N° 2083, Donderdag 5 September 1907, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week Dit blad versckijut Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel. LOSLOOPEfl VAK VEE. Burgemeester oa Wethouders der gemeente Texel herinneren belangheb benden aari hot bepaalde bij art 97 der verordening van politie, luidende „Het is verboden, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burge meester en Wethouders, c. rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en ram men beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen b. rammen van 1 October tot 1 No vember in de weide te laten loopen." Texel, den 29 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT Lo.B. De Secretaris RUIBING. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2 der BELASTING op BEDRIJFS- en ANDERE INKOMSTEN over het dienstjaar 1907/8, invorderbaar verklaard op den 29 Aug. 1907, aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be paalden voet, te voldoen. Texel, den 31 Augustus 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. 24 Aug. 31 Aug. De vlaggen wapperen van duizende gevels en in honderde steden en dorpen van ons vaderland wordt de verjaardag onzer geërbiedigde Vorstin feestelijk gevierd thans nu we ons neerzetten om ons weke- ljjksch overzicht te schrjjven. Zeven-en- twintig jaren geleden galmden de feest- klokken het luide uit en van stad tot stad, van dorp tot dorp, van vlek tot vlek, ging de biyde mare dat geboren was het kleine princesje dat we thans als onze Koningin in ons midden mogen hebben en huldigen op dezen dag. En al kan Zij niet persoonlijk al de hulde in ontvangst nemen Haar dezen dag gewijd toch zal de gedachte Haar lief zijn dat het volk van Nederland zoo gaarne zich opmaakt om van zijn gehechtheid aan het Oranjehuis te doen blijken. En niet alleen de jarige Vorstin zelf maar ook ons die het een voorrecht noe men Haar als Vorstin te mogen bezitten doet het goed, dat te zien. En als er nog een wensch geuit mag worden, dan zal bet deze zijn, dat nog meer dan tot heden in allo plaatsen van ons vaderland de verjaar dag onzer Koningin mag worden de natio nale feestdag by uitnemendheid. o—o o Do' laatste weken van Augustus schynen wel te staan in het teeken van congressen on vergaderingen. Vredescongres, Zionisten congres, Sociaal-Democratisch congres, Ka tholiek drankbostrydings-congres, Interna tionaal Libertair en Kommunistisch con gres, vergadering van den bond voor vreem delingenverkeer, zietdaar eenigen van het lijstje dor laatste dagen. Beide laatstgenoemden werden gehouden in de voorbije week en ze geven gelegen heid daaraan even de aandacht te wijden. Het Int. Libertair en Kommunistisch congres, kortweg anarchistencongres ge noemd werd gehouden te Amsterdam, Nederland geniet de eer het land van het vrije woord te hcctcn en dus hadden de anarchisten, libertaire socialisten, commu nisten, anti-parlementairen of hoe die ver schillende revolutionaire groepen zich ook noemen, waarschijnlijk wel een minder veilig oord voor hun samenkomst kunnen uitkiezen dan onze hoofdstad. Maar over mits de roode dames en heeren gewoon zijn zich weinig in hun uitdrukkingen te matigen en ze hun toekomstplannen vol strekt niet aan de groote klok wenschen te hangen werd op het congres de politie de deur gewezen. De agenda geeft evenwel een denkbeeld van hetgeen er alzoo ter tafel kwam en daaruit weten we dat be handeld werden de onderwerpen Anarchisme en vakbeweging, algemeene werkstaking en politieke massastaking; anarchisme en or ganisatie; alzijdig onderwijs voor de jeugd; productieve associatie en anarchisme en de revolutie in Rusland; alcoholisme en anar chisme; moderne litteratuur en anarchisme; de libertairen en de wereldtaal; anarchisme en godsdienst; anarchisme en het indivi- dueele leven en werken. Het doel van het congres was om de verschillende groepen samen te brengen, maar desalniettemin moet het er soms nog al