werd er naar geluisterd. Applaus en dank waren het loon van den spreker. Vooraf evenwel had de heer C. A. de Braai, als afgevaardigde naar de Alg. Vergadering een keurig en dikwijls geestig verslag dier vergadering gegeven, waarvoor de heer C Schaap hem namens de vergadering dank zegde. De heer J. Bouwman leidde in het onder werp: „Het teekenonderwijs van heden vergeleken met dat van voorheen. Nadat de inleider had aangegeven dat men in vele opzichten met het tee kenen naar het onderwijs van voorheen terug moest gaan, werd in het breede gediscussieerd over het eigenlijk doel van het teekenonderwijs. Ook hierbij bleek, dat het laatste woord over dit onderwerp nog lang niet gezegd is. De volgende vergadering zal gehouden worden op 14 Dec. in „de Zwaan." De heer L. J. Kikkert is dan aan de beurt als inleider, terwijl de heer J. Bouwman eene bijdrage zal geven. Holl. M. v. Landbouw. De nationale en internationale ten toonstelling welke dit jaar te 's Graven- hage wordt gehouden, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan dier Maat schappij, werd Maandagmorgen door den Min. van Landb., Nijverheid en Handel geopend, in tegenwoordigheid van een uitgelezen kring van heeren en dames. De heer K. Breebaart Jz., 2e Voorz., beantwoorde den Minister en bracht dank en hulde aan allen die hebben mede gewerkt om deze tentoonstelling mogelijk te maken. De tentoonstelling trok al dadelijk veel bezoek en geeft zeer veel te zien, niettegenstaande rund- en wolvee er moest ontbreken. Heden, Woensdag, wordt de alg. verg. gehouden en met verklaarbare be langstelling zien wij uit naar de alsdan te nemen beslissing omtrent de alg. verg. te houden in 1908. Wij hebben daaraan meermalen eenige regelen gewijd; ook nog in ons nummer van Zondag j.l. Yan de beslissing maken wij ons evenwel volstrekt geene illusiën. Hebben wij het goed recht van Texel verdedigt, 't is niet tegen te spreken dat Hoorn, als centrum van eene groote landbouwende bevolkiDg, alle aanbeveling verdient als plaats voor de alg. verg., te meer nog nu ditmaal eene expositie van rund- en wolvee te 's Hage moest achterwege blijven. Zouden vele af gevaardigden in dezen geest spreken en beslissen, we zouden 't hun heusch.niet ten kwade kunnen duiden. Maatregelen werden door ons genomen om met de beslissing spoedig bekend te kunnen zijn, om onze lezers daarmede zoo spoedig mogelijk, kan het zijn nog met dit nummer, in kennis te stellen. De markt op Maandag was weder goed voorzien van wolvee, hetwelk al spoedig koopers vond. Aangevoerd werden 3 Paarden f 125 a 250. 2 Veulens f 100 a 115. 2 N. kalveren f 14 a 16. 27 Rammen f 24 a 52. 225 Schapen f 23 a 35. 399 Lammeren f 13 a 15,50. 1 Pink f 85. 3 Schrammen f 16 a 22. 6 Biggen f7 a 12. Flinke handel. De Maandag gehouden aanbesteding voor den bouw eener onderwijzerswoning te Oosterend, had den volgenden uitslag: J. J. v. Wessem f 2525,— J. Veen 2541,— C. Moerbeek, Broek op Langendijk 2600, C. Huisman Pz. 2747,— L. Bruin Jzn. 2747,50 C. Rijk 2750,- R. N. v. Os, Helder 2791,— Gebr. Steeman 2798,— P. Timmer 2853, P. J. Zoetelief 2950.— A. Kooiman 2990, Oosteeend. De heer K. Bakker Wz. civiel-ingenieur, is als zoodanig te Breda in functie gekomen. De heer K. alhier, verkocht dezer dagen 4 schapen voor f 41 per stuk en de heer R 10 lammeren voor f 22 per stuk. 