N°. 2088. Zondag 22 September 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. LOTING VOORjDE MILITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paar handschoenen, gevonden op den Schilder- weg een fietspomp, gevonden in de duinen een bril gevonden op het Schil- penpadje. TEXEL, 21 SEPTEMBER 1907. Een week later. 't Is zoo oDgeveer een week geleden, dat wij ons nederzetten tot het schrijven van „een pleidooi voor ons goed recht" in zake de te wachten beslissing, waar in 1908 de Alg. Verg. der H. M. v. L. zou worden gehouden. De reden welke ons tot dit schrijven noopte, was eerstens zeker belangstelling voor het plekje dat ook wij mede be wonen en om kon het zijn nog een steentje bij te brengen tot het bekomen van een gewenscht succes op het verzoek door de aideeling Texel gedaan; doch tweedons voelden we er ons toe gedrongen, omdat in het voordeel van de concurrente (de afd. Hoorn) melding werd gemaakt van belangrijke bedragen welke voor die afd. bij gunstige beslissing op haar verzoek, ter harer beschikking waren, (wat wij niet vermochten), en 't ons wel wat kras voorkwam dat het kapitaal, hetwelk in veel andere zaken alreeds zulk een overheerschende macht heeft, ook in deze aangelegenheid de schaal zou moeten doen overslaan. Om die reden schreven wij „een plei dooi voor ons goed recht," opgenomen in ons voorlaatste nummer. Ot dat opstelletje van invloed zal zijn geweest, wagen we niet te beslissen, doch dat de gelegenheid er voor heeft bestaan, mogen we met bescheidenheid zeker wel zeggen, doordien een afdruk er van, nog Vrijdag bevorens aan de afdeelingen, voor de afgevaardigden, was toegezonden. We zijn een week later, en de be richten ons geworden, maken melding dat de afd. Texel de overwinning heeft behaald en in 1908 de Alg. Verg. van de Holl. Maatsch. van Landb. te Texel zal worden gehouden, zooals wij in ons nummer van Donderdag onze lezers reeds konden mededeelen. Die uitslag is zeker zeer verrassend; we zeiden reeds dat we ons van de stemming geene illusiën maakte en velen waren in deze met ons van eenzelfde gevoelen. Dat niettemin de beslissing in gunstigen zin voor de afd. Texel is uitgevallen, is niet onwaarschijnlijk te danken aan de goedgekozen propagande er voor gemaakt en aan de bemoeiingen onzer afgevaardigden; aan hen daar voor een woord van hulde. De goede tijding, (indien we het zoo mogen noemen), werd hier zeer kalmpjes opgenomen, we zijn hier niet zoo enthou- siastisch aaD gelegd om maar terstond een juichtoon aanteheffen. Alleen een uitgestoken vlag aan de woning van den Secr. der afd., zou als bewijs hebben kunnen strekken dat daardoor namens bestuur en leden van de afdeeling, te vredenheid over den uitslag werd betuigd. Naar wij meenen was dit het al. Van de zijde van het publiek waren de gevoelens over de gevallen beslissing nog al zeer gemengd, dat houdt maar aan 'smenschen temperament. Menschen die met hun tijd medegaan gevoelen wel iets voor de eer die daarmede de plaats hunner inwoning wordt bewezen; anderen die hun tijd ten achteren zijn geraakt, halen er de schouders over op, en weer anderen die hun tijd vèr vooruit zijn, ja, die weten het nog zoo recht niet. Laten we nu maar wenschen dat de eerstgenoemden verre het meerendeel zullen uitmaken. „Wat zullen we al die bezoekers hier aanbieden wat zullen ze er aan hebben om naar Texel te komen ziedaar al reeds een vraag welke 'teerst voor de hand was. Daarop is nog niet zoo gemakkelijk een antwoord te geven, daarover zal men nog wel eens moeten denken, doch daarvoor is gelukkig ook nog eenigen tijd tot beraad. O zeker, als men een vergelijk wil maken met wat in den verloopen week in het Haagje alzoo was te zien en te genieten, dan loopen we zeker gevaar een armzalige figuur te zullen maken, doch we herinneren er aan dat men hierheen komt om te „vergaderen" niet