Buitenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. INGEZONDEN STUKKEN. Voor het Winterseizoen. Naar wij vernemen heeft de hier ge vestigde Red-kamer U. d. I. hare studiën weder hervat, zoodat ons in den a. s. winter zeker weder eenige aangename avonden staan te wachten. De toetreding van werkende leden bij deze Kamer wordt zeer gewenscht. Rijkslandboxiwiointerschool te Schagen Wij ontvingen heden het programma van bovengenoemde inrichting voor het komende winter-halfjaar. Om toegelaten te kunnen worden moeten de leerlingen 16 jaar oud zijn, bekend zijn met de practijk van het veehouderij of landbouwbedrijf en zich onderwerpen aan een eenvoudig examen in Nederlahdsche taal en Rekenen. De aangifte van leerlingen is openge steld tot uiterlijk Woensdag 25 Sept. a. s. Yoor aanstaande kaasmakers en melk- controleurs aan kaasfabrieken en fok- vereenigingen bestaat gelegenheid om de lessen in zuivelbereiding en practisch melkonderzoek te volgen en een diploma als melkcontroleur te verkrijgen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Directeur den heer C. Nobel. Het programma ligt voor hen die er belang in stellen bij ons ter inzage. Oudeschild, 6 Sept. Iemand aan de haven bezig zijde met fietsen werd door een voertuig zoodanig aangereden, dat hij een der voeten nogal vrij erg be zeerde en met een rijtuig naar huis moest gaan. Nabij de haven werd door een wiervisscher een wit fleschje met beugel sluiting uit zee opgehaald. In dat fleschje bevond zich een briefje, waarop in de Engelsche taal werd medegedeeld, dat de bark „Albuera" door hetSkager- rak over de Noordzee was gezeild en 't Engelsche kanaal had bereikt. Bij dit briefje was 't adres gevoegd van Hr. S. G. Taylor, 28 Ardgowar St. Greenock Scotland. Het fleschje was over boord geworpen den 26 Juli 1907. Een verdacht zaakje. Zekere S., een bekende propagandist van de vrije-socialistische beginselen te Groningen, heeft wat al te „vrij" omge sprongen met de geldelijke belangen, die hem werden toevertrouwd door een menigte arme luidjes. Sij had nl. in de Oude Kijk-in-'t Jatstraat met -een col lega J., van dezelfde vrije beginselen een vereeniging voor werkverschaffing en een spaarkas opgericht, alles om het arme volk te helpen en gelukkig te maken. En de heeren wisten inderdaad het vertrouwen van zeer velen te winnen. Men behoefde elke week maar een dubbeltje te storten, dat bedrag werd dan in een spaarboekje zorgvuldig geno teerd en zoo kon men bijna ongemerkt een mooi sommetje bij elkaar krijgen, dat een appeltje voor den dorst was als booze tijden kwamen. Dan kon men voor dat geld in den winkel der heeren kleeren en andere artikelen koopen. Een tijdje is dat goed gegaan, tot einde lijk de „krach" gekomen is. Zaterdag is er beslag op den boel gelegd en gis teren had de voor zoo velen droeve mare een groot aantal belanghebbenden meest allen arme sloofvrouwtjes naar hun „spaarkas" doen gaan, om de spaar centen terug te vragen. Hetgeen na tuurlijk een vergeefsche tocht was. (N. Gr. Ct.) Een gekke vergissing. Te Opheusden werd de koopman S. 's morgens om 5 uur door het blaffen van zijn hond gewekt. Toen hij zich naar buiten begaf, ontdekte hij, dat er iemand in de zich bij huis bevindenden waterput lag. Spoedig riep hij een paar mannen te hulp, en met vereende krach ten werd de man uit zijn netelige positie gered, 't Was de grijsaard J. de Wit. Daar de ongelukkige bewusteloos was, kon hij niet dadelijk het raadsel oplossen hpe hij in den put, die een eindje van den weg is, was terecht gekomen. Door den heer 3. werd hij in huis opgenomen, van droge kleeren voorzien en verpleegd. De dokter, die spoedig aanwezig was, vond beter den ongelukkige Diet dadelijk te vervoeren, hetgeen 's middags geschied de. Bij kennis gekomen, vertelde hij, dat hij om vier uur zijn woniDg verlaten had en bij den put zijnde, in den waan verkeerde, bij zijn bed te zijn, waarop hij zijn klompen uittrok en in den put stapte. Een