INGEZONDEN STUKKEN. als afgevaardigde naar de alg verg. te gaan om daar het goed recht van onze afdeeling te bepleiten. Het in het verslag voorkomende, be helzende verschillende punten reeds in Landbouw- en andere bladen opgenomen, gaan wij voorbij, om ons te bepalen bij punt 14 van de agenda, nl. bepaling van de plaats waar de volgende alg. verg. zal worden gehouden en waarvoor aan onzen afgevaardigde het woord werd gegeven. Hieromtrent zegt het verslag I Wij zullen 't hierbij laten; het verslag lokte uit tot groot applaus en de Yoorz. bracht den afgevaardigde welverdiende dank. Vervolgens werd door den Voorz. aan de vergadering het voorstel gedaan om het bestuur te machtigen tot uitvoering van het voorbereidende werk, omdat veelvuldige vergaderingen allicht groote moeite zal veroorzaken. Die machtiging werd verleend en het bestuur tevens het recht toegekend om voor verschillende commissien zich personen toetevoegen. Wij vernamen verder dat als terrein voor de tentoonstelling, door den heer Joh. Roeper bereidwillig zijn land aan het einde der Koogerstaat, (3Y. HA.), ter beschikking is gesteld. Veel verder zijn we dien avond niet gekomen; bij bespreking van de vraag hoe aan de financiën te komen ter voor bereiding van het groote plan, bleek dat de behandeling van deze gewichtige vraag, voor deze vergadering alreeds, geenszins voldoende was voorbereid, doordien geen enkele gegeven, rog omtrent plannen, nög omtrent kosten, ter tafel kon worden gebracht. Een gevolg hiervan was een in het wilde ompraten, dat geen afdoende oplossing aan de hand deed. Ten slotte werd goedgevonden dat door het bestuur een ontwerp programma en eene begrooting zal worden opgemaakt, welke in eene komende vergadering aan het oordeel der leden onderworpen zal worden. We zullen dat afwachten en wenschen gaarne dat het veler tevredenheid en instemming zal mogen verwerven. Niet geheel zonder vreeze zyn wij evenwel, dat er wel wat al te grootscheeps zou kunnen worden gevaren; daartegen willen wij intijds waarschuwen. Om op te letten. Wegens herstellingswerk aan het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier, zullen hare godsdienstoefeningen van af 6 October a. s. gehouden worden in het gebouw der Doopsgezinde Gemeentedaar toe door het Kerkbestuur dier Gemeente welwillend afgestaan. De aanvoer ter markt wordt mer kelijk minder. Maandag werden aangevoerd: 7 Paarden f 150 a 275. 11 Veulens f 100 a 135. 6 Koeien f 145 a 155. 10 Pinken f 80 a 110. 2 Graskalveren f 35 a 42,50. 2 N. kalveren f 14 a 16. 6 Rammen f 23 a 36,50. 65 Schapen f 24 a 26. 107 Lammeren f 14 a 15,57. 65 Biggen f 8 a 12,50. 7 Schrammen f 22 a 24 Kippen (7 korven) f 1,— a 1,50. Teekencursus. De lange avonden beginnen te komen en dan is men er op uit bezigheid te zoeken teneinde die zoo aangenaam en nuttig door te brengen. Tot het nuttige mogen wij zeker wel rekenen datgene niet slechts wat voor het oogenblik nut verschaft, doch wat in de toekomst ook goede vruchten kan geven. En dan mag de aandacht zeker wel worden gevestigd op de teekencursus, welke thans ten derde male door den heer Heeroma zal worden gehouden. Voor zeer velen is dit geen onbekende zaak, en die daarvan het nut hebben leeren kennen zullen er vermoedelijk wel verder hun voordeel mede doen. Voor anderen, die deze curcus nog niet hebben bijgewoond, moge het gunstig resultaat van vorige jaren eene aan sporing zijn, om ook thans daarvan gebruik te maken. Oudeschild, 