N° 2080a Zondag 25 Augustus 1907, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers in werke- lijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Miiitiewet 1901, in werkelijken dienst wor den opgeroepen: 1900 Gerrit Blom 7 Oct. 1907 ïj Dirk Boon Hendrik Kuip Dirk Pereboom 1902 Johan Roeper 2 Sept. 1907 4e Reg. Vest.-Art. Helder Hendrik Visser 2 3e Reg. Inf.Middelburg Gerardus Johannes Witte 9 Auke Knol 9 1904 Cornells List 9 Willem Burger 9 Willem van Heerwaarden 9 10 Reg. Inf. Helder Jan Wuis 9 Gren. en Jagers, 's-Gravenh. Pioter Huizinga 16 le Reg. Veld-Art. Utrecht. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voor zien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet moge lijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoe ven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich vcor hun vertrek naar het korps, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten on tot het desgewenscht in ontvangst nemen vah daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers in wier zakboekje aan wezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoorbewijs, stellen hun zakboekje ter hand aan den stations beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, en behooren er op indachtig te zijD, dat hen het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hen gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Het is hoodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de ver lofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van fü,25. Het is niet noo dig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragen; aan hem, die het in zijne woon plaats niet heelt ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongeze- geldo verklaring is algogeven, dan kan doze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie wordon ingeleverd. Be- trolt het verlofgangers, aan wie, in verband met eon vorige oproeping in werkelijken dienst door donzelfden geneoskundige reeds ceno verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongozo- gelde en niet-gelegaliseerde verklaring wor den volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe ver strekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere op roeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst, in wer kelijken dienst, daar de openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kost winnerschap, vermcenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst, of van eene geldelijke vergoeding, wordt aan geraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ODgeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noo dig Wenscht men alleen voor eene gel delijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefran- keerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecre tarie, eiken werkdag. Texel, den 19 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. MOND- en KLAUWZEER. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat het met ingang van 20 Aug. 1907 verboden is herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks (dus ook uit Texel) te vervoeren naar een kriDg omvattende I. Noord-Brabant, met uitzondering van de gemeente Willemstad, Tijnaart, en Heiningen en Made en Driemmelen. II. Het gedeelte van Gelderland ten Oosten van de spoorlijn Utrecht-'s Her togenbosch III. De eilanden Goedereede, Over- vlakkee en Tiengemeten IY. Zeeland. V. Friesland. VI. Overijssel. YH. Groningen. VIII. Drenthe. IX. Limburg. b. dat vorenbedoeld verbod geene betrekking heeft op den doorvoer per spoor, zonder overlading, in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens c. dat in bijzondere gevallen van bet verbod afwijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in de provincie, binnen welke de plaats van bestemming gelegen is. Texel, den 23 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 tabak- zakje, geyonden in de Nieuwstraat. TEXEL, 24 AUGUSTUS 1907. Vooruitgang. De Koog badplaats. Wat, voor nog korten tijd geleden, menigeen de schouders deed ophalen wat weder anderen een medelijdende glimlach ontlokte is tot waarheid ge worden: do Koog werd badplaats; dat leerde den voorbijgeganen zomer, dat leert ook nu nog lederen dag. De stoute onderneming van den heer Flens, om daar op een der duinen een Hotel te doen bouwen (een bedenkelijk risico volgens velen) maakte van de Koog nog zoo direct geen badplaats, doch was gelegenheid bieden tot goed onder komen, aan hen, die in de frissche vrije lucht aan de zee, eenigen tijd wenschen te vertoeven. En van die gelegenheid, het doet ons genoegen dit te mogen constateeren, wordt veelvuldig gebruik gemaakt, zoo zelfs, dat meermalen moeielijk een ver trekje in dat Hotel is te bemachtigen door hen die eenigen tijd aan het Noord zeestrand wenschen te vertoeven, en dat nu maakt de Koog tot badplaats. Zooiets teekent't is geen zomer om op te snoeven, 't blijft nog zeer de vraag of het zoo aanlokkelijk is zich te ver lustigen in de golven der Noordzee, en niettegenstaande die ongunstige voor waarden is toch voortdurend het Strand- hotel aan Texel's noordkust gevuld met gasten, waarvan velen hun verblijf aldaar met eenige dagen verlengen. Men roemt de nette gelegenheid, men roemt hoogelijk de comfortabele bedie ning, maar ook roemt men als om strijd het aangenaam verblijf aan deze bad plaats in wording. Mogen velen er vinden wat zij zoeken: gezondheid, rust en