wonder mag het heeten, dat de man er het leven leeft afgebracht en naar omstandigheden zich vrjj goed bevindt. Over het kuilnet. De minder gunstige uitkomsten der Zuiderzeevisschcrij in de laatste jaren wordt door de meeste visschers in hoofd zaak toegeschreven aan het visschen met het kuilnet, waarmee veel jonge visch wordt gevangen, die voor de con sumptie ongeschikt is, en onder den naam van nest verkocht wordt voor eendenvoer, mest enz. Het zijn bijna uitsluitend de Volendsvmmer visschers die met den kuil visschen. De Veree niging tot bevordering van de belangen der Zuiderzeevisscherij heeft den strijd tegen den kuil aangebonden. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur dezer vereeniging is voorgesteld op een Zaterdag midden Soptember bij Enkhuizen een vloot-revue te houden van tegen standers van het kuilnet, om daardoor de overtuiging te vestigen van het belang en den ernst van den strijd tegen het visschen met den kuil. In de grondverf. Het stuk speelt de Maaasbrug te Rot terdam, dezer dagen. Druk keuvelend loopen twee vrouwen de brug over, vrouw N. H. en vrouw B. M., beiden wonende Feijenoordstraat. Boven in de brug zit een knecht van den schilder P. Hij stopt zijn kwast telkens in een grooten pot verf, kleur perlegris. Die pot hangt aan een haak. Plotseling schiet de haak los, de pot valt, komt terecht op een stellingplank, kantelt en stort zijn inhoud over de beide druk keuvelende vrouwtjes. Ontoonbaar zien de arme menschen er uit, zij druipen letterlijk van de verf. De gezellige onderlinge conversatietoon staakt, woede spreekt uit haar blikken, woede, nog aangevuurd door gelach der omstanders. Dreigende vuisten gaan omhoog, in de richting van den schul- deloozen schilder, die, gelukkig voor hem, ver uit de buurt zit van de vrouwtjes. Eind van de historie: een actie tot schadevergoeding voor bedorven kleeding aan het adres van den schildersbaas. (R. N.) Het vel van een reuzenslang Een ingezetene van Stavoren ontving uit Indië het vel van een reuzenslang en wel van een python, geschoten op het eiland Ambon. Dit vel, thans ge prepareerd en gehecht op vilt, is bestemd om als vloerversiering dienst te doen. Het heeft een lengte van 25 voet en een breedte naar evenredigheid. Uit het lichaam van het bewuste exemplaar kwamen 300 eieren te voor schijn welke door de inlanders werden verorberd. Te ver overdreven Oranjeliefde! Eenige eenden, die Zaterdag in de singelgrachten van Gouda zwommen, getooid om den hals met een oraDjelintje trachten zich van dat versiersel te ont doen met het noodlottig gevolg, dat van een paar de ondersnavel achter het lint geraakte en niet teruggetrokken kon wordeD, Al spoedig waren reeds een tweetal den hongerdood gestorven. Schrale troost. In October 1905 werd van het garni zoen Assen een milicien als deserteur afgevoerd. Als zoodanig werd hij onlangs door de marechaussée aangehouden, zonder dat hij zich bewust was deserteur te zijn. Hij, beweerde op een andere plaats dan de aangewezene, na verkregen toestemming aan de inspectie te hebben deelgenomen. Bij onderzoek is gebleken dat dit waar was. De krijgsraad heeft hom dan ook van desertie vrijgesproken. In verband hiermede is hem ook de straf van vier dagen provoostarrest kwijt ge- scholdon. Hij had die straf echter reeds ondergaan Mm zij gewaarsclmwd Dezer dagen vervoegde een koopman, met enkele stukken stof voor heerencos- tuums, zich bij een der inwoners aan de Scbagerbrug. Hij bood een stuk goed te koop aan voor f 12,50, waarop bedoelde persoon f 10 bood en natuurlijk voor dien prijs eigenaar werd. Bij nadere beschouwing verklaarde een vakman (kleermaker) dat het stuk goed een waarde vertegenwoordigde van f 2,50. Goedkoope dienstboden. Adveitentie uit een van de Haagscho bladen „le Klas huis levert Naaimachines tegen 50 cents per week afbetaling. Ook dienstmeisjes boven 21 jaar. Br. nobur. v. d. blad." Uit Antwerpen. De havenwijk in revolutie de politie machteloos