Gemeenteraad van Texel. daan? eenvoudig, omdat er ons niets van bekend was; men duide 'tons daarom niet ten kwade. Opzichtens de opening der gasfabriek en wat daaraan voorafging, verwijzen wij naar het aanhangsel op het verslag van de Gemeenteraadszitting van Zater dagavond j.l. in dit nummer voorkomend. Laten wij hier nog aan toevoegen dat het nieuwe licht wel voldoet en wat de straatverlichting betreft we in veel beter conditie zijn gekomen. De aanvoer van vee ter markt, Maandag jl., mocht weder goed worden genoemd. De handel scheen iets vlugger, de prijzen bleven stationair. 2 Paarden f a 2 Yeulens f 110 a 115. 8 Koeien f 135 a 165. 397 Schapen f 20 a 24,50. 492 Lammeren f 12 a 14,00. 53 Rammen f 25 a 45. 2 N. kalveren f 12 a 15. 1 Stier f 140. Vlugge handel. Oudeschild, 2 Sept. Ter gelegenheid van Koninginne verjaardag was het hier volop feest voor de schooljeugd. Onder leiding van de heeren Schaap en Kroon en Mej. Dros werd eerst een optocht langs 't dorp gehouden, met vlaggen en vaandels en onder 't zingen van toepas selijke liedjes. Daarna trok men naar een weiland achter de Herv. Kerk, wel willend afgestaan door den heer C. C. Backer, om er verschillende vermakelijk heden te houden. Eenige helpsters verleenden haar ge- waardeerden bijstand aan 't onderwijzend personeel en vele belangstellenden woon den het kinderfeest bij, dat door mooi zomerweder werd begunstigd. Van tijd tot tijd werden de kinderen mild ont haald op versnaperingen en aan 't einde der feestviering kreeg ieder uit de torn bola een aardig voorwerp mede naar huis. Ook de kleintjes der bewaarschool werden op versnaperingen onthaald. 's Avonds voerden eenige leden der rederijkerskamer T.a v e n.u. in de Zeven Provinciën twee tooneelstukjes op, t.w. „Doleeren" en „Daar is mijnheer." Tus- schen de stukjes gaf de heer C. Schaap ten beste: een luimige bijdrage uit J. van Mauriks „Toen ik nog jong was." Zoowel de voordracht als de beide kranig gespeelde stukjes verwierven een daverend applaus. De zaal was flink gevuld met meestal jong publiek. De opbrengst was bestemd voor de Koningin Wilhelmina Bewaarschool. Een gezellig bal hield in de "Zeven Provinciën" velen nog lang bijeen. Bij de spelen werden prijzen behaald als volgt Jongens le en 2e klas. Koekkappen. Ie prjjs Cornelis Krijnen, Steenbouwdoos. 2e Gerbrand Dekker, Blokkendoos. Meisjes le en 2e klas. Eoutjesrapen le prijs Lena Kees, een groote pop. 2e Rika Hin, een kleinere pop. Jongens 3e en 4e klas. Tonneke kruien. Ate de Jong, Eerste prijs. Willem Vlas, Tweede prijs. Meisjes 3e en 4e klas. Naald in oogen. le prijs Neeltje Schellinger, Naaikistje. 2e Aaltje Blom, Breimandje. Meisjes 5e en 6e klas. Schatbewaarder. le prijs Annie Duinker, Een Pluche Portretalbum. 2e Corry Dogger, Tafelflacon. De vliegerwedstrijd kon niet geheel doorgaan wegens windstilte. Voor de eigenaardigste vorm had Cornelis Jan de Wijn, de prijs, (zakportefeuille); de vlieger stelde een groote pop voor. Jan Vlas en Dirk Kuiter ieder een prijsde eerste een portemonnaie, de tweede een inktkoker; deze werden ge geven voor de grootste vlieger en voor die het hoogste stond. Den Hoorn, 3 Sept. Ons dorp heeft vandaag het Koninginnefeest gevierd. De commissie was er in geslaagd vijf leden van hot Texelsch Fanfarecorps te engageeren. Hun een woord van dank voor alles wat ze hebben ten beste ge geven; zij hebben het feest door hun uitstekend spel tot een feest gemaakt. Om halfnegen werden den schoolkinderen eenige versnaperingen in school aange boden, waarna een optocht door het dorp gehouden werd naar bet terrein der kinderspelen, daartoe welwillend door den heer C. Veeger afgestaan. Balwerpen, koekslaan, touwtje spiingen met sloffen en zakloopen waren de spelen, waarmee de kinderen een aardig prijsje konden verdienen. Daarna werd het onmisbare en steeds vermakelijke tobbe steken gehouden; de gelukkige winners der inderdaad fraaie prijzen waren de heeren S. Gieles, B. Lap Sz en J Bakker Pz. Om twee uur begon het ringrijden en kegeltrekken met paard enkarretje. 