ver van broederlijk toegegaan zijn. Ook werd er een „groote internationale meeting" gehouden, waarop intusschen slechts een paar honderd belangstellenden of nieuwsgierigen van de party waren en op de gebruikelijke wijze onze „kapitalis tische militaristische maatschappij" ver vloekt en de toekomststaat verheerlijkt werd. Van geheel anderen aard was de verga dering van „Vreemdelingenverkeer. Deze bond kwam bijeen in het mooie Arnhem en met het vele leelijks dat er op dit ondermaansche gevonden wordt was het punt van bespreking maar juist het mooie dat er gevonden wordt, speciaal binnen onze landpalen. Ieder die 'n beetje aan zaken doet weet bij ervaring wat deze bond door middel zijner afdeelingen reeds tot stand bracht in het belang van hen, die als vreemdeling hier of daar van de mooie plekjes natuurschoon in ons vaderland wenschen te genieten. De bond tracht het vreemdelingenverkeer te bevorderen, dooi de aandacht op verschillende mooie ge deelten van ons land te vestigen, terwyl zyn afdeelingen plaatselijk arbeiden om den vreemdeling van voorlichting te dienen en diens verblyf zoo aangenaam en nuttig mogelijk te maken. Het werk van „Vreemdelingenverkeer" wordt op prijs gesteld en verdient dat ook alsmede alles wat in dat opzicht ook door vereenigingen van anderen naam maar met eenzelfde doel verricht wordt. Ons land heeft tal van mooie plekjes en de aandacht van den vreemdeling daarop te vestigen ze als 'tware daarheen te lokken en het hun zoo prettig mogelijk te maken, dient toegejuicht te worden. En niet minder de poging om onze eigen landgenooten te overtuigen dat om van heerlijk natuurschoon te genieten een reis naar het buitenland altfjd niet noodig is nu er binnen onze 1 grenzen zooveel gelegenheid daartoe bestaat. o—o—o In onze Tweede Kamer znllen als ze straks weer bijeen komt een tweetal zetels eenigen tijd onbezet zijn, eene door het overlijden van den heer Tak, de andere door het bedanken van den heer van Limburg Styrum, wegens ziekte. De ont slagaanvrage van laatstgenoemde kwam vrij onverwacht. De heer van Styrum had zitting voor Schiedam en behoorde tot de anti-revolutionaire partij. Naar alle waar schijnlijkheid zal deze zetel voor de rechter zijde bewaard blijven. De heer Tak behoorde tot de sociaal democratische arbeiderspartij en had zitting voor Franeker, het district dat vroeger den heer Liefting afvaardigde. In dat district zal waarschijnlijk een harde stembusstrijd voor de deur staan, want de liberalen zullen wel hun beste beentje voor zetten, terwijl ook de rechterzijde er heel wat mee te zeggen heeft. Of het district rood zal blijven kiezen, is dus zeer de vraag, vooral omdat het niet gemakkelijk zal zijn een even gewilde candidaat als den heer Tak te vinden. Want dit moet gezegd worden in den heer Tak is een sociaal-democraat heengegaan die in menig opzicht boven velen zijner partijgenooten stond. Hij was meer de arristocraat-socialist dan de proletariër en tengevolge daarvan een strijder die er steeds op uit was de strijd op waardige wijze te voeren. Een man met een goeden inborst, wat hem zeker den naam van Vader Tak bezorgde en die weliswaar zijn beginsel scherp wist te omlijnen en te verdedigen, maar die dan toch ook het goede in anderen wist te waardeeren. En dat is al veel in onze dagen waarin zoo weinig onderlinge waardeering gevonden wordt, inzonderheid op het terrein der politiek. —o—o—o Als men nagaat wat er al zoo in den laatsten tijd op het wereldtooneel werd te zien gegeiven, dan kan het bijna niet anders of men komt tot de erkenning dat de politieke horizon meer en meer helder begint te worden. Tenminste wat ons werelddeel betreft. De verschillende ont moetingen die in den laatsten tijd de hoof den der toonaangevende Staten met elkan der hadden, hebben ongetwijfeld tot resul taat gehad, dat de vriendschapsbanden tusschen de verschillende landen wat werden versterkt. Zelfs tusschen Engeland en Duitschland