N° 2092, Zondag 6 October 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 armband gevonden op den Westerweg; een pak krammen, achtergelaten in het kantoor van de firma Dros Co., twee Broches gevonden te den Burg. Kostelooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Dinsdag den 8 October 1907, voor middags 11 Va uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp, of op Woensdag den 9 October 1707, 's namiddags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal. Texel, den 4 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING, G. DIKKERS Lo.B. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat het volgende be richt aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede vah Texel. 3e District. „Volgens mededeeliDg van den Minister „van Oorlog zal op nader tusschen 10 „en 20 October 1907 vast te stellen da- „gen een schietoefening worden gehou den van het fort Harssens. Er zal ge- „vuurd worden met kanonnen van licht „kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt „gemaakt de reede van Texel, tot op „4500 M. van het fort. „Op de dagen dat gevuurd wordt „zal van het fort een roode vlag waaien „van minstens één uur vóór den aan- „vang der schietoefeningen tot aan het „einde daarvan; alsmede gekleurde vlag- „gen, aangevende de ware richtingen „waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zullen op dien dag groote „waarschuwingsborden worden geplaatst „aan den ingang der haven en op de „batterij Vischmarkt, vermeldende in „welke richting dien dag gevuurd zal „worden, terwijl nabij het torpedo-ma ngazijn en aan den ingang der haven „borden zullen worden geplaatst, waarop „is aangegeven de beteekenis der ge- „kleurde vlaggen, als volgtrood witte „vlag Noord, wit zwarte vlag N.O., zwarte „vlag Oost. „De datum der schietoefening zal nader „in enkele plaatselijke bladen aangekon- „digd worden. (Zie „Ned. krt." No. 201,") Texel, den 4 Oct. 1907. De Burgemeester voornoemd, G. DIKKERS, Lo.-B. TEXEL, 5 OCTOBER 1907. Over liet weer. Deed de Septembermaand zich kennen door aangenaam weder, ook October liet zich gunstig aanzien, ja maakte het gunstiger nog door de flinke regenbuien welke in de laatste dagen het aardrijk verfrischte. Er begon watergebrek te ontstaan, niet slechts voor het land, doch ook voor huishoudelijk gebruik. In dat laatste is weder ruim voorzien, moeder de vrouw kan weer naar hartelust wasschen en plassen, voor de weiden is het alreeds een welkome gave geweest. De barometerstand is voor het oogen- blik niet bijzonder gunstig, doch het kan verkeeren. De Bioscope-voorstellingen. Donderdag- en Vrijdagavond werden door het Leger des Heils de aangekon digde Bioscope-voorstellingen gegeven in de zaal van Hotel Texel. Gelijk te verwachten was trokken deze voorstellingen ook nu weder druk bezoek en mag er van gezegd worden dat ze ook ditmaal weder in hooge mate hebben voldaan. Loting Nationale Militie. De loting voor de Nationale Militie zal, naar we hebben gemeld, alhier op Dinsdag 8 October a s. plaats hebben daaraan zal door de volgende ingeschre venen worden deelgenomenalphabe- tisch gesteld.) 