en uitgeput, hiermede is in het kort den toestand in Antwerpen aangeduid. Erger kan het al niet en terecht vragen de Antwerpenaren zich met ongerustheid af wat dat worden moet. De stakers of uitgeslotenen, gaarne bijgestaan door leegloopend gepeupel, hebben het geheele vervoer met vrachtwagens stop gezet. De voerlieden trokken ze van de wagens, de paarden werden uitgespannen en de meegevoerde vracht op straat gekeerd. Tallooze malen werd dit spelletje her haald, zoodat ten slotte geen enkele vrachtwagen zich meer op de kaden waagde. De politie staat daar machteloos bij. Zij durft niet eens de omgeworpen wagens overeindzetten, zoo groot is de woede van de oproerlingen! In de straten bij de Schelde gelegen, is de menigte ontzaggelijk geworden en geen twee mi nuten gaan voorbij of de agenten zijn verplicht met de blanke sabel te char geeren terwijl ze met steenen en flesschen worden bestookt. Er zijn een groot aantal menschen verwond. Alle winkels in de havenbuurt hebben de luiken voor de ramen. Een agent werd doodelijk getroffen, doordat hem een stuk steen naar het hoofd werd geworpen; een groot aantal balen katoen werd in brand geschoten. Zoo was de toestand in de verloopen week. Nationale en Internationale tentoonstelling 16—22 September 1907.-'s-Gravenhage. op het Malieveld. Dagverdeeling van de Tentoonstelling. Van Maandag 16 tot en met Zondag 22 September blijven alle dagen tentoongesteld de inzen dingen in de rubrieken Zuivel, Bijenteelt, Zaden en Producten, Staatszorg voor den landbouw, Nieuwe vindingen, Heideontging Boschcultuur, Grondverbetering, Zoetwater- visscherij en Hoefbeslag. Daarenboven Maandag 16 September. Opening van de Tentoonstelling in tegen woordigheid van de leden van de Mij. en van genoodigden te 12 uur. Tentoonstel ling van paarden. Dinsdag 17 September. Tentoonstelling van paarden. Concours hippique. Woensdag 18 September. Tentoonstelling van paarden. Concours hippique. Algemeene vergadering des voormiddags, te half elf uur, in een der zalen van het Kon. Zool. Bot. Genootschap. Donderdag 19 September. Tentoonstelling van Paarden. Concours in vervaardigen van een hoefijzer. Uitvoe ring van eenige bewegingen door de Veld artillerie en Rjjdende Artillerie, met vier aangespannen stukken. Vrijdag 20 September. Tentoonstelling van Pluimvee en Tamme Konijnen. Wedstrjjd in Hoefbeslag. Uit voering van eenige beweging door de Veld artillerie en Rjjdendo Artillerie met vier aangespannen stukken. Ringrijderij van paren uit de verschil lende provincies in kostuum. Voorrijden van Oogstwagens en van Groenten- en Ooftwagens. Zaterdag 21 September. Tentoonstelling van Pluimvee en Tamme konynen. Wedstrijd in hoefbeslag van militaire hoefsmeden. Uitvoering van eenige bewegingen door personeel der Veldartillerie en rijdende artillerie met vier aangespannen stukken. Ringrijderij van paren uit de verschillende provinciën in kostuum. Voorrijden van Oogstwagens en van Groen ten- en Ooftwagens. Zondag 22 September. Tentoonstelling van Pluimvee en Tamme Konijnen. Dinsdag 3 September 1907. Afwezig de h.h. K. R. Bakker en C. Swart. Voorzilter de heer J. Molenaar, burgem. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. De h.h. J. Klippus en J. J. Zeylemaker leggen de voorgeschreven eeden af en wor den als raadsleden toegelaten. Tot wethouder wordt met algemeeDO stemmen (een briefje blanco) benoemd do hoer J. Zeylemaker. Tot hoofd der school wordt benoemd met algem. stemmen de heer H. Kunsel to Zaan dijk. Met den benoemde waren doorB.cn W. voorgedragen de h.h. G. Frons to Win- sum (Gr.) en 8. do Vries te Sneek. Wordt den Raad aangeboden de gemeente- bogrooting, dienst 1908. Na toohchting op onderscheiden posten en eenige bespreking wordt de begrooting voorloopig vastgesteld tot een bedrag in ontvaDg en uitgaaf van f 14723,55. Vastgesteld door den Raad wordt een 2e Suppl. kohier v. d. Hoofd. Omslag tot een-bedrag van f 20,95. Het ontwerp-verordening op