39 paren namen aan den wedstrijd deel; de prijzen werden gewonnen door de dames T. List, M. Veeger en A. Veeger en de heeren P. de Jager, H. Keesom en N. Koopman. Ten slotte nog een rozengalop, waarmee de dames N. Boon, en D. de Jager den eersten, C. Jonker en M. Witte den tweeden en G. Lap en A. Jonker Sd. den derden prijs wonnen. Ook uit andere dorpen van ons eiland waren velen gekomen, om mee feest te vieren. Met zang en dans vermaakte men zich nog in het „Loodsmans Wel varen." Oosterend, 3 Sept. Robben worden gewoonlijk gevangen met netten en ver der door den zoogenaamden robbenshg, terwijl ze ook wel geschoten worden. Een visscher van Oost heeft een nieuwe vangwijze uitgedacht, die wel wat wreed aardig is, maar die toch in korten tijd winst kan geven. Hij heeft n.l. stevige pennen door planken geslagen en deze planken worden nu geplaatst op den kant der vlakte, waar de zeehonden gedurig komen slapen en zich koesteren. Bij hooger water zwemmen de dieren gemakkelijk over de planken heen, maai bij laag getij worden ze opgeschrikt, in de verwachting, dat ze in die ijzeren pennen vast zullen geraken. En die ver wachting werd al [dadelijk vervuld, want in twee dagen werden zoo 14 robben bemachtigd. De huiden en het vleesch hiervan kunnen aardig wat opbrengen en bovendien wordt f 38 aan rijkspremie ontvangen, daar er 6 wijfjes en 8 man netjes waren. Op Koninginnedag hielden de leer lingen van de beide scholen alhier een gezamelijken optocht, waarna ze op ver schillende versnaperingen werden ont haald. Des avonds trokken ouderen al zin gende door de verschillende straten. Van verscheidene woningen wapperden de vlaggen. Vlieland. De voordracht voor Hoofd der School voor M. U. L. O. alhier is als volgt opgemaakt 1. H. Kausel te Zaandijk. 2. G. Frens te Winsum (GroD.) 3 S. de Vries te Sneek. I1EKHAL11VGS-01VDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den BurgOosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de hoofden der O. L. Scholen tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijk opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet h6bben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsondorwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maand. Voor minver- Zaterdag 31 Aug. 1907. 's avonds O1/, uur. Voorzitter de heer Hiddiogh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dikkers, Keesom, Koning, Bakker, Over, Langeveld, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving de heeren Dijt en Mets, zonder kennisgeving de heer Lap. Secretaris de heer Ruibiug. De voorz. opent de vergadering en stelt voor het lezen der notulen van de vorige vergadering uit te stellen tot de volgende vergadering. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Ingekomen was het verzoek van den onderne mervan den Nieuwen Texelschen Stoombootdienst den heer A. Wagemaker, om hem voorloopig concessie te verleenen voor den aanleg van een tram over geheel Texel en tot I Jan. 1909 geen concessie daarvoor aan een ander te verleenen zonder hem eerst in de gelegenheid te stellen, zoo mogelijk zelf nog definitief concessie aan te vragen. Wordt gesteld in handen van B W om preadvies. Thans komt aan de orde If. Benoeming Onderwijzer. De voordracht bestond uit de heeren Iloegsma van Amsterdam, Rauchbar van Zaandam en Van der Werf uit Dockum. Met algemeene stemmen werd eerstgenoemde benoemd. Bij de thans volgende rondvraag niemand het woord verlangende, werd de