Buitenland. Predikbeurten- Marktberichten. Uilslag van gehouden Verkoopingen. Advertentiën ADVERTENTIËN. IDen 17den October j UIT DEN GEMEENTERAAD. In de lieden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de herhalingschool te Oudeschild, Mej. J. W. Dros aldaar. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, werden B. en W. gemachtigd tot het aangaan eener tijdelijke geld- leening f 5000, voor hoogstens 1 jaar en tegen hoogstens 6% 'sjaars. Ter betaling van een subsidie A f 6000 aan de 30 Gem. polders voor het be- harden van een 4-tal wegen, zal eene geldleening worden aangegaan voor dat bedrag tegen hoogstens 4's jaars rente. Eveneens zal eene geldleening worden aangegaan a 4'A% rente 's jaars tot een bedrag van f 1500, ten behoeve van de verbouwing der onderwijzerswoning te Oosterend. Door het Rijk word aan de gemeente eene subsidie van f 4000 toegekend volgens art. 53 der wet op het lager onderwijs. De begrooting voor 1908 werd vast gesteld met als eindcijfer van ontvangst en uitgaven van f 74483,61. Aan den ondernemer van den Nieuwen Texelschen Stoombootdienst zal bericht gezonden worden indien voor 1 Jan. 1908 door een ander concessie mocht worden aangevraagd voor een tram binnen deze gemeente, opdat zoo noodig ook een der gelijke aanvrage van dien ondernemer zal kunnen worden ingezonden. Het verzoek om subsidie voor den Stoombootdienst werd op verzoek van den aanvrager aangehouden met het oog op de spoedige vaststelling der statuten en constitueering der vereeniging. Door B. en W. werd, naar ons bij de rondvraag bleek, Zaterdag aan Z.E. den Min. v. Landb. het verzoek gericht Texel voor inyoer van vee te sluiten naar aan leiding van welk verzoek bereids door Z E. •den Minister inlichtingen waren verzocht aan het bestuur der H. M. v. L. afd. Texel, hetwelk daarop telegrafisch geantwoord had. Een spoedige sluiting mag dus zeker wel worden verwacht. Maandag werden ter markt aan gevoerd 1 Paard. 1 Veulen f 77,50 6 Koeien f 140 a 165. 28 Pinken f 115 a 135. 29 Schapen f 23 a 27,50. 81 Lammeren f 14 a 16, 62 Biggen f 8 a 10,50. 7 Graskalveren f 45 a 60. 7 Schrammen f 20 a 24 1 korf Ganzen f2,— Kippen (11 korven) f 0,80 a 1,40. Oudeschild, 14 Oct. Door eene sleep boot is hier binnengebracht het groote tweemast aakschip „Lucretia," een vaar tuig van bijzondere afmeting, geladen met materieel ter beharding van wegen. Het bezoek van groote vaartuigen, die in onze haven komen lossen, neemt allengs toe. Bij de meisjes der naaivereeniging, onder leiding van Mejn. Dros en Vos, bestaat het voornemen bij de a.s. viering van 't St. Nic. feest in de Kon. Wilb. Bewaarschool, een gelegenheidsstukje op te voeren. Eet is we! noodig. Gevangenen met geschokt gemoedsleven 1 Bij de Staatsbegrooting 1908 vraagt de regeering als eersten termijn f 50,000 aan voor de stichting van een bijzondere strafgevangenis, voor gevangenen, wier geschokt gemoedsleven door den gevan genisarts is opgemerkt, en van wie vast gesteld is, dat het celleven nadeelig werkt. De bestaande bijzondere strafgevange nis kan voor dit doel niet dienen. De nieuwe gevangenis zal tevens dienstbaar gemaakt worden aan een meer doel matige verpleging van lijders aan tuber culose onder de gevangenen. Voor den bouw denkt men zich bet paviljoenstelseleen afdeeling voor man nen, die wegens gestoord gemoedsleven voor de cel ongeschikt zijn; een afdeeling voor mannen boven de 60 jaareen observatieafdeeling(annex); een paviljoen voor de zieken der beide eerste afdee- lingen met een gedeelte voor