Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Advertentiën INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten ADYERTENTIËN. worden. De planten lijden hier natuurlijk veel onder en brengen slechts de helft van het aantal vruchten voort, die zij anders zouden opleveren. Zoolang het bladvuur zich tot de plant beperkt, heelt de komkommer er geen hinder van maar erger is 't als 't bladvuur de vrucht zelve aantast, want dan blijft zij klein en vertoont bruine vlekken, hoewel er dan aan de plant zelve niets te bespeu ren is. Waarschijnlijk hebben de planten dezo ziekte te danken aan het koude voorjaar want opmerkelijk is het, dat later ge zette planten van de ziekte niets weten. Tot nog toe is het niet gelukt een middel ter genezing van 't bladvuur te vinden. omdat de eieren op de harde korst niet gemakkelijk tot ontwikkeling komen. Toch gelukt dit nog dikwijls op vochtige plaatsen, in kleine spleetjes of oneffen heden van de korst. De eieren der kaasvlieg zijn zeer klein en met het bloote oog nauwelijks waar neembaar. Reeds na 24 uren vertoont zich leven dat door de rustelooze bewe gelijkheid in de kaas dringt. Bij gun- stigen voedingsbodem zijn ze reeds in 10 a 12 dagen ingepopt en spoedig daarop onstaat de vlieg die haar arbeid opnieuw aanvangt. Het beste middel tegen vligen is zin delijkheid en zorgvuldige behandeling der kaas, daarnaast ventilatie en lage temperaturen. Oudeschild, 9 Aug. Hen is voornemens ter gelegenheid van Koninginne verjaar dag, op den avond van 31 Aug. a.s. een feestelijke bijeenkomst te houden in „de Zeven Provinciën". De leden der rede rijkerskamer T.a.v.e.n.u hebben hun medewerking toegezegd, zoodat 't wel een gezellige avond belooft te worden. Wat nog 't aantrekkelijke van den voorgenomen feestavond verhoogt is 't plan, om de netto opbrengst ten voordeele van de Koningin Wilhelmina Bewaar school te doen strekken. Monden klauiozeer Hoe licht de besmetting wordt over gebracht blijkt uit de vermoedelijke oor zaak van het eerste ziektegeval aan den Amsteldijk, onder Amsterdam. Dit geval deed zich voor op een boerderij, waar in vele weken geen nieuw vee was aangekocht en de beesten bij mogelijk heid niet konden in aanraking geweest zijn met door de ziekte aangetaste koeien. Bij nasporing door den controleerenden veearts echter bleek, dat juist tien dagen vóór mond- en klauwzeer geconstateerd werd, een koopman höt aangetaste dier onderzocht had, met het oog op aankoop. Vermoedelijk heeft die koopman te voren zieke koeien op dezelfde wijze behandeld en smetstof meegedragen. Dit eene besmettingsgeval heeft de infecjp van de geheele streek tenge volge gehad 1 Welke maatregelen worden genomen om de epidemie te keeren De vertegenwoordiger van den vee- artsenijkundigen dienst, die ons te woord stond aldus het „Hbld." klaagde over de geringe medewerking, die van de vee houders wordt ondervonden. Fatalistisch als boeren zijn, verkeeren zij vaak in de meening „als 't komen moet, krijgen wij 't toch In plaats van alles in het werk te stellen om hun vee te vrijwaren van een ziekte, die hun toch ook een gevoe lige schade in de beurs toebrengt, ver- waarloozen zij de meest elementaire voorzorgen, ja, werken niet zeidon de besmetting in de hand. Als ze „'t toch moeten krijgen" hebben zij maar liever dat hun vee spoedig besmet wordt, des te eerder zijn zij weer van de ziekte af. Gemoedelijk laten zij hun beesten grazen op weistukken naast die, waar besmet vee geplaatst is, en hen drinken uit dezelfde sloot. Liever thans mond en klauwzeer dan over eenige maanden, wanneer het weer nat en guur wordt en vooral het klauwzeer den koeien