N°. 2094, bondag 13 October 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. RAADSVERGADERING. Te behandelen onderwerpen: Kostelooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en her inenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Woensdag den 16 October 1907, des middags 12 uur in de O. L. School te den Burg. Texel, den 8 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING G. DIKKERS Lo.B. wegen] Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering a. dat bij art. 116, eerste en tweede lid, der verordening van politie is bepaald „Het is verboden, tenzij met vergun ning van Burgemeester en Wethouders gedurende de maanden October tot en met Februari over de wegen der Gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 K.G. zijn belast. Drie of meer beladen wagens mogen niet achter elkander zijn aangespannen." b. dat overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Texel, den 11 den October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. DIKKERS, L.B. De Secretaris, RUIBING. OPENBARE VEILIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen met nadruk de aandacht op art. 75 der Verordening van Politie, luidende als volgt: „Het is verboden langs de openbare wegen of voetpaden prikkeldraad, punt- draad of andere dergelijke gevaarlijke afscheidingswerken daar te stellen, an ders aangebracht dan aan de binnen-of landzijde der gevestigde palen en in geen geval anders dan met vergunning van Burgemeester en Wethouders." Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vyf gulden. Texel, den llden October 1907. Burgem. en Weth. vnd., G. DIKKERS, L.-B. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een ijzeren ketting, gevonden te den Burg. TEXEL, 12 OCTOBER 1907. Woensdagavond hield „Het Nut" alhier de gewone najaarsvergadering. Zooals we dat gewoon zijn, schitterde ook hier het grootste deel der leden door afwezigheid. Een drietal leden van 't bestuur (de beide andere vertoefden bui ten de gemeente) en een drietal gewone leden waren aanwezig. Na opening der vergadering en lezing der notulen wordt door den afgevaardigde ter algemeene vergadering verslag uit gebracht, waarvoor spr. den dank ontving van den Voorz. Aangezien de Penningmeester wegens ongesteldheid niet ter vergadering kon verschijnen, kon ook geen rekening door dezen worden gedaan. Tot lid van 't bestuur in plaats van den heer Kuperus, die niet direct her kiesbaar was, werd gekozen de heer Wagemaker, welke die benoeming aan nam. De Penningmeester, die wel dadelijk herkiesbaar was, werd weder benoemd. Door een der commissarissen der biblio theek werd hierop medegedeeld, dat het aantal lezers gestadig achteruit gaat en in het vorig saisoen slechts 50 bedroeg, terwijl enkele jaren geleden dat aantal nog meer dan 100 was. Aankoop van eene goede sorteering boeken werd wel gewenscht geacht. Ofschoon men niet precies wist hoe de financieels toestand der kas is, was men toch wel er van overtuigd, dat daaruit weinig extra voor de bibliotheek zou kunnen worden geput. Besloten werd daarom te trachten van het hoofd bestuur een bedrag van b. v. f 50 los te krijgen voor de bibliotheek. Tot commissaris der bibliotheek, in plaats van den heer C. J. Rab, (overleden) werd met algemeene stemmen benoemd de heer Arn. Langeveld. Door den Secretaris zou den benoemde van die benoeming kennis worden ge geven, die naar men vertrouwde ook in deze wel de opvolger zou willen zijn van den heer Rab. Door het bestuur worden thans eenige mededeelingen gedaan omtrent de aan staande wintercampagne. Daaruit bleek, dat 28 dezer mag worden verwacht ds. Yan Cleeff uit Leiden; verder in November, zoo mogelijk den 18den, Mr. G. Smeenge uit Amsterdam; 18 Dec. de heer de Jongh van de Waal. Verder was als 2e spreker van