N°, 2089. Donderdag 26 September 1907. 20"'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. 14 Sept. 31 Sept. De Staten-Generaal heeft zijn arbeid hervat. Nadat minister Rink den vorigen Zaterdag de oude zitting der Kamers in naam der Koningin had gesloten werd Dinsdag j.l. de nieuwe door H. M. in hoogst eigen persoon geopend met de gebruikelijke troonrede. Niet zonder eenige belangstelling was deze Troonrede tegemoet gezien. Immers, vrij algemeen werd verwacht een in uitzicht stellen der herziening van de Grondwet, speciaal dat gedeelte hetwelk de kiesbevoegdheid regelt, terwijl boven dien nogal belangrijke onderwerpen van het regeringsprogram, hoewel aangekondigd nog steeds niet aan de orde werden gesteld. Nu, ten dien opzichte zal de Troonrede menigeen kunnen bevredigen. Voorop toch staat de herziening van de hoofdstukken 3 en 4 der grondwet en lettende op de huidige partyverhouding in de Kamet is te verwachten dat het Kabinet deze herziening zal leiden in de richting van het blanco artikel. Of evenwel die herziening nog in dit zittingsjaar tege moet kan worden gezien is moeielyk te zeggen. Van democratische zijde hoort men beweren, dat dit waarschijnlijk wel het geval zijn, maar daartegenover staat weer de meening van anderen, dat het zoo'n vaart niet zal loopen en zelfs zjjn er die beweren, dat die heele aankondiging der Grondwetsherziening eigenlijk niets anders is dan een suikerdotje om de voor uitstrevende Kamergroepen zoet te houden. In elk geval de uitdrukking, dat de voor stellen tot herziening de Kamer eerlang zullen bereiken laat wel voldoende ruimte. De toon van de toonrede is zeer gema tigd en uit alles blijkt groote tevredenheid. Weliswaar wordt er veel beloofd en het zou te dwaas zijn om aan te nemen, dat al de aangekondigde ontwerpen nog dit zittingsjaar in het Staatsblad zullen komen, maar toch zal er nuttige arbeid verricht kunnen worden als er zich geen storing voordoet. Zoo mag verwacht worden dat de reeds in het vorig jaar aangekondigde herziening van het verouderde tweede boek van het Wetboek van Koophandel thans tot stand zal komen. 't Is zeker overbodig al de beloften in de Troonrede gedaan hier te releveeren. De lezers hebben er kennis van kunnen nemen en weten dus ook dat op het programma staat partieelo indijking der Zuiderzee, wjziging der Hinderwet en der Kinderwetten en dat de arbeidsverzekering spoedig in behandeling zal komen. Natuurljk denken niet allo menschen geljk over den inhoud der Troonrede, wat wel het best bljkt uit de beschouwingen die de verschillende bladen er aan wijden. Toch is de toon over 't algemeen nog al vredelievend al zijn er ook die vinden dat het een mager beestje is en weer an deren die dreigend den vinger opheffen en de Regeering niets goeds voorspellen met haar plannen voor Grondwetsherziening. Intusschen we zullen maar kalmpjes afwachten wat de tijd zal brengen al wil ook ons het voorkomen dat minister de Meester heel wat Staatsmansbeleid noodig zal hebben het regeeringsscheepjo steeds in veilig vaarwater te houden. o o o Nog een andere openingsplechtigheid valt te vermélden. Te 's Gravenhage werd n.l. Maandag de nationale en interna tionale tentoonstelling vaD landbouw geopend. Deze tentoonstelling gaat uit van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, door wie geen middel onbeproefd is gelaten om in tal van rubrieken landgenoot en vreem deling de gelegenheid te geven het beste wat er op het gebied van land- en tuin bouw en van zuivelbereiding zich denken laat bijeen te brengen. Een tiental rubrieken telt deze tentoonstelling waarvan een drietal internationaal n.l. zuivel, nieuwe vindingen en ter opluistering. Eèn afdeeling is afzonderlijk gewijd aan wat onze Staatszorg voor den landbouw doet, en 't is een belangwekkende expositie. Want zooals velen bekend is wordt door de Regeering in de laatste jaren veel tot steun van den landbouw gedaan en nu geeft de regeeringstent een goeden blik op al de takken van Staatsdienst met be trekking tot dit onderwerp. Het land- en tuinbouwonderwijs, het zuivelonderwijs en de veeartsenijkunde, wettelijke