tubercu loselijders en twee administratieve afdee- lingen. Een plaatsing in de provincies Zuid- Holland, Utrecht of Gelderland schijnt aangewezen. De kosten worden op f 550,000 geraamdhet getal verpleeg den kan 180 bedragen. Een gevaarlijk heer. Zekere fJ. J. Kollaard, te Haarlem, reeds geruimen uit de gevangenis ont slagen, had, voor zijn in hechtenis-neming kennis aan een meisje dat later trouwde met een bakker aldaar. K. had, toen hij dit vernam, gez9gd, dat hij dien bakker wel eens een kopje kleiner zou maken. Zaterdagmiddag nu ontmoette hij dien bakkerK. had een revolver bij zich, doch doordat hij aarzelde ermee te schieten had de andere tijd hem het gevaarlijk wapen te Jontrukken. K. trok daarop evenwel een mes en bracht zijn tegenstander daarmee een steek toe in den bovenarm, zoodat deze bewusteloos ineen zakte. K. is gearresteerd. Men deelt nog mede dat hij in het laatst van Augustus te Heemstede des nachts werd aangetroffen en op de vraag wat hij daar moest doeD, geen voldoend antwoord kon geven. Gefouilleerd, werd op hem gevonden een geladen revolver met vier scherpe patronen en een box ijzer. Een lesje in beleefdheid. In het laatst der vorige maand bracht de districts schoolopziener, dr. Gunning, een bezoek aan een der Amsterdamsche openbare lagere scholen. De ontvangst was van dien aard, dat de heer Gunning genoodzaakt was onder staande aanschrijving te richten tot het personeel der school: „Naar aanleiding van de ontvangst mij gisterochtend van de zijde van eenigen Uwer te beurt gevallen, heb ik de eer U er aan te herinneren dat ingevolge art. 35 der wet op het Lager Onderwijs op eiken onderwijzer de wettelijke ver plichting rust bij de kinderen do „Chris telijke en maatschappelijke deugden" aan te kweeken. dat tot de laatste zonder tegenspraak behoort het in acht nemen der beleeldheid, dat hij deze niet bij zijn leerlingen kan aankweeken, wanneer hij ze niet zelf kent en betracht, dat het begrip: maatschappelijke deugd de mogelijkheid uitsluit, dat het ieder vrij zou staan voor zichzelf te bepalen, wat de beleefdheid van hem vordert, dat de gewone burgerlijke beleefdheid reeds van U zou gevorderd hebben, een binnenkomenden bezoeker hulpvaardig te gemoet te treden en terecht te hel pen en dat de ambtelijke beleefdheid mede brengt, dat de Schoolopziener, die voor U geen onbekende is, door U, voor 't minst buiten Uw eigen schoolvertrek gegroet wordt." De heeren kunnen het er voorloopig mee doen I Godsdiensttoaanzin. De vrouw van den landbouwer E. te Neede, die ietwat aan godsdienstwaanzin lijdt is voor een paar dagen naar Den Haag vertrokken, om een harer lievelings- wenschen te vervullen, nl. om een bezoek te brengen aan dr. Kuyper. Vanwege de Haagsche politie werd nu te Neede bericht ontvangen, dat voor 't huis van dr. Kuyper, op een stoep zittende een vrouw is aangetroffen en verzocht werd haar te halen. Een veldwachter ging toen naar de Residentie. Bjj aankomst bleek, dat de toestand van de vrouw zoodanig verergerd was, dat zij in een gesticht moest worden opgenomen. 