N° 2085. Donderdag^ 12 September1907. ZO"*» Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week fot weck. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts- Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R 0 O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. KOHIER VAN DEN HOOF DEL IJ KEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier no. 1 van den Hoofde- lijken Omslag voor het dienstjaar 1907, ge durende vijfmaanden, van den 10September 1907 tot en met den 9en Februari 1908, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 9 September 1907. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH, Burgem. RUIBING, Secr. HERH A L1NGS-0N DE RW! JS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maar t a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar minstens zesleerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de hoofden der O. L. Scholen tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijk opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maand, Voor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zyn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslis sen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalingen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, den 3 September 1907 Burg. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. B E S T R IJ DIN G van de Tuberculose onder het Rundvee. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op het Koninklijk Besluit van' 2 September 1904 (Staatsblad no. 219); Herinnert belanghebbenden er aan a. dat runderen, welke op tubercu lose duidende verschijnselen vertoonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk ter slachting worden overgenomen, wan neer de eigenaar, mits geen opkooper zijnde, het verlangt en de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe termen vindt b. dat formulieren, ter mededeeling van het verlangen, tubeiculeuse runderen door het Rijk te doen overnemen, kos teloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, alwaar nadere inlich tingen worden vei strekt. Texel, den 10 September 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 31 Aug. 6 Sept. De r. is in den maand troostlooze ge dachte. Nog enkele weken en vallende bladeren en kale velden vertellen ons weder dat er in dit ondermaansche niets besten diger is dan de onbestendigheid. Een luttel aantal dagen nog en de zomer, die zooveel beloofde en zoo weinig gaf, zal ten grave dalen en er zullen weinig kransen van dankbare hulde gelegd worden op heur graf. Ze is tot ons gekomen en 't was of ze niet kwam, ze was er en 't was of ze er niet was, ze gaat heen en 't is of ze er niet geweest is. 't Was of er een r in al de zomermaanden was, maar toch werd van den eenen dag naar den anderen uit gezien of de zon en de warmte niet komen wilden en zoo lang er uitgezien werd was er nog hoop. Maar nu is de hoop weg want nu is officieel de r in de maand. Zy die zich de weelde van een zomer- uitstapje mochten veroorloven en den eersten dag der vacantie met zoete ver langens de koffers pakten om eenige weken lang het drukke leven te ontvlieden, zyn teruggekeerd en velen van hen waarschijn lijk niet in een nu juist prettige stemming. Het verbeide geDot bleef uit en de centjes werden in armoede verteerd. En zij zjjn het niet alleen die klagen, pension- en hotelhouders hebben ook allerminst stof tot juichen, want niet alleen dat de inkom sten minder ruim vloeiden dan in andere zomers, ook de verdrietelijke stemming hunner gasten veronaangenaamde hun de dagen. En bij die troostelooze herinnering komt nu het troostelooze vooruitzicht, want de r is in de maand. 't Begint al langzamerhand merkbaar te worden, dat de komkommers opraken. Al thans over hetgeen in de voorbye week in binnen- en buitenland te kranlstaven viel zouden ettelijke kolommen te vullen zijn. Voor menigeen bracht de afgeloopen week een voor hun leven historische dag. We bedoelen de nieuwbakken leden van ge meenteraden, die officieel hun intrede in de raadzalen deden om hun licht te laten schijnen over alles wat er gedaan wordt in het belang der gemeenschap. Dat was Dinsdag, de bekende eerste Dinsdag in September, waarop gebruikelijk is de nieuw- gekozen en herkozen vroede vaderen plechtig te installeeren. Voor hen die levendig belangstellen in onze soldaatjes mocht Woensdag een dag van gewicht heeten. Een belangrijk deel van ons leger betrok in Gelderlands dreven de kwartieren om daar de z. g. groote manoeuvres te houden, 't aantrekkelijkste en 't belangrijkste van wat er op militair- gebied ten onzent te beleven valt, door de „jongens" met zekere vreugde begroet, om wellicht straks als ze nogal „zwaar" waren te worden vervloekt en waarvoor menig belastingbetalend burger niet gemakkelijk warm is te makeD, overmits ze aan 's Lands schatkist een aardig duitje zullen kosten. De manoeuvres natuurlijk. Intusschen hoe we ook over dit militaire gedoe mogen oordeelen, wo zullen onge twijfeld onze soldaatjes gaarne een pret tige, niet te moeielijke manoeuvre wenschen on vooral dat in de eerste dagen om hun nentwil de sluizen des hemels niet te dikwijls zullen geopend worden. Echter er waren meer zaken die in de afgeloopen week onze welwillende aan dacht kwamen vragen. Zoo b. v. de z.g. „Katholieke Week" die te Brede werd gehouden. In groote getalen kwamen daar de partygenooten samen om te luisteren naar hetgeen daar door een aantal der op den voorgrond tredende persoonlijkheden over verschillende maatschappelijke en eco nomische vraagstukken werd geleeraard. Er werden inderdaad belangrijke onder werpen behandeld, waardoor dit congres dan ook van niet geringe beteekenis moet worden geacht. Evenals het vorige jaar waren ook de samenkomsten nu weder zooveel cursussen, waarop het