N°. 2082. Zondag 1 September 1907. 20sfce Jaargang Nieuws- en m Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABON NEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. LOSLOOPfiiV VAK VEE. Burgemeester en Wethoudors dei- gemeente Texel herinneren belangheb benden aan het bepaalde bij art 97 dei- verordening van politie, luidende „Het is verboden, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burge meester en Wethouders, c. rammen, ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en ram men beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen b. rammen van 1 October tot 1 No vember in de weide te laten loopen." Texel, den 29 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT Lo.B. Be Secretaris RUIBING. IX RICHTIN GEN, welke gevaar, schade of hinder kuunen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jacob Dros Szn, slager te Oosterend op Texel, om vergunning tot oprichting van eene slagerij in het perceel, staande aan de Peperstraat te Oosterend op Texel kadastraal bekend in Sectie B. No. 1513. Op Maandag, den 9en September 1907, des middags te 12 uren, zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 26 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING HIDDINGH. TEXEL, 31 AUGUSTUS 1907. Een terugblik op Augustus. De overgang van Juli op Augustus had plaats met storm en onweder en voor 't grootste gedeelte van deze maand bleef 't weêr vrijwel in denzelfden geest. Schraal, guur weêr, bij afwisseling wind of regen, was hetgeen een groot deel van Augustus ons bracht, bij uitzondering mochten we ons in een zomerschen dag verblijden. De laatste dagen toonen echter eene groote verbetering en meer bestendig heid, sinds Maandag den 25sten schijnt het te beginnen te zomeren. Is het voor de met vacantie bevoorrechte menschen om er baloorig onder te worden dat nu de vacantie is geëindigd,de zomer eerst goed schijnt te zullen beginnen, zeer velen begroeten zeker met genoegen de meer aangenamere weersgesteldheid en vleien zich mot een mooie nazomer, nu wij de Herfstmaand ingaan. Moge het zoo zijn Voor hot maatschappelijk leven was Augustus voor ons, eilandbewoners, van zeer groote beteekenis, in hoofdzaak wel door de eigen stoomboot-onderneming tusschen hier en Helder, welke met 15 dezer een aanvang nam. De 15de Augustus van dit jaar zal dan ook als eene merkwaardige datum in de geschiedenis van Texel worden aangeteekend; met overtuiging werd het plan op touw gezet, met moed en krachtig aangepakt, en over de resul taten kan men zich voorloopig verheu gen; en het zal goed blyven gaan, wanneer Texel's bevolking ten deze zich zoo eensgezind, solidair zal blijven betoonen. Laten wij, met eene kleine wijziging, in deze mogen herinneren aan de Genestet's woorden Als u het hart tot spreken dringt, zoo spreek; Maar wat ge spreekt en wat ge doet, Hou steek! Een tweede belangrijke zaak is de opening der Gasfabriek, welke werd be paald op heden, 31 Augustus. In zeer korten tijd is dit werk (het buizen leggen begon 1 Mei, de bouw dei- fabriek nog iets later) zooverre gevorderd, dat het gas nu alreeds ten gebruike voor het publiek beschikbaar zal zijn. Er moest zeker hard worden gewerkt om in zulk een korten tijd tot dit resultaat te komen; met verklaarbare belangstelling zien wij uit naar hetgeen de avond van den laatsten dag van Augustus ons zal brengen. De laatste dag dezer maand herinnert ons nog aan den jaardag yan Neêrlands Koningin; van publieke en andere go- bouwen wappert ter eere daarvan de driekleur; meer feestbetoon heeft er niet plaatsde vele belangrijke zaken in het maatschappelijk leven, hebben voor ditmaal de gedachten wellicht eene andere wending gegeven. De heer A. J. M. van Lohuizen, ontvanger van de registratie en domeinen te Apeldoorn, is in gelijke betrekking benoemd te Zwolle. Oudeschild, 29 Aug. Een flinke ver betering is hier aangebracht bij den afrit van den