Gemeenteraad van Texel. INGEZONDEN STUKKEN. Van deze week. We hebben militair bezoek, niet zoo eens eenige mannetjes die hier komen passagieren maar heel wat degelijker: ze komen oefeningen houden, tot het aanbrengen van telegrafische gemeen schap langs de kust, enz. Sommigen vinden het een mal gedoe, maar dezulken snappen er het fijne niet van; trouwens zoo zijn er niet weinigen, doch 'tis ook niet noodig. Een oud moedertje meende zelfs dat die omhaal in verband stond met andere zaken en zeide in allen eenvoud „dat komt al van al die nuwigheid as met die boot." Tengevolge van dit bezoek werd menig burger in deze dagen bevoorrecht met inkwartiering; niet onmogelijk dat velen er niet mede gediend waren, maar het barsche gelastf' op de biljetten voor komende deed een rilling over het lichaam gaan en besluiten den man in huis te nemen of (met eene bijdrage uit de por- temonnaie) logies voor hem te zoeken, 't Zal wel wettisch wezen willen we denken, doch waar alles vrede ademt, is 't toch wel wat gek dat de burgers lasten worden opgelegd alsof 't in oor logstijd ware. 't Zit er bij het rijk zeker niet aan. In ons nummer van 22 Aug. deelden wij mede dat - de officieele opening der gasfabriek op gepaste wijze zou geschieden op Zaterdag a. s. Hoedanig dat zou zijn hoopten wij in tijds te kunnen mede deelen. Die mededeeling werd door ons gedaan op gezag van anderen, doch nu wé een week verder zijn, zijn we nog even wijs wat onder dat „gepaste wijze" moet worden verstaan, alleen weten we nu dat de Gemeenteraad er bij te pas komt. De Koninginne-jaardag -belooft, in tegenstelling van het vorig jaar, geen" enkele afwijking van het alledaagsche, tenzij de opening der gasfabriek zulks zou moeten wezen. Keuring van Wolvee. Heden morgen had de door de afd. Texel der H. M. v. L. uitgeschreven keuring van Wolvee plaats. Er was ruime deelneming en prachtige exemplaren werden aangevoerd; er was evenzoo groote belangstelling. De taak der keurmeesters was zeer moeielijk. Voor zoover ons bekend, was de uit slag als volgt Ramlammeren. Aangifte 50 stuks. Ie prijs A. Eelman Dz. 2e P. D. Haas 3e A. Eelman Dz. Jarige Rammen. Aang. 34 stuks. Ie prijs Joh. Koning Sz. 2e dezelfde 3e A. Breesnee Twee-jarige Rammen. Aang. 11 stuks. Ie prijs Tijs Bakker 2e D. K. Mantje 3e P. K. Bremer Oudere Rammen. Aang. 31 stuks. Ie prijs L. Koning Sz. 2e Jac, Keijser Sz. 3e W. Roeper Pz. Fok-ooien geb. in 1901. 7 partyen. Ie prjjs C. Keijser Sz. 2e dezelfde 3e Jac. Kooiman Dz. Fokschapen geb. in 1906. 10partijen. Ie prijs Joh. Koning Sz. 2e D. Keijser Hz. 3e dezelfde Fokschapen geb. in 1905 of '06. 8 part. Ie prijs R. Joh. Keijser 2e Aug. C. Keijser 3e G. Keijser Sz. Den Hoorn, 27 Aug. In de gisteren gehouden vergadering der feestcommissie is besloten, wegens den Katholieken feestdag de feestelijkreden uittestellen tot Dinsdag 3 Sept. a. s. Oosteeend, 27 Aug. Op de lijsten voor den Nieuwen Texelschen Stoomboot- dienst is in wijk O. door 127 personen geteekend voor een bedrag van f 4510. Bovendien hebben 139 personen alleen door hunne handteekening blijk van in stemming gegeven en zich daardoor verplicht de zaak zooveel mogelijk te steunen. Slechts een paar menschen verklaarden zich tegen de beweging. De Cocksdorp, 26 Aug. Te de Cocks- dorp is eene afd. van de Noordhollandsche Varkenslokvereeniging opgericht. Bestuursleden zijn do heeren J. Reuvers (voorz.), G. Dros, Jac. Roeper, P. Stoopker en C. Slot, terwijl tot secr.