het Hoofdbestuur gevraagd prof. Knappert of dr. Groenewegen. O ver deze aanvrage wordt echter eerst ml 1 Januari door het Hoofdbestuur beslist, zoodat daaromtrent nog geen zekerheid was verkregen. Wel mocht voor Februari of Maart nog worden gerekend op den heer Bax van Wieringen, die zich bereid had verklaard ook een spreekbeurt in 't Nut alhier te vervullen. Met het oog op het optreden van den heer Van Cleeff, voor velen een geliefd spreker, werd door een der leden in overweging gegeven om evenals zulks verleden jaar door een der leden was gedaan, den leden toe te staan niet-leden te introduceeren d 25 cent. Uit de be spreking die hierop volgde, bleek, dat bedoeld lid dan verleden jaar onwettig had gehandeld en introduceeren van mannelijke personen, niet-leden, alhier woonachtig, niet geoorloofd is. Mochten er niet-leden zijn die nog gaarne den heer van Cleeff zouden willen hooren, dan bestaat de gelegenheid lid, donateur of begunstiger te worden tegen betaling van f 8, f 2 of f 1.—waarvoor men dan ook de andere buitengewone ver gaderingen kan bijwonen. De agenda was thans afgehandeld; de algemeene rondvraag volgde, waarvan de heer de Braai gebruik maakte om het aftredend bestuurslid, tevens voor zitter, dank te betuigen voor hetgeen deze voor het departement deed. Daarna sluiting. In de hierop volgende bestuursverg. werden de functies als volgt verdeeld De Braai, Voorz.; Hiddingh, Vice-Voorz.; De Boer, Penningm.; De Jongh, Secretaris en Wagemaker, lid. Oosterenb, 11 Oct. Vrachtschippers en visschers van hier hebben in „het Wapen van Amsterdam" eene vergade ring, geleid door den heer J. Burger, gehouden, om nader te bespreken een ontwerp-reglement voor eene plaatselijke vereeniging tot onderlinge verzekering van tjalken en schuiten. De commissie had alle eigenaars van schuiten opge zocht, en bijna allen waren bereid tot medewerking. Jammer was het evenwel, dat verscheidenen op de vergadering ontbraken. Genoemd ontwerp werd artikelsgewijze behandeld, en enkele voorstellen werden in den breede besproken. Ten slotte werd het geheel in eerste lezing aange nomen. We stippen er alleen uit aan, dat de vereeniging, bij eventueele oprichting, bestuurd zal worden door een directeur en vijf commissarissen; dat bjj schaden aan vaartuigen totaal verlies kan wor den toegepast, wanneer de schade meer dan de helft van het beloop der vergoe ding bij totaal vergaan bedraagt; dat op de binnenwateren 3A en op de Noordzee 'A van de schade boven f 50,— wordt vergoed, en dat de contributie aanvan kelijk zal zijn f 5 per f1000 plus f2,50 per vaartuig voor kleine averijen. Ten slotte werd benoemd een com missie tot schatting der waarden van de verschillende vaartuigen. Deze bestaat uit de heeren J. Plaatsman, C. Brouwer, R. Vlaming, C. C. Daalder, M. Timmer, Jb. Dogger en C. Timmer Az. 'tZal nu hiervan en van de nadere toetreding afhangen, of de vlieger opgaat. Dat zeegras een uitstekend middel is om vastheid te geven voor dijkwerken, bleek deze week, toen men uit een ouden dijkstal gaaf zeegras vertoonde, dat er, wie weet, hoeveel honderden jaren in had gezeten, 't Was zeer in elkander geperst, maar de verschillende lintvor mige bladeren waren nog even sterk, als die van pas gevischte waar. Een visscher van Oost haalde met zijn hardernetten een levenden bruin- visch op. 