INGEZONDEN STUKKEN. Voor JCof en JCuis. UIT DEN GEMEENTERAAD. In de heden ((Zaterdag 24 Aug.) ge houden vergadering van den werd het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. S. Dijt geïnstalleerd. Tot Wethouder werd benoemd de heer J. S. Dijt. Voor onderwijzer te den Burg (vacature Tigchelaar) werd nog geen benoeming gedaan. Besloten werd tot den bouw van eene onderwijzerswoning te Oosterend. Van de ingekomen stukken vermelden wij dat van den heer Wagemaker, als ondernemer van den Nieuwen Texelschen Stoombootdienst, om van gemeentewege voor hem of voor de vereeniging welke zal wordeu gevormd voor genoemden dienst, zich aansprakelijk te stellen voor mogelijk verlies gedurende den tijd dat de concurrentie duurt en voor hoogstens f 5000 per jaar, (het bedrag dat de maat schappij Alkmaar Packet voor 't vervoer der post ontvangt). Aangezien de dienst door vrijwel alle Texelaars wordt ge steund, meent adressant dit verzoek met vertrouwen te mogen doen. Wordt gesteld in handen van B en W om preadyies. Van den heer van der Zee, concessi onaris van de gasfabriek, was ingekomen het bericht dat op 3 L Aug. a.s. die fabriek zal worden geopend en de straatlantaarns zullen worden aangestoken. De raad wordt verder uitgenoodigd bij de opening tegenwoordig te zijn. Oude munten. Bij het afbreken van oude huisjes, behoorende en grenzende aan het Mercula Weeshuis te Brieile, heeft men bij het opbreking der fundeering gevonden een collectie oude munten en penningen, waarbij 6 gouden en 106 zilveren. Van sommige zijn de jaartellen 1573 tot 1575 reeds zichtbaar, bevens een portret van Philips. het nieuice stuiverstuk. In verschillende bladen is een bericht opgenomen dat het nieuwe nikkel stui verstuk voorloopig alléén in het Zuiden van ons land in omloop zou worden gebracht en dat het vanaf 2 September bij den betaalmeester te Roermond ver krijgbaar zou zijn. Naar men van wel ingelichte zijde verneemt, zal het echter van af genoemden datum bij iederen betaalmeester verkrijgbaar zijn. Nog bijtijds gered. Toen Dinsdagmorgen de Schilder Wirds werkzaam was voor een perceelj in de Admiraal van Ghentstraat te Utrecht, trok het zijn aandacht, dat uit de boven verdieping van het huis op den hoek van de Mich. Adr. de Ruijterstraat No. 30, bewoond door de familie Meinke, voortdurend een dikke rook naar buiten drong. Toen deze aanhield, stelde W. een onderzoek inhet was hem echter niet mogelijk de eerste étage to bereiken, het geheele portaal en de trap waren reeds met rook gevuld. De heer W. haalde daarop een ladder en wist zich door opschuiving der ramen toegang te verschaffen. Het bleek toen, dat op de voorkamer brand was uitgebroken, door het kantelen van een lichtje op den schoorsteen, ten gevolge waarvan bedde- goed, waarop een kindje lag te slapen, vlam had gevat. De kleine kon nog ét-intijds in veiligheid worden gebracht. Ernstig ongeluk. Hedenmiddag (Woensdag) heelt op het terrein van „Zorgvliet", te's Gravenhage een ernstig ongeluk plaats gehad Waar schijnlijk door het breken van straaldraad is de totonkoepe), waarin tijdens de plechtigheid van de eerste-steen-legging voor het Vredespaleis muziek werd uitgevoerd, bij het amoveeren ingestort. 5 Werklieden werden onder het puin bedolven. Eén hunner is reeds overleden, de 4 anderen werden nog levend van onder het puin te voorschijn gebrachttwee hunner waren echter zéér ernstig levens gevaarlijk gewond. Fietsongeluk Een 65-jarige heer ts Oldenzaal was MaandagDamiddag op den straatweg Oldenzaal Denekamp bezig fietsen te leeren, toen hg eensklaps viel en dood werd opgenomen. Waarom 't ook niet aan jonge personen overgelaten Een voorbehoedmiddel? Uit Westzaan schrijft men aan het „N. v. d. D" Te Westzaan breidt zich het mond en klauwzeer stpeds uit. Dat ,dit voor de veehouders een groote