1 Bakker Pieter l.g. B. 2 Bas Cornelis O. 3 Boon Jacob l.g. H. 4 Boon Jan E. 5 Boon Maarten O. 6 Boon Willem S. 7 Boon Willem l.g. O. 8 Bremer Johan Pieter b.d. B. 9 Bremer Klaas O. 10 Bremer P. W. G. J. O. 11 Brouwer Hendrik O. 12 Daalder Pieter O. 13 Dogger Maarten H. b.d. S. 14 Duinker Fulps O. 15 Eelman Aris l.g. O. 16 Eelman Jacob Cornelis O. 17 Frederiks Gjalt Dirk b.d. B. 18 Gaakeer Izaak Jacob E. 19 Heerwaarden van Simon b.d. K. 20 Hin Simon S. 21 Jager de Pieter H. 22 Jansen Gerardus A. l.g. B. 23 Kaczor Martin F. S. 24 Kikkert Johan S. 25 Kikkert Paulus E. 26 Kiljan Gerrit b.d. H. 27 Koorn Adriaan H. 28 Kuijper Reinier Pieter l.g. O. 29 Langeveld Martinus C. K. 30 Reuvers Willem Johan E. 31 Reij Hendrikus Jacobus B. 82 Roeper Jacob Jan l.g. W. 83 Roos de Govert B. 34 Roozendaal Gerrit O. 35 Schaatsenberg Jacob E. 36 Schagen Albert S. 37 Scharenberg van Louis Ch. K. 38 Stark Frans b.d. E. 39 Sterre van der Jan S. 40 Timmer Cornelis O. 41 Vlaming Cornelis O. 42 Vlaming Jan O. 43 Vlas Meijert S. 44 Vlessing Barend B. 45 Vonk Cornelis Leendert B. 46 Witte Dirk Cornelis B. 47 Witte Dirk Johan H. 48 Witte Michiel H. 49 Witvliet Jan B. 50 Wuis Pieter b.d. B. 51 Zoetelief Gerardus Koenraad B. 52 Zijm Johannes B. 53 Zijm Simon B. 54 Zijm Willem Johannes B. B. beteekent BurgE. Eierland H. HoornK. KoogO. Oosterend S. OudeschildW. Waal. b.d. Broederdienstl.g. Lichaamsge- breken. De Cooksdorp, 4 Oct. Deze week hadden in Eierland twee ongelukken plaats. Een der lieden, die bij de stoomdorsch- machine van den heer De Geus werk zaam zijn, kreeg bij ongeluk het einde van een krommen stok in het onderlijf, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel de wonde eerst hoogstpijnlijk was, is de toestand van den patient bevredigend. Verder kreeg de boerenarbeider K., werkzaam op de hoeve „Buitenzorg" zulk een trap van een paard, dat hij op eene kar naar huis gebracht moest worden. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand September ingelegd f 487.56, terugbetaald f 526.85. Het laatst uitgegeven boekje was no. 302. Bat belooft wat. Te Rotterdam kwam in deze week een extra-trein aan uit Essen, waarin ongeveer 500 Duitschers, bestemd om aldaar te werken voor de leden van de nieuw opgerichte scheepvaartvereeniging van cargadoors en reeders. Een sterke cavaleriepatrouille en politiemacht was aan het station, waar ook groepen stakers waren bijeengekomen, welke zich even wel zeer rustig en kalm gedroegen. De Duitschers hebben zich op hun reis naar Rotterdam zeer baldadig gedragen dit bleek uit de dringende telegrammen om politiehulp en toezicht die inkwamen uit verschillende plaatsen. Te Arnhem hebben de lui gruwelijk huisgehouden. Op het perron braken zij bestelgoederen open en stalen worst en toen er politie kwam en er een paar wilde arresteeren was het in eens een gehuil van belang van heel de bende. Uit den trein gooiden zij met flesschen en toen de trein zich in beweging stelde ging het paDg, pang, van de revolver schoten, die zij maar in het wilde losten. Te Zevenaar hebben zij eveneens huis gehouden en een klok is uit een van de wachtkamers gestolen. Velen waren onder den invloed van sterken drank. Zoo spoedig mogelijk werden ze te Rotterdam ingescheept op een voor het Maasstation liggende lichter, die daarna naar de Parkkade werd gesleept en achter de monitor „Heiligerlee" plaats nam. Een buitengewoon geval. Groote agitatie Maandagavond in „Frascati" te Amsterdam, toen eenige perceelen aan den Overtoom, die bij opbod tot een gezamelijk bedrag van f 51852 gekomen waren, in afslag kwamen en er onmiddelijk een krachtig „mijn" weer klonk, toen de afslager er f 30,000 boven op legde. Afmijnen op f 30,000 er boven 't Was nog nooit voorgekomen meenden sommigen. In de aanteekeningboeken der vei lingen staat het feit echter volstrekt niet op zichzelf en is zelfs lang niet het éclatantste. Er zijn voorbeelden bekend dat f 150.000 boven het bod werd afge mijnd. Toch blijft het geval zeldzaam. Opbergen van lucifers! Als curiositeit zij medegedeeld, dat tegen een winkelier te Utrecht proces verbaal is opgemaakt, wegens overtre ding van de verordening ter voorkoming van brandgevaar, voorschrijvende, dat