't Waren veehouders uit den Beemster, die zulke hooge prijzen voor uitgezocht vee wilden geven. De Cocksdorp, 14 Sept. De tooneel- vereeniging „Eensgezindheid" hield heden hare jaarvergadering. De aftredende bestuursleden, de heeren Jn. v. d. Kooij en G. Bakker Gz. werden herkozen. Besloten werd, dat de volgende uit voering gegeven zou worden op Zaterdag 19 Oct, eene week later voor gehuwden. Opgevoerd zal worden „Het Verloren Document" of „De Twee Visschers- kinderen," tooneelspel in 4 bedrijven door P. K. de Vries. De automobiel, die heden morgen op Texel kwam en in Elzas-Lotharingen thuis behoort, maakte ook eene rit naar hier Zooals zich laat denkeu had het voertuig veel bekijks, vooral de school kinderen moesten „den wagen zonder paarden" van heel nabij bekijken. Na eenige minuten toevens werd de terugreis naar den Burg aanvaard. Vlieland, 12 Sept. De Zweedsche Bark Carmelita, met hout en steen geladen, komende van Helsingborg met bestemming naar Amsterdam, strandde heden in de Noordergronden. De sleepbooten Atlas, Terschelling en Cycloop hebben de boot afgebracht, waarna ze naar Amsterdam werd gesleept. Door het Prov. bestuur van Noord- Holland is te Haarlem aanbesteed het gedeeltelijk opruimen van het wrak der „Emerald", in Dec. 1.1. op het Noorder- strand alhier gestrand. Laagste inschrij ver J. Brouwer te Hazepolder, gem. Petten, voor f 4331. 16 Sept. Hedenmiddag 12 uur arriveerde aan den steiger de lang ver beide „nieuwe boot". De „Minister Kraus" kwam van Harlin- gen en vertrok om twee uur naar Ter schelling. De feestelijke ontvangst van 1 Juli bleef ditmaal achterwege, al was overigens de belangstelling zeer groot. Vele vlaggen wapperden ter eere van het gelukkig feit Door den Burge meester, den Raad en vele dames en heeren werd gevolg gegeven aan de uitnoodigiDg van de heeren Bosman om de boot te bezichtigen. Dit bezichtigen is zeker de moeite waard, de „Minister Kraus" ziet er prachtig uit, is keurig ingericht, geheel naar de eischen des tijds, met ruime kajuiten en fraai dek salon. De nieuwe verbinding, waarvan wij dagelijks de groote verbetering onder vinden, worde voor Vlieland een bron van meerdere welvaart. Opening van de Staten-Generaal. In vereenigde zitting van de beide Kamers werd Dinsdag door H. M. de Koningin het zittingjaar 1907/8 van de Staten-Generaal geopend. In de openingsrede werd tevredenheid betuigd over de algemeene toestand van het land en de koloniën. De meest vriendschappelijke betrek kingen met de buitenlandsche Mogend heden wordt geconstateerd. De uitkomsten van den landbouw worden gunstig genoemd. Voor de vee houderij zijn de vooruitzichten minder gunstig door het uitbreken van mond en klauwzeer. Nijverheid en handel, zoomede scheepvaartbeweging gaven be vredigende uitkomsten. Van zee- en landmacht wordt getuigd dat zij hare taak met ijver en toewijding vervult; hetzelfde wordt gezegd van de burgerlijke ambtenaren. Toegezegd worden Voorstellen tot het brengen van ver anderingen in het 3e en 4e hoofdstuk van de grondwet. (Deze hoofdstukken betreffen de samenstelling van Staten-Generaal, Prov. Staten en Gemeenteraden,) herziening van het zeerecht en wijzi ging van het tweede boek van het wetboek van koophandel mag worden tegemoet gezien evenzoo een voorstel, houdende ver anderingen in het burgerlijk deel der Kinderwetten voor een Rijks ontsmettingsdienst zal de medewerking der Kamers worden ingeroepen voorstellen zullen worden gedaan tot voorziening in de eiscben der kustver dediging en tot aanvulling en wijzigiDg bepalingen Landweerwet eene voordracht betreffende den aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer wordt in uitzicht gesteld Verder wordt nog gewaagd van wets ontwerpen betreffende de arbeidsverze- kering en meer andere op het gebied der sociale