schade is, laat zich begrijpen. Hier doet zich het eigen aardig feit voor, dat deze ziekte zich alleen vertoont bij boeren, die de melk verkoopen aan de melkfabriek of uitventen dus geen kaas of boter maken. De boeren die zelf kazen, hebben hij hun vee geen last van deze ziekte. De oorzaak hiervan is, volgens eenige ervaren boeren, dat de kaasboeren de pekel voeren aan de koeien, en dit scheeu een uitstekend middel tegen mond en klauwzeer te zijn. Een oude boer vertelde mij, dat bij zijn vee nog nooit deze ziekte was uitgebroken, en op mijn vraag, wat hij dacht dat daarvan de oor zaak wss, vertelde hij mij, dat hij ge regeld brokken zout in het land bracht, waaraan het vee met gr; agte likt. Ik weet niet, of op andere plaatsen, waar deze ziekte is uitgebroken zich dezelfde verschijnselen voordoen, ik weet ook niet of het zout nu als een voorbe hoedmiddel moet worden beschouwd, maar mij dunkt, het belang voor het geheele land is te groot, om hier niet de noodige aandacht aan te schenken. De Red. van de „Telegraaf" teekent hierbij aan Ongerijmd is de bewering niet, want voor jaren zijn er al proeven genomen, om door het laten drinken van carbol- en salicylzuren het mond- en klauwzeer te bestrijden. Volgens sommigen zou de ziekteverwekkende bacil daardoor gedood worden. Wie weet wat h6t zout vermag? Beleggingen op het Grootboek. Een inzender wijst er in de „N. R Crt." op, dat ook inschrijvingen op het Grootboek der N. W. S, aan verlies onderhevig kunnen zijn en raadt daarom met allen aandrang ouders, voogden, erflaters en executeurs testamentair aan om daarop geen gelden te beleggen. Hij schrijft „Een contante som van f 1328,78 in 1904 gestort, is kort geloden terugbe taald metf 1069,25. Inmijn geval waren de kinderen, over wie ik toeziende voogd was en ten behoeve van wie de belegging had plaats gehad overleden. Doch neem eens aan dat de kinderen nog in leven waren geweest en de uitkeering aan hen had moeten geschieden met f 1069,25 of 20 procent minder dan de erflater voor hen had bestemd en achtergelaten 1 En dat, waar men zich ter wille van de dus geheeten soliditeit der belegging, met een uiterst lage rente tevreden had gesteld. „Ik vind het eenvoudig een ongerijmd heid dat de Wetgever een vorm van beleggen voor minderjarige kinderen voorschrijft, die, getuige bovenstaand geval, bij een lage rente, in onzekerheid menig: erkend onzekere beleggingswijze verre overtreft. Een vorm van beleggen, die soliede mag heeten, maar het tevens mogelijk maakt om in korten tijd, bij een terugloopenden koers, 20 pet. op het geld te verspelen. En waar een onwillekeurig verlies van 20 pet. mogelijk is, waarom zou daar geen verlies van 30, 40 van 50 pet. en meer mogelijk zijn! De Wetgever regelt tot in bijzon- derheden de zekerheid van den eigendom der minderjarige kinderenedoch schrijft tevens een wijze van beleggen voor, die wegens haar al te gemakkelijke koers verandering eiken gezonden waarborg mist. Vandaar mijn waarschuwing. In het belang der minderjarige kinderen". Ongeluk op het Hollandsche diep 1 Dinsdagmiddag, omstreeks 37a uur, had op het Hollandfech Diep een ernstig ongeluk plaats Twee officieren en twee miliciens van d9n torpedodienst van het fort De Ruiter wilden met een zeilboot van Numans- dorp terugkeeren. Door een hevigen rukwind sloeg de zeilboot echter om, midden op het Hollandsche Diep. Üe tramboot „Numansdorp", kapitein J. Klootwijk, het ongeluk gewaar wordende toog op redding uit en smaakte het ge noegen de twee officieren te redden. De beide miliciens waren reeds in de diepte verdwenen. Hun lijken zijn nog niet gevischt. Uit 't Westland. Wie moppert tegen den winterschen zomer, niet de tuinder, althans in de laatste dagen niet, nu er flinke regen buien zijn losgekomen, die voor het uitpoten der aardbeiplant broodnoodig