1 Oct. In de afgeloopen week had de jongeling J. B. van hier, 't ongeluk van een vrachtwagen te vallen. De toestand van den gevallene was van dien aard, dat spoedig naar genees kundige hulp moest worden omgezien. Dr. W. verleende weldra zijn bijstand. De jongeling verkeerde in zorgwekkende omstandigheden, doch nu is 't gevaar gelukkig geweken. Met het oesterkorren is men heden algemeen begonnen; de toestand op het oesterterrein schijnt niet ongunstig; er worden ook nog al wulkers gevangen. Voor kleine oesters betaalt men f 3 en voor groote f 30 per 1000 stuks; de prijs voor wulkers besteed was ook hoog, t. w. f 4,50 per H. L. Oosterend, 1 Oct. In het laatst der vorige week liep aan den grond de stoom trawler IJmuiden 15. Visschers van hier wilden hulp verleenen, doch ze wer den onthaald op een stortbui van steen- kolenbrokken en andere voorwerpen. Hierbij kreeg de visschersknecht P. V. van Oost een ijzeren sluiting tegen het hoofd, waardoor een diepe wond bij het oog ontstond. Aan den Helder heeft men dadelijk heelkundige hulp ingeroe pen en aangifte van het geval bij de politie gedaan. De trawler kwam van eigen kracht vlot en stevende daarna naar het Noorden. De heer A. Schoneveld, die hier eenige jaren fungeerde als Hoofd der Bijzondere school, en met 1 Oct. zijne nieuwe betrekking als onderwijzer aan de Bijzondere school te Zwammerdam moest aanvaarden, nam hier Zaterdag en Zondag afscheid van zijne leerlingen, oud leerlingen, ouders en vrienden. Moge het den heer S. en zijn gezin in zijne nieuwe woonplaats welgaan. In het laatst van October bestaat de afdeeling Oosterend van den Ned. Protestantenbond 10 jaar. De WelEerw. heer Ds. M van Kleef, die bij den aan vang een inleidend woord sprak, hoopt ook bij het löjarig bestaan een woord ten beste te geven. Velen zullen zeker aan wezig zijn, om den gevierden spreker alsdan te hoor en. De Cocksdorp, 29 Sept. Hedenmor gen (Zondag) te ongeveer half vijf landde nabij de Cocksdorp op de landerijen in huur van den heer L. J. van den Berge van de Waal, de Duitsche luchtballon „Augusta" van Berlyn, bemand met vier personen, n.l. de heeren Von Kragh (oud kapitein bij het leger), Kiefer (ingenieur) en Keidel en Troxkwitz (chauffeurs). De heer C. Dyksen Fz., bedrijfsboer van den heer Van den Berge, werd door de rei zigers gewekt en verstrekte hen met nog eenige andere personen de noodige hulp by het bergen van het luchtschip. Bij hun vertrek naar Berlyn gaven de reizigers op hartelyke wijze blijken van dankbaarheid voor de vriendelijke hulp van „de Hollanders van De Cocks dorp" ondervonden. De ballon was des Zaterdags nam. 3 uur te Berlijn opgestegen en had de reis dus in 13V2 uur volbracht. Boven de Zuiderzee hadden de reizigers nog even in gevaar verkeerd. Door den mist kon men n 1. de zee niet zien en was men bijna met de mand in het water geraakt. Door de duisternis had niemand iets van de landing gezien. De vreemdelingen en hun luchtschip, hetwelk met de mand mee 500 kg. woog, werden door den heer M. Reuvers naar Oudeschild gebracht. Muziek beter dan politie. Te Krimpen aan de Lek kregen twee buurvrouwen ruzie, die zoo hoog liep, dat ze elkaar in het haar vlogeD. Een buurman van hen heeft zoons die aan muziek doen en met elkaar een aardig orkest vormen. Fluks roept nu de buur man zijn jongens bij elkaar en dezen bliezen er duchtig op los. De muziek werkte zoo veredelend, dat de buur vrouwen spoedig den strijd opgaven en ieder haar