verg. gesloten. In tegenstelling met andere vergaderingen van den Raad, als wanneer het publiek onmiddellijk het gemeentehuis verlaat, werd thans, toen men dit ook nu weder wilde doen, medegedeeld dat men nog wel wat mocht blijven. Was anders het behandelde in de vergadering hoofdzaak; thans bleek het er aan toegevoegde het voornaamste te zijn. Behalve voorz., leden van den raad en sccr. waren n.l. ook in de raadzaal aanwezig de heer Van der Zee, concessionaris der gasfabriek, de leden der commissie van die fabriek en de oud- wethouder Kcijser, welke de voorbereidende werk zaamheden voor de concessieverlening geheel had meegemaakt als wethouder. Nadat allen een glas wijn was aangeboden, nam de burgemeester het woord en zei Mijne Heeren 1 De als immer, zoo gedenkwaardige feestdag, dien wij beden vieren, de geboortedag van Hare Majesteit, onze geerbicdigde Koningin is voor de gemeente Texel in dit jaar een zeer bijzondere dag. En die dag ontleent lieden zijne-bijzondere bc- teekenis voor de hoofdplaats onzer gemeente, aan het feil, naar de verwezenlijking van hetwelk wij allen zeker sinds lang verlangend hebben uitgezien, aan de groote gebeurtenis van het jaar 1907, voor onze gemeente, teweten, de verbete- tering van onze huis- en straatverlichting, de opening van onze gasfabriek. Waar voor korten tijd slechts een klank, en niet meer dan een holle klank was, die niet voor verwezenlijking vatbaar scheen, waar niemand van ons aan denken kon, het is thans een feit geworden. Wat niemand durfde hopen of verwachten, zie, het staat voor ons oog, aan den ingang van ons dorp toch verrees een gebouw, een sieraad Van onze gemeente, met op den gevel het mooie veelkleurige opschrift //Aërogeeugasfabriek.v Hoe wij het zoo ver gebracht hebben, mijne heeren, ik wil daarover zwijgen, ik zal U niet vermoeien met onze velerlei pogingen om de verlichting van den Burg te verbeteren. De husolverlichling bleek al even onpractisch als het petrolcumgloeilicht. Aan electrisch licht viel niet te denkeu, steenkoleugas bleek niet rendabel, tot eindelijk de aerogeengasverlickting. de nieuwste vinding van den matsten tijd, ook in het buitenland reeds veel toegepast, ons de zoo vurig begeerde en lang gewensebte betere verlichting schonk. Meer licht was echter steeds ons devies, en ik geloof, dat wij geslaagd zijn. In den Heer van der Zee hebben wij den man gevonden, die aan de gemeente Texel, de zoo lang verbeide verbetering zal geven in de ver lichting, terwijl dit gas, ook als kookgas en voor verwarming, alsmede voor machinale krachtvoort- brenging, naar ik hoop, uitstekende diensten bewijzen zal. En thans, mijne heeren, nog een enkel woord over de daarstelling van onze nieuwe inrichting, ik geloof dat er maar moeieüjk, althans stellig niet in de annalen onzer gemeente een voorbeeld zal zijn aan te halen van de vlugheid en voort varendheid, waarmede deze is aangepakt en tot stand gebracht. Op 1 Mei j.l. werd met het leggen der buisleiding begonnen, en thans juist vier maanden later is het gebouw met alle machineriën kant en klaar en zullen dezen avond tut verras sing van ons aller oogen, de straten van den Burg prijken in een voor ons nieuwen onge- kenden glans. Mijne heeren, ik breng een woord van hulde aan den Concessionaris, den Heer van der Zee, die in zoo korten tijd de nieuwe inrichting heeft weten tot stand te brengen, en die naar ik hoop, bij zijne latere bezoeken aan de gemeente Texel, steeds zal mogen constateeren dat zijn werk op prijs wordt gesteld en de verlichting goed blijft bevallen. Maar vóór alles mijne heeren, een woord van buide aan de mannen, die het initiatief namen tot deze gezegende instelling. Hulde aan U mijne heeren, Dr. Wagemaker en de heeren August Keijser i n Herman Keijser