waren. Het zag er met de plant zelf al niet te best uit, liet veel te wenschen over. Nu kan het tekort bijgroeien en wat goed was, staat onder begun stiging der rijke buien en een gedekte lucht al in de rij. Dan heeft het donkere weer nog een goede zijde. „De pruimen worden nu niet zoo gauw blank, zoodat wij tijd hebben om te overwegen, of wij ze voor een goeden cent per kilo wel zullen plukken", zei dezer dagen een tuinder. Men moet maar oog voor hot goede hebben 1 Over krabben. Uit den Fiieschen Zuidhoek schrijft men aan de „Leeuw. Crt." In de Zuiderzee leeft het diersoort, die, vooral in de zomermaanden, voor de visschers en in het bijzonder voor hen, die met staand want visschen, en die zijn er velen, een ware plaag is. Het zijn de krabben. Dat deze dieren in enorme hoeveelheid den bodem der zee bevolken kan wel daaruit blijken, dat meermalen door een enkelen visscber in één nacht honderd tot tweehonderd stuks en meer gevangen worden, ja! zoo talrijk zijn ze in sommige gedeelten der Zuiderzee, speciaal daar, waar het zee water een sterk zoutgehalte heeft, dat, gedurende een deel van het jaar, met staand want er niet gevischt kan worden. Want door die dieren wordt aan de teere en dure netten belangrijke, schade toegebracht, omdat zij, wanneer zij daarin verward geraakt zijn, aan het garen, hetzij zijde of katoen, beginnen te knagen teneinde te trachten hunDe vrijheid terug te krijgen. En nu zou die beschadiging niet zoo bezwarend zijn, ware het niet dat de krabben tot nu toe heel geen handelswaarde bezitten en dan ook door den visscher, na gedood te zijn, als waardeloos overboord geworpen worden en er evenmin, om diezelfde reden, jacht op gemaakt wordt. Thans echter zal getracht worden ook daarin verandering te brengen. Pogingen worden door de visschers aangewend om onderling een kapitaaltje bijeen te brengen, teneinde een proef te nemen met het verzenden van levende krabben naar het buitenland, speciaal voor België. BoQrenplagen! Bij een landbouwer onder de gemeente Pernis is thans ook mond-en klauwzeer onder de varkens en schapen uitgebroken. Regengedicht. Friedrich Bodenstedt, de dichter der Mirza Schaffy-lieder, hield zich in 1882 in Salzburg op voor zijn genoegen. In dat jaar was het juist als nuregen en nog eens regen. In zijn wanhoop maakte hij een 12 regelig versje en sneed het in een boom. Wij laten zijn verdrietig versje hier, vrij vertaald volgen Als de wind in 't Zuiden staat, Valt een malsche regen, Als zij naar het Westen gaat, Geeft zij immer regen. Wen zij naar het Oosten draait, Klettert guur de regen, Als zij uit het Noorden waait, Valt nóg kouder regen In 't gezegend regenjaar, Negentien honderd zeven, Regent alles door elkaar Wat een regen zegen 1 GEMEENTE BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1908, den Raad is aange boden, en gedurende veertien dagen, van den 24 Augustus 1907 tot en met den 6 September 1907, ter Gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 24 Augustus 1907. Burgemeester en Weth. voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden artikel, onderteekend Z- doch waarvan de inzender zijn naam niet bekend maakt, wordt om die reden niet ge plaatst. Herinnerd wordt dat ingezonden stukken daags vóór de uitgifte der Courant moeten worden bezorgd. Wij behouden ons hel recht van weigering voor. Red. Geachte Redactie! In de hoop niet onbescheiden te zijn, vraag ik U andermaal beleefd eenige plaats ruimte voor de weinige volgende regelen, waarvoor ik U bij vernieuwing dank. Uwe regelen in Uw blad van Donderdag 1.1. nopen mij te verklaren, dat ook aan den vasten wal niemand zich geroepen gevoelt den strijd ook tegen het wakkere personeel van de firma Bosman te aanvaarden. Zulks was ook den lezers uit mijn vorig artikeltje reeds duidelijk. Deze menschen, die