N°. 2093. Donderdag 10 October 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tot meek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD& DE R 0 O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Woensdag den 16 October 1907, des middags 12 uur in de 0. L. School te den Burg. Texel, den 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. G. DIKKERS Lo.B. 29 Sept. 5 Oct. Zooals de lezer weet is het al lang niet recht pluis geweest in de haven van Rot terdam. De havenarbeiders die door het lossen der graanschepen hun brood ver dienden zagen zich in hun bestaan bedreigd door het in werking brengen der elevators, die heel wat werkkracht overbodig maken en bonden den strijd tegen deze machinale graanlossers aan. En met hardnekkigheid is die stryd reeds maanden gevoerd zonder dat een bevredigende oplossing werd ge vonden tot nog toe. De toestand bleef er er steeds gespannen en wat nog erger is, de voorbije week bracht een gebeurtenis, die de toestand in het havenbedrijf nog veel bedenkelijker maakte. Een der groote cargadoors de firmaSwarttouw nl. wenschtte dat zijn personeel ook arbeid zou verrichten op de graanbooten en daar de mannetjes dit beslist weigerden ontstond er een con flict tengevolge waarvan de ,700 A 800 ar beiders dezer firma gedaan werk kregen. Nu zjjn de Rotterdamsche bootwerkers vol strekt geen katjes om zonder handschoenen aan te raken en daar de politie dit bij er varing weet is het te begrijpen dat het al dadelijk in en by de haven niet aan het noodige militaire en politievertoon ontbrak) temeer waar de firma Swarttouw alle zeilen bijzette om van buiten nieuwe werkkrachten te krijgen, waarvan het gevolg was dat de stakers en uitgeslotenen in grooten ge tale in de buurt der kantoren dezer firma samenschoolden en door hun dreigende houding menigeen die wel lust tot werken had, de moed in de schoenen deed zinken. Toch slaagde de firma er in uit Duitsch- land een 600-tal arbeiders te krygen maar men kan nu juist niet zeggen dat deze van het beste allooi zjjn. Tenminste hun op treden gedurende de reis doet zulks ver moeden. Onder den invloed van Koning Alcohol gaven zij zich over aan vernieling en rooverijen van de ergste soort en de politie te Rotterdam benevens de firma hebben er wel een cadeautje aan. De bende is gehuisvest op schepen die onder toezicht van een paar oorlogsbodems en de haven politie staan. Dat de stakende werklieden niet vriendelijk gestemd zijn jegens deze buitenlandsche onderkruipers is te denken en hoewel er op het oogenblik dat wij dit schrijven nog van geen ernstige incidenten werd gehoord toch is de vrees niet ongegrond dat de komendo dagen ernstige gebeurtenissen kunnen brengen. De toestand is zeer ge spannon. —o—o—o— In het district Franeker is in de voorbije week de eerste slag geleverd om het bezit van de Kamerzetel, die vroeger behoorde aan den liberalen heer Lieftinck, later door den heer Tak bezet werd en tengevolge het overlijden van laatstgenoemde thans weer onbezet is. De uitslag dezer verkiezing was dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen den sociaal-democraat Helsdingen en den anti-revolutionair Van der Molen. De candidaat der vrijz. demo craten Mr. A. van Raalte moest het loodje leggen. Zooals het zich laat aanzien zal de socialist wel verkozen worden daar de vrijz. democraten bij de herstemming waar schijnlijk op Helsdingen zullen overgaan. Het district zal dus rood blyven. Uit het stemmencijfer blijkt dat de sociaal democraten sinds 1905 zijn vooruitgegaan in het district. De heer Helsdingen toch kreeg ruim 100 stemmen meer dan z'n voorganger Tak, waartegenover staat dat de anti-revolutionaire candidaat ruim 300 minder kreeg dan in 1905. Of de sociaal democraten nu voorgoed vasten voet in het district hebben gekregen is evenwel moeie- ly k te zeggen. Op grond van