N°, 2087. Donderdag 19 September 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTI.ËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Voorbereidend Militair onderricht. 7 Sept. 14 Sept. De groote manoeuvres waarvan we in ods vorig overzicht melding maakten en die op de Veluwe werden gehouden, behoo- weer tot het verledene, waarover onge- twijfeld menig verdediger des Vaderlands niet treurig zal zijn. Want naar luid der berichten van het manoeuvreterrein hebben onze jongens daar allesbehalve prettige dagen doorgebracht. Niet alleen dat het weder eerst tegenliep en menigeen een verkoudheid opdeed maar vooral werd er geklaagd over de lange marschen. Het uithoudingsvermogen der troepen werd op een zwaren proef gesteld o. i. te zwaar, want als van een bataljon zoo'n kleine 300 manschapen van uitputting uitvallen wordt het toch wel wat al te bar. Zonder nu juist het nut der groote legeroefeningen in twijfel te trekken, wil het ons toch voor komen dat zulke zware manoeuvres als in de voorbije week te zien werden gegeven al weinig den goeden geest onder onze soldaatjes kunnen bevorderen en er ge gronde vrees moet bestaan dat de genegen heid voor het militarisme, die bij ons volk toch al niet heel groot is, er niet grooter op zal worden. Door overdrijving kan zelfs de beste zaak benadeeld worden. Voor ons Koninklijk Echtpaar was de voorbije week een zeer drukke. Allereerst waren het de bovengenoemde manoeuvres, die om de aandacht van Koningin on Prins kwamen vragen en die door beide gedu rende eenige dagen werden meegemaakt. Het moet aardig geweest zyn to zien hoe de beminnelijke persoonlijkheid onzer Vorstin de jongens imponeerde en te hooren met hoeveel geestdrift door hen verteld werd dat de Hooge Gebiedster als een heel gewoon mensch door de hooge heidestruiken wor stelde om in de voorste vuurlinie de troe penbewegingen te volgen, of dat ze op de treeplank van een auto gezeten met smaak Haar 12-uurtje nuttigde of als een amazone op Haar vlug paardje over het gevechts terrein galoppeerde. Die blijken van sym pathie en belangstelling moet het soldaten hart wel goed gedaan hebben. Na de manoeuvres wachten het Kon- Echtpaar nog drukker dagen, wijl het voorgenomen bezoek aan Zeeland gebracht werd. Donderdag had de luisterrijke intocht in Middelburg plaats, waar de Hooge bezoekers de eerste hulde van de enthusiastisch ge stemde Zeeuwen in ontvangst hadden te nemen. In de verschillende plaatsen die bezocht werden was niets onbeproefd ge laten om de hulde zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Alom waren kunstig ver sieringen en vlaggentooi aangebracht. Vanuit Middelburg werd ten bezoek ge bracht aan Vlissingen, speciaal aan de fabrieken van de „Schelde" waar het pas voltooide stoomschip „Kawi" bezien werd. In 't gouvernements hotel te Middelburg teruggekeerd werd 's avonds een gala diner aangeboden dooï de Provinciale Staten waarbij de Commissaris der Koningin de Hooge Gasten toesprak en in herinne ring bracht het vorig Koninklijk bezoek aan Zeeland dat onder zulke droeve om standigheden plaats vond, maar waarbij ook de groote sympathie en deelneming van de Koningin en den Prins de bevolking zoo goed deed. Ook H. M. gewaagde in Haar antwoord op deze rede van dat bezoek en den ramp die Zeeland trof en sprak den wensch uit dat de komende tijden voorspoed en zegen mochten brengen. Een volledig verslag te geven van al de gebeurtenissen zou ons te ver voeren. Ook de dag van Vrijdag was er een waarop het Zeeuwsche volk ondubbelzinnig uiting gaf aan zyn genegenheid voor onze Lands vrouwe en Haar huis. Vandaag heeft ze een bezoek gebracht aan Hulst en als dit schrijven onder de oogen onzer lezers komt zijn de Vorstelijke Bezoekers al lang weder op Het Loo terug gekeerd tenzij de opening der Kamers op Dinsdag a. s. hen mocht doen besluiten eenige daagjes in de resi dentie te blijven. Voor de Hooge Bezoekers en niet minder voor de Zeeuwen waren het drukke maar niet minder ook heerlyke dagen van Oranje vreugde. En wat het feestvieren zooveel te pret tiger maakte dat was het Oranje zonnetje die zijn vroolijk licht deed schijnen en niet alleen de feestvierende Zeeuwen maar ook ons en anderen verheugde. Zal de Middenstand verdwijnen, dood gedrukt worden tusschen wat men noemt de bourgoisio en het proletariaat? Ja, zegt de sociaal-democraatneen antwoordt de middenstander zelf. 