-penningm. is benoemd de heer K. Troost Cz. De statuten zullen ter koninklijke goedkeuring worden opgezonden. Vlieland. Tot Hoofd der school voor M. L. O. te Culemborg is benoemd de heer C Keemink alhier. Op het Noordzeestrand is aange spoeld eene partij nieuweschrooten, ge merkt WWW; het hout had blijkbaar nog niet lang gedreven. - Hy had er 14 dagen voor over! Dezer dagen zag eeu schildwacht te LiegDietz, terwijl hij op wacht stond, een jongen in het water vallen. Hoewel geen zwemmer, sprong hij den drenkeling dadelijk na en mocht hem er uit halen. Alsof er Diets gebeurd was, greep de doornatte soldaat zijn geweer en verrichtte tot 5 uur, den tijd van aflossing, zijn wachtdienst. Maar de commandant had het feit vernomen. Hij spoedde zich tegen 5 uur kazernewaarts, liet den troep aantreden en ontbood den redder, aie bezig was schoon goed aan te trekken. „Weet je wel", klonk het barseh, „wat er op staat als een soldaat zijn post verlaat „Jawel, commandant, maar 14 dagen arrest zulleD mij niet zoo zwaar vallen als het zien verdrinken van een mensch". „Bravo", riep de commandant. De ferme jongen kreeg een geldge schenk en 10 dagen verlof. °n 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. kening. Mijnheer de Redacteur! In het nummer van 15 Aug. van uw blad werd door mij tor geruststelling van diegenen, die met de Kampioen zouden willen overvaren aan den heer Bosman de uitnoodiging gericht, het rapport over de zeewaardigheid van deze stoomboot in de Texelsche bladen te publiceren. De Direc teur der Alkmaar Packet heeft het niet de moeite waard geacht deze vraag openbaar te behandelen. Er zijn over de Kampioen twee rapporten ingediend van deskundige ingenieurs, het eerste waarvan in den ge meenteraad van Texel te zijner tijd is voor gelezen en dus algemeen eigendom is ge worden. Dit rapport geeft een optomming der gebreken van de Kampioen. Een tweede is nog niet aan den Raad voorgelezen, of dit wellicht eenige aangebrachte verbete ringen kan opsommen zal weinig ter zake doen het eerste rapport is vernietigend. De deskundigen verklaren dan in hun rapport, dat „het vaartuig (de Kampioen) „zoo licht is gebouwd, dat het niet zou voldoen aan de voorschriften van eenig classificatiebureauOf deze lichte bouw wellicht de oorzaak is geweest waarom het schip niet langer in Duitschland is blijven varen, daarvan zwijgen do ingenieurs. „De plaatdikte, in de zijde gemeten, op „3,6 en 4 mM. in hot voorschip, 5 en ö1/» „mM. in het middenschip on 3 en 3,75 milli- „meter achterin is voor een rivierstoomer „licht, doch is voor een zee-of kustvaartuig rnauwelijlcs voldoende te achten." Nauwe lijks voldoende zal toch wel zeker onvol doende zijn. Sedert is niet gebleken dat door het aanbrengen van versterkingen deze ongewoon dunno wand verstevigd is geworden. Terwijl deskundigen zeggen „aangenomen „moet worden dat do lichte bouw bij aan varing of stooten tegen een drijvend voor- „werp aanleiding kan worden tot een „ongeval,"wat niemand, die verneemt dat de huid van do Kampioen op zijn hoogst slechts ö'/smM.dik is, ook muar eonigszins Zaterdag 24 Aug. 1907. voorm. IO'/j uur. Voorzitter de lieer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heerenDikkers, Keesom, Koning, Bakker, Lap, Over, Langeveld, Zijm en Dros. Afwezig de heer Mets. Secretaris de heer Ruibing. Na het lezen der .notulen der vorige vergade ring, welke ongewijzigd worden goedgekeurd,stelt de voorz. voor punt 12 der agenda te behandelen voor punt 11. Ingekomen was: een schrijven van den heer N. Godfried, behel zende dankbetuiging voor zijne benoeming als onderwijzer en bericht van aanneming er Van; een missive van ZE. den Comm. der Koningin dat eervol ontslag is verleend als onbez.