Buitenland. De uitvoering door de Heldersche Dilettantenclub, op Zondagavond jl., in het logement „de Zwaan," mocht zich niet in een druk bezoek verheugen. Minder gunstige bekendheid van het gezelschap mag daarvan zeker niet de oorzaak zijn: een herhaald optreden mocht toch meermalen met bijval worden begroet. Ook nu weder werden ver schillende nummers niet onverdienstelijk ten tooneele gevoerd. De schrale opkomst is niet onmogelijk hieraan toeteschrijven dat voor dergelijke avondjes de tijd nog wel wat vroeg is. De aanvoer ter markt wordt min der, dit bleek ook Maandag jl.; aanvoer van wolvee is weinig meer en jong rundvee van elders komt niet ter markt. Aangevoerd werden 1 Veulen f 110 7 Koeien f 145 a 235. 3 Pinken f 80 a 115. 31 Schapen f 20 a 24. 78 Lammeren f 15 a 17,50. 3 Rammen f 25 a 35. 3 N. kalveren f 14 a 15,50. Handel onbeduidend Oudeschild, 7 Oct. Zaterdagavond werd in de „Zeven Provinciën" door het dorps- nut „Neptunus" eene huishoudelijke ver gadering der leden gehouden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer L. C. Mets, bleek, dat de reke ning over 't afgeloopen vereenigingsjaar sloot met een klein batig slot. De heeren C. C. Backer en K. F. Zegel, aan de beurt van aftreding als bestuurs leden, werden als zoodanig herkozen. De secretaris, de heer M. Kroon Jbz., deelde mede, dat zich zestien personen voor 't lidmaatschap hadden aangemeld. Tot ballotage overgaande, werden allen aangenomen. Voor dezen a. s. winter kunnen nu geen leden meer worden aangenomen, 't Ledental steeg tot 90, een aantal, nooit te voren bereikt. De leesavonden voor dit najaar, werden vastgesteld op 24 Oct21 Nov. en 19 Dec. Het bestuur had zich in verbinding gesteld met sprekers, ook van elders. De verdere leesavonden zouden later worden bepaald. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, waarna de vergadering werd gesloten. 8 Oct De oudste bewoonster van dit dorp, Mej. de Wed. S. Hemelrijk Flans, is gisteren in den ouderdom van bijna 95 jaren aan hare betrekkingen door den dood ontvallen. Ons dorp is zeker wel een gezond oord hetwelk kan blijken uit de vele krasse oudjes van boven de tachtig die er leven. Oosterend, 7 Oct. Gisteren hield de afdeeling „Oosterend" van den Ned. Pro testantenbond hare jaarvergadering De opkomst was niet groot, wat wel voor een groot gedeelte schuld was van het ruwe we9r. Bij de opening wees de Voorzitter, de heer J. Daalder Dzop het 10-jarig bestaan der afdeeling, en deelde mede, dat op 27 Oct. a.s. dat jubileum herdacht zal worden, waarbij Ds. M. van Kleeff, die ook bij de opening een schoone rede hield, zal optreden. De heer M. Kikkert las de aanteeke- ningen van al de vergaderingen uit het 10de levensjaar der afdeeling. Voor deze keurig gestelde notulen, die, als het ware, een opnieuw doorleven van de vergade ringen gaven, ontving de Secretaris den dank der vergadering. De heer J. J. Roeper, Penningmeester, deed rekening en verantwoording. Een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren P. Zuidewind, J. Vonk en J. Bakker Cz., bevond alles in orde, waarna goedkeuring volgde. De Voorschotkas en de Biblotheek leverden geen bijzonderheden op; van de eerste was geen, van de tweede zeer weinig gebruik gemaakt. Tot leden van het bestuur werden met bijDa algemeene stemmen herkozen de heeren J. de Jongh, J. Burger Pz. en Joh. S. Koning, die allen hun hernieuwd mandaat aanvaardden voor den tijd van 6 jaar. Voor den tijd van twee jaren werden de functies aldus verdeeld: J. de Jongh, Voorzitter; J. Daalder DzVice-Voorz,; M. Kikkert, Secretaris en Joh S. Koning, Penningm. Alleen de aftredende Secre taris mocht herkozen worden. Behalve den genoemden heer Ds. M. van Kleeff, zullen als sprekers uitge- noodigd worden de heeren Ds. Kuperus, J. de Jongh, Ds. Scherpenhysen, Ds. H. Bax van Wieringen en een spreker voor rekening van de Comm. voor Maatschap pelijke belangen. Nadat nog verschillende woorden van waardeering gesproken waren, sloot de Voorzitter de vergadering. 