Buiten lan d. INGEZONDEN STUKKEN. Voor JCof en Mis. Jenever met suiker. Men weet hetde Regeering wil den drank duurder, de suiker goedkooper maken. Voor wie klare met suiker drinkt, komt het dus zoo wat op 't zelfde neer. Maar er zijn ook velen, die de klare klaar, en andere velen, die wel suiker, maar geen borrel gebruiken. Hoe komt het nu met die? O goed, zeggen vele Kamerleden. Men moet het toch goedkeuren, dat de accijns- druk van een nuttig en voedzaam artikel als suiker wordt verplaatst naar een schadelijk product als sterke drank. O verkeerd, zeggen anderen. Het zijn over 't geheel financieel de zwakste broe ders, die veel jenever drinken, en meeren- deels beter gegoeden, die veel suiker gebruiken. En nu zullen de armen nog meer worden bezwaard ten profijte van de gegoeden. Als er zeven millioen meer uit den drank moet komen, zal voor namelijk de mindere man dat moeten betalen, en wat zal er een drank ver- valscht worden, nu ze zoo duur wordt gemaakt. Welnu, zeggen de voorstanders, dan krijgt de drinker wat meer water en wat minder jenever in zijn maag en daar zal hij wel bij varen. En dat iemand voor zijn zakgeld minder borrels kan koopen dan te voren, doet hem ook geen kwaad. Overtuigd hebben voor- en tegenstan der elkander natuurlijk niet. Jonge avonturiers. Met hun vieren opgeschoten jochies, maakten ze het plan op. Ze zouden de wereld gaan bereizen, reizen en trekken van dorp tot dorp, van stad tot stad, van land tot land. Maandagmorgen vertrokken zij van Haarlem naar Leiden - zes aur wandelen. Daar zouden ze slapen, om dan Dinsdag naar Den Haag en Rotterdam te stevenen. Een hunner had al gauw genoeg van het wandelpartijtje en keerde weer naar huis terug, waar hij Maandagavond laat aankwam. Natuurlijk werd de politie gewaar schuwd, die zeer spoedig de jongeluidjes opspoorde. (H. D.) Een voordeelig dier. Een goede moeder is de zeug Bertha van den heer A. de Kraker Az. te Zaam- slag. Deze fokker begrijpt, dat men een goed fokdier zoolang mogelijk moet behouden. In „De Veldbode0 van 16 Februari heeft de eigenaar al een en ander over varkens in 't algemeen en over Bertha in het bijzonder medege deeld. Wij voegen daaraan nog het volgende toe. Bertha wordt in Sept. 5 jaar en heeft nu reeds 104 biggen go- worpen en 81 daarvan grootgebracht Voar de liefhebbers. Te Ottoland (Z. H.) wordt een ge meenteveldwachter gevraagd op eene jaarwedde van f 200, benevens f 80 voor kleeding. Wie het niet gelooven mocht, raadplege het Alg. Politieblad van 25 Juli j.l., waarin deze ongelooflijke op roeping staat te lezen, f 200 vrij geld, voor, behoudens slechts kleeding, woning, voeding, vuur en licht, geneeskundige hulp en dergelijk noodige, maar oi be- teekenende behoeften. Wie doet er mee? Er is een vacature bij de gemeentepolitie in Nederland en 20,000 centen per jaar is 't waard die te vervullen. Dat de titularis niet in z'n hemd heeft rond te loopen, zelfs hiervoor is gezorgd uit overmaat van zorgen. Hij krijgt f 30 voor kleeding, voor eens of jaarlijks, dat staat er niet bij, maar wordt de 200 guldensman ste vig in bombazijn geslagen, dan kan men er best in eens af zijn. Of van de man verlangd wordt nauw keurige plichtsbetrachting, daarvan staat niets vermeld. Be roeduwe die geen weduwe was. Men meldt uit Amsterdam dat juf frouw Keizer, die haar doodg9waanden echtgenoot dezer dagen te Essen levend terugvond, weer met haar man vereenigd is. Bij den burgerlijken stand te Amster dam moeten nog geen stappen gedaan zijn om Keizer weder in de registers der levenden ingeschreven te krijgen. Nieuwe postzegels. Er moeten plannen bestaan om een geheel nieuwe uitgave van do Neder- landsche postzegels binnenkort hst licht te doen zien. Omtrent type en ontwer pen van de nieuwe zegels wordt nog niets vernomen. Een goede zaak. Te IJmuiden wordt 1 September een nieuwe cursus aan de Visscherijschool geopend, waarvan de leerlingen tevens bij beurten op zee hun practische oplei ding zullen genieten. De