N° 2095. Donderdag 17 October 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAHGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering a. dat bij art. 116, eerste en tweede lid, der verordening van politie is bepaald „Het is verboden, tenzij met vergun ning van Burgemeester en Wethouders gedurende de maanden October tot en met Februari over de wegen der Gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 E.G. zijn belast. Drie of meer beladen wagens mogen niet achter elkander zijn aangespannen." b. dat overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Texel, den llden October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. DIEKERS, L.B. De Secretaris, RUIBING. OPENBARE VEILIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen met nadruk de aandacht op art. 75 der Verordening van Politie, luidende als volgt „Het is verboden langs de openbare wegen of voetpaden prikkeldraad, punt- draad of andere dergelijke gevaarlijke afscheidingswerken daar te stellen, an ders aangebracht dan aan de binnen- of landzijde der gevestigde palen en in geen geval anders dan met vergunning van Burgemeester en Wethouders." Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf gulden. Texel, den llden October 1907. Burgem. en Weth. vnd., G. DIKKERS, L.-B. R^JIBING, Secretaris. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat het verzoek van de firma C. R. Kejjser Co. te den Burg alhier om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D. no. 2270 eene graanmalerij te mogen oprichten, door hen is verdaagd. Texel, den 15 October 1907. Burgem. en Weth. voorn., G. DIKKERS, Lo.B RUIBING, Secretaris. TEXEL, 16 OCTOBER 1907. De aanvoer ter markt bepaalde zich Maandag voor het grootste deel tot rundvee, waarvoor nu de tijd is gekomen met het oog op do winterstalling. De aanvoer vhn wolvee wordt aanmerkelijk minder. Oosterend, 15 Oct. De Toorts of Koningskaars (Verbascum), die hier en daar in tuinen gekweekt wordt, kan opgroeien tot eene hooge plant. Zoo hoog, als men ze tegenwoordig vindt bij den heer IJ. Koppen, alhier, ziet men ze zelden of nimmer. Eenige planten zgn ruim 2 Meter hoog, waarvan een het gebracht heeft tot 2,80 M., terwijl de steile bloeiaar eene lengte heeft van 1,60 Meter. Het geheele zomergetjjde door bloeiden deze planten en nog steeds komen er gele bloesempjes te voorschijn, vooral nu aan den voet van de aar kleine bloeistengels uitloopen. Elke plant brengt honderden zaden voort. Verscheidene visschers houden zich tegenwoordig bezig met het korren naar oesters. De vangst is zuinig en men kan ze niet gemakkelijk van de hand doen. Werden ze hier eerder van verschillende zijden gretig gekocht, nu gaat dit koopen stug en het verzenden voor eigen rekening heeft ook niet het gewenschte resultaat. Naar betere wegen wordt uitgezien. Vlieland. De uitslag der loting voor de Nationale Militie was voor deze ge meente als volgt IJ. Lipjes 1. H. Visser 2. F. Blom 3. F. de Fries 4. Een vreemde geschiedenis. Men schrijft uit IJmuiden dato 10 Oct. aan de „Telegraaf": Heden heeft in de gemeente Velsen de loting voor de Nationale Militie plaats gehad. Onder de namen van de 184 lotelingen werden onder meer afgelezen de namen Smit en Baak. Van beiden werd geroepen, dat ze reeds lang dood waren, te weten, Smit sinds vijf jaar en Baak sinds ruim twee jaar. Toch werd bij ontstentenis der afgeroepenen of een der ouders door den burgemeester geloot, waarbij voor Smit een dienst plichtig, voor Baak een vrij nummer getrokken werd. Dat voor twee dooden geloot was, gaf te IJmuiden een geduchte beroering en algemeen werd gezegd, dat de loting nietig verklaard moest worden, tot groote vreugd van de ingeloten, tot ontsteltenis van de