maatregelen als b.v. de boter-contröle wordt daar aan schouwelijk gemaakt voor den bezoeker. Van de buitenlandsche afdeelingen trekt vooral die van Belgie de aandacht. De Belgische Zuivelmaatschappjj heeft haar beste beentje vooraangeplaatst en toont een geduchte mededingster te zijn voor den Alg. Ned. Zuivelbond die evenwel ook flink uit den hoek komt. Intressant is vooral de model-melkinrichting die steeds in volle werking was te bezichtigen. En zoo zouden we door kunnen gaan want alles wat er op het landbouwgebied maar te denken is heeft op deze tentoon stelling een plaatsje gevonden. Bovendien was voor de noodige afwis seling gezorgd door verschillende keuringen van paarden en vee; zoodat we maar willen zeggen, dat zij die de enkele guldens missen konden en belangstellen in onze landbouw en wat daarmede verband houdt, zich hun kjjkje niet zullen beklagen. Ook H. M. de Koningin toonde door Haar bezoek Hare belangstelling in deze ten toonstelling. o o o Annex met bovengenoemde tentoonstel ling werd in de voorbije week inhetKur- haus te Scheveningen het internationale zuivelcongres gehouden. Minister Veegens hield bij de opening een rede waarin door hem gewezen werd op de groote eer voor ons land dit congres te mogen ontvangen. Ook de voorzitter van het uitvoerend comité prof. dr. Wijsman hield een redevoering om het groote belang van dit congres in het licht te stellen. Verschillende belangrijke zaken werden door het congres, dat in een 3-tal afdee lingen vergaderde, behandeld en onderschei dene conclusies werden genomen, w.o, eenige waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van wettelijke voorschriften op den melkverkoop, de inrichting dei- stallen, uitbreiding van het veeartsenij- kundig toezicht e. a. Door het congres waren ook eenige excursies georganiseerd. o o o In de voorbije week is een pauselijke encycliek verschenen, die zeer de aandacht tot zich trok. Reeds sedert 1903 voert het vaticaan don strijd tegen het modernisme dat naar luid der mededeelingen nogal aanhangers vindt onder de jongere geeste lijken in Frankrijk, Engeland en Italië en daartegen is de nieuwe encycliek gericht. De directe aanleiding tot dit pauselijk schrijven is geweest de kwestie die er in Duitschland ontstaan was over het oprich ten van een monument voor prof. Schell te Wurtsburgeen der aanhangers der nieuwe richting. De Duitsche katholieken vroegen het gevoelen van den Paus en deze heeft onomwonden zich tegen het modernisme verklaard en enkele maatregelen daartegen aangegeven. Z.H. beschouwt de nieuwe richting als eene die noodzakelijk leiden moet tot Godverlochening en beveelt o.a. daarom aan het onderwijs aan de hoogere instellingen steeds te geven in volkomen Katholieken geest, de modernisten aan de Kath. universiteiten te ontslaan, dat de bisschoppen en gedelegeerden van den H. Stoel moeten zorgen, dat de clerus en de geloovigen niet door de modernistische pers worden besmet en dat in ieder diocees voor het onderzoek van Kath. geschriften een college van censoren moet worden ingesteld en dat aan geestelijken moet verboden worden zonder vergunning van hunne bis schoppen tijdschriften te leiden. Aan het slot der encycliek zegt de Paus, dat hij voorziet, dat de vijanden der Kerk deze encycliek zullen misbruiken om hem voor te stellen als een vijand der weten schap, maar op deze beschuldiging wil Z. H. met daden antwoorden. Hij heeft besloten zoo krachtig mogelijk de oprich ting te steunen van een bijzonder instituut, waaraan de meest vermaarde katholieken van wetenschap zullen worden verbonden, hetwelk de Katholieke waarheid als gids volgend zich ten doel zal stellen de bevor dering van alles wat men met den naam kennis en wetenschap kan aanduiden. o o o Er is omtrent de voorbije week overigens weinig nieuws te vertellen. De staking te Antwerpen blijft nog aanhouden en de Marokkaansche kwestie is nog steeds geen stap verder tot de oplossing gekomen al wordt er ook door generaal Drude met de oproerige stammen onderhandeld en ook elders vielen geen belangrijke gebeurtenis sen te vermelden. Alleen Parijs