kotter, welke daarvoor dienen zal, is, na veel reparatie en vertimmering voor de visscherij geschikt gemaakt en zal een hier te lande nog niet ingevoerd vischtuig in dienst stellen. Voor jeugdige reizigers hinderlijk Men schrijft aan de „Ass. Cour." Naar wij vernemen, is door B. en W. van verschillende gemeenten in Friesland een schrijven ontvangen van den inspec teur, belast met het toezicht op de na leving der Drankwet, waarin deze te kennen geelt dat de handhaving daar van veel te wenschen overlaat. De Drank wet n.l. verbiedt, dat „kinderen beneden de 16 jaar, anders dan in gezelschap van een meerderjarige, worden toege laten in lokalen, waarin sterke drank verkocht wordt" en aan die bepaling wordt niet altijd de hand gehouden. De winkeliers enz., die „vergunning" hebben, zullen met deze aanschrijving wel niet ingenomen zijn. Gevaarlijke sport. In het Ziekenhuis te Rotterdam is overleden de 27-jarige J. Verspui, wien 17 dezer in een Belgische worsteltent op het kermisterrein te Rotterdam, ten gevolge van het toepassen van de Nel son greep bij een worstelpartij, de hals wervel gekraakt werd. Vriendelijke examencommissie. De hoofdakte-examens te Leeuwarden zijn afgeloopen, schrijft de „N. Pr. Crt." Van de heeren candidaten trokken zich 14 terug, van de dames niet één. En toch zou dit bijna zijn gebeurd. Vijftien dames zaten in Leeuwarden bijeen op het schriftelijk examen. Totdat 's mid dags te half vier plotseling een vau de candidaten haar stukken terugvroeg. Zij verklaarde niet wél te zijn, zij wilde naar huis. De juffrouw ging. Nadat zij vertrokken was, ging de examen-commissie het werk eens na, en men vond het, met het oog op het bedoelde werk, jammer, dat zij het examen niet geheel had kunnen doen Zóó jammer zelfs, dat een lid van de examencommissie zijn hoed greep en op een holletje de juffrouw naliep, stationwaarts. En bijna )p het oogenblik dat zij zou vertrekken, werd de candidate iDgehaald en overtuigd, dat blijven voor haar van groot belang was. De juffrouw liet zich bepraten, bleef, deed verder examen, ook den volgenden dag nog en is 's avonds naar huis gegaan met de hoofdakte. Het afnemen van den hoed. De gemeenteraad van een Boheemsch stadje heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarbij alle volwassen mannen uitgenoodigd worden tusschen 1 Novem ber en 30 April niet te groeten door den hoed af te nemen, maar door het militaire saluut te brengen. Zulks ter voorkoming van koude vatten. Er valt wel iets voor te zeggen, voegde een vakblad voor hygiëne aan dit bericht toe, maar er blijkt toch uit, hoezeer de mannen zich verwend hebben. Bij dames dienen de hoeden veelvuldig meer als sieraad dan als kleedingstuk daar ze het hoofd bijna niet bedekken. Menschen, die geen hoofddeksel dragen lijden, evenals dames, slechts zelden aan kaalhoofdigheid Een bijzonder geval. Te Brunswijk is zekere Schlimme ge storven, die de twaalf laatste jaren van zijn leven in het zoogenaamde perma nente bad had gesleten. Hij was met selaar van beroep en had in November van 1894 bij een val den rugg6graat bezeerd. De onderste ledematen bleven verlamd, en de maag en andere inwen- .dige organen waren ook gekwetst. Daar het liggen hem ondragelijke pijn veroor zaakte, legde men hem in een bad met lauw stroomend water, waarin hij met het hoofd op een luchtkussen rustte en door banden word opgehouden. Zoo bleef hij liggen. Het eenige wat hij kon gebruiken, waren zijn handen. Hij leerde er breien en houtsnijden mede en werd gaandeweg zoo bedreven, dat hy zijn levensonderhoud kon verdienen on nog voor zijne oude moeder zorgen. Schlimme is ten slotte aan tering gestorven, Weer een nieuwe uitvinding. Cooper Hewitt, een bekend Ameri- kaansch ingenieur, heeft 1. 