8 Oct. De Visscherij-vereeniging „Betracht het Goede" alhier, heeft eene afwijzende beschikking ontvangen op het verzoek, om tot opruiming van ge vaarlijk liggende steenen in de vaargeul bij de sluis van „het Noorden" te willen besluiten, welk verzoek was gericht aan het Waterschapsbestuur van de „30 gemeenschappelijke Polders,, op Texel. Men zal zich nu wenden tot andere autoriteiten, aangezien de bedoelde stee nen gevaar opleveren voor schuiten en vrachtschepen. Met veel genoegen hebben de be woners van Oost gezien, dat de aanbe steding voor het beharden van een vier tal wegen, waarbij ook de weg tusschen Oosterend en Oost, weldra zal plaats hebben. Het pad naar Oost is in zeer slechten staat, waarom men reeds lang met verlangen naar den beharden weg uitziet. Een gedeelte van een lading bazaltslag, aangevoerd met „De Noord ster" is reeds bij Oost opgelost. De Cocksdorp, 8 Oct. Het rooien der late aardappelen in Eierland is zoo goed als afgeloopen. De kwaliteit is goed, doch op veel plaatsen is de kwantiteit middelmatig. Van ziekte hoort men Diet. Met het rooien der suikerpenen is men begonnen. Evenals verleden jaar worden ze hier op de weegbrug gewogen, met schuiten naar Oudeschild vervoerd, om vervolgens met tjalken naar de suiker fabriek gebracht te worden. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat hier sinds eenige dagen door verschillende personen een witte musch is gezien. Daar volgens som migen een levend exemplaar vijf gulden waard is, wordt er nogal moeite gedaan het diertje te bemachtigen. Briefport no.ar de Indien. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kenDis, dat met wijziging in zoover van de mededeeling in de Ned. Staatscourant van 1 October jl., ns. 229, het port der brieven naar de Ned. Koloniën en bezit tingen in Oost- en Westlndie, bij ver zending langs den rechtstreekschen weg, per 20 gram of gedeelten van 20 gram bedraagtvoor een gefrankeerden brief 5 cent; voor een ongefrankeerden brief uit die kolonie en bezittingen tot nadere aankondiging 20 cent per 15 gram of gedeelte van 15 gram. Voorschriften aan de schooljeugd. Te Nijmegen wordt onder de school jeugd een circulaire verspreid, bevattende de volgende verstandige raadgevingen 1. Wasch dagelijks, hoofd, hals, borst en handen en houdt de nagels schoon. 2. Wasch ook steeds de handen, eer ge gaat eten of eetwaren in handen neemt. 3. Spoel na eiken maaltijd den mond en poets dagelijks de tanden, opdat gij geen kiespijn krijgt. 4. Spuw bin nenshuis of in het schoolgebouw niet op den vloer. 5. Gebruik geen speeksel om uw lei schoon te maken. 6. Drink geen onzuiver water of slootwater en drink geen alcoholischen drank. 7. Rook of pruim niet. 8. Loop, sta en zit steeds flink rechtop. 9. Zeg het den onderwijzer, wanneer gij op uw plaats niet goed kunt zien of hooren of wanneer gij u ziek gevoelt. („N.C.") Noodlottig. Drie personen waren aan het jagen bij Oostermeer (Fr.) aldus wordt gemeld. Zij moesten een dijkje oveiklimmen. De heer P. Veendaal klom het eerst er over, de jager J Veenstra volgde. De haan van diens geweer moet waarschijn lijk achter een takje zijn geraakt en zoo zijn afgegaan. AlthaDS het schot ging af en de heer Veenland kroeg de volle lading in hoofd, hals en arm. Zijn toestand is zeer ernstig. Die is „uit" geweest Eod stalhouder uit Arnhem was in Amsterdam uitgegaan en ontmoette in de buurt van het Paleis voor Volksvlijt een vrouw, die hem meetroonde in een der gangen in die stadswijk, waar zij hem voor ongeveer f 600 aan bankpa pier wist te ontstelen. Uit Speenlioffs bundel. Wanneer een man zich oud