dijk, aan 't Westelijk deel van het dorp. Daar is nu het ijzeren hek doorgetrokken voor de langs den onder weg gelegen huizen. Meermalen is te dier plaatse een voertuig omgeslagen, welk gevaar door 't thans geplaatste hek zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt. Oosteeend, 30 Aug. Dat vlas een kostbaar gewas is, kan blijken uit het volgende De firma Vis Nugteren, uit Rotter dam, kocht de opbrengst van SU H.A. uit den polder het Noorden voor f 275 per H.A., terwijl aan arbeidsloon gere kend wordt, volgens opgave van den keer Vis, f 360 per H.A. Eerst dan kan bet vlas geroot worden. Men komt dus tot een bedrag van boven de f 5500 voor bedoelden voorraad, die met met twee tjalken vervoerd kon worden. Vlieland. Met de reddingboot, gesta tioneerd nabij het Posthuis, werd dezer dagen eveneens eene proeftocht onder nomen. Ondanks den verren afstand van het dorp hadden toch eenige vreem delingen het de moeite waard geacht de proef bij te wonen De reddingboot vol deed uitstekend, onder de bemanning bevond zich een lid van het Bestuur der Reddingmaatschappij, als badgast hier aanwezig. Het vuurpültoestel. waarmede de ge bruikelijke proef werd genomen, voldeed niet aan de eischen, welke bij eventueele stranding, daaraan gesteld mogen worden De pijl ging óf omhoog de lucht in, öf dreef af met den wind. Hierin zal ver betering zeker noodzakelijk zijn. Qrondsioetsherziening Naar van bevoegde zijde aan de „Tijd" wordt medegedeeld, heeft het onderwerp van wet inzake Grondswetherziening bereids den Raad van State verlaten. Het advies van dit college luidt zeer ongunstig. Toch verwacht men, dit in tegenspraak met van andere zijde ver spreidde berichten, dat het in de vol gende maand reeds bij de Tweede Kamer zal worden aanhangig gemaakt. Over de langooren. Men meldt uit Zeeland Voor eenige jaren hoorde men telkens klachten over het vinden van cadavers van hazen, waarvan men de sterfte toe schreef aan het uitstrooien van kunstmest die over de gewassen wordt uitgestrooid en waarvan het wild at. Het gebruik van de kunstmeststoffen breidt zich jaar op jaar uit en toch hoort men nu niet meer van doode dieren spreken. Het blijkt dus dat de vrees voor het gebruik dier stoffen zeer overdreven is geweest en dat het vinden van die cadavers geen verband daarmede hield en waar schijnlijk in dien tijd een onbekende ziekte heerschte. Sommige landbouwers zijn ook baDg voor de hazen als ver spreiders van mond- en klauwzeer, omdat deze dieren op verschillende ter reinen weien en zelf ook vatbaar zijn voor de zoo terecht gevreesde ziekte. Een lief vrouwtje. Een der avonden van de vorige week kwam zich een zekere H P. uit Leeuw arden bij de politie te Winterswijk be klagen, dat zijn vrouw in gezelschap van een manspersoon hem ontloopen was, na hun geheele boeltje verkocht te heb ben. Hij had daarom van Maandag eene voetreis gemaakt om hen na te reizen. Hij had vernomen dat ze koers hadden gezet naar Winterswijk. Vrijdagmorgen werd een onderzoek gedaan in de volks logementen en werden de beide personen gevonden. De politie herstelde den vrede tusschen de beide echtelieden; de vrouw voegde zich weer bij haren man, met de verzekering, dat hij niet lang pleizier van haar zou hebben. Eene dure vergissing. Het gebeurde, zoo schrijft de "Resb." op één der kermisdagen, in de Singel straat, te Delft. Een rondtrekkend koopman in potlood en „puik best" schrijfpapier, bood zijne waren aan in de gang van eene boven woning. De bewoonster vaardigde haar telg naar beneden met de wekelijksche huishuur, daar ze in den „potloodman" haar huisheer meende te herkennen „hij was ook nog al dikkig De milde gift werd natuurlijk in dank aanvaard, doch toen later de wezenlijke huisheer kwam, bleek de vergissing. De politie, tot wie men zich wendde, kon weinig hulp of troost verschaffen. Een postkantoor in zee. Op ongeveer een uur afstand van het eiland Vlieland