de heffing van belasting op gedistelleerd wordt goed gekeurd. (Deze belasting bedraagt per liter f 0,126) Besloten wordt aan het Burg. Armbestuur eene subsidie te verleenen van f 700. Door den Raad wordt verder bepaald, dat de gemeente eenzelfde bedrag in opcenten op Grond- en Personeele belasting zal heffen als in 1907. Ten slotte worden eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bij rondvraag krijgt de heer K. Molenaar het woord, om te betoogen, dat z. i. door den heer Bosman, den ondernemer van den postdienst, niet met bekwamen spoed wordt voorzien in een voldoend motorvaartuig, waarop ten allen tijde gerekend moet kun nen worden. De heer Molenaar verzoekt B. en W. in dien geest den heer Bosman te schrijven. Hierna wordt de vergadering gesloten. Mijnheer de Redacteur! Wil s.v.p. onderstaande in uw_veelgele zen blad opnemen, bij voorbaat mijnen dank. Den derden September j. 1. leverde ons, Vlielandors, een leuk schouwspel en weer een afwijking der nieuwe postverbinding. Vanaf het duin, zag men in den vroegen morgen nabij Terschelling in ongewone richting de Ada van Holland met twee vlag gen in top liggen, ten teeken er een sleep boot of hulp verlangd werd. Na ongeveer een uur aldus te hebben gewacht en geslingerd, kwam uit de haven van Terschelling een sleepboot, welke zich begaf naar de in nood(?) verkeerende en om hulp vragende Ada. Na eenig verwijl maakte de sleepboot Vast en zette met zijn buit koers naar Harlingen. 't Was een leuk gezicht, dat vonden ook anderen met mij want zoo ter zijde hoorde ik al zeggen: nu sleept de oude postboot de nieuwef?). En werkelijk de sleepboot was niemand anders dan de vroegere postboot Terschelling. 't Was waarlijk een leuk gezicht de vroe gere postboot (nu sleepboot) met z(jn con current achter zich aan gemoedelijk op- stoomende naar Harlingen. 'tls wel een eigenaardige naam voor de Ada nieuwe postboot, wel een bewijs, dat we op Vlie land niet erg zijn verwend; als we zoo nu en dan maar eens een boot aan onze stei ger zien, zjjn we al gauw tevreden. Onze wakkere schipper met de motorboot(?) (boeier) die op de Vlieree wachtte op de Ada, en daar brieven en passagiers zou overnemen, begreep zijn plicht en zette koers naar Harlingen. Hij kwam 6 uur in den namiddag terug op Vlieland en onderhield zoodoende onze verbinding met Harlingen. Des namiddags gewone tijd van aankomst der boot volgens bekendgemaakte dienst regeling, liepen hier 4 passagiers voor Ter schelling al wachtende op de postboot (de sleepboot Voorwaarts deed dienst vanuit Harlingen) doch, o wreed noodlot, hoewel hoog water, gaat do boot onze sloot voorbij. De menschen konden opnieuw logies be stellen en de brieven over Texel gekomen bleven liggen. Na aankomst der motorboot (boeier) vernamen we, dat de Ada van Holland haar eene vlerk (rader) lam was, er was een spie gebroken en zoodoende hing de eene klapper er scheef bij. Zoo is onze nieuwe verbeterdel?) verbin ding met een raderboot, naar de eischen des tijds ingericht. EEN TOESCHOUWER Leiden, 6 Sopt. Ter markt worden heden aangevoerd 45 Stieren f 107,— a 1 283,—; 126 Kalf- en Melkkoeien f 152 a 1 275; 110 Varekoeien 1 108 a f 230; 189 Vette Ossen en Koeien 1182 a f 300 47 Kalveren (vette) 1 48 al 89 16 Kalveren (magere) f 7a 115, 21 Graskalveren f27 a 162; 929 Lammeren f 18,a 1 24,—; 721 Schapen (vette) 1 23,— a 1 31, 472 Schapen (weide) f 18 a 1 24; 270 Magere Varkens f 17-- a f 36, 390 Biggen f 6,50 k f 10,50; Scliagen, 4 Sept. Aangevoerd: 5 Paarden 1 80,a 1 120,-; 17 Veulens f 80,— a 1 170,—; 30 Stieren f 120,a 200, 10 Goldekooien 1 120 a f 180; 90 Vette Kooien 1 200 a 1315; 80 Kalikoeion 1 160,a 1 365 37 Nuchtere Kalveren 1 9 al' 22,00; Schapen (vette) 1 a 1 —.00; 80 Schapon (magere) 1 16,a 23, 8 Varkens f 13,a 1 16; 42 Vette Varkens 46 a 50 cent por kg. 60 Biggen f 8 a 1' 10,—; Kipeieron 1 3,50 a 1 4.por 100- Boter 1 1,10 a f 1,20 per K.G. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2