stembuscijfers een conclusie trekken is altijd gewaagd en de stembus heeft al te vaak verrassingen gebracht. —o—o—o— In den tjjd der Statenverkiezingen maakten we melding van het eigenaardig karakter dat de stembusstrijd in de provincie Gro ningen droeg. Zooals men zich herinnert was de strijd daar niet eene van links tegenrechts, van beginselen dus, maar droeg deze een meer economisch karakter. De voordracht van Ged. Staten tot heffing van opcenten op de bedrijfsbelasting, door de Staten aangenomen om te komen tot bui tengewone schuldaflossing had in breede kringen ontevredenheid gewekt en de leuze werd aangeheven „Tegen de opcenten." De verkiezingen hadden tot uitslag dat menig lid, dat voor de opcenten gestemd had zijn zetel verloor en tegenstanders der opcenten gekozen werden. In de jl. gehouden zomervergadering der Staten nu werd besloten de begrooting voor 1908 met het ontwerp-besluit tot heffing der opcenten aan Ged. Staten terug te zenden met de uitnoodiging aan dat college om te overwegen of buitengewone aflossing van schuld inderdaad noodzakelijk was en zoo ja een vast systeem daarvoor aan te geven. Ged. Staten hebben daaraan gevolg ge geven en komen thans in een breed gemo tiveerde voordracht tot de conclusie, dat zjj in het ontwerp-begrooting geen wijziging mogen brengen en handhaven zij het voor stel tot heffing der opcenten. Gedeputeerden achten met het oog op den financieelen toestand der provincie buitengewone aflos sing beslist noodig, niet alleen omdat de schuldenlast zeer groot is maar ook met het oog op de groote uitgaven waarvoor de provincie in de naaste toekomst komt te staan. Of de Provinciale Staten in dezen met Gedeputeerden zullen instemmen is zeer de vraag na de verandering die deze dooi de verkiezingen hebben ondergaan en dat in de provincie zelf en ook daar buiten met belangstelling de herfstvergadering tegemoet wordt gezien is alleszins begrij pelijk. —o—o—o— De publieke aandacht heeft zich in de voorbjje week in 't bijzonder bezig gehouden met een dame van hooge komaf die door haar optreden, vooral in hooge kringen, opzien heeft gewekt. We bedoelen gravin Montignoso, de gescheiden gemalin van den koning van Saksen, die reeds vroeger door haar omgang met den Franschen Giron heel wat pennen in beweging heeft gebracht, welke omgang dan ook de echt scheiding tengevolge had en die nu met den ItaJiaanschen musicus Toselli den stap in het huwelijksbootje heeft gewaagd. Zij die de eerste vrouw in het Saksische rijk kon zijn heeft vrijwillig afstand gedaan van al haar waardigheden om in 't vervolg te leven als eeD alledaagsch burgervrouwtje. Nu zou dit geval wellicht nog niet zoo in groote mate de belangstelling gaande hou den als de gewezen vorstin niet het kleine princesje Monica onder hare hoede had en niets haar bewegen kan dat kind af te staan aan het Saksische hof. Alles wat er tot nog toe gedaan werd door het Saksische hof om het kind in handen te krijgen bleef tot nogtoe vruch teloos. Met belangstelling vraagt men zich af wie den stry d om het Koningskind zal winnen. Een handig impressario tracht intusschen geld uit de sensationeele zaak te slaan, door Toselli te engageeren voor een kunst reis door verschillende landen, waarbij deze van zijn echtgenoote vergezeld zal zijn. Dat laatste voorspelt natuurlijk volle zalen en dientengevolge een volle beurs voor den ondernemer. Ons land zal de eer te beurt vallen van het eerste bezoek. —o—o—o— Het personeel der Oostenrijksche spoor wegen ligt overhoop met de directies en om zijn wenschen ingewilligd te krijgen ging het over tot het z.g. lijdelijk verzet. Hoewel op het" oogenblik dat wij dit schrijven nog niet juist bekend is op welke wijze dit plaats heeft, zal het waarschijn lijk wel overeenkomen met dat, wat voor eenige jaren in Italië gevoerd werd, en dat hierop neerkwam dat de