1 Zaterdag proefnemingen gehouden met een vaar tuig door hem uitgevonden, hetwelk niet hot water doorsnijdt maar over het water heenglijdt. Het ondervind dus veel min der weerstand dan een gewoon schip. Zijwaarts van de kiei steken steunsels uit, die helpen het vaartuig boven water te houden, terwijl dit toch voldoende vast op het water ligt. Ket vaartuig ondervind ook veel minder last van den golfslag dan gewone schepen. Cooper Hewitt kon met zijn onvol komen inrichting reeds een snelheid verkrijgen van 81 Eng. zeemijlen (SSmaal 1852 meter) per uur. Hij en andere deskundigen verzekeren, dat, als de uit vinding wordt verbeterd en voltooid, weldra Oceaanvaarders zullen zijn te verkrijgen, die de reis tusschen Amerika en Europa in drie dagen afleggen. Nu duurt de nis minstens zes dagen. GEVONDEN VOORYvERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 oliekan en schi oefsleutel van een flets, gevonden op den Koogerweg, 1 portemonnaie, met eenig geld, gevonden in de Gravenstraat, 1 kussen van een fietszadel, gevonden te den Burg. Gedeponeerd ten Postkantore 1 lam- penrager. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 24 Aug. tot en met 30 Aug. 1907. Ondertrouwd: Pieter Plaatsman en Tetje van der Vis. Getrouwd: Adam Kalf (den Burg) en Jannetje Peper (P.H.Polder); Jan Al- derlieste (Eierland) en Hiltje van der Vliet (Koogerveld). Geboren: Marthadv Cornelis Bruin en Trijntje Daalder (de Waal). Overleden: Klaas van der Kooij, oud 76 j, geh. m. Fijtje List (de Cocksdorp) Iwen Boon, oud 68 j, geh. m. Betje Drijver (den Hoorn) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur Vergun mij voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat myn dank. Men zegt weieens alle verandering is altijd geen verbetering, nu tusschen Texel en Nieuwediep is een groote verandering gekomen in den stoombootdienst, zoo een ieder weet, zou dat dan wel zooveel ver betering baren Zou het niet wat licht gewaagd zijn van de ingezetenen van Texel om zoovele duizenden guldens in den waag schaal te zetten Zou het niet wat dom van hun zijn Tenminste in die richting werd er van uit Alkmaar gevuurd. Ja, in Alkmaar hebben ze 25 jaren lang wyzer geweest, dan die domme Texelaars. Ik heb kakadorus van Amsterdam eens hoorert zeggen, dat hij had zulke sterke portemenees te koop, dat als de boeren van Transvaal er met hun grootste kanonstuk wat zij hadden op schoten, zij er niet door heen konden schieten, Maar in Alkmaar hadden ze zwaarder stukken, want als ze daarmee vuurde, door hun Texelsche stoom bootdienst, dan sprongen allo portemenees die op Texel waren, gelijk open, en dan was de slag zoo hard, dat er bijna geen cent meer in bleef, dit heeft ondergeteekendo 5 jaren lang ondervonden. Ik heb 5 jaren lang, het particuliere vrachtgoed gereden van den Texelschen Stoombootdienst naar den Burg, maar je schrok er van als je de vracht moest be talen, ik heb menigmaal gebukt naast mijn wagen geloopen, vanwege de zware adres sen die ik in myn jas had, en het ergste was als je er mee voorde menschen moest verschijnen. Ik heb menigmaal mijn eigen vracht maar wat bekrompen, omdat ik dacht anders loopt het nog hooger in de papieren. Ik zal Texels ingezetenen eens op een enkel staaltje wijze, wat een timmorman op Texel is overkomen, die had een wagen hout op 't Nieuwediep gekocht, en hij gaat hem halen van de boot, doch wat gebeurt er, de boot heeft veel vracht, zoodat hy de grootste helft van het hout meebrengt, waarvoor hij 5 gulden vracht moet betalen, daar staat nu die man, wat zal hy begin nen, morgen weer terugkomen hy woonde l'/a uur van dc haven, neen zegt hij, ik wacht tot de boot weer terug komt, en ja, daar komt de restand. Twee guldon vijftig vracht mijnheer, dus zeven gulden en vyftig cent, voor een wagen hout, men ou zeggen haast zoo duur als de inkoop, maar zoo zou ik u een lange lijst van on gehoorde vrachten voor kunnen leggen, maar onze Redacteur zou mij vervelend vinden, want ik zou zijn geheele blad kunnen beslaan, doch genoeg. Texel heeft het zelf genoeg ondervonden en heeft het vreemdelingen verkeer het ons niet lang genoeg gezegd, dat er na evenredigheid in geheel Nederland, geen enkele plaats