-Rijks- veldwachter aan D. Lap en G. Duinker, terwijl in eene andere missive wordt vermetd, dat als zoodanig zijn benoemd K. Lap Bz en K.Kuijper Az; van H.H. Ged. Staten was de goedkeuring ont vangen van het kohier schoolgeld 3e kw. 1907 en der geldleening a f 6000; verder een afschrift van het besluit van H.H. Ged. Staten omtrent de onbewoonbaarverklaring der woning van R. Gielis. Door H.H. Ged. St. wordt de raad in het ongelijk gesteld en aange geven dat volgens het bevolkingsregister Gielis daar woont, waardoor het gebouw dus als woning wnrdt aangewezen. Binnen 6 maanden moet de woning zijn ontruimd. De voorz. zegtwe zullen dienovereenkomstig handelen. De heer Dikken merkt echter op: we zullen dat eerst nog eens bespreken. Nog was ingekomen een schrijven van den heer Van der Zee, welke bericht dat op 31 Aug. a.s, de gasfabriek zal worden geopend en heeren raads leden en secretaris worden uitgenoodigd op dien dag op een uur door den raad zelf te bepalen, de fabriek te komen bezichtigen en de werking er van te hooren verklaren. De voorz. stelt voor tegen Zaterdag 31 Aug., 's avonds 7 uur, dus een buitengewone vergade ring uit te schrijven en daarbij ook uit te noodigen de leden der Commissie van de gasfabriek, nl. de heeren Wagemaker, Aug. C. Keijser en H. J. Keijser, benevens de oud-wethouder F. Kei ser, die de geheele geschiedenis van de gasfabriek ook had medegemaakt. Niemand verklaart zich hiertegen. Ingekomen was nog een request van den heer Wagemaker, onder nemer van den nieuwen stoombootdienst Texel Nieuwediep. In dat request wordt gewezen op de omstandigheid dat die onderneming door verre weg het grootste deel der gemeentenaren wordt gesteund en in een bestaande behoefte voorziet; dat hij is tot stand gekomen ook met de steun van bijna alle Texelaren, terwijl bijna alle vreem delingen er gebruik van maken om Texel te be zoeken. Om linancieele redenen is de onderne ming niet aangevangen. Een waarborgfonds is nu noodig om zekerheid te hebben te kunnen blijven doorgaan. Door de concurrente, de firma Bosman, wordt voor het vervoer der post jaarlijks f 5000 ontvangen en voorloopig zal die firma die subsidie nog wel behouden. Gevraagd wordt nu om borg te staan voor eventueel tekort tot hoog stens f 5000, opdat de ondernemer of de ver- eeniging, die weldra zal worden opgerieht en de zaak verder zal voortzetten, gelijk zal staan met de concurrente. Deze waarborg wordt gevraagd zoolang de concurrentie duurt. De voorz. stelt voor dit adres te stellen in ban den van B&W om preadvies. De heer Langeveld brengt een woord van hulde aan de commissie van de boot en geeft in over weging deze zaak van de zijde van den raad Ilink te steunen. (Teekenen van goedkeuring). II Installatie nieuwbenoemd lid (c'e heer J. S. Dijt.) De heer Dijt wordt binnengeroepen en daarna door den voorz, met zijne benoeming gefeliciteerd. Na de vereisclite beloften te hebben afgelegd, zegt de voorz. dat het ZEd. genoegen doet den heer Dijt als lid van den Raad te mogen begroe ten. Spr. vertrouwt dat een goede keuze door de kiezers zal zijn gedaan door den heer Dijt te kie zen, die ook als dijkgraaf der 30 polders getoond heeft «the right man on the right place" te zijn. De heer Dijt dankt, voor die welwillende woor den; of hij aan de verwachting zal kunnen voldoen zal later moeten blijken, spr. hoopt echter zijn best er voor te doen. III Benoeming uan een Wethouder. Met 9 tegen 1 stem, uitgebracht op den heer Over, werd als wethouder gekozen do heer Dijt. Deze door den voorz. gevraagd of hij die be noeming aanneemt, geeft te kennen daarvoor niet te mogen bedanken, nu hij met zulk een meer derheid werd gekozen. De voorz. feliciteert daarop den benoemde en hoopt dat er een gelukkige samenwerking mag beslaan in het college van B W. De hoer Dijt is een geboren Texelaar en stelt waarlijk belang in de gemeente. Meermalen bleek dit, nog on langs door aankoop