vrijgeloten, waaronder enkele kostwinners van gezinnen. Ten einde hierover juiste inlichtingen te krijgen, informeerden we ter bevoegder plaatse en vernamen, dat, hoe vreemd 'tmoge klinken, werkelijk geloot is ge worden voor twee dooden; namelijk voor Smit, die voor ongeveer vijf jaar van het stoomschip „Betsy" over boord sloeg en verdronk, en voor J. P. Baak, die voor ruim twee jaar, tengevolge van een ongeluk, in Canada overleed. Ofschoon van beiden het overlijden afdoende bekend was, werd nochthans gehandeld alsof ze nog in leven, doch afwezig waren, omdat verzuimd was een acte van overlijden te doen opmaken door den ambtenaar van den burgerlijken stand, wat had kunnen geschieden door tusschenkomst van den rechter. Overeenkomstig de wet, aldus deelde men mede, moest zóó gehandeld worden, hoe vreemd het moge klinken. Volgens deze verklaring kunnen dus de vrijgeloten gerust zijn en dienen de ingeloten er zich bij neer te leggen. Men verneemt evenwel, dat de laatst genoemden zulks niet zullen doen, doch pogingen zullen aanwenden, de loting nietig te doen verklaren. Of 't hun helpen zal? We gelooven 'tniet. Vreemde zeden. Vijf echtparen, die j.l. Zaterdag te Zwaagwesteinde (Fr.) waren getrouwd, hadden toen reeds te zamen 25 kinderen, die de bruiloft mee konden vieren het huwelijk was in den familiekring reeds lang een voldongen feit. het kiesrecht en de Boerenleenbank Zooals men weet, is ieder kiezer, die op den lsten Februari een jaar lang minstens f 50 heeft ingelegd op de spaar bank. Het is volstrekt niet noodzakelijk, dat die inlegging geschied is op de Rijks postspaarbank. De kieswet heeft met de Rijkspost spaarbank gelijk gesteld, iedere spaar bank, beheerd door het bestuur eener rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging, van een naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging of stichting, mits dat die spaarbanken f 25,000 bij de Nederlandsche Bank hebt en gedeponeerd. Aan al de voorwaarden, hier vermeld, voldoen de Boerenleenbanken, zoodra zij slechts de f 25 000 deponeeren. Doen zij dit niet, dan zyn daardoor de inleg gers op de Boerenleenbanken van het kiesrecht verstoken. Dit is niet billijk, meent „Zélandia" Men zal wellicht opmerken, dat vele der locale Boerenleenbanken niet in staat zullen zijn om f 25,000 te deponeeren, doch dit is volgens onze meeniDg ook niet noodig. Het komt ons voor, dat het voldoende is, dat de Centrale Banken de f 25,000 deponeeren, en de spaarbankboekjes inge richt zijn en behandeld worden als bij de Rijkspostspaarbank. Vermoedelijk heeft men aan deze onbillijkheid nooit gedacht, maar dan dient dit verzuim zoo spoedig mogelijk en voor 1 Februari a.s. hersteld te worden. Door dit verzuim is thans aan hon derden zoo niet aan duizenden, het kiesrecht onthouden, die er het volste recht op hebben en waaronder het Chris telijk element zeer sterk vertegenwoor digd is. Met het oog op de stembus van 1909 mag o.i. geen oogenblik worden gedraald om dit verzuim te herstellen. (R.N.) Be school aan de vrouw. Iemand schrijft in de „N. R. Ct." dat wij aan den vooravond staan van een groot t6kort aan onderwijzers, als de onderwijzerssalarissen niet hooger worden Een onderzoek aan alle opleidings inrichtingen zal aantoonen, zegt hij, dat de animo bij jongens om onderwijzer te worden zeer gering is, zoodat de ver houding tusschen de mannelijke en vrouwelijke kweekelingen is als 1 tot 6. Er is overvloed van onderwijzeressen, doch wat het mannelijk personeel betreft, begint de nood reeds te komen. De stand, waaruit de onderwijzers gerecruteerd werden, vindt in openbare en particuliere betrekkingen beter voor uitzicht voor de jongens. Geen professor, dokter, officier, leeraar dacht er ooit