spoorbeambten hun instructies letterlijk opvolgden zonder rekening te houden met omstandigheden. Hoe het zij de beweging bezorgt aan de directies en het publiek heel wat last, omdat het stelselmatig verzet algemeen is en alle takken van dienst omvat. Alle spoorlijnen zijn er bij betrokken. Men kan dit een nieuwe manier van staking noemen, waarbij de stakers minder gevaar loopen er hun baantje bij in te schieten en het de directies niet minder lastig wordt gemaakt dan door een staking, —o—o—o— Ten opzichte van Japan en Amerika heeft het in de laatste dagen niet aan oorlogs geruchten ontbroken. De toestand heette zeer gespannen en een oorlog onvermijdelijk. Toch lijkt de toestand erger dan hij waar schijnlijk is want de heer Taft, de eerste minister der Vereenigde Staten heeft in de voorbije week een bezoek aan Japan ge bracht en werd er door den Mikado, re geering en volk zoo vriendelijk ontvangen dat men moeielijk kan gelooven dat de vrede tusschen beide naties ernstig in ge vaar is. Als het waar is dat de heer Taft tot taak had de geschilpunten op te heffen mag uit de vriendelijke ontvangst gerust afgeleid worden dat in de verhouding spoe dig verbetering zal komen, en de kanonnen nog vooreerst niet aan het woord zullen komen. Wat maar te hopen is ook. —o—o—o— In Marokko blijft de toestand nog by het oude. Generaal Drude blijft op zijn post, terwijl do beide Sultans al het mogelijke doen zooveel mogelijk mannetjes onder hun bevelen te krijgen. Moeley Hafid heeft een missie afgevaardigd naar den Koning van Engeland, waarschijnlijk om diens tusschen- komst in te roepen. Mac Lean is intus schen nog niet in vrijheid gesteld daar Raisoeli het met de Engelschen over de afkoopsom niet eens is geworden. Het bericht dienaangaande was niet juist dus. De Fransche regeering heeft van de Mo gendheden verlof gevraagd den smokkel handel van geweren tegen te gaan, iets wat de Acte van Algericas niet toelaat. De Mogendheden gaven hem permissie als ook Spanje 't goedvond. Dit staat echter nog te bezien daar de smokkelhandel van uit Spanje grootendeels gedreven wordt. Dat was al zoo wat het belangrijkste nieuws dat de voorbije week uit Marokko bracht. TEXEL, 9 OCTOBER 1907. De Dinsdag gehouden Loting voor de Nationale Militie, van de daartoe ingeschrevenen alhier, had den volgenden uitslag 1 Jager de Pieter H. 2 Vlaming Jan O. 3 Witte Dirk Cornells B. 4 Reuvers Willem Johan E. 5 Bas Cornelis O. 6 Eelman Aris l.g. O. 7 Koorn Adriaan H. 8 Timmer Cornelis O. 9 Kikkert Johan S. 10 Bakker Pieter l.g. B. 11 Schaatsenberg Jacob E. 12 Zijm Johannes B. 13 Brouwer Hendrik O. 14 Kaczor Martin F. S. 15 Roos de Govert B. 16 Boon Jacob l.g. H. 17 Zijm Simon B. 18 Boon Maarten O. 19 Zijm Willem Johannes B. 20 Daalder Pieter O. 21 Witvliet Jan B. 22 Kiljan Gerrit b.d. H. 23 Boon Jan E. 24 Scharenberg van Louis Ch. K. 25 Bremer Johan Pieter b.d. B. 26 Zoetelief Gerardus Koenraad B. 27 Boon Willem S. 28 Sterre van der Jan S. 29 Boon Willem l.g. O. 30 Dogger Maarten H. b.d. S. 31 Reij Hendrikus Jacobus B. 32 Vonk Cornelis Leendert B. 33 Langeveld Martinus C. K. 34 Kuijper Reinier Pieter l.g. O. 35 Stark Frans b.d. E. 36 Frederiks Gjalt Dirk b.d. B. 37 Roozendaal Gerrit O. 38 Heerwaarden van Simon b d. K. 39 Bremer Klaas O. 40 Vlas Meijert S. 41 Witte Michiel H. 42 Bremer P. W. G. J. O. 43 Kikkert Paulus E. 44 Hin Simon S. 45 Gaakeer Izaak Jacob E. 46 Eelman Jacob Cornelis O. 47 Wuis Pieter b.d. B. 48 Roeper Jacob Jan l.g. W. 49 Vlessing Barend B. 50 Schagen Albert S. 51 Duinker Fulps O. 52 Vlaming Cornelis O. 53 Jansen Gerardus A. l.g. B. 54 Witte Dirk Johan H. B. beteekent BurgE. Eierland H. Hoorn K. KoogO. OosterendS. OudeschildW. Waal. b.d. Broederdienstl.g. Lichaamsge breken. I TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten -worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1