van de concertzaal, welke hij voor do hand des sloopers wilde beveiligen. Ge meente- en polderbelangen gaan dikwijls samen, dat de heer Dijt tevens dijkgraaf is, zal dus meer malen gemak opleveren. Omtrent laatstgen. gezegde merkt de heer Dijt op dat er wel eens toestanden zullen voorkomen, waarbij juist die belangen met elkaar in strijd zijn. In die gevallen hoopt hij echter naar bestwil te handelen. IV Vaststelling rekening Algem. Arm bestuur, dienst 1906. Wordt overeenkomstig het advies der commissie vastgesteld tot een bedrag van ontvangsten van f 5010,09s uitgaven van 4907,99s Batig saldo f 102,10 V Idem gemeenterekening ouer het jaar 1906. Wordt ook vastgesteld volgens advies Comm. Eindcijfers waren hier: Ontvangsten f 62952,92s Uitgaven 60951,79s Batig saldo f 2011,13 VI Aanbieding gemeentebegrooting uoor het jaar 1908. Wordt gesteld in banden van eene Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Bakker, Koning en Keesom. VII Benoeming uan een onderwijzer aan de o. I. school te den Burg. Een drietal sollicitanten had zich daarvoor aan gemeld, nl. de heeren Egbert Hoegsma te Amster dam; Jan Rauehbar te Zaandam en Rector Macbiel van der Werf te Dockum. Aangezien door den schoolopziener in overweging wordt gegeven ook eerstgenoemde nog proefles te laten geven en op de voordracht te plaatsen, wordt besloten nog geen benoeming te doen. VIII Aanuragen dispensatie uan bepalin gen der bouwuerordening. Aanvragen daaiom waren ingekomen van W. Maas en Ju. Bruin Az. te Oudeschild voor het bouwen van een atdak van hout met pannen ge dekt, en Floris Dekker, 't Noorden, bouwen van een schuur. Verder van J.de Man, om een raam te mogen maken, uitkomende op den tuin van het raadhuis, Alles werd toegestaan, laatstgen. met beperking, dat het raam van matglas moet zijn en de vergunning tot wederopzeggen wordt verleend. IX Verzoeken om afschrijuing uan h. O. Aanvragen waren ingekomen van S. JonkerCz. voor de Wed. P. Smit en van Jb. Boogaard voor de Wed. R. Boogaard, welke weduwen beiden haar man in den loop van dit jaar hadden verloren. Beide verzoeken werden toegestaan. X Wijziging bouw- en woninguerord. De gewijzigde bonw- en woningverordening was teruggekomen met een paar opmerkingen omtrent gewenschtc redaotiewijzingen, en bericht dat art. 4b omtrent de bedsteden niet mocht worden weg gelaten, omdat dit artikel van te veel beteekenis is om de ongezonde legersteden langzamerhand Ie doen verdwijnen. XII Voorstel B. en W. tot het bouwen uan een onderwijzerswoning te Ooster end en uaststelling uan bestek en tee- Zooals door B&W wordt opgemerkt in hun voorstel was zeker ieder overtuigd van de nood zakelijkheid van dien bouw. Verschillende plan nen werden reeds gemaakt, doch konden niet worden uitgevoerd wegens groote kosten, gebrek aan terrein enz. Teneinde nu een eind te maken aan de kwestie hadden B&W meenen te moeten voorstellen het oude gebouw af te breken en op dezelfde plaats weder een nieuw te bouwen, vol gens ter inzage voor de leden zijnd bestek en teckening. De kosten worden geraamd op ongev. f 3000. Een deel der kohten f 1350, kan worden betaald met het geld verkregen uit de opbrengst der kantonnale gevangenis te Helder, terwijl de rest zou moeten worden gevonden uit eene geld leening. De voorz. voegt er aan toe, dat het een net ingerichte woning wordt en de begrooting f 3100 is, waarop wordt opgemerkt dat dit cijfer niet genoemd behoorde te worden. De heer Keesom kan zich met bet plan vcr- cenigen, doch betreurt het dat indertijd niet de huisjes in de nabijheid zijn aangekocht, waardoor he gebouw nu aan de straat had kunnen worden geplaatst. Door den heer Zijm wordt gevraagd wie het toezicht zal hebben. De