in hoofdzaak om te „feesten", al is dat laatste velen niet onwelgevallig; toch blijft 't steeds de vraag wat onder dat „feesten" moet worden verstaan, daar over het smaken van genot de meeningen nog al dikwijls uiteenloopen. Doch hoe het zij, de afdeeling ziet door de inwilliging van haar verzoek, een zeker zware taak zich opgelegd, die groote zorg zal eischen voor eene bevredigende oplossing. De afdeeling zal de gastvrouw wezen van de alg. verg., d. i. Hoofdbestuur en afgevaardigden, en als eene goede gast vrouw zal zij het beste moeten aan bieden uit huis en hof; meer kan men niet verlangen. Hoe en wat dat zal zijn, ligt niet aan ons om te beslissen. Doch op ééne zaak willen wij wijzen en daaraan herinneren, nl.: dat het houden der alg. verg. op Texel ook hierom werd gewenscht om velen van elders in de gelegenheid te stellen met het eiland kennis te maken. Late men dit dan niet uit het oog verliezen. Een bezoek aan den Burg tot het bijwonen der alg. verg., ook al wordt daaraan eene tentoonstelling toegevoegd, is niet voldoende om het eiland te leeren kennen; daarvoor wordt meer geöischt; laat men de gasten ook in de gelegenheid stellen om huis en hof te zien. En zonder nu eenige plannen te willen vooruitloopen, zouden wij het gewenscht achten dat de gasten een rijtoer over het eiland zou worden aangeboden; verwacht mag worden dat onder de gasten er velen zullen zijn die tot den landbouwenden stand behooren en voor wien zooiets als bedoeld, zeker een hoogst aangenaam nummer zou wezen, beant woordende voor een groot deel ook aan het doel van hun komen naar hier. Voor de afdeeling is het zeker niet te kostbaar omdat vrij wel ieder lid der afdeeling daarvoor wel eenig gerij kan beschibaar stellen. Doch laten we hierop niet verder ingaan; de in deze aangewezenen voor het voorbereidende werk, zullen de zaak wel goed onder de oogen zien en naar gelang als gewenscht is, handelen. Hun pogen vinde steun bij allen welke zullen worden aangezocht tot daadwer kelijken en financieelen steun, opdat uit deze voor Texel belangrijke gebeurtenis eene aangename en gewaardeerde kennis making moge ontstaan, met de velen, die in het komend jaar de gasten van de afdeeling Texel der Holl. Maatsch. van Landb. zullen zijn. Dan is het doel bereikt 1 Oosterend, 20 Sept. De garnalenvis- schers, die maar steeds volhielden en meenden, het geheele jaar wel door te kunnen werken, hebben er nu toch het bijltje bij neer moeten leggen. Wel was er nog ruime vangst, maar de be dongen prijzen waren zoo miniem, dat de kosten er niet door gedekt werden. Over eenige weken hoopt men het werk weder te hervatten. Nu houdt men zich bezig met het vangen van ouer- nollen (wulken) en met 1 October begint men met het korren naar oesters. In de vorige week liep eene blazer schuit op de steenen, die in het vaar water liggen bij de sluis van het Noorden. Opruiming daarvan is zeer gewenscht. Den Hoorn. De Jongeling C. Veeger Cz. deed de vorige week met succes het toelatingsexamen voor het Semina rium „Hageveld" bij Leiden. De Cocksdorp, 20 Sept. Dinsdag j.l. werd de school te Zuid-Eierland bezocht door den Schoolopziener in het district Alkmaar en de Inspecteur van het ge neeskundig Staatstoezicht, welk bezoek in verband staat met eene eventueele opheffing van die school en het weder opbouwen van eene nieuwe. Drie jagers in Eierland maakten dezer dagen op eene tocht door de Eierlandsche duinen niet minder dan 70 konijnen buit. Vlieland. Ons Zeebad werd dezer dagen in alle stilte gesloten. Enkele badgasten toeven nog en bezoeken het strand, waar alle buitengewone drukte nu is verdwenen. De koetsjes en stoelen weggeborgen, genieten de lange rust, evenzoo de plankenweg, die op steigende, mulle gedeelten zulk een gemak bood. Het wordt alles bewaard voor een vol gend seizoen. Over het afgeloopene valt te