't Ging erg huiselijk. Men schrijft uit Elburg aan het Vaderl. Een dezer avonden on3tond er een woordenwisseling tusschen 2 visschers. Alle visschers verdeelden zich nu in twee partijen en begonnen er op in te ranselen. De politie, die er zich man moedig tusschen begaf om de vechten den te scheiden, was hiertoe niet bij machte en moest later, zelf haast gerad - braakt door de ontvangen slagen, rustig toezien, dat de heeren elkaar de ooren bijna van het hoofd scheurden. Eindelijk het vechten moe gingen de visschers genoegeljjk samen een glas bier drinken. Boerderijtjes voor arbeiders I Door freule De Vos van Steenwijk te Zandvoort is van de gemeente Scho- terland 25 HA. heidegrond onder Jub- bega (Friesland) gekocht voor f 2000, met het doel dien te ontginnen en daarna daarop boerderijtjes te stichten voor arbeiders. Een beste klant. Een aardig staaltje van hetgeen door de leden der Vredesconferentie wordt uitgegeven Een der ZuidAmerikaansche gedelegeerden heeft tot nog toe voor zijn privé dus regeeringstelegrammen er buiten gelaten vertelegrafoerd naar zijn land ruim f 80,000. (Avondp.) Diamanten in de wasch. Op de stoomwasscherij van den heer C. Dieben, te Bussem, werd dezer dagen bij het sorteeren van de waschgoederen daartusschen een pakje gevonden, inhou dende diamanten ter waarde van onge veer 900 gld. De eigenaar, een Amsterdamsch dia mantbewerker, was spoedig gevonden en is weer in het bezit gesteld van het verlorene. Besmettelijke ziekte. Te Zuidscharwoude heeft de inspecteur van de volksgezondheid den typhus epidemisch verklaard. Slootwater mag voor niets meer worden gebezigd. Het aantal lijders neemt nog steeds toe. Een jonge vrouw is aan de ziekte bezweken. Kleine oorzaken. Een 3 jarig meisje van den landbouwer H. Snijders te Schoonebeek speelde in de vorige week Dinsdag met een stokje, kwam er mee te vallen, zoodat de punt onder het eene oog een onbeteekenend wondje deed ontstaan, 't Verergerde: de dokter werd gehaald en reeds Donderdag overleed de arme kleine. Koeien met brillen. De uitgestrekte steppen in de binnen landen van Rusland, zijn gedurende een half jaar bedekt met een sneeuwlaag, die ook in het voorjaar slechts langzaam smelt. Lang voordat de sneeuw is ver dwenen, komt het jonge malsche gras van onder het glinsterende dek tevoor schijn. Dan worden dadelijk de koeien naar buiten gedreven. Door het uren lange grazen op die in den zonneschijn schitterende witte vlakten worden de koeien echter sneeuwblind. Dikwijls worden duizenden koeien ziek en velen sterven. Men is nu op het idee gekomen de breedkoppige runderen van leeren sneeuwbrillen met rookglas te voorzien. Deze brillen worden machinaal ver vaardigd en vinden zeer veel aftrek. Op reis door de steppen komt men dik wijls kudden van twintig- tot vijftig duizend van zulk gebrilde koeien voorbij. Roggeteelt, Voor armere gronden is de rogge aan gewezen als de graansoort bij uitnemend heid, daar zij zich tevreden stelt ook met karig voedsel. Meen daarom echter niet, dat de aanwending van veel en goed geko zen mest geen succes heeft op rogge. Het tegendeel is waar. Juist op schrale gronden moet men belangrijk meer mest gebruiken dan op de rogge-akkers der kleistreken. Wenscht men op beide den stalmest aan te wenden voor de gewassen,die hooge eischen aan den bodem stellen dan is men als aan gewezen op kunstmest voor de rogge. Deze bemesting moet de geschiktste soor ten bevatten in de juiste verhouding. Zij moet goedkoop wezen en nog voedsel achter laten in den bodem voor het volgend gewas. Hetzij men klaver of serradella in de rogge zaaide, hetzij men na de rogge knollen of spurrio verbouwt, ook voor dit gewas moet er voedsel aanwezig zijn, overgeschoten van de bemesting der rogge. De goedkoopste mestsoorten, die echter uitstekend voldoen zijn Kainiet en Slakken- meel. Men strooit beide uit vóór het zaaien en wel van elk 600 a 1000 ko. per hektare. Dat ligt natuurlijk aan de mindere of groo- tere schraalheid van den akker. Te dicht zaaien, wat vooral mot de hand plaats heeft, geeft de stengels geen licht genoeg. Ze groeien hoog op, doch de halmen zijn dun en slap. Legeren is daarvan het gevolg. Daar om dient men niet te dik te zaaien en een soort uit te zoeken met stevig stroo, b, v. Petkuser. Ondanks deze voorzorgen kan legeren licht voorkomen, als men niet zorgt voor een flinke Kainietbemesting. Daardoor ontvangen do planten veel kali, vormen ze stevige stengels en bestaat er zeer weinig gevaar voor legeren. 