voor deze plechtigheid alhier genoodigd, nog maals hulde aan Uw initiatief en aan uwe voort varendheid. En thans, mijne heereD, hef ik mijn glas op en stel U voor een dronk te wijden Ten eerste op den Heer van der Zee, den stichter van onze gasfabriek, en onze tweede dronk zij gewijd aan de Heeren Dr. Wagemaker en de Heeren Herman en August Keijser, daarbij de wensch uitsprekende, dat de energie, die thans gdfileken is aanwezig te zijn, mag blijven uitgaan van Texels burgerij, tot daarstelling van ook, alle, die andere noodzakelijke verbeteringen, die wij zoo noode behoeven. Moge in lengte vau dagen deze dag getuigen van de kracht, die er kan uitgaan van het par ticulier initiatief, van mannen, die wat willen en toonen het te kunnen, van mannen, die met ernst en voortvarendheid een zaak weten aan te pakken en ook ten einde te brengen. Mijne heeren, ik noodig U allen uit met mij een glas te lecdigen op den voorspoed en de vooruitgang der gemeente Texel, onder den uitroep «Lang leve de gasfabriek.// De heer Van der Zee, thans het woord verkrij gende, maakte daaivan gebruik door ongeveer het volgende te zeggen Mijnheer de Voorzitter, vergun mij op de door U gesproken woorden een kort antwoord te geven. Mijnheer de Voorzitter van den Raad der Ge meente Texel, heeren leden van dien Raad, laat ik in de allereerste plaats mijn dank betuigen voor de waardeerende woorden door uwen Voor zitter tot mij gesproken en voor de instemming waarmee de woorden van uwen Voorzitter door den Raad zijn begroet. Maar Mijnheer de Voor zitter die waardeering komt mij slechts voor een klein gedeelte toe, want het leeuwenaandeel be hoort aan die mannen zij ze waren ingenieur, opzichters, monteurs, buizenleggers, ketelklinkers of machinist die mij zoo trouw in deze terzijde hebben gestaan. En toch—ondanks dathad het werk in niet zulk een korten tijd voltooid kun nen worden, zoo we niet van alle zijden vanwege de ingezetenen van den Burg de meest mogelijke hulp en de meest welwillende bejegening onder vonden hadden; daarvoor breng ik uwe burgers mijnen hartelijken dank. Maar er is nog, Mijn heer do Voorzitter, een factor, die in niet geringe mate er toe bijgedragen heeft om mijne taak van den aanvang tot het einde met de grootste lust en ijver te doen volbrengen. Toen ik de eerste maal bij uw bestuur kwam tot bespreking van cenc eventueclc concessieaan vraag, werd ik met vertrouwen begroet en in alle onderhandelingen die er gevoerd zijn hebben zoowel Burgemeester en Wethouders als de Raad dat standpunt blijven innemen. Gij hebt mij niet beschouwd als een concessicjager en juist daarom is mijn taak zoo vergemakkelijkt. Maar dat groote vertrouwen dat u mij geschonken hebt, legt ook mij een grooten plicht op, n.l. de morcelc ver antwoordelijkheid varj- en vóór nlles te stellen boven de zoogenaamde olficieele verantwoordelijk heid en ik geef u thans de verzekering dat ik den wissel van moreele verantwoordelijkheid ten volle honorceren zal. Aanstonds bij don tocht naar de fabriek zult u zien dat allerwege het nieuwe gaslicht brandt en zeker h id ik ook gaarne gezien dat heden uw Raadzaal daarmee verlicht was, niet omdat ik daarmee bedoel dat het meerder wereldlijk licht in deze raadzaal gelijken tred houdt met het hooger geestelijk licht, maar meer omdat uw Voorzitter zooeven rclovecrde, dat reeds jaren lang hel devies van Texel was «beter liebt//. Wat ik denk, hoe ik oordcel over nlles wat in de laatste maanden door uwen Raad en door de bewoners van Texel werd tot stand gebracht en wat nog in wording is, heb ik reeds gereleveerd ir. mijn speech bij de cerste-stecnlegging van de gasfabriek. Van ganseher harte hoop ik dat op al die ontwikkelde energie zegen moge rusten; van ganscher harte wensch ik