levenskracht. Wij wenschen den ondernemer gaarne „geluk" met den gunstigen uitslag op zijn pogen, waarvan hij nog veel genoegen en veel voordeel zal mogen beleven. In strijd met de bewering van meer dan een, dat Texel zich nimmer als badplaats zal leenen, ziet men de eerste bescheiden poging daartoe alreeds met goeden uitslag bekroond. De gasten blijven niet weg, doch melden zich in grooter getale aan dan kan worden geplaatst. Het dagelijksch bezoek dat aan een badplaats zooveel levendigheid geeft, blijft ook hier niet achterwege, niet slechts Texel levert daarvoor het contingent, doch ook van Helder en meer andere plaatsen werken bezoekers er toe mede om aan het Noordzeestrand eene gezellige drukte te weeg te brengen. Dat is geen fantasie, dat is nuchtere werkelijkheid, waarvan men zich meer malen kan overtuigen. En dat alreeds bij deze eerste poging en in den zomer van 1907, die toch waarlijk niet zoo'n gunstig renommé heeftHoe zal het kunnen wezen wanneer een volgend jaar ons een zomer brengt als die van 1906? toen men dag aan dag, ja zelfs wel menige nacht in de open lucht kon doorbrengen. Inderdaad, we beleven voor Texel een merkwaardigen tijdAlom ziet men verbetering en verfraaiing van- of nieuwe gebouwen verrijzen, getuigen van wel vaart; nieuwe ondernemingen als de hierboven genoemde gelegenheid aan de Koog, een Gasfabriek aan den Burg en de poging voor eene eigene stoomboot- dienst, getuigen van energie; 't zijn zoo vele bewijzen dat op Texel nog veel te doen was. Doch ook, en daarop mogen wij zeker wel de aandacht vestigen, 'tkan tevens eene vingerwijzing zijn dat nog meer wordt geëischt, nog meer moet worden gedaan, om met den geest van vooruit gang gelijken tred te houden. Het particulier initiatief heeft zich alreeds krachtig doen gelden, de resul taten er van doen veel verwachten; - moge dat eene aansporing zijn voor allen die iets vermogen, om mede te werken op elk gebied wat tot meerderen voor uitgang kan strekben, voor den goeden naam en bloei van Texel. Bezorge ons de toekomst veel -o In den polder Eierland op Texel, zoo luidt een bericht in een der bladen, is een afdeeling opgericht van de Noord- Hollandsche varkensfokvereeniging. Ben Hoorn, 22 Aug. Deze week is door de Vereeniging „Ons Belang" in den P. H. polder eene aanbesteding ge houden van kunstmeststoffen. Bij de opening der inschrijvingsbiljetten bleek de laagste inschrijver te zijn de firma Dros Co. te den Burg. Aan deze heeren werd dan ook de levering gegund. Oosterend, 23 Aug. Be Visscherij- vereeniging „Betracht het Goede" heeft eene vergadering gehouden ter bespreking van drie zaken. Vooreerst wachtte op afdoening een kwestieus punt over het geven van schadevergoeding voor verzuimden tijd aan personen die op 25 en 26 Januari j.l. redders waren van menschen en schuiten uit het ijs. Nadat men elkander eens flink had gezegd waar het op stond, deelden de redders mede, geen vergoeding te erlangen, waarmede de zaak spoedig ten einde was, en met een woord van dank voor het edelmoedige van de baan gleed. Ten tweede werd besproken het wen- schelijke van betere bennis in zake zee vonden, daar hieromtrent bij de visschers verschillende meeningen bestaan. Gaarne wil men weten, hoe men heeft te han delen tegenover ambtenaars en strand vonders. Verschillende artikels uit het Wetboek van Koophandel werden voor gelezen, doch ook deze bevredigden niet voldoende. Besloten werd daarom, dat de Vereeniging zfch zal wenden tot deskundigen, opdat in dit opzicht meerder licht verkregen worde. Ten derde deed zich de vraag voor, of het wenschelijk is, een Vereeniging te stichten tot ouderlingen steun bij verliezen van of averijen aan vaartuigen, zooals die eerder belichaamd was in de Vereeniging „Helpt Elkander." Bijna alle aanwezigen verklaarden zich voor eene dergelijke vereeniging. Bereids werden vijf personen gekozen voor het voorbereidende werk, n.l. de heeren C A. Timmer, R. Vlaming, M. Timmer, C. J. Brouwer en B. P. Vlaming, terwijl het bestuur van B. h. G., zoo noodig, advies zal geven. De vergadering werd gehouden in het Cafe Duinker en was matig goed bezocht. Vijf garnalenvisschers van hier zijn wat nimmer gebeurde, den geheelen zomer door visschende gebleven, en over het resultaat is men wel tevreden. Toch varieëren de prijzen zeer, daar men soms den eenen dag 3 of 4 cent per KG. kan markten en enkele dagen later weer 20 a 30 cents, een enkele maal nog hooger. De grintweg naar Oost laat nog steeds op zich wachten en het pad ver keert hier en daar in ongunstigen toestand. Vooral bij donkere avonden is het onbe trouwbaar. Toch vreest men, dat deze toestand den winter nog zal moeten door duren tot groot ongerief van velen. Oudeschild, 23 Aug. Sedert een paar dagen wordt door het personeel der school eene inzameling bij de ingezetenen gehouden, om daaruit ter .gelegenheid van Koninginne-verjaardag een feestje aan de schooljeugd te bereiden. Voor dit doel klopt men hier nooit vruchteloos aan bij de ingezetenen. Men is ook reeds bezig om de schooljeugd toepasse lijke liedjes te laten leeren. 't Ligt in de bedoeling alleen feest te vieren met de kinderen der openbare school. Aan de kleuters der bewaar school wordt met Sint Niklaas telkens eene verrassing bereid. TEXELSCHE COURANT. L'ch-j Namenen Voorn. Dag van tins;. der Verlofganger opkomst

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1