wetgeving; tot invoering van algemeene keuring van vleesch en wij zigingen in het veeartsenijkundig toe zicht, enz. enz. Goedkoop uit rij dm. Een stalhouder te Amsterdam kreeg dezer dagen van twee „heeren" de op dracht hen naar Haarlem te brengen. Er werd ingespannen en de reis aan vaard. Onderweg werd hier en daar „opgestoken" maar de koetsier moest maar voorschieten, daar te Haarlem een bankbiljet van f 100 zou „klein" gemaakt worden. Toen de koetsier te Haarlem aankwam en voor een aangewezen hotel stil hield, bleek het rijtuig verlaten te zijn. De „heeren" hadden dicht bij Haarlem heimelijk het rijtuig verlaten. Gevaarlijk goedje. In de afdeeling „vertrek van drukwerk en monsters," kwam in de vorige week bij het sorteeren een monster tot ont ploffing, toen er een pak drukwerk op geworpen werd. Het bleek dat het monster uitgeholde kurken bevatte, ge vuld met een of andere ontplofflngstof. Door de ontploffing werd alleen schade aangericht aan een ander pakket. 't Gebeurde te Amsterdam aan het hoofdpostkantoor. Roe komt zoo'n dier er? In een tuin te Boskoop heeft men een slang gevangen, die ongeveer 75 cM. meet. Het beest is met een schubachtigen huid bedekt en wanneer men te dicht bijkomt blaast hot reptiel als een kat en steekt een vervaarlijk langen angel uit den bek. Twee knapen verdronken. Vijf Leidsche jongens hadden de on voorzichtigheid zich ten zuiden van Katwijk aan Zee op zeer grooten afstand van het badterrein in zee te wagen. Daar de vloed opkwam, geraakten ze in een diep „zwin." Twee wisten zwem mende aan den kant te komen, een werd met mooite door een schelpen- visscher gered, doch twee der jongens van 15 en 17 jaar zijn verdronken. Zoo kan 't gebeuren. Een buurvrouw van den heer v. K. te Hoogkarspel had kleeren te drogen gehangen op zijn weiland. Een der beste kalveren springt, geraakt vast in een hemd, dat afscheurt, waarvan het grootste deel om zijn kop blijft zitten. Het kalf gaat aan het hollen, het andere vee er achter en het beest rent de sloot in. Eer de boer te hulp kon komen, was het kalf verdronken. Deden ze zoo maar allen Naar wordt gemeld, is binnenkort te verwachten de onderteekening van een algemeen arbitageverdrag te 's Hage ge sloten, namens hun regeeriDgen, door de delegaties ter Vredesconferentie van Italië en Argentinië. Italië en Argentinië verbinden zich bij bovenbedoeld verdrag om alle geschillen, welke tusschen deze beide staten zouden kunnen rijzeD, aan scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen, met uitzonde ring van datgene, wat de grondwette lijke bepalingen en de nationaliteit raakt. In geval er een geschil ontstaat, zal ieder der beide landen een scheidsrechter benoemen; deze twee arbiters zullen een derden.scheidsrechter benoemen. Indien zjj het omtrent die benoeming niet eens kunnen worden, zal H. M. Koningin Wilhelminaden opperarbiter aanwijzen. Voor een dief een lastig geval. Bij den heer Udo te Abenes (Haar lemmermeer) had men des nachts peren gestolen; daarbij heeft men een zilveren horloge verloren, dat des morgens door een der arbeiders werd gevonden. Het horloge is gedeponeerd bij de politie en hoewel men met eenige zekerheid zou kunnen zeggen, van wien het horloge is, kan dit nog niet worden bewezeD, daar de persoon in kwestie alles ontkent. Baas boven baas. Werd dezer dagen medegedeeld, dat door een landbouwer in de Haarlemmer meer 50 H. L. tarwe per bunder was getrokken, te Goedereede is door den landbouwer J. Tanis Jzn. 82 mund per bunder geoogst I Een bedeelde erflater. Te Zwolle is een Sl--jarig vrouwtje