voorz. antwoordt dat de gemeente-opzichter dit zal hebben. De heer Zijm zegt zich er dan wel mede te kunnen vercenigcu. Overeenkomstig het voorstel van B en W wordt daarop besloten. Voor tot het laatste punt der agenda over te gaan, deelt de voorz. mede, dat naar aanleiding van de opmerking van den heer Keesom in de vorige vergadering, door den stratenmaker Dekker is medegedeeld, dat hij goed werk wil opleveren en genegen was f 100 te laten staan tot 6 Dcc. 190# als" waarborgsom dat bet werk goed is uit gevoerd. De heer Keesom vraagt of Dakker de mogelijke schade zelf moet dragen en wie dan de steenen levert die er te kort zijn. De heer Dikkers antwoordt, dat Dekker het doet en dat de concessionaris en Dekker onte vreden waren over de opmerkingen van den hr. Keesom. De heer Keesom zegt dat als hij toen geweien had dat het dag. best. op zich had genomen er voor te zorgen, hij zeker dit nog wat harder had aangepakt. De heer Dikkers meent, dat de heer Keesom er nog niets van begrijpt. Als de heer K. mij aaupakt, wil ik hem wel zeggen dat ik eeu ver bazend dikke huid heb en niet, zooals de heer F. Keijser, zal wegloopcn. De heer K. repliceert, dat die opmerkingen niet te pas komen en dat als men niets zeggen mag, hij er liever uitgaat. De heer Dikkers zegt, dat, naar hij meent van geen overdracht der werkzaamheden aan het dag. best. sprake is, waarop de heer Over vraagt hoe de zaak dan wèl zit. De voorz. haalt daarop de brief van den heer Van der Zee, waarin door deze aan B&W wordt verzocht telkens als dit noodig wordt geoordeeld, den stratenmaker op Ie dragen om de straat te horstellen. De hoer Dijt vraagt wat door B&W werd geantwoord. De Voorz. zegt den heer Van der Zee monde ling te hebben geantwoord dat hij het aannam. De heer Dros meent dat de heer Van der Zee er dan B en W heeft laten inloopen. Verder vraagt de heer Dros of er geen bepa ling is omtrent het gebruik van puntdraad aan den openbaren weg, door spr. was zulk draad als afheining opgemerkt aan den Waalderweg. De voorz. zegt dat het in de pol.-verordening is verboden en belooft er zijn aandacht aan te schenken. Door den heer Over wordt gevraagd of het rapp. over de zeewaardigheid der Kampioen nog niet terug is. De voorz. antwoordt dat juist bericht is ontvangen van ZE. den Comm. der Koningin, dat het nu bij ZE. den Minister is. Door den heer Dros wordt medegedeeld, dat, naar hem werd verzekerd, de steenen staande op den «Dikkersweg" buitengewoon slecht zijn. De heer Dikkers antwoordt, dat B en W deze steen heeft laten onderzoeken en ze volgens dat onderzoek voor het doel zeer geschikt is en maar f 6,per 1000 kost inplaats van f 12. Spr. vraagt wie dat oordeel over die steen aan den heer Dros zei. De heer Dros zegt geen naam te willen noemen, waarop de heer Dikkers opmerkt, dat hij dan maar op een praatje afgaat. De heer Dijt vraagt waarvoor die steenen in de Ruidenstraat moeten dienen. De voorz. antwoordtvoor paardenpaadjes. Welnu, zegt de heer Dijt, ik heb ze zelf gezien. Ze zijn verbazend slecht, f6,— is wel een luttele prijs, maar f 12,is goedkooper. De heer Dikkers herhaalt, dat men ze had laten onderzoeken en men ze goed had genoemd en goedkoop. De heer Keesom vraagt wie dat groot aantal steenen, naar men zegt wel 300,000, geleverd heeft. Zulk eene leverantie had, volgens spr., bij aanbesteding moeten worden geleverd.' Op die vraag kwam geen definitief antwoord in. Niemand verlangde verder meer het woord, overgegaan werd tot XI Vassstelling suppletoir kohier H. O., uoor het jaar 1907. Dit punt zou in besloten vergadering worden behandeld, zoodat de voorz. thans de openbare vergadering sluit. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2