N° 2090. Zondag 29 September 1907. 20s J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. ISÖ Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend: a. dat het voorbereidend militair onder richt gedurende de wintermaanden 1907 1908 in deze gemeente zal plaats hebben te den Burg op Maandag en Donderdag van 7—9 uur n.m. te Oosterend op Dinsdag en Vrijdag van 7—9 uur D.m. b. dat de aanvang van het onderwijs is bepaald te den Burg op 3 October a.s. en te Oosterend op 1 October a.s. Texel, den 25 September 1907. De Burgemeester voornoemd, HI D Dj N G H. GEVONDEN VOORWERPEN, Een paardentuig (kinderspeelgoed) ge. vonden in do Duinen bij het Westerslag. TEXEL, 28 SEPTEMBER 1907. De Herfstmaand. September loopt al weder ten einde en herinnert door het ontdoen der boomen van hare vruchten, en het afvallen van de bladeren der boomen, dat bloeitijd en groeitijd zijn voorbijgegaan en boom en plant tot het tijdperk van rust komt. In tegenstelling van den herfstachtigen zomer, mogen we ons nu verheugen in een zomerachtigen herfst, die veel weder goed maakt van hetgeen waarin de zomer te kort kwam. Op de eerste dagen van September viel nog niet zoo te roemenhagelbuien, guur en koud weder, was ook toen ons deel, doch allengs werd het weêr vaster en mochten we ons verheugen in een heerlijken Septembermaand. Onverdeeld is evenwel niet de lof toon op den Herfstmaand; is de tourist er over verrukt, is het. weêr den bouwboer voor den oogst welgevallig, de veehouder aanschouwt met droeve oogen de drooge weiden, waar het vee maar schameltjes het noodige weet te vinden. Wat regen, en liefst wat veel zou zeker niet onwelkom zjjn voor velerlei behoefte. Ook van elders maken de berichten melding van droogte, ja zelfs van watergebrek. Voor het maatschappelijk leven deed September zich, even als vorige maanden, kennen door een belangrijk feit: nl. de beslissing dat in het volgend jaar de Alg. Verg. der Holl. Maatsch. v. Landb. te Texel zal worden gehouden. Dat geeft veel werk aan den winkel en de afdeelingen van die Maatschappij (Texel en Eierland) zullen zich geducht moeten weren om de gedane belofte „dat het goed zal wezen," naar eisch intelossen. Door beide afdeelingen werden dan ook reeds vergaderingen tot dit doel uitge schreven, voor de afd. Texel heden avond in „de Zwaan;" de zaken flink aanpakken is zeker een dringende eisch voor een goed slagen. Onze beste wenschen voor het succes. Winterdienst, De Winterdienst op de spoorwegen thans bekend gemaakt, vangt aan met 1 October a. s. Noemenswaardige ver andering met den zomerdienst valt er niet van te vermelden; enkele minuten verschil in vertrek of aankomst van de treinen, ziedaar 'tal. Omtrent de stoombootdienst raadplege men de rubriek advertentiën. Wij willen er evenwel nog de aandacht op vestigen dat met 1 October de post bestelling des avonds te 9 uur vervalt. Getrouw aan onze gewoonte zullen wij bij het volgend nummer aan onze geabonneerden eene Boot- en Spoordienst doen toekomen. Woensdag had in hotel Texel de vergadering plaats der Gymnastiekver- eeniging „Sparta". Uitgeschreven tegen 8 uur, werd precies te 9 uur de verga dering geopend; een vergadering op tijd aan te vangen schijnt geen enkele ver- eeniging alhier te kunnen, zelfs niet een vereeniging waarbij de orde oefeningen gewoonlijk zulk een flinke plaats innemen. Over de opkomst der werkende leden en hoofdbestuursleden viel zeker niet te klagen, beiden waren goed vertegenwoor digd en zelfs een 8 tal leden der dames- afdeeling getuigde door hare aanwezig heid voor de belangstelling in de veree niging. De voorz. heette allen welkom en zei zich te verheugen over de goede opkomst en wees tevens op de geringe opkomst der leden van het Witte kruis in de vergadering van Maandag j.l. Door den waarn. Secretaris werden hierop de notulen gelezen der vorige algemeene vergadering welke onveran derd werden goedgekeurd. Vervolgens leest de waarn. Secretaris het verslag voor over het 4e boekjaar. Uit dat verslag vernamen wij, dat het ledental ongeveer gelijk is gebleven. De hoofdafdeeling bestaat op papier uit 20 leden, waarvan echter een groot deel de oefeningen verre van goed bezoeken, zeer gewenscht werd het geacht, dat wat meer ieden tot de getrouwe bezoe kers zouden behooren, terwijl een woord van lof werd gebracht aan die enkele getrouwe. De dames-afdeeling aanvankelijk 14 leden tellend heelt er thans 10. De meisjes-afdeeling is flink en het aantal leden daarvan bleef vrijwel gelijk. Op 6 April werd een bezoek gebracht aan de zuster-vereeniging te Helder. Een woord van lof werd gebracht aan den heer Groenewold, die belangeloos zelfs een deel van zijn vacantie opof ferde om de oefeningen van Sparta aldaar met muziek te begeleiden. Na 15 Mei, den tijd, dat de heer Flens naar de Koog vertrok, begon ook de ellende wat het gymnastiekgebouw aan gaat. De zorg voor reinheid, verwar ming en verlichting liet veel, ja bijna alles te wenschen over, een betere regeling werd gewenscht geacht. Ten slotte werd in het verslag de vereeniging aanbevolen in den steun van hoofdbestuur, werkende leden en donateurs. De voorz. bracht aan den heer Schaap een woord van dank voor zijn keurig verslag. Uit de rekening van den penning meester daarop ter tafel gebracht bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 521,86 plus het batig saldo van het vorig jaar f 22,81, terwijl nog enkele posten moesten worden ontvangen. De uitgaven bedroegen totaal f 568,745. Met de bovengenoemde nog te innen gelden zouden de ontvangsten met het saldo vorig jaars ongeveer juist voldoende zijn om de uitgaven te dekken. Van uitloting aandeelen is dus geen sprake. De voorz. dankt den Penningm. voor zijn gehouden beheer en vestigt er de aandacht op dat dit jaar