dat de band van solidariteit onder u blijve voortduren, niet als een knellendo keten, maar als een die niet gevoeld wordt en waarvan men het als een dure plicht beschouwt die steeds te torsten. Mijnheer de Voorzitter; leden van den Raad,U hebt zooeven een dronk aan mij gewijd, vergun ook mij een dronk te wijden aan den groei en bloei van de Gemeente Texel en het welzijn van hare inge zetenen. Ik heb gezegd. Door den heer Wagemaker werd hierop het woord verkregen. Spr. meende aan het door den voorz. en den heer Van der Zee gesprokene nog iets te moeten toevoegen en vertrouwt, dat hij de tolk is ook van zijne mede-commissieleden. Lang, zegt spr. werd uitgezien naar beter licht. Eindelijk aan is bet gekomen. Ongeveer acht maanden geleden had ten mijne huize eene ver gadering plaats van eenige personen ter bespreking van de mogelijkheid eener gasfabriek en dadelijk werd tot de oprichting besloten. Het geld was dadelijk beschikbaar en zeker geen onzer heeft het berouwd met den hr. Van der Zee in zee te zijn gegaan. Een woord van welgemeende hulde breng ik aan den heer Van der Zee voor de wijze waarop hij alles heeft tot stand gebracht. Er werd wel eens gezegd, er is geen energie hier, maar in den laatsten tijd is het tegendeel duidelijk gebleken. Nog veel is er echter te ver beteren. Spr. eindigt met den wensch uit te spreken dat Texel zijn naam als groote gemeente in Noord-Holland zal waardig blijven. Door den heer Van der Zee werd de vergade ring daarop uitgenoodigd in comité, voorafgegaan door het fanfarecorps zich naar de fabriek te be geven waar door ZEd. eene verklaring zou worden gegeven der machineriën. Voorafgegaan en gevolgd door een groote menigte van belangstellenden begaf men zich thans naar de gasfabriek, waar reeds tal van belangstellenden de komst afwachteD, waarschijnlijk in de meening dat daar eigenlijk de openingsspeech zou worden afgestoken. Die plechtigheid had echter reeds ten raadhuize plaats gehad, zoodat thans door den heer Van der Zee aan den leden van den raad eene verklaring werd gegeven van de eenvoudige werking van de machines. Gewezen werd er o. m. op, dat vrees voor gasgebrek niet behoeft te bestaan, aangezien de machine in staat is 500 pitten te voeden en mocht dit blijken later onvoldoende te zijn, dat dan nog gemakkelijk een derde «gasmakerv (er zijn er thans 2) kan worden bijgevoegd. Deze «gasmakersv worden gedreven door een gasmotor, mocht echter deze en ook de reservemotor haar dienst weigeren, ook dan kan nog gas geleverd worden, omdat de machine ook met handkracht kan worden gedreven. Het gas wordt langs kouden weg bereid van gasoline. Het reservoir met deze licht brandbare stof is opgesloten in een keldertje, van hieruit wordt de vloeistof door de machine zelf opgepompt, en verder veranderd in lichtgas. Geen enkele gaspit was in dit lokaal aanwezig het licht werd ontvangen van de lantaarn buiten het gebouw brandende en door een paar kleine raampjes uit het kantoortje en motorenlokaaltje naast het apparatenlokaal gelegen. Tegen brand gevaar werd dus blijkbaar uitstekend gewaakt. Ook tegen het springen van den ketel werd goed gewaakt, zooals door den heer Van der Zee werd getoond. Wanneer n.l. de ketel bijna vol is, wordt de machinist gewaarschuwd doordat een electrische bel begint te werken, terwijl de machine vanzelf stilstaat indien de ketel geheel vol is. Na de verklaring der machines, waarover allen ongetwijfeld ten hoogste voldaan waren, werd de fabriek weder verlaten en begaf men zich ver gezeld van het fanfarecorps weder naar het Raad huis, hier werd door den heer Van der Zee een woord van dank gebracht aan dat corps voor de verleende diensten, waarna de stoet uiteen ging.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2