lucifers in voorraad in een ijzeren bak of kist moeten worden geborgen. Cijfers die wat zeggen. De „Leeuw Ct." schrijft Vertrokken er te Leeuwarden vorig jaar des Vrijdags 90 a 120 waggons vee al naar gelang er al dan geen uitvoer was, op de laatste Vrijdagen bedroeg dat aantal meer dan 150, ja j.l. Vrijdag werden van hier uit ruim 200 waggons vee verzonden, een aantal, dat in geen jaren bereikt werd. Een eisch des tijds. Tramconducteurs en wagenbestuurders in groote steden voelen meer en meer hoe gemakkelijk het zou zijn zich ver staanbaar te kunnen maken in vreemde talen, vooral nu het vreemdelingenver keer van jaar tot jaar toeneemt. Eenigen te Amsterdam hebben thans de handen ineengeslagen en hebben besloten een curcus in Fransch en En- gelsch te organiseeren. De leiding heeft op zich genomen mevrouw Tiedeman. Aan den wethouder van onderwijs is een verzoek gericht een schoollokaal eenige avonden in de week te willen afstaan voor dit nuttige doel. Emigranten. Men schrijft aan de „Tel."uitIJmuiden: Eenigen tijd geleden heeft men melding gemaakt van de wijze, waarop het paar- dentransport naar Holland uit deEngel- sche havens plaats had en wat de dieren te lijden hadden. 't Schijnt op die booten met de pas sagiers nog slechter te zijn. Zondag bevonden zich aan boord van de „Prof. Buijs", komende van Buil, eenige Rus sische emigranten, die zonder eenig voedsel of drank aan boord gekomen, de gansche reis verstoken waren van eenige spijs of drank. Waar zoo'n reis 24 doch soms ook, wegens mist op de rivier, wel 30 en meer uren duren kan, komt deze handelwijze van het Engelsche comité te Huil ons zeer onmenschelijk voor. Een meer dan eerlijke vinder. Een looper te Amsterdam verloor een portefeuille met wissels en bankpapier. Zijn patroon ontsloeg hem daarom. Een Rijksambtenaar vond de brieventasch en bracht het gevondene aan den eige naar op de Keizersgracht. Den vinder werd een belooning aan geboden, doch deze weigerde, maar ver zocht als belooning den ontslagen bediende die gehuwd is, weder in dienst te nemen, aan welk verzoek voldaan werd. Zeker merkwaardig. Tweehonderd maal naar Amerika. Kapitein Bonjer van het stoomschip „Nieuw Amsterdam" der Holland-Ame- rika lijn te Rotterdam, heeft met dat schip zijn 200sten rondreis als gezag voerder bij de Holland-Amerikalijs vol bracht. Hem is de gouden herinnerings- medaille aangeboden en een schilderij, voorstellende de „Nieuw Amsterdam," den nieuwen waterweg binnenstoomend. Veertien jaar geleden was kapitein Bonjer de eerste der gezagvoerders, die honderd rondreizen als kapitein volbracht had, een voorrecht dat na hem zes zijner collega's is te beurt gevallen. Bat kan een raadslid ook overkmnen 1 De heer J. Hofland, vroeger sociaal democratisch gemeenteraadslid te Haar lem, is door de rechtbank aldaar in staat van faillissement verklaard. De kruidenierszaak van den heer Hof man had zich in de laatste jaren ver bazend uitgebreid, zoodat hij verschillende winkels in de stad had. Hofland is voor eenige dagen op reis gegaan naar Amerika, om daar opnieuw zijn geluk te beproeven. (L. D.) Een mooie gift. In het „Hbl." doet Mevr. Catharina Alberdingk Thijm rekening en verant woording van hetgeen door haar indertijd ontvangen is voor de jeugdige dienst bode Mina Ripper bij de schipbreuk van de „Berlin." In het geheel is ontvangen f 1480.59, welk geld op doelmatige wijze voor het meisje is besteed. Het moedige trouwe dienstmeisje is nog steeds bij de zwaar beproefde mevr. Wennberg te Berlijn, Auspacherstrasse 34. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts, Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1