't Dier werd naar „Artis" gezonden, doch op reis daarheen gaf het den geest. Arbeiders naar Duitschland. Waar Duitschland een enorm aantal werklieden vraagt, die daar hoogerloon kunnen verdienen dan in ons land, is het geen wonder dat jaarlijks een groot aantal arbeiders ook uit Nederland in Duitschland gaan werken. In de provincie Drenthe zijn door den Commissaris der Koningin van 1 Jan. tot heden ongeveer 3000 bewijzen van Nederlanderschap uitgegeven, welk aantal hoofdzakelijk wordt gevormd door personen welke tijdelijk in Duitschland willen arbeiden. Gas op Terschelling. Op het eiland Terschelling wil men een Gasfabriek stichten tusschen West- Terschelling en Midsland, om beide dorpen van gas te voorzien. (N. Ct.) Ret Noordzeekanaal. De werken tot verbetering van het Noordzeekanaal zijn gereed. Nederland bezit thans, wat breedte en diepgang betreft, met zijn Noordzeekanaal het gr ootste kanaal der wereld, dat Amster dam schepen van 25 meter breedte en 10,30 meter diepgang brengen kan. Een dame in kennelijken staat. Dinsdagmiddag trad een dame van ongeveer 40 jarigen leeftijd, gekleed in blauw wandelcostuum, een winkel binnen in de Paleisstraat te Amsterdam. Al heel spoedig begon ze vroolijk te worden en zich niet direct, zooals een dame betaamt te gedragen. De winkelier vond het noodig de politie te ontbieden, doch inplaats van onder hevig verzet, liet ze zich gearmd tusschen de beide agenten vroolijk zingende en dansende naar het politieposthuis St. Pietershal brengen de dame verkeerde nl. in kennelijken staat van dronkenschap. Natuurlijk was er van de zijde van het oubliek veel belangstelling. Of 'tzal liel-pen De Tweede Kamer schijnt het eindelijk zelf in te zien, dat de praatziekte harer leden ernstig dient te worden bestreden, schrijft „de Tijd." Naar dit blad verueemt, zijn er door de „zeven wijzen," de bekende commissie van zeven, gevormd uit de zeven frakties der Kamer, voorstellen ingediend, waarbij aan de behandeling van elk hoofdstuk der Staatsbegrooting een bepaalde tijd wordt gegeven. Deze tijd moet dan weer door de zeven frakties worden verdeeld, en elke fraktie moet voor het bepaalde onderwerp dan maar sprekers aanwijzen, die hebben te zorgen binnen het zevende gedeelte van den tijd met praten klaar te zijn. Alleen voor de Waterstaatsbegrooting is een bijzondere regeling gemaakt: daar voor krijgen de talrijkste groepen, de Katholieken en de Unie-liberalen méér tijd dan de anderen. Het is te hopen dat de verschillende fractiën zich met het voorstel der „zeven wijzen" zullen vereenigen. Over het posttarief. „Het Huisgezin" maakt, in verband met de in-werking-treding van het nieuwe briefport voor het internationaal verkeer de volgende opmerkingen Het binnenlandsche tarief is ongewij zigd gebleven. Dit heeft voor gevolg, dat men in sommige gevallen goedkooper met het buitenland kan correspondeeren dan met het binnenland. Een brief van Zevenaar naar het vlakbij gelegen Didam, die 20 gram weegt, kost tien cent. Een brief van hetzelfde gewicht van Zevenaar naar Elten of Kleef, in Duitsch land kost maar vijf cents. Men zal ook in het vervolg voor min der geld een brief naar Oost- of West- Indië kunnen verzenden dan naar een naburige gemeente. In ons land bedraagt het port voor een brief van 20 gram 10 cents. Welnu, een brief van dat gewicht naar de Oost of de West, per mail ver zonden, kost maar vijf cents. Gaat het nu aan, deze anomalieën te bestendigen, en dient ook niet voor het binnenlandsch verkeer de gewichtsgrens van den enkelvoudigen brief van 15 tot 20 gram te worden verhoogd? TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 16 October 1907, des voormiddags te KB/s ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 9 October 1907. De Burgemeester van Texel, G. DIKKERS L.-B. 1. Installatie nieuiubenoemde leden. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding Begrooting Armbest. 1908. 4. Benoeming onderwijzeres uak k her- halingschool te Oudeschild. 5. Vaststelling kohier Schoolgelden, 4e kwartaal 1907. 6. Vaststelling gem.-begrooting 1908. 7. Adres Wagemaker subs, stoombootd. 8. Adres Wagemaker tramconcessie. 9. Afschrijuing etc. hoofd. Omslag.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1