N°. 2077, Donderdag 15 Augustus 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADYE RTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. 3 Aug, 10 Aug. De komkommertijd moge voor heel wat onzer bevoorrechte lezers en lezeressen de aangenaamste tijd zijn van het geheele jaar, omdat hij voor hen de lang verbeide vacantie met al haar genoegens brengt, voor ons, krantmenschen is hij dat zeker niet. Vooral hun, die iederen dag hun lezers wat nieuws moeten brengen, hoewel er op de wereldmarkt zoo goed als niets voorvalt, een omstandigheid waarmee „getrouwe lezers" al heel weinig rekening plegen te houden wordt het leven wel lastig gemaakt en kost het heel wat hoofd breken hun journalistiek aanzien op te houden. Geen wonder, dat dan ook in de voorbije week, waarin zoo weinig belang rijks voorviel, het weinige wat dan nog de aandacht trok, waartoe in de eerste plaats de Marokkaansche kwestie en de Keizers samenkomst te Swinemunde behooren van a. tot z. eenige malen uitgeplozen werd. Vooral het nieuws uit eigen Vaderland was bijzonder schraal en als er geen Vredesconferentie was die af en toe een droog verslag vermocht te geveD zouden heel wat Vaderlandsche journalisten met de handen in het haar hebben gezeten. Maar we zouden toch nog iets vergeten want er was nog één onderwerp dat de moeite van het bespreken waardig werd gekeurd, n,l. dat betreffende de luchtscheep vaart. Het onderwerp moge al niet zoo heel nieuw zijn, nu het luchtvaartvraag- stuk in de laatste dagen een nieuwe phase is ingetreden, gaf het aanleiding tot beschou wingen die in menigerlei opzicht nieuw kunnen heeten en ontegenzeggelijk nadere aandacht verdienen. Waarom ook wij in ons overzicht er het een en ander van wenschen te zeggen. Eindelijk na lang onderzoek V6el moeite en ten koste van menschenlevens heeft het menschelijk vernuft weer een mooie overwinning behaald, mooi als overwinning, zeker, maar die in haar gevolgen niet alleen vérstrekkend doch bovendien ontzaggelijk ernstig en rampzalig kan worden. Het vraagstuk van de bestuurbaarheid der luchtballon is opgelost en dat beteekent voor de toekomst een verandering in de wijze van oorlogvoeren die in een woord verschrikkelijk zal kunnen zijn. De eerste bestuurbare luchtballons toch zijn begroet als moderne oorlogsmiddelen en de tijd ljj kt niet ver dat gansche vloten van luchtoor logschepen de wolken zullen bezeilen en het terrein van den oorlog verplaatst zal worden van land en zee naar hoogere ge westen, wat de oorlog zelve zooveel te verschrikkelijker zal maken. De heer A. E. Rambolde, luit. ter zee, die van het vraagstuk der luchtscheepvaart blijkbaar een bijzondere studie heeft gemaakt wijdde aan do nieuwe uitvinding en hare mogelijke gevolgen een uitvoerige beschou wing in de „N. R. C." en daaruit blijkt maar al te zeer hoe ontzaggelijk de gevolgen kunnen zijn. Volgens de mededeelingen van dezen schrijver bezit het nieuwe Fran sche luchtschip „le Patrio" een strijdkracht van 3717 K.G., kan bemand worden met 7 personen en 280 K.G. springstoffen mee omhoog nemen. De snelheid is grooter dan een gewoon oorlogschip, terwijl de kosten betrekkelijk gering zijn in verhouding tot een kruiser of ander oorlogsbodems. In de plaats van 1 slagschip zullen 160 lucht schepen van 't type „le Patrio" kunnen worden gebouwd. Een slagschip is bemand met 900 koppen voor „le Patrie" is 3 man voldoende. Klippen, onderzeesche mijnen, ondiepten en alles wat gevaarlijk voor een zeevaartuig is, heeft voor het luchtschip geen beteekenis. Door het neerstrooien van bommen zullen eenige luchtschepen een heele vloot op zee kunnen vernietigen en zelf volkomen veilig zijn en bij een oorlog te land zullen terreinhoogten of verster kingen al heel weinig tegen hun vernie tigende macht vermogen. In 't kort, de schrijver komt tot de con clusie dat Nederland maar op moet houden met oorlogschepen bouwen en het voltooien der Hollandsche waterlinie maar daarentegen luchtoorlogschepen behoort aan te schaffen. Ook acht schrijver de uitwerking van dit schrikwekkend oorlogswapen zoo ver schrikkelijk dat de Vredesconferentie ten opzichte dezer monsters maar geen