klagen noch te roemen, in aanmerking genomen het slechte weer, ging het vrijwel. Mogelijk brengt 1908, met de nu zoo goede reisgelegenheid, een meer schitterend financieel succes. Onverstandig handelen. Dinsdagmorgen wilde G. v. Sch. Jbz. te Schagerbrug een boomstronk laten springen met buskruit. Zeker niet be kend met dit gevaarlijk goedje, werd er op onkundige wijze de brand in gesto ken. Naar wij vernemen wilde hij het kruit aansteken met een lap, gedrenkt in petroleum, dat echter niet gelukte. Daarna haalde hij een stukje vuur met de tang en bracht dit in de gemaakte holte. Onmiddelijk sloeg het kruit in vlam en trof den jongen. Zijn gezicht was geheel zwart geblakerd en de oogen geschroeid. Onmiddelijk werd de hulp ingeroepen van dr. Melchior teSchagen, die echter niet kon helpen en hem ver wees naar dr. Tuyl te Alkmaar, alwaar hij thans nog verblijft. De toestand is bevredigend, hoewel de getroffene nog al pijn lijdt. (Z. Ct.) Een luchtje aan. Te Rijsen is op één dag proces-verbaal opgemaakt tegen 36 personen, die mest voor hun huis op den weg hadden liggenl Een wonderlijk goeden afloop. Een medehelper aan den toren te Phillippine (Zeeland) om de stelling te maken voor de Rijksdriehoekmeting viel, door het uitglijden eener plank, naar beneden, kwam op het dak der kerk terecht, gleed zoo naar omlaag en viel vervolgens van eene hoogte van 6 M. op den harden weg. En wonder boven wonder de man had geen letsel be komen, want twee uur later verrichte hij weer zijne gewone werkzaamheden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ^Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de loting voor de lich ting van 1908 voor deze Gemeente zal plaats hebben in een der lokalen van de o.l. school te den Burg op Dinsdag den 8en October 1907, des voormiddags te elf uren. Aan dc loling nemen deel al de ingeschrevenen voor die lichting, voor zoover hunne inschrijving plaats had voor den lsten September j.l. Bedoelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alp'iabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van deu Gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afha.en of doen afhalen. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen do wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bij dc loting, na het trekken van zijn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is bij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: lo. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uittreksel uit het stamboek of een be wijs van werkelijken dienst; 2o. dat tot het erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder lo. bedoeld, als mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot net gezin hchoorende 3o. dat een getuigschrift als onder 2o. bedoeld, ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewonscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot don dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. dat het gotuigschrift hicrvorenonder2o.cn 3o. bedoeld, door of vanwege de lotelingen aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Dinsdag den 8 October 1907, des voormiddags te 9 uren, tor Gemeente-secretarie 5o. dat de hiervoren genoemde bewijsstukken noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ton minste vcertion dagen voor de opening der zitting van den Militieraad, alzoo voor den 25 November 1907, moeteu worden ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeente-secretarie berusten. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in hot tijdig inleveren van de veieischto be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lote lingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor do eerste mnal te Texel, don 20 Septombcr 1907. Do Secretaris, RULB1NG, Do Burgemoester, G. DIKKERS Lo.B.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1