woning opzocht. Bij den terugkeer van juffrouw Ada. o Sedert vele jaren sneed ik het zilte nat, Dat zich uitstrekt van Texel tot gindsche stad, Tn al die jaren heb ik altijd alleen gevaren, Maar tot mijn verbazing heb ik zooeven ervaren, Dat een flinke man mij in 't vervolg gezel schap houdt, Doch hij is niet galaDt, of van harte koud; Dan vaart hij voor en dan komt hij achter mij En ik wenschte zoo vurig een heer aan mijn zij. Zeg, Baron Rengers, waarom doet u dat nou? Ja, wat zal ik u zeggen, oude juffrouw Ik ben hier gekomen, om die goede Texelaren Te redden uit uw handen, of liever kreefteschareD, Want geknepen hebt gij ze met uw beurzensnijderij. Ga weg, juffrouw, en laat 't Marsdiep mij vrij 1 Peru-Guano en Kalimest. In bijna iedere landbouw-courant vindt men een advertentie over bovengenoemde meststof met garantie van 7 X 10 X 2, d.i. met 7% stikstof, 10°/0 fosforzuur en 2% kali- Een volledige meststof' dus. "Van deze Ohlendorff8 opgeloste Peru-Guano wordt dan nog vermeld, dat ze reeds ruim 40 jaar in gebruik is en de meest betrouwbare bij alle weersgesteldheden. Verder vind ik in zoo'n advertentie nog vermeld dat in 1906 op proefvelden in België tot 52300 Kg. aardappelen geoogst werden. Ik wensch in het volgende eenige nadere mededeeÜDgen te doen omtrent het doelma tig gebruik der Peru-Guano, en de aanvul ling die er noodig is, om werkelijk volle dig plantenvoedsel voor de verschillende gewassen te vormen. De oorspronkelijke Peru-Guano is afkomstig van eilanden be- hoorende tot Peru in Zuid-Amerika. Zee vogels van visch levende, bedekten deze eilanden met een ontzaglijke laag mest, die veel stikstof en fosforzuur bevat, bene vens een weinig kali. Als volledige mest stof bereikte men er prachtige resultaten mee en hot was gemakkelijk in het gebruik. Men had slechts die ééne meststof uit te strooien. Op droge gronden en bij droog weder waren de resultaten echter dikwijls verre van schitterend. Vandaar dat de genoemde Guano tegenwoordig bijna uit sluitend gebruikt wordt, nadat de voedende stoffen ervan door middel van zwavelzuur oplosbaar zijn gemaakt. Daardoor kan men de z.g. opgeloste Guano ook bij droog weder op drogen grond met succes aanwenden. Toch ontbreekt er nog iets aan deze ver beterde Peru-Guano. Laat mij dat met een voorbeeld uit 't dagelijksch leven toelichten. Wie gezond wil blijven moet in zijn voed sel ook vet nuttigen. Nu gaat het niet aan, iemand slechts eenige grammen vet in zijn eten toe te dienen en dan te denken, dat men voldoende vet geeft. Iemand, die eenig vet, doch in onvoldoende hoeveelheid ge bruikt,zal vermageren. Wat onze bemesting betreft: een bemesting met eenig kali, doch in onvoldoende hoeveelheid, doet de plan ten op den duur achteruitgaan. In dit ongunstige geval verkeert de opge loste Peru-Guano. Naast tien deelen losfor- zuur en zeven stikstof, zouden er zeker ook tien, zoo niet meer kali aanwezig moeten zijn. Doch men vindt er slechts twee. Om opgeloste Peru-Guano tot een doelmatigo bemesting te maken, moet er kalimest bij gevoegd worden. Guano strooit men ge woonlijk in het voorjaar uit 400 a 800 kg. per Ilektare. Kalimest geeft men 't goed koopst in Kainiet, dat hot best in den herfst van te voren wordt uitgestrooid. Voor aardappelen en bieten tot 1000 kg por Ilekt. Voor haver, vlas en gerst tot 600 kg. «Na er op gewezen te hebben dat onze afdeeling reeds meer dan 50 jaren bestaat, heeft uw afge vaardigde de reden ontvouwd