overleden, dat meer dan 20 jaar door het armbestuur onderhouden werd, doch thans aan den verbaasden erfgenaam nog een kapitaaltje van circa f 1200 aan contanten heeft nagelaten I Middel tegen mond- en klauwzeer Nu het mond- en klauwzeer zich allerwegen in Nederland onder onzen veestapel verspreidt, vestigt „Vragen van den Dag" nog eeDS de aandacht op de thijm als geneesmiddel tegen die ziekte. Dr. Morandi, groot grondbezitter te Milaan, had in 189-3, toen het mond- en klauwzeer vreeselijk in Italië woedde en ook zijn veestapel aantastte, dewijl andere middelen niet baatten, de gene zing beproefd met een thee van wilden thijm. Na langdurige proefnemingen, die altijd met den besten uitslag bekroond werden, verkreeg dr. Morandi de over tuiging van de onfeilbare uitwerking van zijn geneeswijze, die hij besloot overal bekend te maken door voordrachten. De geestelijkheid in Italië, die het belang yan het middel inzag, hielp het gebruik er van bevorderen en een reeks van gunstige berichten kwamen bij Morandi in omtrent de proeven op ver schillende plartsen in Italië en Zwitser land, Duitschland en elders er mede genomen. De toepassing van het geneesmiddel komt op het volgende neer: De wilde thijm of veldthijm is een plant welke op duin- en heidegrond in ons land veelvuldig voorkomt, een sterkriekend heestertje met grofraudige bladen en lichtpurperen bloemkroon, soms wit. Gedroogd kan men deze het geheele jaar door bewaren. Op een kilo of meer van deze thijm giet men 12 liter kokend water, laat hem daarin eenige uren trekken, en giet vervolgens het vocht af. Met dit aftreksel behandelt men het zieke en ander vee. Het zieke dier wordt eerst den mond gezuiverd, en dan laat men een flesch van het aftreksel er in loopen en doet dit het dier drinken. Verder gaat men over tot de behandeling van de pooten en de uier, welke na eerst van vellen en zweren te zijn schoon gemaakt herhaaldelijk met het aftreksel van thijm worden gebaad. De genezing van de besmette dieren volgt gewoonlijk reeds na een enkele behandeling, in zeer korten tijd. Voor reinheid der stallen en frissche lucht moet worden zorg gedragen. Door gezonde dieren er mede te behan delen worden deze in tijd vanepedemie tegen de besmetting behoed. - Rijkswerk. Het „Huisgezin" schrijft: Een spreekwoord wil, dat één dwaas meer kan vragen dan tien wijzen kunnen beantwoorden. Maar wat zegt men nu van twintig vragers en één die antwoordt? Te Batavia is dit tooneel vertoond. Daar moest één zegge één can- didaat het toelatingsexamen afleggen voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. En om uit te maken of dat éene jongemensch waardig was de lessen aan de K. M. A. te volgen, was door den legercommandant van Nederlandsch Indie een commissie benoemd van 20 zegge en schrijve.- twintig - examinatoren. Het is geen label dien we hier vertellen. Het geval vult een heel bijvoegsel van de Ned. Staatscourant waarin de naamljjst van die commissie enz. enz. voorkomt. Alleen vernemen we niet, hoeveel de twintig examinatoren aan vacatiegeld hebben opgestreken. Een bagatel zal het niet zijn, als men weet dat het schriftelijk examen elf, het mondeling drie dagen heeft geduurd. Het eenige lichtpunt in het verslag is, dat de eenige candidaat is geslaagd. Men vraagt zich intusschen af of het niet wat eenvoudiger, stiller en goed- kooper had gekund. Postkantoor te DEN BURG (Texel LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Ie helft der maand Sept. 1907. C. Zegel, Oudeschild. Paul Röhn, Hamburg.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2