ligt ter reede geankerd een scheepje, de uitlegger der loodsen genaamd. De bemanning is zoo welwil lend om van voorbijkomende schepen brieven en couranten in ontvangst te nemen en deze later, als de Terschellinger postboot voortij stoomt, daar met de roeiboot ter verdere verzending aan boord te brengen. De postboot op haar beurt geeft weer brieven enz. af, bestemd voor hier en daar verspreid liggende schelpzuigers of te verwachten schepen en binnenvaartuigen. De belanghebben den komen dan van den uitlegger de voor beu bestemde correspondentie af halen. Deze postgelegonheid in zee voldoet uitstekend. Roe fortuin kan dienen. Te Scheveningen logeert de schatrijke gravin van Sayano, meer bekend vroeger als schoolrijdster onder den naam van Adrienne de Holstein. Ze was geboren uit het huwelijk van een Duitsch visscher en een Zweedsche moeder. Op 16 jarigen leeftijd volgde ze een rondreizenden troep van paardenrijders, trok de aandacht van een Duitschen edelman, die haar een goede opleiding als schoolrijdster deed geven plus een paard. Later kwam er een prins, die haar een paard, juweelen, zijn hart, zijn naam en zijn titel aanbood. De practische Adrienne nam de ju weelen, gaf 't paard den naam van den prins, maar weigerde hart en titel. Te Weenen leerde ze graaf de Sayano kennen en deze knappe rijke jonge heer deed als z'n voorganger en nu vroeg Adrienne 'n jaar bedenktijd, 't Jaar vloog om graaf de Sayano was nog even verliefd als Adrienne. Al klaarZe trouwden en werden gelukkig, 't Nieuwe gravinnetje bleek elegant, verstandig en lief te zijn. Als bewijs van haar goed karakter dit: Voor haar ouders kocht z'n boerderij, haar zusters deed ze op goede kostscholen en eens per jaar, bij 'n voorstelling te Weenen voor arme artiesten, berijdt ze in 't publiek nog maals het paard, dat haar van het circus gereden heeft naar rijkdom en adel. (H) Een liefhebbend echtgenoot. Men meldt uit Utrecht dato 27 Aug. Geruimen tijd geleden werd hier zeke ren K. E. tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens een aanslag op het leven van zijn vrouw. Hij zou haar in het water geduwd hebben met de bedoeling om haar te verdrinken. Dezer dagen is hij ontslagen en keerde hij terug bij zijn echtgenoote in de Molensteeg. Het gevangeDisleven schijnt echter heel weinig indruk op hem gemaakt te hebben, want in beschonken toestand verkeerende, bedreigde hij zijn wederhelft opnieuw met moord en doodslag. Toen de politie kwam opdagen, zwaaide hij juist een groot ijzeren voorwerp drei gend boven haar hoofd. Deze maakte er echter korte metten mede en voerde den woesteling mede naar het hoofd bureau, alwaar hem gelegenheid gegeven is tot zichzelf te komen, in afwachting van hetgeen later volgen zal. (Tel.) Weer een groot faillissement. Op verzoek van de vennootten mr. G. W. C. Pliester en mr. K. M. G De Meyier, is Maandag de Arnhemsche Bank instelling Pliester en Co.—een der groot ste bankinstellingen te Arnhem—in staat van faillissement verklaard met benoe ming van de heeren mr. I. Everts B.Hzn. advocaat-procureur, en A. R. Jolles, wet houder, beiden te Arnhem, tot curatoren. De bank heeft Maandagmorgen haar betalingen gestaakt. Wat zullen daar wellicht weer veel kleine luidjes om moeten zuchten. Jong er bij Te Eibergen is een paartje ondertrouwd waarvan het bruidje 15 jaar is. Tegen moncl- en klauwzeer. Men vestigt er de aandacht op, dat geen der boerderijen in plaatsen aan of dichtbij de Noordzee gelegen, bezocht worden, of ooit werden, door de gevreesde veeziekten Mond- en klauwzeer. Men schrijit dit daaraan toe, dat de zeedam- pen zoutdeelen over het land brengen, waardoor dan opnieuw zout een voor behoedmiddel tegen de ziekten zou blijken te zijn. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertemtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I 'v. irtpr-ti' Stti. •Sj

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1