waarom het verzoek om de alg. verg. eens op Texel te houden, voor heen nimmer was gedaan. De reden daarvan was z.i. niet dat ons eiland vroeger minder de moeite waard was bezocht te worden, ook niet, dat men van meening was dat de afgevaardigden en bezoekers minder voldaan zouden zijn geweest over een zeetochtje naar ons eiland; maar vooral omdat het bestuur van onze afd. den juisten tijd nog niet gekomen achtte, daar zij zoo schitterend mogelijk wenschtte te voorschijn te treden, en omdat het meende dat door de eertijds minder goede reisgelegenheid naar ons eiland, eene gunstige beslissing nog niet te verwachten was. Hij maakte het de vergadering duidelijk dat de invloed van den tijd zich ook op Texel heeft doen gelden en Texel in alle opzichten met zijn tijd is medegegaan. Hat de veeteelt, vooral de schapenfokkerij en ook de landbouw in de laatste jaren enorm zijn vooruitgegaan, en dat ook in dat opzicht Texel de concurrentie, met bijna ieder andere plaats, uitstekend kan weerstaan. Dat ook de reisgelegenheid van en naar ons eiland tegenwoordig gunstiger is dan menigeen wel vermoedde, want dat met een flinke soliede zeewaardige stoomboot, tegenwoordig het schroef- stoomschip «Baron Rengers,// dat echter weldra vervangen zal worden door een nog grootere meer naar de eischen des tijds voldoende, boot, 5maal per dag de gelegenheid bestaat de reis van en naar den Helder te maken. Dat ook voor verder af wonenden de reisgelegen heid zeer gunstig is te noemen, en ons eiland in betrekkelijk korten tijd, van overal elders, is te bereiken. Hij begon met eene beschrijving te geven van het bekoorlijke zeetochtje over het Marsdiep dat ruim een half uur duurt, van de schitterende ligging van ons eiland, van het gezicht op onze hooge duinen en zeedijken hetwelk een ieder dwingt om in bewondering voor de natuur en de kunst de reusachtige geestkracht en energie te waardeeren, die 'tTexelsche volk van weleer moet hebben ontplooid in zijn strijd met de natuur, met de zee die het heeft weten te over winnen en voor zijn doel heeft weten dienstbaar te maken. Verder gaf hij een beschrijving van het eiland zelf en noemde het een schoon en vruchtbaar eiland dat met zijn oppervlakte van 18000 hec taren, ruim 500 hectaren grooter dan de Haar lemmermeer, zijn 7 dorpen, tal van buurten met goede verkeerswegen, zijn 40-50000 schapen overal verspreid, werkelijk de moeite waard was van bekeken te worden, en lag vooral den nadruk daarop, dat het weer eens iets geheel anders was dan de meeste plaatsen van den vasten wal, die gewoonlijk weinig afwisseling bieden, omdat de eene stad meestal op de andere gelijkt, en het aspect van ons vaderland te weinig afwisseling biedt om telken» nieuwe bekoring bij zijne be zoekers te kunnen opwekken. Hij vertelde verder dat het volstrekt geen wonder wa3 dat het vreemdelingenverkeer van jaar tot jaar zoo toeneemt, omdat Texel, dat tegenwoordig ook badplaats is ontegenzeggelijk één van de schoonste plekjes van ons land is. Hij achtte het verkeerd dat men het buitenland naar alle oorden afreisde maar dat men door onbekendheid geen aandacht schonk aan de schoonste oorden in zijn eigen vaderland, zoodat Texel en in 't algemeen de Waddeneilanden dan ook veel te weinig bekend waren bij ons Neder landers. Hij releveerde verder dat Texel echter ook langzamerhand meer bekend wordt in de buiten wereld, vooral om zijn nog maagdelijk natuur schoon, zijn mooie tuinwalletjes die overal