over een zoon onderwijzer te laten worden; wel de dochtei onderwijzeres. Uit alle standen, ook de deftigste, komen onder wijzeressen, wijl voor de meisjes zoo'n onderwijzerstractementje aanlokkelijk schijnt. „De school aan de vrouw," wegens de goedkoopte, dat is de toekomstmeent de inzender. Een vraag is het echter, vindt hij, of de krachten der vrouw op den duur opgewassen zijn tegen het zware werk op de volksschool met groote klassen, soms verwilderde jongens en steeds meer eischende methodes, daar gelaten nog, of het in 't belang van den Staat is, het volk te laten onderwijzen en opvoeden door de vrouw. Derhalvede onderwijzerssalarissen moeten radicaal verbeterd worden Smaad ten aanzien van een doode. Wat men dronken doet, moet men nuchter ontgelden. Onlangs werd te Amsterdam een be schonken man een der politiebureaux binnengebracht en in zijn dronkenschap liet hij zich op smadelijke wijze uit over de levenswijze van de overleden echt- genoote van een der aanwezige politie agenten. Noch den agent, noch diens overleden vrouw had hij echter vroeger ooit op zijn weg ontmoet Daar het smaden ook van overledenen in ons Wetboek van Strafrecht strafbaar is gesteld, diende de politiagent een klacht in. En zoo had de man zich voor de 4de Kamer der Rechtbank aldaar te verantwoorden. Hij beriep zich op zijn dronkenschap, maar het O. M., jhr. mr. Quintius, eischte veroordeeling tot 21 dagen gevangenisstraf. Wat men dronken doet, moet men nuchter ontgelden Monden klauwzeer. Blijkens den „staat van de gevallen van besmettelijkeveeziekten in Nederland voorgekomen gedurende de maand Sept. 1907," opgenomen in de Staatscourant 238, zijn in die maand aangegeven als besmet door mond- en klauwzeer: inde provincie Noordbraband 141 runderen van 39 eigenaars, in Gelderland 681 runderen van 75 eigenaars, in Zuidholland 40945 runderen van 2079 runderen, in Noord- Holland 26,269 runderen van 2605 eigenaars, in Utrecht 26,344 runderen van 1302 eigenaars, in Zeeland 25 run deren van 1 eigenaar, in Friesland 2665 runderen van 59 eigenaars, in Overijsel 1032 runderen van 241 eigenaars en in Groningen 3 runderen van 1 eigenaar, terwijl in Drente en Limburg geen gevallen zijn voorgekomen. Een kwaadaardig beest. Te Stoppeldijk, meldt de „M. Crt.", werd Donderdagnamiddag de landbouwer J. V. door zijn grooteD varkensbeer aan gevallen en zoodanig in dij en buik gebeten, dat de ingewanden er uitpuil den. Ten slotte wierp het woedende dier hem over de poort van het hok, die hij vasthad, en waardoor deze gelukkig toesloeg, zoodat het beest hem niet meer kon genaken. De vreeselijke wonden moesten dichtgenaaid worden door den geneesheer, die levensgevaar niet bui tengesloten achtte. Een strijkende man. In de Haarlemmerstraat te Amster dam, heerscht des Zaterdagsavonds een buitengewone drukte voor perceel 29. Honderden nieuwsgierigen verdringen zich voor de woning, waarvan voor de helder verlichte ramen de gordijnen hoog opgetrokken zijn om naar een strijkenden man te zien. Met opgestroopte mouwen staat hij daar lustig boorden manchetten etc. te strijken en te glanzen, zich niet storende aan de nieuwsgierige blikken der gedurig aangroeiende menigte. Vooral de zwakke sekse onthoudt zich niet van afkeuring, terwijl menige spottende opmerking den strijkenden man naar het hoofd wordt geslingerd. Is het won der dat mannen vrouwenwerk gaan doen in dezen tijd? 18000 patroonhulzen zoek. Van militaire zijde wordt medege deeld, dat van een zending koperen patroonhulzen, afkomstig van scherpe en losse patronen van Arnhem naar de Hembrug 18000 hulzen vermist worden. Een streng onderzoek is door officieren in de kazerne ingesteld. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1