veel ongemak bezorgt. De kans op een fatalen afloop is zeer gering, maar de slepende gevolgen der ziekte kunnen van ern- stigen aard zijn en tot sterfte der dieren aanleiding geven. Men ziet daarom de boeren, wel verre van een poging aan te wenden geheel van mond- en klauwzeer verschoond te blijven, met eenig ongeduld uitzien naar het eerste geval onder hun vee, opdat ze toch vooral niet in het ongunstige seizoen aan de beurt zullen komen Tegen zoo'n domheid strijdt iedere maatregel vergeefs 1 Het einde is dan ook nog niet te zien en berustend sprak onze zegsman als zijn meening uit. „Vóór den winter komen we ernietaf!" Een nieuw gevaar. In Friesland breidt het miltvuur zich onder het rundvee uit, ondanks alle maatregelen. Nu is weer de ziekte ge constateerd onder het vee van den heer Myra te Jorwerd. Een koe stierf reeds. (Ass. Crt.) Voor vijf Gulden Door zekeren 3. B. te Assen, is door bemiddeling van eenige stadgenooten afstand gedaan van zijn 11-jarige dochter. Het kind zal onderdak vinden en opge voed worden bij een kinderloos gezin in eene andere plaats, om het aan de ver dorven omgeving te ontrukken en aldus te behouden voor de maatschappij. Hoe weinig de vader het belang van zjjn kind begrijpt en hoe noodig het was hier in te grijpen, kan blijken uit het feit, dat hij er nog een extraatje uit heeft geslagen en eerst na ontvangst van f5,— tot afstand geneigd was. Bladvuur. De tuinders te Zoetermeer-Zegwaart, Berkel en omstreken lijden veel schade doordat hun komkormnerplanten aange tast zijn door het bladvuur, aldus meldt men aan het „R. Nbld." Deze ziekte breidt zich onder de planten snel uit en doet de blaren bruingeel en gevlekt „Dordsche" straatjongens. De „Dordr. Crt." schrijft Reeds meermalen is erop gewezen, dat de vreemdelingen in Dordrecht vaak lastig worden gevallen. Dit is niet ge noeg af te keuren en strenge maatregelen zijn daarvoor noodig. Maar wat dezer dagen is gebeurd loopt de spuigaten uit en zal den naam van onzen stad in het buitenland veel schade doen. Een heer en dame, Engelschen, logee- reude in hotel Bellevue, hadden in een roeiboot in de Yoorstraatshaven geschil derd. Toen ze na afloop met de boot de Wijnbrug passeerden, wierp de lieve straatjeugd met steenen en spuwde op de vreemdelingen. In hun hotel verklaarden de gasten door deze ergerlijke bejegingen zoo zeer te zijn verstoord, dat ze niet langer te Dordrecht willen vertoeven. Wat een Engelsche krozeboom al niet opbrengen kan! Bij den heer J. Krijnen, op de Poort, te Leeuwen, heeft men van één zoo'n boom 147 Engelsche mandjes gevuld, die 160 gulden hebben opgebracht. („N. R- Ct.«) Drankbestrijding. De Nederlandsche Onderwijzers Propa- gandaclub (voor drankbestrijding) krijgt een regeeringssubsidie van f 1200 plus f 500, uitsluitend voor de „alcohol-cur sussen". Schadelijk bij kooponschadelijk in gebruik. Te Hengelo is iemand aangehouden uit Almelo, die zich uitgaf voor een zoon van het „Staphorster boertje". Hij verkocht tegen vooruitbetaling geneesmiddelen, die niet geleverd werden. Een icel wat huiveringwekkend bericht. Er is een eigenaardige vennootsshap opgericht, „De eerste fabriek der wereld van kisten ter beveiliging tegen de ge volgen van schijndood, gevestigd te 's Hage, te Haarlem en te Heemstede." Aan de beschrijving in het prospectus is het volgende ontleend In de kist is een electrische accumu latorverlichting aangebracht, die bij het sluiten, dus bij het opbrengen van het deksel, wordt ontstoken en dan zes dagen en zes nachten achtereen brandt. Verder zijn in de kist twee handgrepen of kruk ken, onder onmiddelijk bereik van den wellicht