bepa lingen moet maken, daar zij door hun alles overtreffende uitwerking de voornaamste waarborgen voor den vrede zullen zijn. De schrijver meent dat 't de monschen ten slotte te gek zal worden als paleizen kerken, archieven, departementen, arsenalen kruitmagazijnen enz. elk oogenblik gevaar loopen te worden vernield. Met 1907-her- sens althans kan iemand zich kwalijk voor stellen dat de mensehen zich aan dergelijke toestanden kunnen aanpassen. Of dit laatste nu wel opgaat moet worden betwijfeld. Zonder oorlogschepen in de lucht is de oorlog steeds evengoed iets afschuwelijks in de oogen van ieder wel denkend mensch en toch behooren de oor logen ook in onze dagen nog niet tot het verleden. —o—o—o De ontmoeting tusschen den Duitschen Keizer en den Czaar aller Russen heeft plaats gehad en is zonder eenig incident afgeloopen. Waar „Vadertje" op het vaste land weinig plekjes heeft waar hij zich veilig kan gevoelen is het begrijpelijk dat de ontmoeting plaats had op de blauwe wateren der zee, onder de veilige hoede van bijna de geheele Duitsche vloot. De beide Staatshoofden hebben het zich dan ook zoo aangenaam mogelijk gemaakt en naar gemeld werd kenmerkte Je samen komst zich door groote hartelijkheid. Op de „Standart" en de „Deutschland" werden over en weer feestmaaltijden gegeven en de beide monarchen staken elkander menige veer op den hoed. Ter afwisseling werd een groote roeiwedstrijd gehouden en zelfs een kinomatografische voorstelling moest dienen om den tjjd zoo genoeglijk mogelijk heen te doen vlieden. Maar overigens valt er ook al weinig van te vertellen, w7ant wat er tusschen do beide vorsten besproken is en welke plannen er gemaakt zijn, daar over verneemt men niets. Hetzelfde moet gezegd worden van de besprekingen die minister von Bulow die Keizer Wilhelm vergezelde en minister Iswolky de rechterhand van den Czaar want hoewel een Duitsch blad wist te vertellen van grooto eenstemmigheid tusschen beide Staatslieden inzake de huidige staatkunde, het fijne van de zaak zal wel niemand te weten komen. Toch mag uit de hartelijkheid waarvan de ontmoeting blijk gaf afgeleid worden, dat de toestand tusschen beide rijken zeer vriendschappelijk is en daar dit samenkomen dor beide Staatshoofden voorafging aan de spoedig plaats hebbende ontmoeting tus schen Keizor Wilhelm met Koning Eduard, welke ontmoeting tusschen oom on neef beschouwd moet worden als een bewijs van wederzij dsche verzoening, is het niet te veel gewaagd te veronderstellen dat de politieke hemel thans helder is. Daarin wordt men nog versterkt als men in aan merking neemt dat „oom" ook zal samen komen met Keizer Franz Jopeph. Want ontegenzeggelijk, de zonkant dezer verschil lende ontmoetingen moet zijn dat de souvereinen door persoonlijk verkeer, de verschillen die er mochten bestaan uit den weg zullen ruimen. oo o— 't Was mede inzonderheid Marokko, dat in de voorbije week onze aandacht vragen kwam. Men herinnert zich wat er in de laatste dagen is voorgevallen. In Casa blanca hebben een aantal fanatieke Kabijlen een aanval gedaan op de Europeanen, waar door een aantal w. o. een 5-tal Franschen het leven verloor. Thans hebben in die stad de kanonnen gesproken. De Fransche consul had de hulp van den kruiser „Galilee" ingeroepen maar toen deze Maandagmorgen haar man netjes wilde doen landen werden ze door een talrijke troep Marokkanen onder vuur genomen en het gevolg was natuurlijk dat de stad gebombardeerd werd. De Spaansche kruiser „Du Chaylo" kwam de „Galilee" een handje helpen en de balsturige Marok kanen waren nu gauw tot rede gebracht, voorzoover ze niet op het slagveld bleven. Intusschen zijn nu ook meerdere oorlogs schepen aangekomen en is de stad door 3000 man troepen bezet, zijn de Marok. kaansche soldaten die deelgenomen hebben aan het gevecht tegen de Franschen geboeid naar het consulaat gebracht en is voor het oogenblik de rust in de stad hersteld. Casablanca is een der grootste haven steden van Marokko, na Tanger de eerste in rang en bloei. De stad is gelegen aan een vlakken open inham met een niet zeer gedekte en diepe rede, welke zelfs groote schepen toegang geeft. Hooge muren