'Verder heeft de onder vinding geleerd, dat roggeplanten met kai nietbemesting niet zoo spoedig door den vorst lijden, als die zonder dezen mest. Zon der bevriezen komen de roggeplanten don winter natuurlijk boter door en bestaat er meer kans op een ruimen oogst. In den herfst zal een kleine hoeveelheid Chilisalpe- ter, b v. 50 kg. er toe bijdragen om flinke planten te vormen, In het voorjaar helpt een nieuwe gift van 100 a 150 kg. om rogge krachtig te doen uitstoelen en opschieten. De door mij opgegeven hoeveelheden be vatten echter iets meer plantenvoedsel, dan een normale roggeoogst uit den bodem haalt. Dus wordt de bodem verrijkt. Hetnagewas wordt er door gebaat en geeft eveneens een ruime opbrengst. Op betere gronden kan men de kleinste hoeveelheden aanwenden, op mindere akkers de grootste. Doch steeds moet men bedenken dat een doelmatige en goedkoope bemesting zelfs op de schraalste gronden het meeste voordeel geeft. Woensdag 16 October. H?rv. Gemeente. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Kondag 20 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne, in het gebouw der Doopsgez. Gem. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Vm. 10 uur Br. Hoekendijk, van Meer en Bosch, stichting voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Vm 10 uur de hr. Jebbink Cand. tot den H. Dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm, 10 uur ds. Scherpenhuysen Amsterdam, 14 Oct. Aangevoerd: 192 Runderen, le kwal. 68 A 72 ct. t>c 2e kwal. 62 a 66 ct. 3e kwal. 56 a 60 ct. 2 65 Melk- en Kalfkoeien f 125 a f 270, 4 Schapen f if 52 Nuchtere Kalveren f9,ft f 16, 447 vette Varkens 46 a 48 ct. Pnrmerend, 15 Oct. Aangevoerd 550 Runderen waaronder: 453 vette Koeien 62 A 76 Ct. per KG. Gelde Koeien f 130 A 190. 92 Melkkoeien f 180 a 260. 5 stieren. 300 Lammeren f ló,a 23, 2615 Schapen f 23,— f 32,00 prijsh. h. stug 125 vette Kalveren f 0,65 a f 0,85 p.Kg. 187 Nuchtere Kalveren f 9a f23 302 vette varkens f 0,46 a f 0,50 per Kg.; 48 magere varkens f 18 a f 25; 352 biggen f 6 a f 10 paarden f a f Overhouders i af Veulens f af Graskalveren f af kipeieren f 5.25 a f 5,75 per 100; Vette Koeien prijsh. handel stug. Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. matig Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig Zaterdag 12 Oct. 1907, te Oudeschild. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 2,20 are, Een huis met erf Kooper Frans Blom Jz. voor f820,— 1,09 are, Erfpachtsrecht op den grond met daarop gesticht pakhuis Kooper C. Zegel Mz. voor 760,— De overige perceelen werden opgehouden. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texclsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. hopen onze geliefde Ouders, J JACOB BREMER MAATJE REUVERS, den dag te hordenken dat zij voor 35 jaar in den echt zijn verbondon, Hun liefhebbende kiDderon c en Behuwdkinderen. y Oudeschild T. C. Dnos-Bremer Texel )Jou. P. Dros 2 Amsterdam J. S. Bkemeu E. H. A. Bremer -Gaaiontaan s T. A. Bremer 2 EN

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2