. Wij kunnen evenwel mededeelen dat die teleurstelling op een of andere mooie dag wel in gunstigen zin zal worden opgelost. Geduld maar! De heer J. H. Kuijper, van hier, thans onderwijzer te Beverwijk, behaalde den 7 dezer te 's Gravenhage acte voor de Fransche taal 1. o. Be nieuwe stuivers. Zooals reeds gemeld, is 's Rijksmunt thans druk bezig 'met het slaan van de lang gewachte nieuwe stuivers, waarvan de eerste aanmunting zes millioen stuks bedraagt, en die aanvankelijk in de zui delijke provincies in omloop worden ge bracht om te zien hoe zij zich tegen de Belgische stuivers zullen houden. De bedoeling bij het ontwerpen van dit nieuwe muntstuk is vooral geweest een kenmerkend onderscheid met het zilvergeld, en wel bijzonderlijk met het kwartje, te bereiken. Eerst na jarenlange proefnemingen is er tot het thans uitge voerde type besloten. Het metaalgehalte van het nieuwe stuiverstuk bestaat, evenals dat van den Belgischen zuiver uit 75 procent koper en 25 procent nikkei. De doorsnede bedraagt 18 m.M. dat is 1 m.M. kleiner dan het kwartje, terwijl het anderhalf maal zoo dik is. Voorts is ter ken merking, en mede om de gravure tegen afslijten te beschermen, de rand om de nieuwe stuivers veel breeder dan wij aan onze munten gewend zijn, en boven dien glad gehouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel gemak kelijk van ander geld te herkennen zijn, en de klank verschilt evenzeer aanmer kelijk met dien van de zilveren munten. Verzet. De meeste landbouwers te Zoeterwoide en omliggende gemeenten kunnen zich nog altijd maar zeer slecht schikken in de strenge bewaking der van mond- en klauwzeer verdachte hoeven en weilanden. Dit openbaart zich vooral in verzet tegen de militie, die tot bewaking is geroepen. Zoo moet Zondagavond onder Stomp- wijk een huzaar, die langs een weiland surveilleerde, door eenige burgers gemo lesteerd zijn. De man sprong op zijn paard over de sloot en moet, naar het gerucht loopt, van daar hebben geschoten. De betrokken burgemeesters doen een nader onderzoek. Een der aanvallers moet, hoewel niet gevaarlijk, getroffen zijn. Een prijzig beestje. Men meldt aan „De Tel.", dat de heer Geersen te Woerden tevergeefs f 5000 heeft geboden voor het sportpaard „Bertha Emil", toebehoorende van den heer W. A. P. F. L. de Leve te Wildervank. Zegt liet voort! Opoe. Speenhof heeft ter propa ganda voor den Bond voor Staatspen- sionneering het onderstaande versje afgestaan Opoe had d'r heele leven Voor de kinderen gesjouwd. Al d'r jongens en d'r meisjes Waren na elkaar getrouwd. Toen is opoe in gaan wonen Bij d'r jongste lieveling, En daar wachte ze geduldig, Tot ze naar 't kerkhof ging. In 't begin was opoe alles, Ieder was haar aangenaam, 't Warmste hoekje bij de kachel, 't Mooiste plaatsje voor 't raam. Maar toen opoe's spaarbankboekje Heelemaal was afgezet, En toen Opoe lam ging worden, Moest ze 's middags vroeg naar bed. Eerst moest opoe naar de keuken, Had d'r lieveling gezeid. Toen moest opoe naar den zolder In de bedstee van de meid. Maanden lag ze daar te suffen, Niemand had meer medelij Tot de kleine meid kwam vragen, Waarom opoe niks meer zei. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederlakd 45 Cts. Naar Amerika on andere lauden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1