't Is waar de strijd die onze middenstand te voeren heeft is volstrekt niet gemakkelijk. Aan de eene zijde tracht de grootindustrie de nyvere handwerksman te verdringen en aan de andere zyde zijn het de arbeiders-coöpera ties die het zelfde willen. Maar de nijvere middenstand zelf, ontwaakt uitdenlangon sluimer van onverschilligheid, gevoeld den nood hem opgelegd om zich te wapenen in den harden strijd om een zelfstandig bestaan. En een gevolg daarvan wijzen de vele middenstandsvereenigingen en bon den die in de laatste jaren het aanzien kregen en tengevolge daarvan de verschil lende middenstandscongressen van den laatsten tijd. Met alle mogelijke kracht spant de middenstand zich in zijn plaats in de samenleving te behouden en waar ook in de laatste jaren de zorg der Regee ring zich tot hem uitstrekte en gaandeweg toeneemt zal de vrees ten doode opge schreven te zijn langzamerhand verdwijnen. In onze hoofdstad werd in de voorbije week het congres gehouden voor de Am bachtsnijverheid, speciaal gewijd aan de belangen van den middenstand. Zeer belangrijke onderwerpen werden daar be sproken en dito besluiten genomen. Zoo b.v. werd het bestuur opgedragen stappen te doen tot het oprichten van Coöp. Bank voor den middenstand, waardoor de kleine man in staat zal worden gesteld gelden te bekomen tegen zoo laag mogelijke rente om zyn zaken behoorlijk te kunnen voeren en uit te breiden. Verder werd een con clusie aangenomen waarin uitgesproken wordt dat de Kamers van Koophandel niet opleveren een voldoende vertegenwoordi ging van de ambachtsnijverheid en dat daarom aangedrongen moet worden op een zelfstandige vertegenwoording in de Regee ring. Ook werd nog besproken het vraag punt van het leerlingenwezen en van aanbestedingen waarover een geanimeerde bespreking ontstond die tot resultaat had de aanneming van een motie om op een wettelijke regeling van deze zaken aan te dringen. En niet alleen dit congres spreekt van een opgewekt leven bij de middenstanders, niet minder ook de groote tentoonstelling van ambachts- en nijverheidsmachineriën die in 't Paleis voor Volksvlijt te Amster dam gehouden wordt kan daarvan getuigen. In een onzer vorige overzichten vestigden we reeds de aandacht op deze tentoonstel ling, die inderdaad de aandacht blijkt waard te zijn, omdat ze veel te zien en veel te leeren geeft. o o io— Uit 't buitenland valt weinig nieuws te melden. Alleen de Marokkaansche kwestie en de staking te Antwerpen staan als ver- meldingswaard op m'n aanteekeningslijstje. Wat deze laatste betreft, ook daarover zelfs is al weinig bijzonder nieuws te ver tellen. De kalmte schijnt terug te keeren. Men hoort niet meer van brandstichtingen of geweldpleging op de „ratten" nieuwe benaming der z.g. onderkruipers en als er hier of daar nog iets voorvalt is het hoogstens een relletje van 'n paar dronken menschen. De burgerwacht is dan ook voor 'n deel ingerukt hoewel de politie nog versterkt blijft vooreerst. In de staking "zelve is in de voorbije week evenwel weinig verandering gekomen. Wel ging een aantal kolendragers weer aan den arbeid nadat hun loon verhoogd werd, maar daar tegenover staat dat de zakkendragers, die uit solidariteit staakten nu ook met een looneisch zijn gekomen. De werkgevers evenwel blijven ook voet bij stuk houden en zoo lijkt het er nog lang niet naar dat de worsteling tusschen kapitaal en arboid spoedig eindigen zal. o I o o In Marokko wordt het blijkbaar weer wat rumoeriger. Generaal Drude heeft in de voorbije week een tochtje naarTaddert gemaakt en een vijandelijk kamp vernield, waarbij de vijand vluchtte en veel dooden achterliet. Verder maakten de Franschen gebruik van een ballon captif om de vijand te verkennen. De ballon werd bij de voor posten opgelaten en de Mooren die het wonderding aanzagen voor een groote tent die de Franschen in de lucht lieten vliegen schoten er verwoed op zonder het te