N° 2079 Donderdag 22 Augustus 1907. 20sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 24 Augustus 1907, des vóórmiddags tö IC/a uren in de daarvoor bestemde zaal ten Kaadhuize dezer Ge meente. Texel, den 20 Augustus 1907. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen: NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers in werke- ljjken dienst. De Burgemeester vau Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zjjn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst wor den opgeroepen Lich ïlamen en Voorn. Dag van ting. der Verlofganger opkomst 1900 Gerrit Blom 7 Oct. 1907 Dirk Boon Hendrik Kuip Dirk Pereboom 1902 Johan Roeper 2 Sept. 1907 4e Reg. Vest.-Art. I i. !der Hendrik Visser 3e Reg. Inf. Middelburg Gerardus Johannes Witte 9 Auke Knol 9 1904 Cornelis List 9 Willem Burger 9 Willem van Heerwaarden 9 10 Reg. Inf. Helder Jan Wuis 9 Gren. en Jagers, 's-Gravenh. Pieter Huizinga 16 le Reg. Veld-Art. Utrecht. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voor zien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomon voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet moge lijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen hot Rijk woonplaats hebben, behoe ven hun reis niet eerder aan te vangen dan op deu dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroopenen zich voor hun vertrok naar het korps, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en pas8agebiljettea en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers in wier zakboekje aan wezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs, stellen hun zakboekje ter hand aan den stations beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, en behooren er op indachtig te zijn, dat hen het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hen gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Het is noodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de ver lofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f0,25. Het is niet noo dig dit daggeld ter Gemeentesecretaiie te vragen; aan hem, die het in zijne woon plaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongeze gelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Be treft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige oproeping in werkelij ken dienst door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met een oDgeze- gelde en niet-gelegaliseerde verklaring wor den volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe ver strekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst, in wer kelij ken dienst, daar de openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kost winnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelij ken dienst, of van eene geldelijke vergoeding, wordt aan geraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noo- d 7 Y eascht men alleen voor eene gel delijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongetran- keerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecre tarie, eiken werkdag. Texel, den 19 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Van week tof week 10 Aug, 17 Aug. Van noord en zuid, oost en west, uit de verschillende deelen van Europa zijn ze gekomen in de voorbije week „de zonen van 't oude volk" naar onze gastvrije residentie waar nevens het Vredescongres thans ook residoert het VUIe Zionisten-congres. Al is er niet een ridderzaal ter hunner be schikking gesteld, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, vinden de Zionisten een goede gelegenheid hun wen- schen en idealen uiteen te zetten en de lijnen scherper aan te duiden waarlangs de arbeid van het Zionisme tot het gewenschte doel moet worden gebracht. De Zionisti sche beweging is in de laatste jaren ook in ons land niet geheel meer onbekend maar toch is de veronderstelling zeker niet gewaagd, dat menigeen onzer lezers er weinig van afweet. En waar het steeds zijn goede zijde heeft acht te geven op de verschillende verschijn selen en bewegingen in onzen veelbewogen tijd kan het ongetwijfeld oók voor onze niet-Israëlitische lezers zijn nut hebben, over de Zionistische beweging, waarvan het belangrijke Zionisten-congres dat dezer dagen in den Haag wordt gehouden, een gevolg is, hier een en ander te zeggen. Het Israëlitische volk heeft een geschie denis die eeuwen oud en daar bij met geen andere te vergelijken is, een geschie denis van roem en majesteit maar waarin ook gesproken wordt van rouw en tranen en grievende vernedering. Wie kent niet deze geschiedenisWie weet niet van Israels glorietijdperk toen het zijn eigen Vaderland en eigen Vorsten bezat! Eeuwen lang is het schoone Palestina het erfdeel hunner vaderen geweest en de wereldge schiedenis heeft de namen en daden van hun machtige Richteren en Koningen door alle eeuwen heen bewaard. Wie herinnert zich niet een Koning David die van een voudige herdersknaap geroepen werd het volk der Joden te regeeren en al de vol keren rondom het Palestinische rijk tot onderwerping te brengen, of een Koning Salomo die Israels Jahoya een tempel stichtte zoo machtig schoon en zoo grootsch als wij ons moeilijk kunnen voorstellen'? Maar, wie weet ook niet, dat na het glorie tijdperk een