vaak met inspanning van alle krachten zich beijveren moeten den dienst naar behooren te volbrengen, hebben in het minst geen bestrijding ver diend. Veeleer een woord van lof en dank voor hun onvermoeiden arbeid, onder om standigheden en voorwaarden, die vaak zoo veel anders en beter hadden kunnen zijn. Bijna ieder, vreemdeling zoowel als oud- Texelaar, wenscht vurig de Texelaars den zege te zien bevechten. Doch de wakkere mannen van „Ada" en „Kampioen" mogen zich overtuigd houden, dat de strijd, langs hen heen, zich slechts gekeerd heeft tegen het systeem van dwang en vernedering, dat niet langer te dulden viel. Zal eenmaal do overwinning volgen en zullen deze mannen eenmaal met den dienst van de fa. Bosman aan den dijk worden gezet, dan mogen zij zich niet de slacht offers rekenen van een volk dat zich de strijdwapenen voor het recht in de handen zag wringen, maar van een dwinglandij, die op eigen voordeel bedacht, nimmer met de wenschen van anderen rekening hield. Zööver hopen wij niet dat het behoeft te komen. Wij hopen dat de Commissie dan even tueel ook in de gelegenheid zal zijn, zich van hun diensten te verzekeren. Gebeurt dat, dan zullen zij varen onder een vlag, waarbij zij behooren en in den dienst van een systeem, dat niet, evenals het tot dusver gevolgde, in al zijn gele dingen met al hun wakkerheid strijdt en vloekt. R. BOON Jz. Enkhuizen. - i - Wilt ge afgesneden bloemen zoolang mo gelijk goed houden, snijdt ze dan zooveel mogelijk met lange stelen en liefst op het tijdstip, dat ze zich willen ontplooien. Doe het 's morgens in de vroegte en zet ze dan dadelijk in regenwater. Na 24 uur breekt ge, lieftst onder water een eindje van het steeltje af, en geeft in de stelen, welke spoedig slap blijken te worden, een over- langsche snede. Van deze toepassing zal men veel genoegen hebben, - 2 - Twee afdoende middelen geeft een Fransch vakblad tegen wollige bladluis, die zooveel kwaad doet aan jonge boomen in kweeke- rijen en boomgaarden. Door den heer André werd aanbevolen het gebruik van afkook sel van notebladeren en door Paul Vincoy hot gebruik van alcohol of petroleum3 L. ongezuiverde alcohol of petroleum en 1 kg. zwarte zeep (savon noir) terwijl het geheel verdund wordt met 5 maal het ge wicht aan water. Men gebruikt dit middel met behulp van een boender. Wil men het aanwenden met behulp van eenspuit, dan moet men de oplossing met nog eens' dezelfde hoeveelheid water verdunnen. Opgelost in 10 maal hot gewicht aan wa ter, heeft het mengsel alle bijtende werking verloren en kan onmogelijk schade veroor zaken, zelfs Diet aan do teederste deelen der plantCD. Deze behandeling moet tevens goed zijn togen een massa andere insecten. 8 - 't Gebeurt ieder wel eens, hoe zorgzaam ook, dat hij verzuimt zijn potplanten op tijd wator te geven. Hangen do bladereu reeds slap, zet dan de pot met plant in een emmer of kuip met water, liefst zoo, dat beide geheel onder water staan. Laat ze daarin, tot er geen blaasjes meer opstijgen. Aldus redt ge de plant en is ze ten spoe digste op afdoende wijze van water voorzien - 4 - Slakken kan men van jonge zaaibedden of groenten verwijderen door de bedden te bestrooien met fijngezeefde kolenasch, welke tevens van nature vaste grond losser maakt. Dat de slak ook nuttig is, weet niet ieder een. Een Beiersch boschwuchter, nam on langs, toon hij na een onsweersbui het boech inging om te zien of er roeds veel nonvlin- dors waren uitgekomen, van wolke vlin ders de rupsen voel op naaldhout voorko men, waar, dat een slak een doodon man- nelijkon vlinder afknaagdo. En in den loop van don dag merkte hij verscheidene lovendo nonvlinders, wijfjes zoowel als mannetjes, op, dio door slakkon worden aangovallon afgeknaagd en verslonden. OBSERVATOR. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2