gaat voelen Verliest i9 zijn luidruchtigheid, Dan wordt ie zuinig op zijn eigen Dan maakt ie zorgen voor den tijd Dan gaat ie denken aan z'n fuiven, Aan al 't lachen, dat ie deed Maar waar die 't meeste aan zal denken Bij al zijn lief en al zijD leed, 't Is aan 't meisje, dat ie nooit vergeet. Eigenaardig beestje. Men schrijft uit Dussen, aan de „Maas bode" Aan vreemde verschijselen is men hier gewoon, doch heden heeft een geval de algemeene aandacht getrokken. Bij de landbouwers Gebr. Verhoeve is een half geboren, waarvan de voorste helft kalf en het achterdeel geit is. Het zonderlinge beest, dat zeer gezond is, is terstond voor hoogen prijs verkocht geworden. De Zuiderzeeharing verdwijnt. De bokkingrooker P. de Rook te Lem mer schrijft in de „Ned. Zeevisscherij Ct." dat de haring in de Zuiderzee ver mindert en aan het verdwijnen is. Voor ons bokkingrookers, zegt hij, is de Zuiderzeeharing van weinig betee- kenis meer en we zullen voor die haring onze rookerijen niet in stand kunnen houden. Maar we weten ons te redden en zullen wel zorgen, dat iD geheel Nederland de echte Zuiderzeebokkings zijn al wordt er ook, zooals dit jaar tot aan het einde van Maart geen enkel tal haring meer gevangen. In de maanden OctNov. en Dec. zijn het de visschers van Yarmouth en Lowestoft, die ons van versche haring voor de Zuiderzee- bokking voorzien. En later zijn het de Schotten, Zweden en de visschers van Ostende. Een misrekening. De Zaterdag verschenen „Ned. Sport" heeft de volgende niet onaardige historie: Niet zeer gelukkig was dezer dagen de heer M. C., een Amsterdammer, die zijn laatste vacantiedag in de Bilt door bracht. Laatstleden Woensdag zijn gewone dagelijksche wandeling makend, zag hij onder een boom een haas zitten, een flinken haas, die erg tam scheen te zijn, want hij toont niet de minste vrees voor den naderenden vijand en bleef kalmpjes waar hij was. Dichterbij komend, be merkte de heer C. dat langoor was aan geschoten en levensgevaarlijk gewond. Dat was een buitenkansje! Voorzichtig nam hij den gewonde op den arm, hem afmaken durfde hij niet, en toog er mee huiswaarts, in gedachte reeds smullend aan hazenregout of iets dergelijks. Een oogenblik zelfs had hij er aan gedacht, om te vertellen, dat hij zelf den haas geschoten had, maar dat durfde hij toch niet. Nog een beukenlaan door en hij was dicht bij huis. Juist had hij den [eersten beuk gepasseerd, toen uit het langs den weg staand hakhout een groote hoDd blaffend op hem toeschoot. Van angst liet de heer C.. die geen held is, den haas vallen; de hond nam hem volgens alle regelen der kunst in den bek en ging er mede van door. In plaats van eeD haasje, bracht de heer C. niets anders thuis dan een met hazenzweet bedekt pak. Een slimme jongen. Een kleine jongen komt een kruide nierswinkel binnen, met een papiertje in zijn hand, waarop hij van tot tijd kijkt, kalm wachtend tot een der bedienden zegt: En jij, ventje? En dan leest de joDgen met eentonige stem van het papiertje Mijn moeder heeft noodig tien pond rijst, vijftien pond suiker, twaalf pond koffie, twintig pond Wacht even, roept de bediende. Niet zoo vlug. Geef mij dat papiertje maar, dan zal ik het klaar maken. Maar de jongen staat er op zelf het papiertje te houden. Twee andere bedienden komen helpen om al de pakken klaar te maken die do jongen opnoemt. Eindelijk is hij klaar, tenminste op denzellden deun vervolgt hijHoeveel geld moet mjjn moeder nu voor haar inkoopen betalen Een van de bedienden telt alles op en noemt het bedrag. De jongen keert zich om en gaat naar de deur. Hei 1 hei 1 waar wil je heen Ik wou alleen maar weten hoeveel dat was. Het is een som voor school. En weg is bij. Een gevaarlijk dier. Een wilde stier, die zich Zaterdag te Utrecht aan zijn geleider, een slager ontrukte, bracht groote