zoo'n keurig effect teweeg brengen, het verschillend niveau van zijn onderdeelen, de hoogten en laag ten van zijn bodem, de enorme rijkdom aan planten en vogels enz. en dat daarom voortdurend meer vreemdelingen tot ons worden getrokken. Hij wees verder op de uitgebreide heideont- ginningen en aanplantingen door de Heidemaat schappij en Staatsboschbeheer in't leven geroepen, die hij zeer interresant noemde en alleen reeds een bezoek aan Texel waard. Verder op onze mooie duinen die de Noord westkust van ons eiland beschutten tegen de zee en op vele plaatsen meer dan een uur gaans breed zijn. Op het schitterende breede strand met zijn dub belen golfslag, op de prachtige panorama's die zich zoowel van de hoogste punten in het midden van ons eiland als van onze hooge duintoppen aan onze oogen ontrollen, en tevens op de schit terende avondluchten, zooals zij in Nederland nergens mooier zijn te vinden. Dat alles mijnehecren, zoo sprak hij ongeveer verder, te veel om verder op te noemen, heeft onze afdeeling geleid in hare gedachte, toen zij het plan vormde om te verzoeken de Algemeene vergadering eens op Texel te doen houden om dat onze afdeeling meent in slaat te zijn op eene waardige wijze de gastvrouw te kunnen zijn der algemeene vergadering en hare bezoekers. Uwe afgevaardigde meende te kunnen zeggen dat terwijl in het schitterend gelegen hoolddorp den Burg, waarvan de geschiedenis opklimt tot den tijd der Romeinen daar het reeds door Drusus is gesticht, met zijn bijna 2000 inwoners, uitste kende loka'en naar de eischen des tijds ingericht, haar ten dienste staan voor deze algemeene ver gadering en hare bezoekers, de afdeeling Texel zich voorstelde aan deze algemeene vergadering eene fraaie tentoonstelling te verbinden, waar voor een uitnemend terrein gereed ligt, waarvoor zij al het mogelijke zal doen om deze goed te doen slageD, en het beste wat Texel weet te leveren daar te zien zal zijn. Dat ook voor transport van vee als anderszins van elders uitstekend zou worden gezorgd, want dat verschillende goede veebooten der afdeeling ten dienste staan om alles van er naar ons eiland te kunnen overbrengen, binnen nog korter tijd dan gewoonlijk per spoor het geval is en zeker op veel doelmatiger wijze. Ten slotte hield hij de vergadering voor dat er geen enkel bezwaar bestond om voor ditmaal eens een buitengewone gelegenheid te kiezen en in 't volste vertrouwen op een goeden uitslag riep hij beleefdelijk den steun van alle aanwezigen in en verzocht hen hun stem te geven om Texel als vergaderplaats voor 1908 aan te wijzen. Nadat uw afgevaardigde had uitgesproken, werd het woord gegeven aan den afgevaardigde van Hoorn, den heer de Joncheere, die met gloed en met klem de belangen van Hoorn verdedigde en vooral het licht liet vallen op de kolossale som men, die, als hen de eer te beurt mocht vallen de algemeene vergadering in hare veste te mogen ontvangen, daarvoor disponibel waren. Blijkbaar waren de afgevaardigden daar echter niet mede te vangen, daar het stemmental op Hoorn uitgebracht 55 bij dat van Texel in de minderheid bleef. De vergadering was na het bekend worden van den uitslag der stemming, rumoerig en naar het geen verder werd behandeld was weinig belang stelling. Van alle zijden werden de afgevaardigden van Texel gecomplimenteerd met het behaalde succes, en onder de eersten daarvan behoorde ook de afgevaardigde van Hoorn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2