is dit het geval en dat zegt heel wat, als in aanmerking genomen wordt de onderlinge naijver op handelsge bied tusschen deze beide staten, die zoo menigmaal tot wederzijdsche onvriendelijk heden aanleiding gaf. Ook tusschen Duitschland en Frankrijk is de verhouding in den laatsten tijd zeer verbeterd en de groep van de Fransche onverzoenlijken, die nog altijd om revanche roepen over de nederlagen van '70 en '71 wordt steeds kleiner. Die betere verhou ding is reeds zoo ver gevorderd - dat de Fransche gezant te Berlijn, Jules Cambon, den Duitschen rijkskanselier Von Bulow, een bezoek op Norderney heeft gebracht en zoowel van Duitsche als Fransche zijde wordt geconstateerd, dat de beide Staats lieden in een vriendschappelijke samen- spreking „hun overeenstemming en hun vertrouwen ten aanzien van de ontwikke ling der betrekkingen tusschen de beide landen vaststelden." Wel werden geen staatkundige kwesties tusschen beide Staatslieden afgedaan maar het feit reeds dat van beide zijden een streven is tot toenadering kan hoopvol stemmen, en is een waarborg te meer voor den vrede in Europa. —o—o—o— De staking te Antwerpen, waarvan we in ons vorig overzicht melding maakten behoort gelukkig weer reeds tot het ver leden. De stakers hebben eieren voor hun geld gekozen nu de reeders niet te bewe gen waren meer concessies te doen. Ze hebben intusschen weinig gewonnen en dat er een groote groep ontevredenen ge bleven is en zelfs enkele bladen den uitslag niet toejuichen is te begrijpen. Intusschen is de toestand nog niet geheel zoo als hij behoort te zijn, hoofdzakelijk omdat de reeders niet de vreemde werkkrachten tijdens de staking aangenomen, wenschen terug te zenden Voor Antwerpens-handel is het nu maar te hopen, dat ook in deze kwestie spoedig een beide partijen, bevre digende oplossing mag worden verkregen, —o—o—o— Het Engelsche parlement, dat in tegen stelling met die van andere landen, nog bijeen was is thans ook tot nadere oproeping uiteengegaan. De zitting werd door den Koning met een redevoering gesloten, waarin door hem inzonderheid gewezen werd op de goede verstandhouding met de andere landen en op hetgeen door het parlement werd verricht. Nu dit laatste is geen kleinigheid als men weet dat meer dan 60 wetsontwerpen tot stand werden ge bracht, niettegenstaande de verhouding tusschen Lager- en Hoogerhuis nog alles behalve vredelievend was. Over die toestand is nog in de laatste week weer eens geredevoerd door een viertal ministers in eenige vergaderingen en zelfs een hunner, n.l. Asquith beweerde dat het ernstige vraagstuk voor het land nu is, of het volk zal blijven goedvinden, dat de leiders van een kleine minderheid in het Lagerhuis, wier partijleden bijna overal bij de verkiezingen geslagen werden, zal doorgaan met de hulp van het Hoogerhuis de wetsontwerpen te verminken of te laten uitstellen. Dat belooft dus nog wat voor de toekomst. TEXEL, 4 SEPTEMBER 1907. De laatste Augustusdag. De verjaardag van Neêrlands Koningin, hier Zaterdag herdacht door het uitsteken der vlaggen, zooals in ons vorig nummer reeds vermeld, gaf des avonds nog veel levendigheid te aanschouwen, waartoe niet onmogelijk wel voor een groot deel de opening der gasfabriek aanleiding gaf. In enkele café's was de gelegenheid opengesteld tot het maken van 'n dansje, (dit zullen we maar stellen op rekening van den Koninginne jaardag); dat er veel volk op de been was, was niet onmogelijk een gevolg hiervan dat het nieuwe licht zou worden ontstoken. Zoo hielp het een het ander en was er veel drukte langs de straten. Het Fanfarecorps liet zich hooren, blijkbaar tot opluistering van het feit dat de gasfabriek zou worden geopend ter eere van den Koninginne-jaardag zullen we er maar bij denken. Genoeg, een en ander maakte den avond van 31 Augustus nog al levendig Waarom we van een en ander van te voren geen mededeeling hebben ge- COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1