schijndoode. Een lichte trekkende beweging aan één, of aan beide hand grepen opent een aan het hoofdeinde aangebrachte automatisch slot, dat het deksel gesloten houdt. Op het oogenblik van ontsluiten wordt het deksel met kracht naar het voeten einde afgeschoven door een uitsluitend voor dat doel vervaardigde spiraalveer, die aaD het voeteneinde der kist aan den binnenkant van het deksel is be vestigd. De inliggende verkrijgt dus onmiddelijk de gevorderde lucht en kan zonder iemands hulp de kist verlaten. De vliegen! Wjj zijn weer in het jaargetijde daarin de vagebondeerende, klaploopende vliegen hun baldadigheid oefenen. De gewone kamervlieg zoekt de zoe tigheden en wil ook gaarne vertoeven in melk- en kaaslokalen. Afgezien van haar lastigheid en ver mtreinigende eigen schappen is zij tamelijk onschuldig, zij legt haar eieren niet op kaasproducten. Anders stdat het met de kaasvlieg. Deze is kleiner, glimmend zwi rt en vlug in haar bewegingen. Men vindt ze slechts daar waar kaas rijpt, maar daar is ze ook niet weg te slaan. Bij harde kaas is zij niet zoo gevaarlijk als bij zachte, Geachte Redactie. Mag ik u beleefd verzoeken mij een plaatsje af te staan voor het onderstaande. TEXELAREN, Zooals u natuurlijk allen bekend is, zal 15 Augustus a. s. de nieuwe stoomboot- dienst zijn intrede doen. Daar het natuurlijk niet mogelijk was om in den kortem tijd van af het oogenblik dat de relaties met den heer Bosman zijn afgebroken een nieuwe eigen boot in de vaart te brengen, moeten wij ons voorloopig tevreden stellen met een solide zeewaardige huurboot. Het tarief voor personenvervoer hebben we gesteld op den prijs, zooals we destijds aan den heer Bosman hebben gevraagd, terwijl voor goederenvervoer een billijk tarief zal worden berekend. Hoewel de heer Bosman ons vroeger ver zekerde, dat de dienst met zoo'n laag tarief onmogelijk naar behooren kon worden waargenomen, zal door de directie Bosman thans een veel lager tarief worden ingesteld. De oorzaak van deze verlaging is echter niet te zoeken inhet feit, dat de heer Bosman eindelijk tot inzicht is gekomen dat zijn tarieven steeds veel te hoog zijn geweest en hij te veel misbruik heeft gemaakt van zijn monopolie, doch alleen daarin, dat hij alle middelen in het werk zal stellen om dezen dienst van bescheiden afmetingen" (zie ingezonden stuk Texelsche Courant, dato 13 Juli) voor zich zelf te behouden en de nieuwe Texelsche Onder neming ten gronde te richten. De verlaging der tarieven is alleen een lokaas voor de goedgeloovige menschen, die meenen dat nu eindelijk eens een stap in de goede richting door den heer Bosman zal worden gedaan. Zij, die zich echter door dit lokaas laten verleiden, die geloof zullen slaan aan de schitterende beloften die reeds zijn gedaan en misschien nog zullen worden gedaan, zullen later zien hoe onvoorzichtig zij zijn geweest en beslist berouw hebben (doch te laat) over hun kortzichtigheid. Laat ieder Texelaar dus bedenken, dat z\jn eigen belang het belang van zijn 'medeburgers en dat van de geheele gemeente, het noodzakelijk maakt dat de nieuwe „Texelsche Onder neming" in alle opzichten gesteund moet worden. Laat ieder begrijpen, dat het voordeel wat hij meent te behalen, met gebruik te maken van de boot der firma Bosman, slechts denkbeeldig is, want dat dit voordeel later met rente op rente zal moeten terugbetaald worden als eenmaal de firma Bosman den strjjd mocht hebben gewonnen. De firma Bosman heeft de macht van het kapitaal, "doch Texel ue macnt van het" Jiecht. De firma Bosman zal de concurrentie lang kunnen volhouden en alleen de tal rijkheid van de deelname kan ons tot de