trok onze aandacht door hetgeen daar voorviel naar aanleiding van de geruchtmakende Soleiland-zaak. De lezer moet weten, dat in Februari van dit jaar in een der kerken aldaar een afschuwe lijken moord gepleegd werd op een 12-jarig meisje. De moordenaar Soleiland werd spoedig gevat en ter dood veroordeeld, een vonnis dat door het Parijsehe publiek toe gejuicht werd. Nu heeft evenwel de presi dent der republiek het recht om gratie te verleenen maar men had de verwachting dat deze met het oog op het afschuwelijke van het misdrijf daarvan geen gebruik zou maken. Fallières evenwel is een principieel tegenstander van de doodstraf en daar de moordenaar nog maar steeds niet terecht gesteld werd, liepen er al spoedig geruch ten dat,de president toch gratie zou ver- Jeenen. En inderdaad geschiedde zulks, althans de doodstraf werd in levenslange dwangarbeid veranderd. Enkele Parijsehe bladen drukten al spoedig daarover hun bevreemding uit en vonden dat een begenadiging in dit geval aller minst op haar plaats was. Zij waren van ge voelen dat een president enkel om per soonlijke overwegingen niet tegen de open bare meening behoorde in te gaan en dat er na dit voorval alleszins reden bestond om het parlement in de zaak te mengen. En dat was niet het ergste, ook het Parijsehe publiek was zeer ontstemd. Het rechtsgevoel van het volk was gekwetst en het trachtte daaraan uiting te geven. Op verschillende punten trokken joelende betoogers door de straten met het doel voor het paleis van justitie en het Elysée te manifesteeren. Uitroepen als; „weg met Soleiland" en „Weg met Fallières" werden gehoord en 't werd zelfs zoo erg dat de politie moest komen om aan het standje een einde te maken. Waarschijnlijk dat er in het parlement wel nader een woordje over gesproken zal worden. TEXEL, 25 SEPTEMBER 1907. Begint de aanvoer ter markt minder te worden, de kooplust houdt nog maar steeds goeden tred, dit bleek ook weder jl. marktdag. Aangevoerd werden 4 Paarden f 100 a 180. 8 Koeien f 100 a 172,50 8 kalveren f 14 a 16. 11 Rammen f 25 a 85. 183 Schapen f 23 a 24,50. 211 Lammeren f 14 a 15,50. 2 Schrammen 27 Biggen f 10 a 12. Handel tamelijk. Matig, uiterst matig, was de ver gadering van de afd. van het Witte Kruis, Maandagavond in het Hotel „de Zwaan" gehouden, bezocht. Behalve het bestuur waren aanvankelijk slechts 14 leden aanwezig en dat van een vereeni- ging, die bijna -560 leden telt. Onder die weinige opgekomenen waren er echter nog die vrij ver van den Burg verwijderd wonen, terwijl de leden van den Burg zelf meest allen schitterden door af wezigheid. Door den yoorz. werd die 'geringe opkomst betreurd, doch spr. hoopte dat die afwezigheid niet ontstond door gebrek aan belangstelling in de vereeniging. Dat ook de vorige vergadering niet best bezocht was, werd ons herinnerd door de lezing der notulen dier vergade ring; daaruit bleek n.l. dat toen 27 leden aanwezig waren, dus ook al vrij weinig. De notulen werden ongewijzigd goed gekeurd en den Secretaris werd dank gebracht voor zijn werk in deze. Hierop werd door den Voorz. mede gedeeld, dat het ledental met 52 leden was vermeerderd en thaDS 558 bedraagt. De afd. Texel moge zoo langzamerhand reeds gestegen zijn tot de groote afdee lingen, voor een bevolking van 6000 zielen is 558 leden nog veel te klein. Spr. wekt dan ook allen op mede te werken tot vergrooting van het ledental. Verder deelt de Voorz. mede, dat de verbandkistjes zooals ook bereids was geadverteerd, bij de daarvoor aangewezen bestuursleden waren geplaatst, doch dat er nog weinig gebruik van was gemaakt. Verder verklaarde de Voorz. zich bereid aan die bestuursleden inlichtingen te geven omtrent het gebruik er van. Een enkele van hen had die inlichtingen reeds ontvangen. Thans werd overgegaan tot het hoofd punt van de agendaBeschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Achtereenvolgens werden de punten der agenda voor die vergadering voor gelezen en zoo noodig nader verklaard en besproken. Geen der punten bleek van dien aard, dat het van groote be- TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1