ontsteltenis te weeg op den Leidschen weg aldaar. Een ieder die voorbij kwam vloog verschrikt op zij voor het woedende dier, dat met den kop omlaag rond rende en naar men wist mede te deelen een rijtuigje met twee personen te water wierp. Spoedig werd hulp geboden, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren vielen. Een formeele jacht werd intusschen op den stier gehouden. Zelfs werden revolverschoten gelost, maar aanvanke lijk zonder succes. Ten slotte werd het beest getroffen doch veel resultaat had men er niet van. De stier toch nam de vlucht om elders amok te plegen. De vervolging werd onvermoeid voort gezet, doch ten slotte moest de stier- die vermoeid werd het opgeven. Op een boerderij waar het beest ge vlucht was, sloop een slager nader en sneed hem de hielpezen door. Toen was de kracht gebroken, het zwaar gewonde dier sloepte zich nog een eind voort, totdat een goed gericht schot hem doodde. Kof/ieknoeierijen Koffie a f 0,25 per pond verkocht bleek te bestaan uit z.g. „koffiepiksel" (allerlei gebroken koffie-afval) en verder uit boonen van zeer slechte kwaliteit, welke bij scheikundig onderzoek in sterke mate gekleurd bleken te zijn met ijzer oker. Men zij op zijn hoede tegen dergelijke vervalschte waar. (Mndbl. t d. Verv.) Verduistering van eenige duizenden. De buitenlandsche recherche is thans ijverig op zoek naar een Spanjaard, die te Amsterdam enkele jaren vertoefde, Deze man wist een betrekking te krijgen in een der grootste winkels op den Nieuwendijk Hij won het vertrou wen der directie, zoodat hem een groot deel der leiding der zaak, speciaal de afdeeling inkoop, werd toevertrouwd. In die qualiteit heeft hij groote hoeveelheden waardevolle artikelen, voornamelijk hor loges, besteld op naam der firma, liet de factuur inboeken en de wissels be talen, doch verduisterde de goederen ten eigen bate. De firma is op deze wijze in den loop der jaren voor duizenden bedrogen. Toen voor enkele weken het bedrog ontdekt werd, zou meneer de Spanjaard zeker geknipt zijn, als een winkeljuffrouw hem niet had gewaarschuwd. Hij wist toen naar het buitenland te ontkomen. De justitie vond geen termen om de winkeljuffrouw aan te houden Weer een ontmaskerde honger- kunstenares. Zekere „madame Melodee," die to Londen een hongerkuur heeft ondergaan, werd daarna door den ondernemer van het lokaal waarin zij haar kunst vertoonde gerechtelijk aangesproken tot betaling van 8 p. st. voor spijs en drank, die zg tijdens haar „hongerkuur" gebruikt heeft en die haar, door een verborgen luikje in de verzegelde glazen kist, waarin zij lag, werden toegeschoven. De lokaal- houder verklaarde dat hij dit voor een geoorloofde tooneeltruc hield. Hij wilde wel meehelpen, het publiek bij den neus te nemen, maar bedankte ervoor, daar van ten slotte zelf nog de kosten te dragen. De rechter daarentegen oordeelde dat hij een bedrogen bedrieger was, die zijn verdiende loon kreeg en onttegde hem zijn vordering. Intusschen zal het met de „honger" kunsten van „madame Melodee" nu ook wel voor goed gedaan zijn. Wielrijdersvereeniging te Texel. Verslag van de gehouden vergadering van liet dagclijkscb bestuur met II.H. Commissarissen op Zaterdag 5 October, in hotel nde Oranjeboom Voorzitter A. Langeveld Az. Secretaris M. A, te Nnyl. Na bet openingswoord van den voorzitter, wor den de notulen van de vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deed daarop mededeeling van do hiervolgende door bet dagclijkscb bestuur gedauo werkzaamheden "dat aan ongeveer 200 niet aangesloten wiel rijders, circulaires zijn gezonden, om ben daardoor op de noodzakelijkheid vnn vcrconiging te wijzen, en waarin ben o.m. werd gezegd, «dat niet enkelen' iets kunnen doen, doch dat bij aller medewerking

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2