overwinning voeren. Laat een ieder daarom zijn eigen belang begrijpen, laat niemand zich laten verleiden door een betrekkelijk gering voordeel, dat van zeer korten duur zal zjjn, doch laten we allen de handen in elkaar slaan om te trachten ons doel te bereiken, nl. ons aller onderneming te doen zegevieren. Ieder rechtgeaard Texelaar, die aan het belang, het algemeen belang van zijn omgeving wil medewerken mag alleen van zjjn eigen boot gebruik maken. Dus Texelaars, laat ieder zijn woord ge stand doen en ons met de daad bewijzen de sympathie ons tot nu toe toegezegd en verleend. Namens de geheele Commissie, ADR. WAGEMAKER. Dinsdag 6 Aug. 1907. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig met kennisgeving do heoron J. Jonkman en K. R. Bakker. Na opening der vergadering wordon do notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het onlangs ingekomen verzoek van Mojuffr Al, A. Hillenius om verlenging van ziekteverlof tot 15 Sept. wordt toegestaan. In de tijdelijke vervulling der betrekking van onderwijzeres, zal getracht worden te voorzien. Ingekomen een verzoek van den heer C. Keemink, Hoofd der School, om eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 1 October a.s. wegens benoeming tot Hoofd der School voor M. U. L. O. te "Workum. Het ontslag wordt verleend tegen 1 November. Door Burgom. en "Weth. zal eene oproeping voor sollicitanten geschie den. Goedgekeurd worden de Gemeente rekening en de rekening van het Burg. Armbestuur, die vanaf 25 Juli ter visie hebben gelegen. Gemeenterekening, ontvangst f 14076,975 uitgaaf 18895,36 Batig saldo f 181,616 Rekening Burg, Armbestuur sluit met een nadeelig saldo van f 41,41, Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Vergadering wordt daarna gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 3 Aug, tot en met 9 Aug. 1907. Geboren: Diemvertje, dv. Dirk Keijser en Alartje Lap (Kuitersplaats) Overleden: Job Kortenhoeven, oud 47 jaai, geh. m. Cornelia Knol (Eierland) Klaas krijnen, oud 53 jaar, weduwn. van Anke Schagen (Oudeschild). Zondag 11 Augustus HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Met. Vaal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's Av. half 7 ds. \V. Bronneger Onnekes, pred. te Ursem. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Den Hoorn. Vm. 10 u. ds. Scherpenhuysen Leiden, 9 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd 52 Stieren f78,— a f256,—; 81 Kalf- en Melkkoeien f 162 a i 273: 43 Varekoeien f 125 a f 217; 175 Vette Ossen en Koeien i 169af 307; 67 Kalveren (vette) f48 af 91 39 Kalveren (magere) f 8,a f 16, Graskalveren f a f Overhouders f ,00 a f ,00, 652 Lammeren f 16,a f 23,—: 802 Schapen (vette) f 22,— af 30. 405 Schapen (weide) f 17 a f 21; 301 Magere Varkens f 16- - a f 35, Vette Varkens a ct. per K.G.; 202 Biggen f 4,f 9, Schagen, 8 Aug. Aangevoerd: 9 Paarden f 65,a f 180, Veulens f a 1 0, 15 Geldekoeien f 140 a 1 240 75 Vette Koeien 1 170 a f300; 45 Kalfkoeier f 170,a f 275 40 Nuchtere Kalveren f 9 af 21,00; 460 Schapen (vette) f 25.— af 33.00; 240 lammeren f 13,f 20, 20 Varkens f 13,— a f 15; 53 Vette VarkenB 44 a 49 cent per kg. 100 Biggen f 7 a f 11, Boter f 1,00 a f 1,10 per K.G. Kipeieren f 3,25 a 1 3.75 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De Heer en Mevrouw DROS-Keijser hebben het genoegen u kennis te geven van de geboorte van huane dochter ELISABETH COllINE. Amersfoort7-8-07. Getrouwd J. OTTO, Wecluivnaar v.C.A. Blom, EN I'. A. BOM, die, mede namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Krimpen a/d IJssol7 Amsterdam, Aug' (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2