raken. De luchtschipper, een kapitein der artil lerie had intusschen gelegenheid een nauw keurige schets te maken van het Marok kaansche kamp en tevens om waar te nemen dat de Mooren versterking hadden gekregen. Men vermoedt dat dit troepen zijn, van den nieuwen sultan Moeley Hafid die over de beschieting van Casablanca zeer ver stoord moet wezen. Hoe het zij de ko mende dagen zullen wel meer bijzonder heden brengen over den toestand aldaar. Intusschen heeft de Fransche regeering aan Duitschland een nota gericht waarin het zijn plannen omtrent Marokko uiteenzette en die een tegen nota van de Duitsche regee ring tengevolge had. Uit deze laatste bleek opnieuw weer hoe de Duitsche adelaar met argusoogen de loop der d ingen in Marokko gadeslaat, want, ofschoon de nota niet onvriendelijk was gesteld, toch was daarin van een loyaal vertrouwen in Frankrijk geen spraak maar werd tot veel voorzich tigheid aangemaand en er vooral den nadruk opgelegd dat de door Frankrijk te nemen maatregelen slechts van tijdelijken aard zijn. Waaruit maar al duidelijk blijkt dat de Duitsche regeering nog maar niet geloo- ven kan dat het Frankrijk niet om uitbrei ding van bezit te doen is. Dit van weinig vertrouwen sprekend feit is nu juist niet bemoedigend, want wat zal er gebeuren als generaal Drude eens door omstandigheden genoopt het waagt buiten zijn boekje te gaan. De Fransche bladen vinden daarin dan ook over 't algemeen geen stof tot juichen, terwijl de .meerderheid der Duitsche wel tevreden zijn hoewel er ook zijn die de nota nog veel te slap vinden. Dat alles stemt niet zeer hoopvol, vooral niet na hetgeen in de laatste dagen gemeld werd over een toenadering tusschen de Fransche republiek en het Duitsche Rijk. Men had van Duitschland wel 'n beetje meer vertrouwen mogen verwachten. TEXEL, 18 SEPTEMBER 1907. Zaterdag j.l. vergaderde de afd. „Texel" van het Neded. Onderwijzers genootschap in „de OranjeboomDe opkomst was niet ruim, slechts 12 per sonen waren aanwezig, waaronder de heer Burgemeester en de heer Hoegsma als gasten. De Voorzitter opende met een hartelijk welkom, en deelde mede, dat waar schijnlijk ook de nieuwe Wethouder, de heer Dijt, ter vergadering zou komen, wat evenwel niet is gebeurd. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd een enkel ingekomen stuk van confidentieelen aard, behandeld. De heer P. Haremaker gaf nu zijne reeds dikwijls aangekondigde letterkun dige bijdrage „Tante Sidonie" van Mej. Koertmans Bergmans.- Met veel aandacht 9 TEXELSCHE COURANT. Voor dun Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Latere aanmelding voor den a.s. wintercursns. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering: Voor deelneming aan den aanstaanden winter- eursus kunnen zich alsnog aanmelden a. de lotelingen, die reeds in het vorig jaar hebben geloot, en in verband met het door hen getrokken nummer in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden inge lijfd en b. de jongelieden, die op 1 Juni van het loopend jaar nog niet militieplichtig waren, of, op dien datum wel militieplichtig zijnde, zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot land bouw, handel of nijverheid enz. op vermelden tijd buitenslands ophielden. Voor de lotelingen, hiervoren onder a genoemd, moet de aanmelding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefeningsuur van den aanstaanden wintercursus. Voor de longelieden, hiervoren onder b genoemd, behoort de aanmelding te geschieden zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 1 Oct a. s. en rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte vóór 1 Juni jl. niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende één wintertijd- perk het onderricht zullen kunnen volgen, zullen, zoo zij in een gamizoenplaats wonen of zich daartoe naar eene naburige garnizoenplaats wen- schen te begeven, in ae gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet- bijwonen van het onderricht in het vorig winter- tijdperk hebben verzuimd. Texel, den 12 September 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. O O O O O O

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1