geen enkel aandeel kan worden uitgeloot en de kans bestaat, dat, als er geen verbetering komt, de vereeniging den weg zal gaan van zoovele andere vereenigingen alhier, die aanvankelijk bloeiende, spoedig tot verval kwamen. Uit de rekeningen is spr. gebleken, dat er van verschillende zijden blijkbaar naar gestreefd wordt er zooveel mogelijk van te trekken. Hier tegen dient iets te worden gedaan, ook zou het mogelijk aanbeveling verdienen te trachten het aantal werkende leden te vergrooten en ook dat der donateurs on begunstigers. Spr. wenscht die zaak verder nog in de bestuursvergadering te behandelen doch zou gaarne eerst eens hooren of soms iemand uit de ver gadering een idee aan de hand wist te doen om het kwaad te stuiten. Door een der leden wordt er op ge wezen, dat de uitvoeringen wat veel kosten, hij geeft in overweging 1 in plaats van twee uitvoeringen 's jaars te geven. De voorz. acht zulks zeer gewaagd, aangezien er veel kans bestaat, dat het aantal donateurs dan zal verminderen, terwijl zooals uit de verdere bespreking bleek, ook het aantal werkende leden zeker zou dunnen. Een ander stelde voor, om als er iets gedaan moest worden voor de vereeni ging eerst prijs te vragen, terwijl ten slotte door den heer Vlessing wordt medegedeeld, dat wanneer mocht blijken, dat de avond van de uitvoering voor hen financieel goed zou zijn, Geus en hij besloten waren geen zaalhuur te rekenen. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Thans wordt overgegaan tot de ver kiezing van 2 bestuursleden ter vervan ging van de heeren Aug. C. Keijser en KI. Roeper, welke volgens rooster moes ten aftreden en niet direct herkiesbaar waren. Door het bestuur werden aanbevolen de heeren H. J. Keijser, Cl. H. de Boer, L. J. Kikkert en A. C. Rab. Gekozen werden de beide eerstgenoemden Aangezien geen van beiden ter verga dering aanwezig was, werden een twee tal personen afgevaardigd om te vragen of die benoeming werd aangenomen, weldra kwamen deze terug met de tijding dat de benoemden beiden hadden bedankt, zoodat opnieuw moest worden gestemd. Door het bestuur werden thans aan bevolen de heeren L. J. Kikkert, A. C. Rab, J. C. Yisser en H. Over. Bij eerste stemming werd gekozen de heer L. J. Kikkert, welke de benoe ming aannam, terwijl na een tweede vrije stemming en herstemming werd gekozen de heer A. C. Rab, welke naar men vertrouwde de benoeming wel zou aannemen, zoodat hem door den Secrets, mededeeling van zijn benoeming zal worden gedaan. Besloten werd verder om heden, Zaterdagavond, om 7 uur een propa- gandatocht door den Burg te houden, terwijl nog door een der werkende leden het wenschelijke werd betoogd ook de 3 zomermaanden te oefenen. Uit de hieruit ontstane discussie bleek, dat er van het gymnastiekgebouw niet minder dan 12 sleutels waren gemaakt, doch dat ondanks dat, het een groote kunst was zulk een sleutel te krijgen. Nog werd den wensch geuit op de frokjes der werkende leden den naam der vereeniging te plaatsen of een insigne aan te schaffen. Bij de rondvraag verder niemand het woord verlangend, dankt de Voorz. de aftredende bestuursleden en sluit met een woord vau dank voor de opkomst- de vergadering. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 4-5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LOTING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de loting voor de lich ting van 1908 voor deze Gemeente zal plaats hebben in een der lokalen van de o.l. school te den Burg op Dinsdag den Sen October 1907, des voormiddags te elf uren. Aan de loting nemen deel al de ingeschrevenen voor die lichting, voor zoover hunne inschrijving plaats had voor den lsten September j.l. Bedoelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING De ingeschrevenen worden in de volgorde der alpiabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den Gemeenteraad, bij de loting tegenwoordighet lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afba.en of doen afhalen. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder- teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij aen Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader b\j openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: lo. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uittreksel uit het stamboek of een be wijs van werkelijken dienst; 2o. dat tot het erlangen van vrijstelling opgrond van broederdionst ton aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder lo. bedoeld, als mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gezin behoorende 3o. dat een getuigschrift als onder 2o. bedoeld, ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewenscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders do. dat het getuigschrift hiervoren onder 2o. en 3o. bedoeld, door ot vanwege do lotelingen aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Dinsdag den 8 October 1907, des voormiddags te 9 uren, ter Gemeente-secretario 5o. dat de hiervoren genoemde bewijsstukken noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen mililairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen voor do opening der zitting van den Militieraad, alzoo vooi den 25 November 1907, moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester, nlthans voor zoover bodoolde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeente-secretarie boruston. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in hot doen opmaken en in het tijdig inleveren van do voieisohte be wijsstukken ten gevolge zal hebbon, dat de lote lingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor do tweede maal te Texel, den 27 September 1907. Do Secretaris, Do Burgemeester, RUIB1NG, G. DIKKERS Lo.B.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1