tijd is gekomen van verval en vernedering, hoe de machtige Koningen van Babel, Israels zelfstandigheid vernie tigden en later de Romeinen, die bijna de geheele wereld aan zich hadden onder worpen, ook de Joodsche natie in hun ijzeren vuisten verpletterden. En wie ook is het niet bekend dat in het jaar 70 onzer jaar telling, toen de Joden voor het laatst nog een heldhaftige doch roekelooze poging waagden het juk der Romeinsche tyrannie af te schudden, de heilige stad, Jeruzalem verwoest, de schoone tempel aan de vlam men prijsgegeven en Israël uit het land der vaderen verdreven werd om in het vervolg als vreemdelingen te leven onder vreemde volkeren? Bijna 19 eeuwen heeft het Joodsche volk reeds onder vreemd dak geleefd, maar toch heeft het steeds zijn nationaliteit weten te bewaren, zoodat waar men ook is, men overal den Jood terugvindt en hem uit alle andere volkeren erkent. Nog doolt Israel rond maar is het wonder dat onder 'hen die zoozeer hun nationaliteit wisten te bewaren en hun verleden kennen, velen gevonden worden in wier harten nog altijd de hoop leeft, dat ze eenmaal zullen terug- keeren naar het land hunner vaderen, dat zij nog steeds beschouwen als hun erfdeel waarop zij in de eerste plaats recht hebben Die gedachte heeft de stoot gegeven aan de oprichters van een internationale ver- eeniging, waarvan de leden zich Zionisten noemen. Palestina teruggaan de Joden, is het devies. Palestina moet weder het centrum Worden van de Joodsche gemeen schap in de toekomst. En voor dat doel maken de Zionisten propaganda onder hun geloofsgenooten. En wel is hun taak geen gemakkelijke, want niet alleen ontmoeten ze ook bij hunne geloofsgenooten nog tegenkanting, maar ook is het geenszins uitgesloten dat hun plan bij de Mogend heden moeilijkheden ondervindt, maar toch gaan zij voortdurend voort hun wenschen te propageeren in de hoop de bestrijders eenmaal te zullen overtuigen, en dat de beschaafde wereld eindelijk uit een oogpunt van recht en belang de Zionistische beweging zal steunen, De Zionisten hebben in het Bazeler pro gram neergelegd de wijze waarop zij hun doel wenschen te bereiken. Dat program luidt Het Zionisme streeft voor het Joodsche volk naar de vestiging van een publiek rechterlijke gewaarborgde woonplaats in Palestina. Ter bereiking van dit doel stelt het zich de volgende middelen voor: lo. De doelbewuste bevordering der kolo nisatie van Palestina door Joodsche land bouwers, handwerkslieden en nijveren 2o. De organisatie en samenvatting van het geheele Joodsche volk door daartoe opgerichte plaatselijke en algemeene ver- eenigingen in overeenstemming met de landswetten 3o. De versterking en bevordering van het Joodsche zelfbewustzijn en het natio naliteitsgevoel 4o. Voorbereidende maatregelen tot ver krijging van de toestemming der regeeringen die noodig zijn het doel van het Zionisme te bereiken. In bovenstaand program is het doel van de Zionisten weergegeven maar nu zijn er onder hen een tweetal stroomingen omtrent het middel om dat doel te bereiken. De eene partij wil geleidelijk met de kolonisatie van Palestina beginnen om met name uit de onderdrukte geloofsgenooten in Oost-Europa een Joodsche gemeenschaps kern te stichten in het land der vaderen de andere partij wil het geheele Joodsche volk eerst organiseeren om daarna een beroep te doen op den Sultan van Turkije en op de medewerking der mogendheden. Op het huidige congres zal over de beide richtingen nader gesproken worden in de hoop dat er een samenstemming tot stand zal komen. Het congres heeft zich reeds met de zaak bezig gehouden en de volgende week zal opnieuw worden vergaderd, —o—o—o— Te Amsterdam is j.l. Woensdag geopend de internationale tentoonstelling van Am bachtswerktuigen uitgaande van de Maat schappij van Nijverheid. De openingsrede werd gehouden door den heer Tutein Nol- thenius en als de plaatsruimte ons zulks toeliet zouden we voor die rede gaarne een plaatsje in ons overzicht inruimen, omdat de heer Nolthenius inderdaad op overtuigende wijze het nut dezer tentoon stelling wist aan te duiden. Inderdaad, naar wat de bladen cr van vertellen moet deze tentoonstelling dan ook alleszins de aandacht waard zijn. In de worsteling van het klein bedrijf tegen het machtige grootbedrijf is het van het grootste belang dat het klein bedrijf de beschikking heeft over de middelen, die het in die worsteling boven kan houden en voor ondergang zal TEXELSCHE COURANT. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Installatie nieuwbenoemd lid (de heer 3. S. Dijt.) III Benoeming uan een Wethouder. IV Vaststelling rekening fllgem. Arm bestuur, dienst 1906. V Idem gemeenterekening ouer het jaar 1906. VI Aanbieding gemeentebegrooting uoor het jaar 1908. VII Benoeming uan een onderwijzer aan de o. I. school te den Burg. VIII Aanuragen dispensatie uan bepalin gen der bouwuerordening. IX Verzoeken om afschrijuing uan H. 0. X Wijziging bouw- en woninguerord. XI Vassstelling suppletoir kohier H. O., uoor het jaar 1907. XII Voorstel B. en W. tot het bouwen uan een onderwijzerswoning te Ooster end en uaststelling uan bestek en tee- kening. j) 1)1) ft Dl) tl it D tl It 2

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1