was, waar de overtocht zoo duur was als hier moest dat zoo door- blijven gaan? moest daar geen einde aan gemaakt worden en heefc onze commissie niet netjes gehandeld, eer zij er een eind aan maakte, om het de firma Bosman aan haar keuze over te laten, om voor een billijke prijs door te blijven varen, maar toen hij beslist weigerde om op dat voorstel in te gaan, moest er toen aan zoo'n toe stand geen einde komen o Ja zeer zeker, dank zij dan ook de praktijk van onzen Dr. Wagemaker, die een middel wist klaar te maken, om ons van zoo een zeeziekige kwaal te genezen, maar dank ook aan alle Texelaren, die zich direct bereidwillig ver klaarden, om dat middel in te nemen, en gij nog enkele achtergeblevenen, waar 't geheele Texel en zelfs de vreemdelingen, die van heinde en ver tot cms overkomen, u overtuigen van de waarheid, waarom zoudt gij nog langer van ver blijven staan? Spant met elkander alle krachten te zamen en gij zult zien, dat dan het grootste kapitaal er niets tegen vermag, ge behoeft niet veel aan de boot te geven, o neen, ik heb er ook maar een paar klinknagels ingeslagen, als ge niet wilt, behoeft ge niets te geven, maar uw toestemming en medewerking daar is het om te doen en dan kan het niet anders of het zal goed gaan, en nu het personeel van de „Kam pioen" meene niet dat er een letter in myn schrijven tot hen gericht is, o neen, veel eer blijven wij hen duizendmaal dankbaar voor hun hulpvaardigheid en groote vriend schap, waarmee zy mij altijd hebbenbejegend. Ik heb eens in een dagblad gelezen dat er een spoorwegmaatschappij was, die 85 procent schoon geld kon overhouden, een mooie duit. Zooveel zal onze vorige firma toch wel niet op gestreken hebben, al hoewel er prachtig mooie paleizen gebouwd worden, maar wat ik zeggen wou tot onze commissie om als de zaken goed gaan, zij dan toch, m. i niet meer uitbetalen dan 4 a 5 procent. Ja wat klinknagels in voorraad in uw reservekas, dat is goed er mochten er eens een paar los gaan, maar anders het tarief verlagen, hooge renten hebben we al lang genoeg betaald. En nu geachte medeburgers steunt elkander zooveel mogelijk, maar koopt geen hoekje grond op de haven, voor uw tegenpartij Bosman, want het kon wel eens gebeuren, dat u dat zuur opbrak. Nu geachte Redacteur nogmaals mijn dank voor uw plaatsruimte. Verdraag het in my, dat ik er wal scheef mee aan kom sjouwe. Ik kan nu eenmaal niet netjes stellen of mijn stukje versieren met Fran- sche spreuken want het is jammer genoeg ik ken nu eenmaal geen Fransch, daarvoor moet je in Alkmaar wonen, ik heb er ook geen schoolmeester of rechtsgeleerde bijge haald, ik heb dat maar volgens mijn snij- boonen en jaapjesbieten-verstand gedaan. G. BAKELAAR, Eierland—Texel. Aan de Nieuwe Tesselsche Stoombootonderneming. Cieluk, geluk met uw besluit, 55oep ik van heeler harte uit, e, mocht uw pogen slagen, wn moog' de Groen-en-Zwarte vlag ssu wapperend van steng en stag «en dwingeland verjagen ssu ge eenmaal hebt den stryd aanvaard, ^ie, nu ook man aan man geschaard, sSeet van geen wanklen, wykon. >Hs allen trekken ééne lijn, Ras zal u dan de zege zijn, Hrouw" zal ook hier dan blijken. k roep tot iedren Tesselaar, ^la vast de handen in elkaar, Hot ge zult zegepralen, werst dan als ge op één aambeeld slaat steeds „trouw" op uw programma staat, «dechts dan zult gij niet falen, pserlang hoort gy slechts 't Zwart en Groen wuid wappren langs uw kusten. wk zie reeds de oude „Kampioen" Sïaast de „Ada" zachtkens rusten. Hhans is het nog een harden kamp. goud moed„het zal verkeeren" ü»anvanklijk zij de strijd dan zwaar, psust niet! en dan zult gy voorwaar noch niet „Desespereeren N. 30, 8 '07. A. A. K. De huismoeders zyn in de volgendo weken en maaDden druk met den inmaak, welke soms heel wat arbeid en zorg geeft. I-Ioe kan men zijn groenten en vruchten het een voudigst cn het best conserveeron? De ton- netjesinmaak is weinig gewild onj verouderd;

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2