om geven de stad die 25000 zielen telt, waar van bijna 20000 Marokkanen. Van de andere inwoners zijn er 400 christenen de overige joden. Frankrijk heeft de zaak met forsche hand beredderd en het is niet onwaarschijnlijk dat het bombardement een kalmeerenden invloed zal hebben op de andere oproerige stammen. Ook de Mogendheden kunnen zich naar het schijnt met het optreden der Franschen wel vereenigen en zelfs de Mulha zond den Franschen bevelhebber een bedankje. Zou dit misschien de aanvang zijn van het herstellen der orde Id Marokko waar over in Algericas reeds zoo lang en breed gesproken is Nu het wordt tijd dat de Augiusstal eindelijk eens gereinigd wordt, maar er is nog veel te doen voor de atmos- pheer zuiver is. TEXEL, 14 AUGUSTUS 1907. De Markt. Wederom een grooten aanvoer van Wolvee kenmerkte Maandag de markt, 't Houdt maar vol, je zoudt willen vragen van waar komen ze? üe waar scheen nog al gewild ook, althans al zeer vlug werden lammeren naar de haven vervoerd voor verder transport. Aangevoerd: 27 paarden f 175 af350; 21 veulens f115 a f150; 3 koeien f145 a f 175; 5 n. kalveren f 14 a f 16,50; 574 schapen f21 a f 24,75; 560 lammeren f 13 a f 14,50; 9 biggen f 10 a f 12. Een toclitje naar de Koog. Het aan de kinderen der le, 2e, en 3e klasse toegezegde tochtje naar de Koog, heeft Maandagmiddag plaats gehad; 't was dus nog in de vacantietijd. Wij zouden vermoeden dat het juist daarom nu nog maar plaats vond, want erg behagelijk liet het weer zich niet aanzien. Behoudens een enkel buitje bleef 't gelukkig droog, wel wat winderig, maar bij en in de duinen is toch al spoedig een luw plekje te vinden, en de kinderen, och, die lachen er om, al waait het volgens ouderen wel wat erg. De zee is er te mooier om, als de golven zoo hoog over elkander komen aanrollen en dat doet de pret niet minder zijn. Als vrij zeker mogen we wel aan nemen dat de kinderen genoegen hebben gehad. Aan goed toezicht ontbrak het niet, evenmin aan nocdige versnapering. De conclusie kan dus wel zijn„de kin deren hebben een prettige middag ge had." Daarmede is dan het doel bereikt. Aan allen, die zich hiervoor intresseerden een woord van dank. De kinderen der beide bewaarscholen die niet van de partij waren geweest, werd Dinsdagmorgen eenige versnapering aangeboden. De nieuwe Stoombootdienst. Morgen, dat is Donderdag 15 Aug. zal de nieuwe Texelsche stoombootdienst in functie treden. De uren van vertrek zijn bekend, even zoo de tarieven; wij voegen er slechts dit aan toe: „Vaar wel!" Oudeschild, 13 Aug. Hedonnamiddag, liep hier binnen de schroefboot „Baron Rengers" met de Texelsche kleuren in top. De boot ziet er goed uit en schijnt flink te zijn ingericht. Vele belangstellenden kwamen aan boord een kijkje nemen en de kajuiten en verdere inrichting bezichtigen. Oosterend, 13 Aug. Zondagmorgen kwam de visscher B. alhier, tot de ont dekking dat zijn palingkaar met den geheelen inhoud was-verdwenen. Daar het touw afgesneden is, wordt aan diefstal gedacht. De kaar bevatte de vangst van twee weken, verkregen met poeren en uit fuiken. Het verlies voor den armen visscher is belangrijk. Er wordt onderzoek gedaan. Vlieland. In de maand Juli werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1743,97 terugbetaald 890,— Het laatst uitgegeven boekje was No. 294. Willem had astigmatismus. Het hoofd een er school kwam op den inval de oogen der kinderen door een oogarts te laten onderzoeken. Dit ge beurde en de ouders van die kinderen wier oogen niet in orde waren, kregen hiervan bericht. Zoo schreef het hoofd aan den vader van Willie Jansen: „Weledele Heer. Hierbij deel ik u mede, dat uw zoon Willem leekenen vertoont van astigmatismus, waarop zeer gelet moet worden. Hoogachtend Willie's vader antwoordde „Weled. Heer. Ik heb niet precies begrepen wat er nu weer met Willie is, maar ik heb hem er goed van langs gegeven; u kan het morgenochtend nog eens over doen. Hoogachtend Wij betwijfelen of het zal helpen. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l"nden met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Adve/rtentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1