publiek als ter schole ging bij hen die in het staatkundige leven doorkneed zijn. Dan kwam in de afgeloopen week een der Hoogmogende heeren, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal onze aandacht vragen. We bedoelen de heer P. Nolting, die bij de laatste lintjesregen ter gelegen heid van de verjaardag onzer Koningin, ook een lintje op zyn jaskraag zag neder dalen. Maar inplaats van nu zooals in èen dergelijk geval menig ander zou gedaan hebben - het lintje met een blijden lach en een dankbaren blik, onvervreembaar vast te hechten, legde deze gedecoreerde het kalmpjes naast zich op tafel en dacht ,Nee, maar daar pas ik voor". En den volgenden dag stond het al in de krant dat Piet Nolting de Nederlandsche Leeuw geweigerd had. Dat bleek later wel eenigs- zins onjuist te zijn, maar dat dit Kamerlid weinig behagen schept in dit Leeuwtje staat vast. Een der Amsterdamsche cor respondenten vertelt dat Nolting in zoo'n decoratie in 't geheel niets vereerends ziet en van meening is dat, als er iemand gerid derd moet worden, het pas geeft dat zoo iemand eerst gevraagd wordt of zoo'n onder scheiding hem aangenaam is. Dit heeft de Regeering verzuimd en al zal het Amster damsche Kamerlid ten slotte wel blijven berusten in de onderscheiding, het lintje zal wel nimmer zijn jaskraag sieren maar in een vergeten hoekje van de kast aan de vergetelheid worden prijsgegeven. Of dat nu de juiste manier is om een vriendelijke attentie te beloonen, is een andere vraag. Van het buitenland was het wel inzon derheid het dichtbije Antwerpen, dat onze aandacht vroeg. Meenden we in ons vorig overzicht te kunnen mededeelen dat de staking in de haven aldaar wel spoedig tot het verleden zou behooren, eigenlijk al behoorde, al spoedig bleek dat we niet juist gezien hadden. Want de staking is met vernieuwde woede losgebroken en de afgeloopen week heeft doen zien wat de gevolgen kunnen zijn als de hartstochten ontketend worden. Hoewel een groot deel der arbeiders reeds de arbeids overeenkomsten had geteekend weigerden ze uitdrukkelijk op de hout-en graanbooten te werken. En toen de reeders dit als onafwijsbare eisch bleven handhaven, brak het onweer opnieuw los en nu nog in erger mate dan den eersten keer. Be treurenswaardige gebeurtenissen grepen in de voorbije week plaats. Een deel dei- stakers en wellicht andere minder goede elementen staken de groote houtloodsen in de houthaven in brand en in weinige uren tijds werden voor tonnen gouds vernietigd. De burgerwacht werd opge roepen om het oproerige volk in bedwang te houden en niets werd onbeproefd gelaten om het vernielend element in zijn loop te keeren. Zelfs moest de hulp der Brus- selsche politie en brandweer worden inge roepen. Thans is de toestand wat gekalmeerd maar voor hoe lang? De toestand in Marokko wordt met den dag ingewikkelder, inzonderheid door het optreden van Moeley Hafid, die zich tot Sultan heeft laten uitroepen en een grooten aanhang heeft. De oude Sultan heeft een groot deel van zijn invloed en macht ver loren en beteekent nu de Franschen er de zaken besturen niets meer. De bevol king zelve, tenminste de bergstammen, zet er alles op, het gehate Fransche juk af te schudden en al blijven de Franschen de baas, de acte van Algericas bindt hen te zeer de handen om krachtig tegen de aanvallers op te treden. Buiten den kring van de acht steden in de acte genoemd, mogen de Franschen niet komen en de oproerige stammen zorgen wel niet te dicht in de buurt te komen, maar gaan intus schen voort andere stammen voor den heiligen oorlog op te wekken. Dat is geen aangename toestand. De Mogendheden, inzonderheid Duitschland ziet Frankrijk scherp op de vingers, terwijl de nieuwe Sultan ongestoord nog meer volgelingen kan maken en wie zal zeggen met welke bedoelingen. Bovendien zweeft Raisoeli nog frank en vrij rond en moet een plan bij zich omdragen om bezit van Fez te nemen wat hem misschien niet zoo moei lijk zal vallen. Benieuwd mag men zich wel afvragen wat de komende dagen voor nieuws uit Marokko zullen brengen. Op het kerkhof „Eik en Duinen" by Den Haag had in de voorbije week een droeve plechtigheid plaats n.l. de ter aardebestel- ling van het stoffelijk overschot van een der Koreaansche gedelegeerden, die naar hier waren gekomen om voor de vrijheid van hun land en volk bij de Vredescon ferentie t6 pleiten. Helaas hun zending leverde geen verblijdende resultaten op en een hunner mocht zijn vaderland niet terug zieD, daar de dood hem overviel. Zijn metgezel wenschte bij de Japanners geen verlof te vragen het lijk in Korea te be graven en daaruit blijkt afdoende, hoe groot de haat tegen den overheerscher is. En geen wonder ook, want als men leest hoe Japan in Korea optreedt dan moet afschuw het hart vervullen. Het voert er een waar schrikbewind uit. Geheele dorpen worden verwoest en de Koreanen die ver dacht worden hun landgenooten tegen Japan op te hitsen, eenvoudig dood gescho ten, Officieel heet dit, een voorbeeld stellen. Dat het volk dit niet kalm aan blijft zien is begrijpelijk en het gevolg is dan ook dat de Koreanen de Japanners met gelijke munt betalen. Met alle middelen verzetten zij zich tegen den vreemden indringer, zoodat Japan er de handen vol heeft. In Amerika ziet men dit intusschen graag want daar begrijpt men dat zoolang Korea niet volkomen onderworpen is, Japan zich aan een oorlog met de groote republiek niet zal wagen. En dit is misschien dan ook een der redenen, waarom thans offi cieel vast staat dat door Roosevelt is be sloten dat het Amerikaansche eskader naai den Grooten Oceaan zal worden gezonden. Dat zal wel niet naar 't hart van Japan zijn maar het zal zich er hoogstens wat aan kunnen ergeren. Zoo vischt ieder op zyn tij. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1